Dodaj do ulubionych

spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zrobic?

23.08.21, 21:07
w srode mam zabieg z pelna narkoza.
jednym z (bardzo rzadkich) skutkow ubocznych moze byc udar/spiaczka/stan wegetatywny.
wlasnie (po winie!) wydalam mezowi instrukcje, co zrobic, gdyby to na mnie trafily te promile ...

jakie bylyby Wasze instrukcje w takiej sytuacji - czyli zycie wylacznie na aparaturze, czekajac na ewentualne przebudzenie. nie pisze o ewidentnej smierci mozgowej, tylko o bardziej skomplikowanej sytuacji - moze sie myle, ale zrozumialam, ze to moze byc "spektrum prawdopodobienstwa" (czasem, nie zawsze).
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:12
      W Pl w takiej sytuacji rodzina nie ma chyba nic do powiedzenia? A będąc w innym kraju też można znienacka dostać paszport dyplomatyczny i zostać zwiniętym rodzinie ze szpitala?
      • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:15
        rodzina nie ma nic do powiedzenia w sprawie "odlaczenia od aparatury"?
        w sumie nie znam stanu formalnego w niemczech (tutaj mieszkam), powiedzialam tylko mezowi, co chcialabym, zeby zrobil - jesli moze decydowac (nie spisalam zadnego formalnego dokumentu). jak on niema decyzyjnosci, to wezme, co prawo przewiduje LOL
        • kotekfelek Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:40
          Daj mezowi NA PISMIE Betreuungsverfügung i Vorsorgevollmacht, bo mozesz sie (odpukac w niemalowane) zdziwic. Warto miec Patientenverfügung, nawet jak sie ma 20 lat.
      • bei Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:16
        Tez pomyślałam, że na nic moje instrukcje gdybym życzyła sobie skrócenia męki. Pozostaje mi jedynie prosić o oddanie do zakładu opieki, by rodzinie nie robić kłopotu.
      • daniela34 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:16
        Ano nie ma. Odłączenie-tylko w przypadku śmierci pnia mózgu
        Wiec jedyne moje instrukcje są takie, że w razie jak będę mieć szczęście i faktycznie będzie to śmierć pnia mózgu, to mają oddać wszystkie organy, które tylko da się przeszczepić. Że jak się nie zgodzą to wrócę i będę straszyć.
        • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:18
          w niemczech o organach moge sama decydowa - nosze karte dawcy w portfelu!
          ponizej tez napisalam o straszeniu, gdyby maz sie sprzeniewierzyl moim zyczeniom wink
          • daniela34 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:20
            W Polsce teoria jest taka, że jest rejestr sprzeciwów. Jak nie ma sprzeciwu-domniemanie zgody. Plus ja noszę zgodę w portfelu. Ale praktyka jest taka, że przy sprzeciwie rodziny nie pobierają narządów. Więc moja rodzina została poinstruowana, że mają wyrażać entuzjastyczną zgodę.
            • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:26
              ja tez nosze karte w portfelu. dodatkowo niemiecka karta ma rubryke "kto ostatecznie decyduje".
              ja tam najpierw spisalam meza (ciosajac mu wczesniej kolki na glowie, ze ma oddac wszystkie mozliwe organy), ale jak zaczal sie wahac przy oczach i skorze (taki delikatny...), to spisalam nowa karte, gdzie JA mam decydujacy glos (czyli karta).
    • misiamama Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:14
      No wiesz, to trzeba było u notariusza dyspozycje złożyć, ewentualnie może jutro jeszcze masz szanse (typu: nie wyrażam zgody na reanimację ).
      Będzie dobrze.
      • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:16
        ufam, ze maz zastosuje sie do moich wytycznych (jesli nie, to bede go straszyc po wiek wiekow).
        nie jest to dla mnie na tyle istotnie w tym momencie, zeby robic zapisy u notariusza (tzn na tyle ufam mezowi)
      • fredzia098 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:43
        U nas w Polsce chyba nawet notarialne poświadczenie, że nie wyraża zgody na reanimację czy wegetację pod aparaturą nie będzie brane pod uwagę. Będą męczyć, pardon ratować, na siłę, do usra..j śmieci . Zdanie chorego się nie liczy.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 23:54
        Ale nie wyrazenie zgody na reanimacje to strzal w głowę. Tato mojej koleżanki przy operacji się zatrzymal dwa razy i dwa razy go reanimowali i żyje bez powikłań, wrócil do pracy.
        To musi być, że w stanie wegetatywnym nie wyrażasz zgody na karmienie dożylne czy też sonde oraz reanimacje. Bo nim zatrzyma ci się serce to mozesz tak trwać i kilka lat.
        Trochę się pomęczy twoje ciało ale procesy życiowe po kilku dniach ustaną.
    • extereso Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:20
      Chyba nic. Jeśli miałby wystąpić przeciw swojej praworządności, sam by musiał do tego dojść. Poza tym mój mąż to bardzo mądry człowiek. Wierzę że widziałby ci robić.
      I... będzie dobrze, Kura. Masz tu olbrzymią grupę wsparcia, ile kciuków będzie trzymane to chyba trudno policzyć 🍀
      • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:28
        Tereso, no wlasnie tutaj mezowi (ktoremu naprawde ufam i ktorego szanuje niezmiernie) nie wiem, czy moge zaufac - on do tego podchodzi bardzo uczuciowo, nie rozumowo. dlatego wolalam pogadac - chocby i po to, zeby on mial jasna informacje, czego chce (i nie jest to akurat natychmiastowe odlaczenie).

i dziekuje bardzo za dobre slowo kiss
        potrzeba mi tego duchowo, choc rozum mowi "bedzie ok" wink
        • extereso Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:31
          💜 racja że lepiej jasno powiedzieć
        • malgosiagosia Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:41
          kura17 napisała:

on do tego podchodzi bardzo uczuciowo, nie rozumowo. dlatego wolalam pogadac - chocby i po to, zeby on mial jasna informacje, czego chce (i nie jest to akurat natychmiastowe odlaczenie).
          >

Zostawilabym to w gestii meza, zeby robil to, co mu milosc i serce dyktuje. To on zostaje z calym tym nieszczesciem i bolem. Nie wolno wymuszac na czlowieku, zeby zdobywal sie na tego rodzaju heroizm.
          • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 22:36
            > Zostawilabym to w gestii meza, zeby robil to, co mu milosc i serce dyktuje. To
            > on zostaje z calym tym nieszczesciem i bolem. Nie wolno wymuszac na czlowieku,
            > zeby zdobywal sie na tego rodzaju heroizm.

moje organy sa dla kogos wazniejsze, niz heroizm mojego meza (rozmawialismy o tym).
            we wszystkim innym w zasadzie pozostawilam mu ostateczna decyzje.
            • malgosiagosia Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 23:09
              kura17 napisała:

> we wszystkim innym w zasadzie pozostawilam mu ostateczna decyzje.

No i slusznie. Bedzie OK. Wszystkiego dobrego.
    • cruella_demon Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:34
      W Polsce przepisy są bardzo jasne w tym temacie.
      Leżałabyś sobie pod aparaturą, żywiona preparatem, aż do naturalnej śmierci.
    • mia_mia Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:34
      Kilka dni temu zakładałam wątek o operacji, niestety ryzyko idzie w procenty nie promileuncertain W myślach poprawiłam testament (mam spisany), a chociaż piszę „mój mąż” to nasza sytuacja nie jest taka prosta.
      Dyspozycja byłaby prosta, po sugestii lekarzy, oswojeniu się z sytuacją, przygotowaniu dziecka odłączyć, rok można tak żyć, ale nie więcej.
    • arthwen Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:36
      Trzymam kciuki, żebyś się jednak na te promile nie załapała.

Mój mąż oczywiście wie co ma robić jakby co, mamy takie rzeczy omówione. Jak jest szansa (realna, a nie jakieś tam promile i po 20 latach) to trochę poczekać. A jak mózg się wyautuje to wiadomo, urnę ma ściąnąć z zagranicy taką, co to w niej nasionko jest i się rośnie drzewkiem.
      • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:44
        Arthwen, w niemczech jest legalne pochowanie prochow w specjalnych lasach, w korzeniach drzew - i to wlasnie wybralismy z mezem. ja wolalabym, zeby mnie na jakims polu pochowali i zasadzili na mnie krzak, na przyklad rozy, ale to jest dobry kompromis.

PS dziekuje za kciuki smile
        • arthwen Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 22:43
          W Polsce nie jest to opcja legalna, ale to tez mamy obgadane wink
        • aqua48 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 23:00
          Trzymam kciuki, będzie dobrze. Miałam dwie operacje w pełnej narkozie i ku własnemu zdumieniu oraz licznym obawom obudziłam się bezproblemowo smile Nie przyszło mi do głowy żeby aż tak się asekurować. Z mężem mamy obgadane dyspozycje i pozostaje mi wierzyć że on dochowa obietnicy. Nic więcej zrobić nie chcę..
    • sasanka4321 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 21:49
      Też tak schizuje. Wtedy, jak mi anestezjolog przenosi dokumenty do podpisania, zgodę i że jestem za pół godziny jestem zupełnie sprawna i mogłabym pójść obiad gotować. Zdaję sobie sprawę, że prędzej mnie tramwaj przejedzie, niż nie wybudzę się z narkozy. A mimo to, jak siedzę z długopisem w ręce i mam podpisać te zgody, to mi słabo się robi i zaczynam się zastanawiać, czego w życiu nie załatwiłam i czy w moich osobistych rzeczach jest wszedzie porządek i nie ma tam nic czego moglałabym sie wstydzić, jakby co big_grin
      • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 23.08.21, 22:25
        > A mimo to, jak siedzę z długopisem w ręce i mam podpisać te z gody,
        > to mi słabo się robi i zaczynam się zastanawiać, czego w życiu nie załatwiłam
        > i czy w moich osobistych rzeczach jest wszedzie porządek i nie ma tam nic
        > czego moglałabym sie wstydzić, jakby co big_grin

no ja na pewno - jak nie ematka - wylacze zahaslowany telefon i laptop LOL
    • melisananosferatu Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 24.08.21, 00:04
      Nie wiem. Nie chce myslec ale trzymam kciuki Kuro! Bedzie dobrze!
    • ga-ti Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 24.08.21, 00:14
      Prawnie to już Cię dziewczyny poinformowały.
      Ja wydałam szczegółowe instrukcje co do pochówku mego. Mąż się śmieje, że moja babcia mówiła o pogrzebie od 55 roku życia, a ja jestem lepsza od niej. Ale cóż, nie znamy dnia ani godziny (choć nie zakładam przed 80).
      Bardzo wymagająca nie jestem. Choć mąż się spiera co do miejsca złożenia moich prochów, ale ja upieram się przy swoim, zaznaczając, że absolutnie dzieci nie muszą do mnie co roku na wszystkich świętych przyjeżdżać.

A tak na poważnie to pogrzeb to bardzo kosztowna impreza i warto pomyśleć zawczasu nad choć częściowym odciążeniem rodziny.
      • ga-ti Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 24.08.21, 00:18
        Aha, oczywiście trzymam kciuki, żeby żadne promile się nie przyplątały smile Będzie dobrze!
    • bi_scotti Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 24.08.21, 01:24
      Od wieeeelu lat mamy z mezem spisane tzw. living wills - w nich wszystkie details na (chyba) kazda mozliwa okolicznosc. Just in case smile
      Powodzenia z medical procedure i przyjemnego obudzenia (z powrotem, bez zadnych issues!) w tym najlepszym ze swiatow wink Cheers.
    • kropkaa Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 24.08.21, 01:54
      Wróciłam samolotem (choć momemtami pizgało jak na wesołym miasteczku), Ty też po zabiegu wrócisz na swoich nogach do domu.
      A w temacie - wolałabym nie leżeć latami pod aparaturą, ale w Pl chyba nie mam na to wpływu.
      • kropkaa Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 24.08.21, 01:55
        Oczywiście wspomniałam o samolocie w nawiązaniu do niedawnego wątki Magdaleny.
    • majenkir Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 24.08.21, 03:36
      kura17 napisała:
      > w srode mam zabieg z pelna narkoza.
      > jednym z (bardzo rzadkich) skutkow ubocznych moze byc udar/spiaczka/stan wegetatywny.

Zakładam się o milion monet, że się wybudzisz bez problemu 😉
    • kura17 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 13:22
      bede przez moment forumowa drama queen i sie wpisze, ze maz nie ma ze mna klopotow po narkozie big_grin
      dostalam jakis mocarny koktajl dragow bezposrednio do zyly, wiec humor mi dopisuje i udzielam sie na forum.
      zaraz zjem rosol i ogladne sobie koreanska gre o tron.

wszystkim, ktorzy tutaj przeslali mi cieple slowa, bardzo dziekuje!
      • bi_scotti Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 13:40
        Welcome back w swiecie obudzonych smile Milego dnia, recover quickly i bezproblemowo! Cheers.
      • chococaffe Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 22:48
        smile Teraz już z górki. Zdrowia.
      • aqua48 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 22:53
        No i to jest wiadomość! Zdrowiej szybko! Ja po narkozie miałam zwidy, a mianowicie na moje łóżko na OIOM- ie wdrapał mi się duży kudłaty pies smile sympatyczny był, tylko trochę się rozpychał.
      • gama2003 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 23:34
        Kuro zdrowia !
        I daj się porozpieszczać najbliższym !
        Żadne jestem silnom kobietom i lecę zap...pracować !
        Lenistwo i zdrowienie !

Obiecaj !😘
    • cegehana Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 13:46
      Rzecz w tym że poza śmiercią mózgową to przeważnie trudno przewidzieć jakie są rolowania - wiadomo im dłużej leżysz tym gorsze, ale jak trochę nie powegetujesz to tego nie wiadomo.
    • memphis90 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 22:20
      Odłączyć. Jak nie będą chcieli po dobroci- cichcem wstrzyknąć potas do kroplówki.
      • kropkaa Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 22:43
        A skąd laik ma wziąć potas w fiolce?
    • madi138 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 25.08.21, 23:07
      Zawodowo zajmuje się między innymi takimi właśnie i powiem jedno: nigdy w życiu! Proszę mnie odłączyć, odstawić wszystkie leki czy terapie i dać spokojnie umrzeć. Być uwięzionym we własnym ciele, przez lata i być może w pełni świadomym, ale nie mogąc się kontaktować z otoczeniem-to najgorszy możliwy koszmar.
    • palacinka2020 Re: spiaczka/stan wegetatywny/itp - co z Wami zro 26.08.21, 07:50
      To sa teoretyczne rozwazania, bo w Polsce nikt nie odlaczy od aparatury nawet jesli takie jest zyczenie twoje i meza.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka