Dodaj do ulubionych

Co może uczulać na noc?

30.08.21, 23:12
Dziecko 11 lat.
Cały dzień jest w porządku, żadnego kichania, smarkania, swędzenia - nic.
Przychodzi godzina 22 i jest masakra totalna. Tak, że nie może zasnąć.
Do alergologa pójdę, testy zrobię, ale muszę opracować plan na już.
Nie poduszka, nie łóżko, bo jest to w każdym pokoju, niezależnie od tego, czy się kładzie już spać, czy jeszcze nie.
Obserwuj wątek
    • lauren6 Re: Co może uczulać na noc? 31.08.21, 09:52
      Pierwszy krok: przeprałabym całą pościel, i poszewki, i wypełnienie, w 60 stopniach. Ochraniacz na materac i prześcieradło również. Piżamy też, jeżeli wcześniej je prałaś w niższych temperaturach.

Drugi krok to sprawdzenie otoczenia łóżka. Wszelkie miśki, zasłony i inne zbieracze kurzu out.

Trzeci krok: oczyszczacz powietrza.

Poza tym w niektórych miejscach zaczął się sezon grzewczy i w nocy grzeją kaloryfery. Może powietrze w sypialni jest za suche i trzeba wstawić nawilżacz.

Najmniej prawdopodobna jest odroczona reakcja alergiczna na alergen z kontaktu w ciągu dnia. Reakcje alergiczne pojawiają się w ciągu kilkudziesięciu minut po kontakcie, a nie pół dnia po. Źródła dyskomfortu szukałabym w sypialni.
      • wapaha Re: Co może uczulać na noc? 31.08.21, 09:58
        lauren6 napisała:

> Najmniej prawdopodobna jest odroczona reakcja alergiczna na alergen z kontaktu
        > w ciągu dnia. Reakcje alergiczne pojawiają się w ciągu kilkudziesięciu minut po
        > kontakcie, a nie pół dnia po. Źródła dyskomfortu szukałabym w sypialni.

Ale nie niemożliwa
        Mamy z koleżanką uczulenie na chlor. U mnie pojawia się po ok pół godziny po zetknięciu z chlorowana wodą-jezeli nie wezmę wcześniej tabletki. U niej właśnie wieczorem lub w nocy. U mnie przejawia sie tylko pokrzywką. U niej kichaniem i katarem.
      • huang_he Re: Co może uczulać na noc? 31.08.21, 10:13
        Jeszcze nic nie dawałam. Kurczę, to też dziwne. Nie ma tych objawów nigdzie i dziej niż w naszym mieszkaniu. Tumany kurzu nie zalegają, wręcz przeciwnie. Jako alergiczka (pyłkowa) staram się mieć najmniej kurzołapów.
        Krople fenistil, tak?
        Obstawiam trochę wymuszoną cyrkulację powietrza. Mąż właśnie wymienił wszystkie filtry w pomieszczeniach. Przed wymianą - brak alergii. Po wymianie filtrów - alergia. Przy czym dziecka nie było długo w domu, bo wakacje, więc też nie mogłabym stuprocentowo powiedzieć, że akurat po tym go złapało. Wymiana filtrów podczas jego nieobecnosci, a w domu nie byl od 4 tygodni.
    • bulzemba Re: Co może uczulać na noc? 31.08.21, 10:38
      Słyszałam że dziecko miało uczulenie na wołowinę. Aktywowała się w nocy bo wieczorem karmiono rybki w akwarium w pokoju drobno posiekaną wołowiną.

A czy w innym łóżku też są te objawy? Może inna pościel? Nie przytula się do ściany?
    • szare_kolory Re: Co może uczulać na noc? 31.08.21, 10:41
      A podczas tego ataku świądu dziecko jest przykryte kołdrą czy jeszcze nie? Generalnie, o takiej porze organizm zachowuje się trochę inaczej niż w ciągu dnia i potem w nocy. Nie na darmo 22:00 - 23:00 to jest pora na skoki temperatury.
      Ale tak: jeśli atak następuje kiedy leży pod kołdrą, czyli kiedy się rozgrzeje to obstawiałabym atopowe zapalenie skóry. Jaka rada? Emolienty, czyli dobre natłuszczenie skóry zanim rozdrapie sobie rany, bo gojenie i leczenie tych ran to nic fajnego. Pewnie wejdzie wtedy steryd, ale to już musi przepisać lekarz. No i dobór emolientu wcale nie jest łatwy i zawsze jest jakieś ryzyko alergii zanim się trafi na odpowiedni kosmetyk.
      Jeśli atak świądu następuje bez związku z rozgrzaniem skóry, to pewnie jakaś reakcja alergiczna - a na co to się już dowiecie po testach. Wtedy eliminacja i znów jakiś steryd. Jeśli wysypka nie jest jakas rozległa, to pewnie lekarz zacznie od jakiegoś lekkiego sterydu.
      Niestety, niewiele da się tutaj pomóc, możesz jedynie dokładnie obserwować: jaka jest kąpiel (zaleca się nie za gorącą, raczej letnią), jakie kosmetyki, jakie ubrania, w czym prane, jaka pościel (barwniki?) Czy w łazience nie ma pleśni?
      I przy tej dolegliwości lepiej nie zakładać niczego z góry, tzn. nie zakładać, że jeśli pomarańcza nigdy nie uczulała, to że akurat teraz nie uczuli, bo może uczulić. Może to być też jakas alergia krzyżowa, czyli w połączeniu z czymś, czego używa się dopiero wieczorem jest jazda.
      A rada na teraz? Jeśli bierze kąpiel w okolicach tej godziny, to pewnie tu upatrywałabym przyczyn. Bez względu jednak na porę, kąpiel raczej letnia niż gorąca, w delikatnych kosmetykach. I tu znów: dziecięce nie zawsze znaczy łagodne na wymagającej skóry. Natłuszczać (ale też ostrożnie, ja np. mam uczulenie na barani łój, a wiele z tych dziecięcych preparatów ma w składzie lanolinę. Oliwka dla dzieci jednej firmy doprowadzała mnie do szału, swędziały mnie nawet gałki oczne, a innej firmy - bez takich atrakcji.) I nastawić się na działanie metodą prób i błędów oraz bardzo wnikliwe obserwacje, nie wykluczając nawet najbardziej absurdalnych na pierwszy rzut oka rozwiązań.
    • eliszka25 Re: Co może uczulać na noc? 31.08.21, 21:03
      Uczulać nie musi koniecznie coś, z czym ma kontakt wieczorem. Mam alergię na pyłki traw i brzozy. W ciągu dnia było ok, funkcjonowałem normalnie, a w nocy się dusiłam i nie mogłam spać. Po odczulaniu na pyłki mi przeszło, więc ewidentne winne były właśnie pyłki.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka