Dodaj do ulubionych

Czy warto zrobić taką zmianę?

22.08.21, 19:34
Pracuję w Urzędzie Pracy w księgowości, roboty dużo, pieniądze małe, mam na rękę 2,6 tys.
Plusem jest to, że po tylu latach pracę wykonuję szybko i bezbłędnie, blisko od domu, zgrany zespół.
Teraz mam szansę zmienić pracę, na uczelnię wyższą, praca w sekretariacie wydziału.
Byłabym sama w pokoju, a obok profesorka tego wydziału i ok. 15 wykładowców akademickich.
W tym samym mieście, ok. 3 km. dalej, a pieniądze większe o około 500 zł na rękę.
Nie mam pojęcia na czym polega taka praca w sekretariacie, nawet na rozmowie nie powiedziano mi dokładnie.
Może któraś z Was wie i może napisać coś więcej?
Obserwuj wątek
      • kasiazmieniarobote123 Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 19:41
        Nie jestem niestety księgową, więc na karierę w księgowości nie nadaję się, teraz zarabiam 150 złotych więcej od sprzątaczki, to trochę dołujące sad

Kusi mnie ta nowa praca na dużej i znanej uczelni, ale nie znam nikogo kto mógłby mi powiedzieć co się robi w takim sekretariacie wydziału.
        • evolventa Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 19:55
          Mogę Ci powiedzieć co robi nasza sekretarka: pisze i wysyła pisma, pilnuje papierów związanych z urlopami, obsługuje obrony jako sekretarz, tzn. pilnuje losowania pytań i oblicza średnie do dokumentów, ma pod opieką zeszyt, gdzie wpisujemy książki, które kupiliśmy, kseruje różne rzeczy dla nas (ale nie wiem czy ma to w zakresie obowiązków, czy po prostu robi to dla nas kurtuazyjnie) ogarnia sprawy gdy się coś nagłego dzieje i trzeba zawiadomić władze, że np. ktoś się pochorował, odbiera telefony, czasami dzwoni w naszym imieniu, gdy trzeba załatwić jakiś nocleg, potwierdzić przyjazd jakiegoś profesora itp. Robi kawę i herbatę, gdy przyjeżdża do nas jakaś delegacja krajowa i zagraniczna. Tyle przychodzi mi na myśl na razie. Generalnie mam wrażenie, że praca na tym stanowisku jest bardzo nieregularna, tzn. są okresy, że się nudzi jak mops, a są takie- zwłaszcza na początku i końcu semestru, że ma taki zapieprz, że jej serdecznie współczuję. A, i dużo zależy od tego z kim bezpośrednio współpracuje. Mamy takiego jednego profesora, szefa katedry na moim wydziale, u którego sekretarki zmieniają się średnio co pół roku i żadna dłużej nie wytrzymuje, bo to cham i mobber jest, a znam takie, które nie narzekają i chwalą sobie współpracę z profesorami i pracują już wiele lat. Z tym, że u nas sekretarki są przypisane do katedr, nie ma jednej dla całego wydziału.
            • evolventa Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 20:16
              Powiem Ci tak: ja bym brała tę robotę. Jeżeli zadowalają Cię pieniądze i masz doświadczenie w biurokracji, to ta praca nie jest jakimś dużym obciążeniem. Dowiedz się tylko, jeśli możesz, z kim miałabyś współpracować. Jak o tej osobie opinie są spoko, to się nie zastanawiaj, tylko zmień robotę. No bo sorry, ale praca za 2600 to jest szkoda mówić co...... (żeby nie było, 3000 na rękę też jest bez szału, ale już zawsze trochę lepiej)
              • kasiazmieniarobote Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 20:27
                Zrobiłam wywiad o mojej przełożonej, ponoć dla studentów wręcz chamska, ale dla pracowników OK, tylko, że może nie chcą mnie przestraszyć? smile
                Tylko się boję zmiany charakteru pracy, teraz miałam bardzo przewidywalną sama wiedziałam kiedy co należy zacząć liczyć, a w takim sekretariacie, to może 10 osób ciągle z czymś wyskakiwać smile
                • evolventa Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 20:34
                  No może, ale tutaj nie ma, że coś jest natychmiast, już. Najczęściej mamy jakieś terminy typu 2 tygodnie, czy więcej, żeby coś ogarnąć. Jedynym minusem jest to, że często trzeba pilnować ludzi i po kilka razy przypominać, że coś trzeba oddać, jakieś zestawienie czy coś na termin (pod tym względem, przyznaję bez bicia, ja bywam koszmarem dla naszej sekretarki, bo zwykle zapominam o terminach jakiś sprawozdań czy różnych zestawień i trzeba mi o tym przypominać smile . Ale na razie się nie skarży i jesteśmy w dobrych stosunkach)
          • magata.d Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 01:03
            evolventa napisała:

Mamy takiego jed
            > nego profesora, szefa katedry na moim wydziale, u którego sekretarki zmieniają
            > się średnio co pół roku i żadna dłużej nie wytrzymuje, bo to cham i mobber jest
            > , a znam takie, które nie narzekają i chwalą sobie współpracę z profesorami i p
            > racują już wiele lat. Z tym, że u nas sekretarki są przypisane do katedr, nie m
            > a jednej dla całego wydziału.

Niestety tutaj często można trafić na szefa idiotę i tego bym się obawiała. To specyficzne środowisko. No i 500 zł więcej to chyba nie aż tak dużo, żeby "iść w nieznane". Zastanów się dobrze.
    • ms.piggy Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 19:50
      2,6 k to na serio żałosna kasa, tak, zaryzykowalabym i zmienila, zawsze to jakies wieksze pieniadze
      a gdyby nie wyszło, to za 2,6 k zawsze znajdziesz cos podobnego w budzetowce

a co sie robi w sekr. na wydziale...hmm....pewnie jakies grafiki zajec, sprawy studenckie, egzaminy
      • kasiazmieniarobote Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 20:42
        Tę strefę komfortu sama sobie urządziłam, ale frustruje mnie fakt zarabiania 150 zł więcej od sprzątaczki, która swój błąd naprawi mopem, a ja jak się pomylę, to mogę sama spłacać, bo pracownik nie musi wyrazić na to zgodę.
        Frustruje mnie to, że przed świętami BN każdy ma jakieś tam 1-2 dni urlopu, a ja nie mam szans, bo "13", pity, wypłaty na ostatniego.
        • bistian Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 20:55
          kasiazmieniarobote napisała:

> Tę strefę komfortu sama sobie urządziłam, ale frustruje mnie fakt zarabiania 15
          > 0 zł więcej od sprzątaczki, która swój błąd naprawi mopem, a ja jak się pomylę,
          > to mogę sama spłacać, bo pracownik nie musi wyrazić na to zgodę.
          > Frustruje mnie to, że przed świętami BN każdy ma jakieś tam 1-2 dni urlopu, a j
          > a nie mam szans, bo "13", pity, wypłaty na ostatniego.

Z tą sprzątaczką pojechałaś, ale to forum kobiece, więc nie można oczekiwać, żeby kobiety były dla siebie miłe.
          Dla mnie fachowiec, to każda osoba, która wykonuje swoją pracę dobrze i bez poprawek, więc sprzątaczka też może być specjalistką.

Tyle w związku z emocjami, a teraz do rzeczy.
          Ja bym szedł do tej nowej pracy, zawsze jest bufor w postaci pensji męża, łaski nie robi.
          Jeżeli praca się spodoba, zostaniesz. Jeśli się nie spodoba, masz dobrą pozycję do negocjacji innych warunków w obecnej firmie, patrz mąż i zawalenie robotą smile Zmiany pracy, zazwyczaj są na plus, jeśli chodzi o finanse.
            • bistian Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 21:21

> Źle zrozumiałeś, nikomu nie chciałam dowalać, tylko pokazać różnicę w odpowiedz
              > ialności, wiesz jak się odkręca błąd w płacach? gdy komuś przepłacisz, a ta oso
              > ba nie ma ochoty tego zwrócić, lub też błąd w wypłacie zasiłków chorobowych?

Napiszę jeszcze raz. To, co piszesz, jest głupie, nie brnij w to, pomyślmy, że tego nie było.
              Jeżeli przeraża Cię odpowiedzialność, zostaje kasa w Biedronce. Ja bym wybrał spokojniejszą pracę, z tymi samymi zarobkami i dla mnie Biedronka jest w porządku, ale ja zawsze mówię, że mam płacone za godzinę i wykonuję pracę, która jest, nie zastanawiam się nad pracą, której nie ma wink

Już pisałem, zmienisz pracę, to obecna firma będzie miała problem i musi coś zaproponować. Ale, ta nowa praca może się spodobać. W sumie, to jest bardzo podobne stanowisko, trochę liczenia i pisma, ale mniejszy stres.
              • memphis90 Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 18:48
                >Napiszę jeszcze raz. To, co piszesz, >jest głupie, nie brnij w to,
                Nie zgrywaj świętoszka. Skoro ktoś wykonuje pracę odpowiedzialną i trudną, to powinnien zarabiać więcej niż ktoś, kto wykonuje pracę latwą, nieobarczoną ryzykiem konsekwencji z powodu błędu. W przeciwnym razie jaki sens miałoby branie na siebie ew konsekwencji?
                • bistian Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 19:27
                  memphis90 napisała:

> Nie zgrywaj świętoszka. Skoro ktoś wykonuje pracę odpowiedzialną i trudną, to p
                  > owinnien zarabiać więcej niż ktoś, kto wykonuje pracę latwą, nieobarczoną ryzyk
                  > iem konsekwencji z powodu błędu. W przeciwnym razie jaki sens miałoby branie na
                  > siebie ew konsekwencji?

Mylisz się kompletnie, nie powinien zarabiać więcej, niż inna osoba, tylko adekwatnie do obowiązków i odpowiedzialności. To zupełnie różne sprawy. Jeżeli uważasz, że masz za dużą odpowiedzialność w stosunku do wypłaty, to szukasz podobnej pracy w innym miejscu albo zmieniasz pracę na inną. Na pewno nie krzyczysz: Kryśka, za dużo zarabiasz! A nawet nie idziesz do szefa i nie informujesz, że chcesz mieć dwie pensje Kryśki. Jedno i drugie jest bardzo nieprofesjonalne.
                  Ja wiem, człowiek z natury jest głupi, leniwy i zazdrosny, tylko czasami o tym zapomina i wtedy jest miły i dobry. big_grin
            • memphis90 Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 18:44
              >wiesz jak się odkręca błąd w >płacach
              Ja wiem, ja wiem, Hrabina mnie nauczyła! Najpierw bez czytania wrzucasz świstek z wnioskiem o wypłatę czegoś tam do korytka na dokumenty, a z korytka wprost do niszczarki. Wniosek olewasz. Jak ktoś pójdzie do sądu, to zgrywasz glupa, że to tylko taki niewinny błąd i robisz "korektę w księgowości". I już!
        • leosia-wspaniala Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 11:57
          > frustruje mnie fakt zarabiania 150 zł więcej od sprzątaczki, która swój błąd naprawi mopem

Paskudne to co piszesz. Zarabiasz bardzo mało, to co, sprzątaczka ma zarabiać jeszcze mniej? Jakby zarabiała 1600, to byłoby ci lepiej? Na więcej byłoby cię stać? W poście startowym piszesz, że pracę wykonujesz szybko i bezbłędnie, na przepracowanie też nie narzekasz. Może zostań sprzątaczką, jak to taki miód i kokosy?
        • 12gram Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 12:16
          Nie przejmuj się krytykantkami, nie po to się studiuje i dokształca żeby zarabiać 150zł więcej od sprzątaczki. Nie po to wykonuje się pracę gdzie za każde niedociągnięcie grożą duże kary, żeby dostawać tyle ile ktoś kto tej odpowiedzialności nie ma.
          Jesli interlokutorki robią kariery na mopie za granicą i się poczuły urażone to ich problem , a Polsce niestety po podwyżkach "minimalnej" tak jest, że w publicznych instytucjach osobom od których się wymaga odpowiedzialności, ciągłego dokształcania, wyższych studiów i bóg_wi_czego_jeszcze płaci się tyle co pracownikom wykonującym najprostsze fizyczne prace które jest w stanie zrobić praktycznie każdy bez żadnego przygotowania- nawet nastolatek.
    • misiamama Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 20:40
      Zmieniłabym, uważam że świetnie sobie poradzisz, a Twoje obawy świadczą o Tobie jak najlepiej. Nie rozumiem czemu praca w sekretariacie uczelni miałaby być niepewna lub mniej pewna niż w księgowości w urzędzie pracy - i tu i tu budżetówka (chyba, że uczelnia prywatna - ale wtedy też szanse na lepsze zarobki).
      • kasiazmieniarobote Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 20:55
        Nie smile chcę spokojnej, bezstresowej pracy od-do, bez nadgodzin, bez stresu, bez kontroli finansowych, chodzenia z gorączką, bo zastępuje mnie główna księgowa, a gdyby w "gorącym okresie" musiała by robić za mnie, to 16 h spędzi w pracy, a ja miałabym wyrzuty sumienia.
      • kasiazmieniarobote Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 21:51
        Faktycznie, wspominano o tym na rozmowie, że grusza to ok. 3 tys
        Właśnie sobie przypomniałam, że odchodząca na emeryturę wspominała, że robi jakieś harmonogramy na początku semestru i to jest bardzo ważne.
        Jeszcze wspominała o dorobku naukowym, że liczy się jakieś punkty, wysyła się do biblioteki? publikacje naukowe.
        Może wiesz coś o tym dokładniej?
        • evolventa Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 22:01
          Pracownicy naukowo-dydaktyczni i naukowi mają obowiązek zgłaszać publikacje do biblioteki i z tych publikacji liczy się punkty, w zależności od tego w jakim periodyku została wydana, lub też, czy jest to monografia, czy rozdział w monografii. Punkty za poszczególne journale przyznaje ministerstwo i jest do tego tabela (to jest załącznik do ustawy). Więc jak Ci naukowiec przyniesie info, gdzie coś opublikował, to sprawdzasz w tabeli ministerialnej ile ma punktów i takie info wysyłasz do biblioteki. Aha, jeżeli publikacja ma kilku współautorów to w zależności od tego, czy są z jednej uczelni, czy z różnych, liczysz ich udział w publikacji ze wzoru. Ale to jest proste jak budowa cepa, najczęściej na uczelniach są już gotowe formuły do obliczania. Żadnej filozofii w tym nie ma.
          • kasiazmieniarobote Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 22:15
            Tak właśnie mi to tłumaczono, dla mnie brzmi obco smile
            i jeszcze przygotowanie umów cywilno-prawnych z wykładowcami zatrudnianymi w ciągu roku i jakieś rozliczanie kursów specjalizacyjnych - co też jest dla mnie czarną magią, bo to nie od strony finansowej, tylko papierologicznie, najpierw prośba, później akceptacja, znów coś się wysyła, itd. ...
            • magata.d Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 12:42

> Tak właśnie mi to tłumaczono, dla mnie brzmi obco smile
              > i jeszcze przygotowanie umów cywilno-prawnych z wykładowcami zatrudnianymi w ci
              > ągu roku i jakieś rozliczanie kursów specjalizacyjnych - co też jest dla mnie
              > czarną magią, bo to nie od strony finansowej, tylko papierologicznie, najpierw
              > prośba, później akceptacja, znów coś się wysyła, itd. ...
              Wiem, co robi taka sekretarką. Na bank wszystkiego tego bez problemu się szybko nauczysz. O to się nie martw. Zorientuj się jaka jest atmosfera, jaki szef.
    • asiairma Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 22.08.21, 23:10
      Tam spokoju nie zaznasz. Praca jak każda biurowa, do obiegu dokumentów elektronicznego jestes pewnie przyzwyczajona. Ale ogarnięcie 15 indywidualistów z których z 5 ma manię wielkości, 5 nie zna się na Internetach, 5 notorycznie gubi dokumenty, 5 nie zna się na kalendarzu i zegarku oraz 5 nie obsłuży drukarki o skanie nie wspominając. Ja bym w to nie szła.
      • evolventa Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 12:30
        Ty chyba dawno na uczelni nie byłaś..... Mania wielkości już dawno poszła w siną dal, w dobie publikowania w zagranicznych czasopismach i nauki zdalnej nie znam żadnego akademika który nie znałby się na Internecie i obsłudze sprzętu (nawet ci, którzy są 65+), jak zgubimy dokumenty, to my dostaniemy po dupie, a z kalendarzem i zegarkiem też nie przesadzałabym...... No dobra, może trzeba nam czasem kilka razy przypomnieć, że jakiś termin upływa, ale to chyba tyle....
        • asiairma Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 12:57
          Pięć dni w tygodniu bywam smile
          Sama pewnie zaliczam się do jednej z wymienionych grup. Mam nadzieję że tylko do jednej wink
          Środowisko fajne, ale ja tam nie widzę, aby w sekretariatach panował luz-blues.
          Obiegi dokumentów, pilnowanie podań, listów z ministerstwa (też na poziomie zakładowych sekretariatów) i dość jednak niesforna grupa którą trzeba ogarnąć.
          • evolventa Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 13:12
            Może to zależy od specyfiki uczelni po prostu? U nas, uważam że jest spoko, atmosfera jest w porządku i każdy z nas raczej dobrze żyje z sekretarką, bo wiadomo, że przez to, że jest codziennie na uczelni i zna się ze wszystkimi z administracji, to dużo może.... czy umówić spotkanie u władz, czy przyspieszyć jakiś podpis.... ale fakt, faktem, ja nie siedzę na uczelni poza zajęciami i konsultacjami, dużo pracuję w domu (tak jak i cała nasza katedra), więc może nie widzę wszystkiego?
      • magata.d Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 12:36
        asiairma napisała:

> Tam spokoju nie zaznasz. Praca jak każda biurowa, do obiegu dokumentów elektron
        > icznego jestes pewnie przyzwyczajona. Ale ogarnięcie 15 indywidualistów z który
        > ch z 5 ma manię wielkości, 5 nie zna się na Internetach, 5 notorycznie gubi dok
        > umenty, 5 nie zna się na kalendarzu i zegarku oraz 5 nie obsłuży drukarki o ska
        > nie nie wspominając. Ja bym w to nie szła.
        Bez przesady. Profesorowie z poprzedniej epoki to już chyba na emeryturach wink
    • aguha Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 09:14
      Jeżeli miałabym komfortową sytuację, którą zapewniałby dobrze zarabiający mąż, to pewnie na Twoim miejscu zdecydowałabym się na zmianę pracy. Zajmowałaś się płacami, to spokojnie poradzisz sobie z prowadzeniem sekretariatu. Zaskoczona jestem tylko tak niskimi zarobkami.
    • india-mia21 Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 09:35
      Nasza sekretarka robi połowę tego, co napisała Evolventa a oprócz tego siedzi i wygląda big_grin nasza katedra znajduje się w szpitalu, więc pani z radością biega do innych sekretariatów i flirtuje z lekarzami wink miała też możliwość dodatkowej współpracy przy badaniach klinicznych za dużo większe pieniądze ale zrezygnowała
    • samawsnach Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 11:33
      "Nie mam pojęcia na czym polega taka praca w sekretariacie, nawet na rozmowie nie powiedziano mi dokładnie."
      Po wstępie, który napisałaś, to nie miałoby żadnego znaczenia, bo sformułowanie "praca w księgowości w Urzędzie Pracy" brzmi na tyle dołująco, że dylemat "zmienić - nie zmieniać" w ogóle w mojej głowie by nie zaistniał.
      Do przodusmile
    • kaki11 Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 19:06
      Ja bym chyba zmieniła. Biorąc pod uwagę, że zarabiasz dość mało to różnica będzie zauważalna, dodatkowo ryzyko jest tak naprawdę żadne - nawet jeśli praca ci nie podejdzie, to możesz się zwolnić, a na czas szukania nowej utrzyma Cię mąż a dodatkowo po odpowiedziach z forum wnioskujesz, że powinnaś sobie poradzić w nowej pracy, więc pewnie tak będzie.
    • la_bonne_cusine Re: Czy warto zrobić taką zmianę? 23.08.21, 19:16
      Pytanie na marginesie. Nie rozumiem. Składałaś CV, byłaś na rozmowie, zaproponowano ci pracę i nie wiesz jaki masz zakres obowiązków? Za żadnym z etapów nie było to wyszczegółowione? Natomiast znasz kwotę wynagrodzenia? Uczelnia zorganizowała otwartą rekrutację?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka