Dodaj do ulubionych

Czy dzieci lubią szkołę?

31.08.21, 07:51
Czy znacie dzieci które lubią chodzić do szkoły?

Dla mnie samej to był nieprzyjemny obowiązek. Szczerze wątpię by moi znajomi z ławki szkolnej to lubili. Ewentualnie lubią szkołę dzieci w młodszych klasach gdy zajęcia bardziej przypominają przedszkole a w sumie większość miała by ochotę ten szanowny gmach zrównać z ziemią (nie mówię o podróżach sentymentalnych gdy trzeba tyrać w robocie i żal lat młodości).
Obserwuj wątek
   • joana012 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 08:13
    triss_merigold6 napisała:

    > Zacznijmy od tego, że szkoła nie służy do lubienia, jej rola, zadania, cele są
    > zupełnie inne.
    > Brak szkoły kompletnie nie oznacza, że zostałaby zastąpiona czymś atrakcyjniejs
    > zym i bardziej przyjaznym, patrz zdalna nauka.

    Nauka w miejscu które lubimy jest o wiele bardziej efektywna, podobnie jak miejsce pracy.
    W końcu spędzamy tam ok 8h dziennie.
    Rónie dobrze można stwierdzić że nasze miejsce zamieszkania nie jest do lubienia tylko do tego, aby nie kąpało nam na głowę
    • wapaha Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 16:18
     mid.week napisała:

     > Praca teżnie jest do lubienia tylko zarabiania na życie, a jednak dorosli wska
     > zują atmosferę w pracy jako jeden z najważniejszych czynników wyboru/rezygnacji

     dokładnie !
   • grey_delphinum Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 08:12
    Moja córka też lubiła. Syn różnie, ma w tej kwestii upadki i wzloty 😉
    Z moich obserwacji wynika, że lubią szkołę te dzieci, którym po pierwsze nauka nie sprawia problemu, po drugie, mają fajna klasę i życzliwych nauczycieli, a po trzecie (b. ważne! ) mają rodziców z pozytywnym nastawieniem do szkoły.
    • triss_merigold6 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 08:40
     Był moment kiedy mój syn nie znosił chodzenia do szkoły, bo stężenie patolstwa i zaburzeń w klasie wzrastało z roku na rok. Zmiana klasy pomogła, a jeszcze bardziej pomogła zmiana szkoły i nagle okazało się, że jest w porządku.
     • feniks_z_popiolu Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 09:05
      Ooo, przypomniałaś mi, że w życiu mojego dziecka był też taki epizod. Część balującej permanentnie klasy, bardzo niski poziom nauczania jednego z kluczowych przedmiotów spowodował zmianę LO. Ale to nie było jakieś traumatyczne przeżycie tylko po prostu wybór czegoś najlepszego dla siebie W sumie ten rok wspomina też sympatycznie. Tyle, że to osoba o konkretnej konstrukcji psychicznej, w każdej sytuacji znajduje coś pozytywnego
  • eliszka25 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 08:15
   Gdybym spytała moje dzieci, czy lubią szkołę, to na 100% by mi odpowiedziały, że wolą wakacje. Ale…… mam w domu prawie 15-latka. Rozpoczął właśnie swój ostatni rok obowiązkowej nauki. W ciągu tego roku szkolnego ma zdecydować, czy chce po następnych wakacjach rozpocząć naukę zawodu czy iść dalej do jakiejś szkoły średniej. System w Szwajcarii jest zupełnie inny, opisuję to skrótowo. W każdym razie moje dziecię zaczęło przebąkiwać, że chciałoby iść dalej do szkoły i nawet oceny w tym celu poprawił 😁. Najwyraźniej jednak woli szkołę niż dorosłe życie 😉
  • marinella Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 08:22
   Ja zawsze lubiłam tylko polski, matmę, języki - z lenistwa, bo wszystko mi wchodziło bez wysiłku.

   Umierałam z nudów na historii, fizyce, chemii itd tam gdzie trzeba było zakuwać pamięciòwkę.

   Skora mi cierpła na myśl o WF-ie i wuefmenom/ wuefmenkom maści wszelakiej.

   Plastyka, muzyka, technika wieeelki ziew.

   Na religię chodziłam z rozpędu w podstawówce z raczej nieszkodliwym księżmi, za to młoda katechetka, która poślubiła organistę w wieku lat 19, nieustannie budziła moje zdziwienie.

   Etykę uwielbiałam. Całe liceum chodziłam na etykę, i mimo ze babka była ostra i mieliśmy 4 na świadectwie ( a nie 6 jak religiancki) to z etyki wyniosłam solidne podstawy filozofii, antropologii i alternatywne spojrzenie ( dobra lewackie) na kwestie społeczne.


   Na razie tylko jedno dziecko jest szkolne… niestety - jak na razie za szkoła nie przepada…
   • abecadlowa1 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 20:39
    marinella napisał(a):

    > Umierałam z nudów na historii, fizyce, chemii itd tam gdzie trzeba było zakuwać
    > pamięciòwkę.

    Rozumiem, że historia była uciążliwą pamięciówką o przyczynach, przebiegu i skutkach kolejnych wojen i bitew. Umordowałam się nią straszliwie. To przeca na chemii i fizyce były głównie zadania i eksperymenty. Na pamięć trzeba było się nauczyć tylko tablicy pierwiastków.
  • ga-ti Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 08:24
   Miałam wpisać, że ja lubiłam, ale przypomniałam sobie, jak w niedzielę leciała Pszczółka Maja, a mnie się żołądek zaciskał, bo jutro do szkoły. Więc już sama nie wiem, jakaś bardzo wrażliwa chyba byłam.
   Na pewno lubiłam w najstarszych klasach podstawówki, ze względów towarzyskich oczywiście, udzielałam się w ogólnie pojętym życiu szkoły,miałam dużo na głowie i to było fajne.
   W liceum była nauka i stresujący nauczyciele, średnio lubiłam, wiedziałam że muszę i tyle, ludzie w klasie byli ok, ale bez fajerwerków.
   Moje dzieci na pewno lubią towarzysko, zwłaszcza najstarsze, miało szczęście do ludzi. Ale żeby tęsknili za nauką to nie za bardzo wink
   • bovirag Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 08:39
    Chłopaki moje już studiują. Szkole zawsze lubili, chętnie do niej chodzili. Córka ma prawie 14 lat i szkole wtecz uwielbia. Świetnie się w niej odnajduje. Jest nie tylko jedna z lepszych uczennic. Działa tez w samorządzie, bierze udział w konkursach, akcjach charytatywnych, kółkach pomocowych. Szkoła prawie w pełni zaspokaja jej potrzebę bycia dla innych. Prawie, bo poza szkołą tez sie udziela wink
  • lotka_5 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 08:57
   Moje dziecię nie cierpi wręcz. Lubi tylko towarzysko i najchętniej wróciłby do szkoły tylko na wf uncertain
   Ale u nas skutecznie nauczyciele zniechęcali dzieci do szkoły od 1 klasy. Plus jego temperament = wykopywanie syna do szkoły na siłę dzień w dzień.
   Już jakiś czas temu wyczytał gdzieś, że po szkole średniej przestaje istnieć obowiązek szkolny i pytal czy będzie musiał iść na studia bo on chętnie by rok miał przerwę oraz czy po podstawówce nie ma czasem takiej możliwości bo on to by chętnie...miał wtedy 10-11 lat uncertain
   • grey_delphinum Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 09:53
    Wypisywanie negatywów należy wręcz do zwyczajów szkolnych 😉. Nie zawsze są to prawdziwe odczucia i spostrzeżenia , tylko pewne kreacje, a dorośli się nakręcają.

    W szkole średniej córka miała bardzo ostrą nauczycielkę matematyki, ale córka ją lubila i bardzo szanowała. Nie przeszkadzało jej to w gronie koleżanek krytykować nauczycielki aż furczalo 😉
   • bulzemba Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 09:41
    To nie jest pomidorowa! To jest szpinak! (Albo rodzynki w serniku).

    Innymi słowy: sympatią do szkoły istotnie wydaje mi się zjawiskiem legendarnym i zupełnie niespotykanym. Dla większości moich znajomych była przykrym obowiązkiem. Jednostki deklarujące sympatię za mich czasów były zupełnymi kujonami. Owszem, dorośli wyrażali zazdrość co do młodzieży szkolnej ale było to traktowane na zasadzie żalu za mniejszymi obowiązkami. Zachwyt nad chodzeniem do szkoły zawsze mi zakrawał na drwinę.
     • runny.babbit Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 09:51
      Ha, czyli trafiłam😉 tak na poważnie, to imo wszystko zależy od nastawienia jakie budują w dziecku rodzice ( część już od małego powtarza jak to strasznie będzie jak pójdzie do szkoły) oraz od samej szkoły. Jak trafią się fajna klasa i znośni nauczyciele jest ok.
      • bulzemba Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 10:16
       Nie. Po latach wyciągnęłam z mojej mamy że ona lubiła szkołę. Na moją minę WTF przypomniała mi że istotnie zachwalała tę instytucję. Jednak po tekstach typu że zastrzyki wcale nie bolą (ałłaaa) a zupa pomidorowa jest smaczna (bełt!) miałam obniżone zaufanie co do jej wypowiedzi i uznawałam je za "kłamstwo pedagogiczne" - czyli tekst będący ewidentnym kłamstwem użytym w celu osiągnięcia wyższego dobra.
       • grey_delphinum Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 10:25
        Nie rozumiesz, nie chodzi o "zachwalanie". Dziecko przecież ma swój rozum.
        Po prostu wahadło nie powinno wychylać się też w drugą stronę, czyli negacji wszystkiego, co związane ze szkołą. Przenoszenie na dziecko własnych traum i uprzedzeń bardzo negatywnie wpływa na jego stosunek do szkoły.
    • triss_merigold6 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 09:49
     Wciąż nie jarzysz. Szkoła jako instytucja, ze wszystkim - ludźmi w rolach, programami, siatkami godzin, organizacją przestrzeni, czasu i relacji etc. ma określone zadania i cele. Trudno lubić w niej wszystko i w ogóle nie do tego została powołana.
  • ichi51e Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 10:04
   ja lubiłam. do szkoły lubią chodzić dzieci którym tam dobrze - albo są mądre u się realizują edukacyjnie albo maja przyjaciół i chodza towarzysko. Jeśli dziecko nie lubi szkoły to albo sobie nie radzi z nauka, nie ma przyjaciół albo jest tam jakoś konflikt. Jest tez taki przypadek "moje dziecko za mądre na szkole - nudzi się" i tu już bardziej złożone.
   • wapaha Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 16:17
    ichi51e napisała:


    Jest tez taki przypadek "moje dziecko za mądre na szkole -
    > nudzi się" i tu już bardziej złożone.
    >
    Niestety, mam taki egzemplarz
    Ciekawie jest w świetlicy ( może czytać, pisac, rozwiązywać swoje zadania a już fantastycznie gdy jest w sytuacji 1:1 z nauczycielką i opowiada jej swoje tematy . Rok temu była geografia -to jakoś jeszcze nauczycielki ogarniały aczkolwiek przyłapywał je na nieznajomości niektórych faktów. W tym roku zafascynował się na militariach i już widze ich szcżęscie jak im opowiada dlaczego silnik jest z tyłu, do czego służą przekładnie i jaka jest różnica w budowie tigera i t-35 etc
  • daniela34 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 10:36
   Jako dziecko bardzo lubiłam szkołę. W klasach I-III miałam fajną, ciepłą, opiekuńczą nauczycielkę, która w miarę bezstresowo przeprowadziła nas przez początki edukacji. Nie lubiłam tylko wstawania na 8.00 i rozwalonego przez naukę na dwie zmiany tygodnia.

   W starszych klasach już więcej minusów było (więcej wstawania, różni nauczyciele, rozmaite koterie towarzyskie) -ale nadal ok.
   A naukę lubiłam zawsze, więc na tym polu problemów nie miałam żadnych.
   Ogólnie rzecz biorąc podstawówka miała więcej plusów niż minusów i ją w miarę lubiłam.
   W liceum było trochę gorzej pod jednymi względami (organizacyjnymi, dbałości o ucznia) a lepiej pod innymi (towarzysko). W każdym razie nie mam aż takiego sentymentu do liceum.
  • jehanette Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 11:10
   Moje dziecko przez zdalną doceniło normalną szkołę. Istotny jest oczywiście aspekt towarzyski, ale mówi że na zdalnych lekcjach nie mogła się skupić na tym co mówi nauczycielka i bardziej przeszkadzały jej inne dzieci.
  • maeve_binchy Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 11:22
   Oboje (córka - 10 lat, idzie do V klasy; syn - 13 lat, idzie do VIII) lubią pod względem towarzyskim, niektórych nauczycieli (przy czym szkoła syna jest bardzo fajna, jak na państwową podstawówkę w polskim systemie nauczania). Oboje bardzo dobrze się uczą. Oboje nie lubią szkoły jako placówki edukacyjnej, wiecznego sprawdzania wiedzy, pamięciówki, systemu pruskiego [tego, co się pod tym kryje - nazwa ode mnie; nie muszą tak tego nazywać].
   Dodatkowo szkoła córki bardzo się zepsuła, za rok zmieniamy na szkołę syna.
   Naukę online lubili - syn bardzo, córka mniej, narzekała, bo nie widziała na żywo koleżanek, sama nauka zdalna jej nie przeszkadzała.
    • sabina211 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 13:10
     To pierwszy taki głos, który czytam, w realu też się z taką argumentacją nie spotkałam, ale to kolejna opinia, że ludzie (w różnym wieku) są odmienni...Poszerzyłaś mi horyzonty i za to dziękuję. Choć nadal uważam, że lubienie nauki zdalnej przez moje dzieci (i ich nienawidzenie szkolnych w-f mimo lubienia nauczycieli oraz obrzydzenie do szkolnych obiadów, które obiektywnie obrzydliwe nie są) też są ok. Po prostu szkoła (nawet niepubliczna) oferuje za mało możliwości jej skończenia, a ED wszystkiego u wszystkich nie załatwia.
  • sabina211 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 11:27
   Moje nie lubią/nie lubiły. Starsi dużo lepiej czuli się w LO niż w podstawówce/gimn., ale było to głównie "da się wytrzymać" niż entuzjazm. Zdalną naukę za to bardzo lubiły. Najmłodszy jutro zaczyna 1 klasę, więc się okaże, czy podzieli odczucia sporo starszego rodzeństwa. Jego siostra zaczyna LO, więc też nowe otwarcie. Zobaczymy, jak będzie.
  • palacinka2020 Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 13:15
   Przez 8 lat podstawowki uwiebialam szkole, 5 i 6 wpadaly same bez zadnych przygotowan. W wakacje czytalam wszystkie do kolejnej klasy, bo wydawaly mi sie ciekawe jako lektura. W liceum trzeba sie bylo uczyc, to juz lubilam mniej.
  • andaba Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 13:23
   Moje dzieci raczej lubiły. Nie znaczy to oczywiście, że lubią się uczyć (no dobra, część lubi), ale nawet te,które się nie uczą wcale lubią (a może nawet te bardziej, bo jest to dla nich czysta rozrywka, bez stresu, że dostaną złą ocenę).

   W każdym razie te które jeszcze w szkole zostały, modlą sie o to, żeby nie było nauki zdalnej. Syn jest nawet skłonny się zaszczepić, jeżeli to będzie warunek nauki stacjonarnej.
  • bi_scotti Re: Czy dzieci lubią szkołę? 31.08.21, 13:31
   Z tysiecy dzieci, z ktorymi rozmawiam/rozmawialam zawodowo, znakomita wiekszosc NIE nie lubi szkoly smile To nie jest tak, ze ja wielbia pod niebiosa ale generalnie sa okay z wiekszoscia jej elementow. I wsrod tej wiekszosci jest mnostwo dzieciakow z naprawde powaznymi problems, dzieciakow, ktore sa bullied albo ignored, dzieciakow, ktore maja paskudne zycie w domu przekladajace sie na okolicznosci szkolne etc. A jednak, a jednak ... zdecydowana niechec do szkoly deklaruje margines/minority. A wsrod tego minority przewage stanowia dzieci z wybitnie problematycznymi rodzicami (pod kazdym wzgledem). Ergo, jak ktos juz wyzej napisal - stosunek rodzica/rodzicow do szkoly clearly wplywa na stosunek jego dziecka do tejze. I to nawet nie musi byc przez tego rodzica verbalized, dzieci wiedza co mama/tata mysli o szkole, o nauczycielu, o education w ogole etc. Yeah, jak tak glebiej poskrobac, to znakomita wiekszosc dzieci lubi (with caveats wink) szkole. Cheers.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka