Dodaj do ulubionych

Kto się zna na ćmach?

22.08.21, 18:10
Co to takiego? Nie znam osobiście, nie mam porządnego atlasu, a szukanie w internecie niezbyt mi idzie.
Obserwuj wątek
        • andaba Re: Kto się zna na ćmach? 22.08.21, 19:36
          Zdjęcie nie moje, znajoma z portalu fotograficznego prosiła mnie o zidentyfikowanie, bo z reguły znam lub potrafię poszukać, przy tej poległam.

Wielkie dzięki - to faktycznie będzie to, płomienka złotowianka - pyrausta aurata.
            • andaba Re: Kto się zna na ćmach? 22.08.21, 23:23
              Rozważałam, ale na zdjęciach dostępnych w necie wygląda raczej na karmazynową lub złotawiankę.

insektarium.net/lepidoptera-2/crambidae-wachlarzykowate/pyrausta-ostrinalis/

No ale zdjęcia w necie to zdjęcia w necie, nie mogą sie równać z fachową wiedzą i porządnym atlasem.

Tak na marginesie - czy możesz coś polecić, ale polskojęzycznego?
              • geigo Re: Kto się zna na ćmach? 23.08.21, 11:19
                Zdjęcia w necie nie są złe, jeśli wie się, z jakich internetowych atlasów korzystać. Moje ulubione to Lepiforum (niemieckojęzyczny, trzeba mieć trochę rozeznania w systematyce, ale za to mnóstwo zdjęć wszystkich stadiów):
                lepiforum.org/wiki/taxonomy/?view=1
                i polska strona Lepidoptera Mundi (bardzo dużo różnych funkcji, można szukać po nazwach polskich, po miniaturkach, jest wyszukiwarka z kryteriami takimi jak stadium i miesiąc pojawu, przy każdym gatunku jest lista obserwacji itd.):
                lepidoptera.eu/start

Z książek papierowych nie znajdzie się w zasadzie jednego wydawnictwa obejmującego wszystkie rodziny, motyle - zwłaszcza uwzględniając Micro - to za obszerny dział. Ewentualnie na start mogę polecić dawno już wydane "Motyle" z GeoCenter - być może jest do znalezienia w jakichś antykwariatach. Mała książeczka, ale dosyć przekrojowa, dla zaczynających rozeznawać się w motylach IMO całkiem dobra.
                Z nowszych i bardziej atlasowych wydawnictw (bazujących na fotografiach spreparowanych okazów) bardzo polecam wszystkie pozycje z cyklu Motyle Polski autorstwa Jarosława Buszko i Janusza Nowackiego (od Macro nocnych) oraz J. Buszko i Janusza Masłowskiego (motyle dzienne). I jest jeszcze pierwszy tom zajmujący się Micro - Crambidae i Thyridiidae Polski.
                www.wydawnictwo-koliber.pl/sklep/product_info.php?products_id=76&osCsid=sq9mf56at34a9ps1nii6n4c6c2
                www.wydawnictwo-koliber.pl/sklep/product_info.php?products_id=64&osCsid=sq9mf56at34a9ps1nii6n4c6c2
                www.wydawnictwo-koliber.pl/sklep/product_info.php?products_id=78
                www.grupaimage.eu/p669/atlas-motyli-polski-czesc-iv-sowki.html

A wracając jeszcze do naszej omacnicy - tu można zobaczyć różnice między P. purpuralis a P. ostrinalis:
                www.lepiforum.de/2_forum.pl?md=read;id=1110
                a tu między P. purpuralis a P. aurata:
                www.lepiforum.de/2_forum.pl?md=read;id=1102
                jak widać, do ID najlepiej przyjrzeć się spodowi skrzydeł, aczkolwiek są też wyraźne różnice w kształcie i ułożeniu żółtych plam tworzących zewnętrzną przepaskę na przednim skrzydle. Dlatego podtrzymuję swoje oznaczenie.
                  • geigo Re: Kto się zna na ćmach? 23.08.21, 16:43
                    Nie ma sprawy; jeśli chodzi o owady, to ja zawsze wink

I myślę sobie, że warte uwagi mogą być jeszcze dwa przewodniki - "Motyle dzienne Polski i Europy" Tolmana & Lewingtona oraz "Motyle dzienne" Tristana Lafranchisa. Tyle że to starsze wydawnictwa, do znalezienia raczej w antykwariacie.
                    A jeśli ktoś wciągnie się głębiej w tematykę Rhopalocera, to naprawdę fajny jest Atlas bionomii motyli dziennych Polski Adama Wareckiego - wszystkie krajowe gatunki pokazane i opisane we wszystkich stadiach, zdjęcia z natury, zdecydowanie do polecenia.
                    • andaba Re: Kto się zna na ćmach? 29.08.21, 18:52
                      Jeszcze jedna prośba smile

Strona lepidoptera.eu/start świetna, mam pytanie na jej temat.
                      Na ile zaznaczona lokalizacja danego motyla jest wiarygodna?
                      Chodzi mi konkretnie o górówkę pronoe - jest napisane, że występuje w Tatrach. Li tylko.
                      Ja spotkałam górówkę,, niejedną, którą zaliczyłabym do pronoe w nieco innym miejscu, dość od Tatr odległym.

Czy nie dość dokładnie identyfikuję cechy na zdjęciach, czy może występować w innych rejonach?

Może spójrz fachowym okiem?
                      • geigo Re: Kto się zna na ćmach? 29.08.21, 21:31
                        Lokalizacje na Lepidoptera Mundi są przede wszystkim na podstawie literatury, tak że można im zaufać - identyczne info o występowaniu E. pronoe jest np. też w obu wydaniach Atlasu motyli dziennych Polski. Oczywiście owady to żywe, ruchliwe stworzenia i zawsze można liczyć się z ekspansją w obrębie kraju czy w ogóle pojawieniem się gatunku nowego dla fauny krajowej, ale to nie jest ten przypadek.

Natomiast Twoje górówki to według mnie E. aethiops - a przynajmniej ta z pierwszego zdjęcia, z widocznym spodem i częściowo wierzchem skrzydeł (spód jest bardzo ważny, kluczowy nawet w identyfikacji górówek). Raz, przemawia za tym inna niż Tatry lokalizacja (szkoda, że jej nie podałaś, BTW), dwa - u E. pronoe pomarańczowa przepaska na spodzie przedniego skrzydła jest szersza niż na jego wierzchu (u Twojego motyla jest mniej więcej równej szerokości po obu stronach skrzydła) - widać to na zdjęciach i na L. Mundi, i jeszcze lepiej na Lepiforum.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka