Dodaj do ulubionych

Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzieży

01.09.21, 07:19
www.onet.pl/styl-zycia/noizz/balcerowicz-na-campus-polska-to-pokaz-pogardy-wobec-mlodych/hklg0vt,3796b4dc
Zdaje się, że event Campus Polska Przyszłości miał prezentować ofertę, wizje i inicjatywy opozycji dla młodych ludzi, tak? Miało być świeżo, z pasją, aktualnie, adekwatnie do wyzwań na następne dekady, a wyszedł monetarystyczny dziadzio, inny starszy gość z pomysłem na prowincję (zlikwidować), jakiś Nitras niestosowanie.
Ja wiele rzeczy rozumiem, że zasłużeni kiedyś etc. ale nie trzeba umieć w PR, żeby nie zapraszać leśnego dziadka ekonomii na propagandową imprezę, która ma pozyskać głosy wyborcze młodych niekonserwatywnych ludzi, bo to ich (młodych) obraża. To przeciwskuteczne. Poza tym pokazuje, jak rozpaczliwie anachronicznymi "autorytetami" chce się podpierać PO.
W każdym razie tt się gotuje, a komentarze dość okrutne, czyli n-ty raz była znakomita okazja organizacyjna i medialna, którą koncertowo położyli.
Obserwuj wątek
    • lauren6 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 08:04
      Rozróżnijmy termin "dziadka leśnego". Gdyby Trzaskowski zaprosił 88 letniego Urbana to myślę, że wielu młodych poszłoby na takie spotkanie. Urban potrafi mówić językiem młodzieży i wbrew pozoromnie jest obciachowy. Obecność Tuska też raczej nie była dużym problemem.

Problem z Balcerowiczem polega na tym, że jego poglądy bardzo brzydko się zestarzały i to co mówi jest oderwane od rzeczywistości. Wiem, że niektórzy byli bardzo rozczarowani jego obecnością na Campusie.

Jest mi autentycznie szkoda. Fajna inicjatywa, a takie samozaoranie.
      • sasanka4321 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 09:31
        profes79 napisał:

> Oczywiście. Trzeba było zaprosić 26-letniego wiceministra finansów, mówiącego,
        > że 4k brutto to klasa średnia a wysoka inflacja świadczy o rozwoju gospodarczym
        > . Ten na pewno by trafił do młodzieży.
        >

Tym bardziej że w ministry poszedł właściwie prosto z działalności w związku studentów. big_grin Takiej kariery życzyłaby sobie dzisiejsza młodzież. I emamy jak widzimy też.
    • myfaith Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 09:14
      Przecież PO to już przeszłość i z każda wypowiedzią to potwierdza . Wkraczamy do świata ( może już jesteśmy? ) ze trzeba mieć jasne wyraziste poglądy , nie można być „ letnim” i bredzić używając słów wytrychów - jak każda miss kiedyś „ (...)and the World Peace” Albo jakiś program rządzenia ( społeczny, klimatyczny, gospodarczy) A tu wiatr hula...,
      • myfaith Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 09:17
        Monetaryści byli i będą tak samo jak wyznawcy polityki fiskalnej - dla każdego cis dobrego w zależności od koniunktury i stanu gospodarki ale Balcerowiczowi zabrakło refleksji ( już dawno) ze monetaryzm bez innych elementów , we współczesnym świecie jest po prostu zadziała destrukcyjnie ( chociaż niektórzy zapewne zyskają na niepokojach społecznych )
      • bigimax2 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 11:06
        next.gazeta.pl/next/7,172392,27513677,balcerowicz-w-krzyzowym-ogniu-pytan-ws-zmian-klimatycznych.html

zenujace to sa lewaki , jak zawsze zreszta
        powiedzial

"Wymogi klimatyczne UE zmuszają zarówno rządy, jak i przedsiębiorstwa do wypełniania zaleceń, które nie mają wystarczającego uzasadnienia w naukach przyrodniczych: część badań dowodzi, że wzrost średniej temperatury Ziemi i poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest wynikiem naturalnych procesów, zachodzących co ok. 25 tys. lat"

Jak dodał, "jest to zdanie sprzeczne ze zdaniem IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu".

A nie zgodzenie sie z lewacka biblia, politycznym wysrywem na zamowienie raportem IPCC to najwieksza zbrodnia
        • bigimax2 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 11:15
          i zupelnie na marginesie
          www.washingtonpost.com/magazine/2020/02/03/eco-anxiety-is-overwhelming-kids-wheres-line-between-education-alarmism/

oto co lewacy robia z mlodymi ludzmi

“Eco-anxiety” or “climate depression” is playing out in real terms among young people, sometimes in extreme ways: A 2008 study in an Australian medical journal chronicled the case of a 17-year-old boy who was hospitalized after refusing to drink water during a nationwide drought,

The United Nations’ Intergovernmental Panel on Climate Change said in 2018 that policymakers have just 12 years to avert the worst consequences of global warming;

za 12 lat wszyscy umrzemy , tak przynajmniej twierdza "naukowcy"
          dzieciaki bombardowane z kazdej strony tym ze umra wpadaja w jakies dziwne stany
          • riki_i Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 11:27
            Katastrofa klimatyczna jest namacalnym faktem, nawet jeśli co 25 tysięcy lat zachodzi ocieplenie/oziębienie to nie w tempie trzech dekad.

Osobiście cieszę się z faktu, że kryzys związany z globalnym ociepleniem wymusił postęp w obszarze napędu środków transportu oraz źródeł ciepła w nieruchomościach. Silniki spalinowe odchodzą powoli w przeszłość, podobnie jak piece domowe opalane węglem. Jakość powietrza w aglomeracjach poprawia się, mieszkając obecnie przy ulicy widzę też jak z roku na rok zmniejsza się hałas ruchu ulicznego. Gdy 20 lat temu mieszkałem w zacisznym zakątku przy parku, budziły mnie notorycznie tramwaje 13N hałasujące jak jasna cholera na ulicy oddalonej o jakiś kilometr od mego bloku (!)
            • bigimax2 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 11:37
              Osobiście cieszę się z faktu, że kryzys związany z globalnym ociepleniem wymusił postęp w obszarze

rysiaczku pokaz mi ten kryzys , ale nie gadnine jakiegos eko oszoloma
              liczby i fakty ,

jak ty powiazales wymiane straego pewniepowojennego tramwaju na nowy ze zmianami ekologicznymi to nie wiem

zeby cos wymienic potrzebny jest rozwoj , energia , nie potrzebne jest pierdzielenie wszyscy umrzemy zaraz
              • riki_i Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 15:07
                Co ja mam Ci pokazywać? To? www.focus.pl/artykul/po-raz-pierwszy-w-historii-na-dach-grenlandii-spadl-deszcz-stopnialo-rekordowo-duzo-lodu Przecież nawet w konfie mówią już o zmianach klimatu, tyle, że z narracją, że to naturalne.
                A tramwaje są coraz bardziej eko, bo żrą dużo mniej prądu, odzyskują energię podczas hamowania , a część może przejechać parę km bez prądu (z akumulatora naładowanego w trakcie tego odzysku).
            • tiszantul Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 13:44
              "Osobiście cieszę się z faktu, że kryzys związany z globalnym ociepleniem wymusił postęp w obszarze napędu środków transportu oraz źródeł ciepła w nieruchomościach. Silniki spalinowe odchodzą powoli w przeszłość, podobnie jak piece domowe opalane węglem."

Czy to nie jest galopujący egocentryzm? Większości globu nie interesują europejskie obsesje ideologiczne. Przy emisji takich Chin czy Indii wysiłki Europy nie mają żadnego znaczenia, a przecież podobno mówimy o zjawisku globalnym.
              Do tego galopująca hipokryzja - bo europejska produkcja została przeniesiona właśnie do Chin i innych tego typu krajów.
              Wreszcie nędza na własne życzenie - gdy Chiny dzięki produkcji się rozwijają, budują tysiące elektrowni węglowych i dzięki temu się bogacą.
              Nawet w Europie poważne kraje się bogacą na tych banialukach dla ubogich - Niemcy są pierwszym na świecie konsumentem, a drugim na świecie producentem węgla brunatnego (albo odwrotnie), idzie im tym lepiej, ze Polskę udało się namówić do zamknięcia kopalń. Riki, znakomicie demaskujesz cynizm i wyrachowanie kobiet, ale chyba warto na tym feministycznym forum stwierdzić, ze nie tylko kobiety bywają zepsute, złe i wyrachowane, propagandyści globalnego ocieplenia również
              • riki_i Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 15:13
                tiszantul napisała:

> "Osobiście cieszę się z faktu, że kryzys związany z globalnym ociepleniem wymus
                > ił postęp w obszarze napędu środków transportu oraz źródeł ciepła w nieruchomoś
                > ciach. Silniki spalinowe odchodzą powoli w przeszłość, podobnie jak piece domow
                > e opalane węglem."
                >
                > Czy to nie jest galopujący egocentryzm? Większości globu nie interesują europej
                > skie obsesje ideologiczne. Przy emisji takich Chin czy Indii wysiłki Europy nie
                > mają żadnego znaczenia, a przecież podobno mówimy o zjawisku globalnym.
                > Do tego galopująca hipokryzja - bo europejska produkcja została przeniesiona wł
                > aśnie do Chin i innych tego typu krajów.

To jest stan rzeczy sprzed 5 lat. Siła komunizmu państwowego sterowanego ręcznie oraz gospodarki z miliardem ludzi jest przeogromna. W tej chwili Chiny są całkowicie przestawione na kurs "eko", do tego ze spektakularnymi sukcesami next.gazeta.pl/next/7,172392,27484988,z-pekinu-zniknal-smog-blekitne-niebo-nad-miastem.html Idą tam gigantyczne inwestycje w produkcję samochodów zeroemisyjnych, budują np. innowacyjny system punktów szybkiej wymiany baterii (a nie ich ładowania).

> Nawet w Europie poważne kraje się bogacą na tych banialukach dla ubogich - Niem
                > cy są pierwszym na świecie konsumentem, a drugim na świecie producentem węgla b
                > runatnego (albo odwrotnie)

To prawda, ale mają tam też Partię Zielonych z wielkim poparciem w zachodnich landach, która chce to szybko zmienić. Trudno wróżyć co nastanie po Merkel, tym niemniej zmiany na pewno nastąpią.

> Riki, znakomicie demaskujesz cynizm i wyrachowanie kobiet,
                > ale chyba warto na tym feministycznym forum stwierdzić, ze nie tylko kobiety by
                > wają zepsute, złe i wyrachowane, propagandyści globalnego ocieplenia również

Wszelcy zawodowi propagandyści powinni być traktowani z dużą dozą sceptycyzmu.
              • taje Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 18:55
                Ja kiedyś poszłam na dyskusję z udziałem Balcerowicza i wyszłam z przekonaniem, dokładnie jak temacie, że to leśny dziadek ekonomii. Rzecz działa się nie w Polsce, dyskusja po angielsku. Pamietam dwie rzeczy i wielkie zdziwienie: angielski Balcerowicza jest bardzo kiepski (nie wiem jak to możliwe) i - co gorsze - ma bardzo prymitywny i manipulacyjny sposób argumentacji. Ktoś zadał pytanie o Picketty'ego. Można się z Pickettym zgadzać bądź nie ale wypadałoby wiedzieć co pisał. Balcerowicz przyznał, że nawet nie zadał sobie trudu czytać przedstawiając to w formie żartu. Ot taki żarcik na uzasadnienie swojej ignorancji. A prezentacja o cudach transformacji w Polsce rodem z czasów ZSRR, podobny sposób manipulacji i podobny sposób wyrafinowania.
                • riki_i Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 20:02
                  taje napisała:

> Ja kiedyś poszłam na dyskusję z udziałem Balcerowicza i wyszłam z przekonaniem,
                  > dokładnie jak temacie, że to leśny dziadek ekonomii. Rzecz działa się nie w Po
                  > lsce, dyskusja po angielsku. Pamietam dwie rzeczy i wielkie zdziwienie: angiels
                  > ki Balcerowicza jest bardzo kiepski (nie wiem jak to możliwe)

Ja bym się raczej zdziwił, gdyby było inaczej . On przecież do 1989r. badał główne problemy marksizmu-leninizmu i robil karierę w PZPR. Krótkie wyjazdy na Zachód w nagrodę to za mało żeby dobrze opanować język.

> Można się z Pickettym zgadzać bądź nie ale wypadałoby wiedzieć co
                  > pisał. Balcerowicz przyznał, że nawet nie zadał sobie trudu czytać przedstawiaj
                  > ąc to w formie żartu. Ot taki żarcik na uzasadnienie swojej ignorancji.

To faktycznie grubo. Byle dziennikarz ekonomiczny musi dziś znać przynajmniej główne tezy Pickettego , a Pan profesor nic nie musi. Bo i po co? Fakty przeczą mojej teorii? Tym gorzej dla faktów! PGR-y upadły, bo upaść musiały, a paru osobom daliśmy stypendia, więc sprawa załatwiona.
            • bigimax2 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 12:16
              mlody centrowy lewicowy elektorat che bardzo skonczyc w ten sposob
              www.youtube.com/watch?v=5oK-xl84JTA
              a dlaciebie nowe wspolczesne czasy
              zajebiscie droga energia ze nie bedziesz wiedziec czy grzac czy kupic eko bulke ze szczesliwej maki za w huj kasy
              ograniczenie mobilnosci , zapomnij o weekendzie gdzies tam
              wigry3 i pedalujesz co najwyzej an dzialke
              permanentna invigilacja
              ograniczenie praw obywatelskich
              piekny lewacki swiat rownosci i szczesliwosci i bycia eko
              • riki_i Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 13:03
                bigimax2 napisał(a):

> a dlaciebie nowe wspolczesne czasy
                > zajebiscie droga energia ze nie bedziesz wiedziec czy grzac czy kupic eko bulke

Na razie to założyłem sobie panele fotowoltaiczne i koszt prądu przez najbliższe 15 lat przewiduję circa 27 złotych miesięcznie. Zamierzam również kupic elektryka, co koszt paliwa zredukuje mi do zera.

Jeśli chcesz mnie wyzywać od burżujów-posiadczy domów, to spieszę donieść, że spółdzielnie mieszkaniowe również zaczynają montować na dachach budynków panele, co wydatnie obniża rachunki za eksploatację.

• bigimax2 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 13:13
                  Na razie to założyłem sobie panele fotowoltaiczne i koszt prądu przez najbliższe 15 lat przewiduję circa 27 złotych

cos chyba najpierw w ten interes wrzuciles kasy ?
                  no i zobaczymy ile pradu wyciagniesz zima

to ze zupelnie nie ekonomiczna zielona energia w obecnym ksztalcie wogole wystepuje wynika jedynie z dotowana to , polityczna decyzja nie majaca nic wspolnego z ekonomia, z uytecznoscia tez tak sobie , wspomniana zima

Zamierzam również kupic elektryka, co koszt paliwa zredukuje mi do zera.

paliwem elektryka jest prad , jak chcesz ladowac na miescie to kosztuje cie wiecej niz benzyna

Jeśli chcesz mnie wyzywać od burżujów-posiadczy domów, to spieszę donieść, że spółdzielnie mieszkaniowe również zaczynają montować na dachach budynków panele, co wydatnie obniża rachunki za eksploatację.

ja cie nic od niczego nie wyzywam
                  wszyscy placa na dotacje zielonej energi , korzystaja bogaci
                    • bigimax2 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 13:38
                      Wrzuciłem 15,5 tys zł w 5,6 kWh,

no to do twoich 27/mies nalezaloby dodac jeszcze 50

Warszawa dość hojnie dotuje tak inwestycje.

hojnie z twoich podatkow

Kia eniro ma zasięg 450 km, więc ładowanie raczej z darmo z paneli w domu

ale pare tysiaczkow trzeba jednalk zaplacic zeby sie cieszyc darmowa jazda
                      • riki_i Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 15:30
                        Powinno się bardzo szybko zwrócić, masz jeszcze ulgę podatkową.

Każda dotacja jest generalnie z czyichś podatków, no tak już jest niestety.

Samochód elektryczny można wziąć tańszy, jak ktoś robi do 100 km dziennie po mieście. Nissany Leafy pierwszej generacji są używane już po ok. 20 tys. zł . Z tym, że wtedy to musi być drugie auto tylko do miasta.

Ogólnie nadchodzi przełom w motoryzacji. To co do tej pory oferowała jedynie wściekle droga Tesla , staje się możliwe wśród innych , znacznie tańszych producentów. Kia EV6 z baterią 77 kwh oferuje grubo ponad 500 km zasięgu i tak jak Teslę czy elektryczne Porsche można ją ładować na ultraszybkich ładowarkach o napięciu 800 V, natężeniu 500 A i mocy do 150 kW. Przy takim ładowaniu wystarczy pół godziny, żeby zyskać mocny zasięg. Btw wiadomo mi, że w Polsce praktycznie nie ma ładowarek szybszych niż 100kw, serwis Tesli prawie nie istnieje, a np. nad morzem można się prędzej zesrać a nie naładować elektryka. No, ale również i w naszym grajdole prędzej czy później to się zmieni.
                          • bigimax2 Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 15:41
                            a juz zupelnie na marginesie , w samochodzie elektrycznym nie ma nic ekologicznego
                            jest jak najdalej ekologicznego srodka transaportu jaki moze byc
                            bateria wymagaja elektrod z kobaltu
                            ty rysiek zobacz jak to jest wydowbywane i jakie zniszczenia srodowiska i zanieczyszczenia wody przy tym wystepuja
                          • riki_i Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 15:46
                            No, ale kto wymienia baterie? Owszem, za te 40 tysięcy można wymienić stare baterie 24 kwh w Leafie I generacji i wsadzić nowe na ponad 60 kwh, co daje 380 km zasięgu. Ale to się zupełnie nie opłaca, chyba że u jakiegoś garażowego Saszki na Ukrainie.

Nawet najbardziej zajechany wzgl. od początku nieudany elektryk (np. elektryczny smart) daje te 70-80 km zasięgu. Różne młodziaki na YT kupują takie strucle i sądząc po vlogach są zadowoleni (ostatnio oglądałem jakiegoś 18-latka co czymś takim zapitalał z Warszawy do Łodzi, dwa razy się ładował po drodze, ale zachwycony jak cholera wink )
                • myfaith Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 13:15
                  Riki jesteś świadomy ze państwo chce położyć łapę na twojej energii i zapewne położy ( w horyzoncie czasowym najbliższych lat) wiec ca 27 pln/mies może być krótkoterminowe...? Oraz tego ze koszt energii ( to a propo elektryków ) będzie wzrastał bo na giełdzie rośnie jak szalony ? Oraz ze eksploatacja i wymiana paneli tez kosztuje ? Koszt przeglądu elektryków tez będzie wyższy niż zwykłych benzynowych nie mówiąc o tym ze nie wszędzie na „jednym akumulatorze „ da się dojechać
      • tiszantul Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 15:27
        Już tu nikt nie pamięta, ale złośliwie przypomnę, ze Trzaskowski założył w zeszłym roku dwa wielkie ruchy społeczne i ta impreza miała zachęcić młodych do jednego z tych ruchów. Jeden się nazywa Wspólna Polska zdaje się, drugi nie pamiętam. W każdym razie dwa potężne ruchy, żeby nie zmarnować drugiego miejsca Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich
        • riki_i Re: Leśny dziadek ekonomii z przekazem dla młodzi 01.09.21, 15:38
          Nie powinni wpuszczać na ten campus każdego. Jakby tak zaprosić tylko młodzieżówkę PO i Nowoczesnej, kompromitacji z Balcerowiczem zapewne by nie było. wink

Problem polityków to myślenie w kategoriach zaklinacza węży od marketingu politycznego. Bierzemy Kidawę, robimy zdjęcia jak przytula ludzi, dajemy to na billboardy i jesteśmy nr 1! No tylko pojawia się mały problem, jak owa Kidawa-Błońska się odezwie.... big_grin

Platforma ma teraz czas na przemyślenia. Balcerowicza raczej powinni schować do szafy. Pomijając poglądy, już sam ten jego mentorski i nie znoszący sprzeciwu ton działa na młodych jak płachta na byka. Korpo z lat 90tych.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka