Dodaj do ulubionych

Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandemii

11.09.21, 19:31
www.vox.com/science-and-health/22641291/global-mental-health-covid-19-cognitive-reappraisal-study
Ciekawy artykuł. I zrobiła na mnie wrażenie skala przedsięwzięcia smile

Krótko streszczam:

Setki psychologów szukały sposobów na poprawienie samopoczucia ludzi w czasie pandemii. Znaleźli jeden skuteczny. Chodzi o ponowną ocenę poznawczą sytuacji, czyli przeramowanie. Było to największe dotąd badanie nad przeramowaniem. Uczestniczyli w im specjaliści z 87 państw. Wynika z niego, że potencjalnie można zorganizować zakrojoną na szeroką skalę globalną interwencję prozdrowotną ( it could potentially be feasible to deploy as a large-scale global health intervention - imponujące smile ). Tę strategię można wykorzystywać m.in. przy stanach lękowych i depresji.

Dwie metody przeramowania (tłumaczenie google) :

„Pierwsza metoda nazywa się „ponownym skupieniem”. Można to lepiej opisać jako „patrzenie na jasną stronę rzeczywistości”.
Załóżmy, że czujesz się smutny, pozostając w domu podczas blokady. Możesz skoncentrować swoje myśli na niektórych z bardziej pozytywnych aspektów pozostania w domu. Na przykład: „Pobyt w domu nie jest taki zły”, jak wyjaśnia Wang. „Możesz znaleźć więcej czasu na spędzenie z rodziną lub zrobienie rzeczy, na które być może nie miałeś czasu, takich jak gotowanie”.

Inny nazywa się „rekonstrukcją”. Wykracza to nieco poza patrzenie na jasną stronę konkretnego problemu – próbujesz znaleźć ogólnie mniej negatywną narrację, aby opowiedzieć sobie o pandemii. Nie chodzi o znalezienie pozytywów w naszych indywidualnych okolicznościach, a bardziej o spojrzenie na całościowy obraz w nowym świetle.
Na przykład, rekonstruując ciężar pandemii, można pomyśleć: „W przeszłości ludzie pokonali wiele wyzwań, które wydawały się wówczas przytłaczające, więc my również pokonamy wyzwania związane z Covid-19” (…).

Nie chodzi o to, by stać się robotem z klapkami na oczach, który może myśleć tylko pozytywnie. „W naszej interwencji nie zmuszamy nikogo do ciągłego pozytywnego nastawienia” – wyjaśnia Wang. „Uczymy ludzi używać go do regulowania emocji”. Chodzi o interwencję, gdy myśli stają się niepokojące.
Nie chodzi też o to, żeby nigdy nie uznawać negatywnych myśli. „Myślę, że istnieje naprawdę delikatna równowaga między uznaniem rzeczywistości, pozwalaniem ludziom czasami pozostać z negatywnością, a uświadomieniem sobie, że możliwe jest pozytywna interpretacja faktów” – mówi McRae.”

Domyślam się, że e-mama uzna, iż ma tu gdzieś. Ale właściwie, dlaczego? Skoro to się sprawdza? Czemuż by nie spróbować?
Co sądzicie?
Obserwuj wątek
    • szara.myszka.555 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:08
      Psychologiczne pierdy. Większość ludzi tak robi na co dzień, bez porad ekspertów.
      • kosmos_pierzasty Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:10
        Serio myślisz, że większość? A co z tradycyjnym ponoć polskim narzekactwem?
        • magia Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:32
          tez tak uważam. Probuja na nowo wynalezc koło. Szukanie pozytywnych stron sytuacji to naturalny odruch
        • zona_glusia Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:37
          Wspólne narzekactwo ma charakter więziotwórczy. Razem sobie ponarzekamy, że wszyscy mamy źle i jakoś to przeżyjemy smile
    • loganberry Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:09
      Nie napiszę bo mnie wytną.
    • panna.nasturcja Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:10
      Sądzimy, ze zmiana lub przeformułowanie przekonań by zmienić stan emocjonalny są znane w psychoterapii od bardzo dawna.
      Tyle, ze taka zmiana nie następuje „od pomyślenia”.
      • kosmos_pierzasty Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:11
        No ale oni chyba sprawdzali, które ze znanym metod się sprawdzą. Nie, że wymyślili coś nowego. Tę po prostu uznali za skuteczną.
        • panna.nasturcja Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:24
          Serio? Ona jest skuteczna od kilkudziesięciu lat, ale w terapii, a nie metodzie pollyanny.
      • kk345 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 00:06
        >Tyle, ze taka zmiana nie następuje „od pomyślenia”.
        No jak to nie? Przecież człowiekowi w depresji też wystarczy powiedzieć "weź się w garść" i on się wtedy bierze big_grin
    • triss_merigold6 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:13
      Syndrom Pollyanny.
    • agonyaunt Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:14
      Weź młotek i walnij się w palec, a potem wmawiaj sobie, że przecież nie boli. Przekonasz się jakie to skuteczne.
      • kosmos_pierzasty Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:16
        Myślę przede wszystkim, że jak się z tym przesadzi, to może okazać się szkodliwe - nie z waleniem się młotkiem, ale z wmawianiem, że nie boli. Choć z waleniem też.

No dobra, to jak oni doszli, że to działa? Szczególnie, że nie badało tego kilka osób w jednym kraju, a setki, w prawie 90...
        • agonyaunt Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:47
          A to trzeba było dochodzić? Mnie się wydaje, że "myśl pozytywnie to będzie ci łatwiej" to oczywista oczywistość, nie trzeba tego udowadniać. Zresztą te badania to nic nowego, to jest ta sama tematyka co wpływ modlitwy na proces zdrowienia.

Tyle że "myśl pozytywnie" działa tylko do pewnego momentu i nie na wszystkich. I czasami szukanie dobrych stron na siłę zżera tyle energii, że lepiej powiedzieć "chrzanię to, jest źle, trzeba przeczekać". Bez lukrowania.
        • tiszantul Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 21:51
          "Myślę przede wszystkim, że jak się z tym przesadzi, to może okazać się szkodliwe"

ROTFL - umysł zwolennika nauki w działaniu
    • woman_in_love Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:20
      Nie jestem w stanie doczytać, za dużo pierdololo.

Mi się pandemia podobała - czerpałam z niej niesamowite korzyści i nie będę płakać, jak przyjdzie 4 fala z kolejnym lockdownem. Ale ja zasadniczo zawsze wychodzę na swoje i widzę korzyści i sposobności tam, gdzie reszta jojczy.
      • srubokretka Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:58
        Moge sie podpisac

Ostatni rok naprawde byl bdb. Zmusil mnie do elastycznosci, intensywnego korzystania z tego co mam. Najbardziej jednak podobalo mi sie, ze byl inny.

O produkcji armi psychologow bylo wiadomo juz ze 3 lata temu. Niech kombinuja.
    • asfiksja Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:25
      "Rekonstruowanie ciężaru pandemii" poprzez pomyślenie, że kiedyś ludzi mieli gorzej jest nie tyle nieskuteczne, co przeciwskuteczne. Oprócz niemiłych odczuć pandemicznych jeszcze czujesz się nieogarem, któremu się w tyłku poprzewracało od wygód. Porównywanie się do innych w celu poprawy nastroju (i w każdym innym) żywiołowo odradzam.
      Ogólnie jestem zwolenniczką poprawy nastroju przez czyny, nie przez myśli/emocje.
      • ludzikmichelin4245 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 20:49
        asfiksja napisał:

> Ogólnie jestem zwolenniczką poprawy nastroju przez czyny, nie przez myśli/emocj
        > e.

Ale nastrój jest mocno sprzężony z emocjami. A te z kolei (przynajmniej w paradygmacie poznawczo-behawioralnym) wynikają właśnie z myśli.
        • tiszantul Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 22:08
          "Ale nastrój jest mocno sprzężony z emocjami. A te z kolei (przynajmniej w paradygmacie poznawczo-behawioralnym) wynikają właśnie z myśli"

Fajerwerki intelektu. Kto by pomyślał, ze "nastrój jest sprzężony z emocjami". Zwolennicy nauki to ewidentnie osoby pozbawione poczucia obciachu. Zwykły człowiek wie, ze wypowiedź powinna zawierać minimum treści, aby był sens ją wygłosić
        • asfiksja Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 22:17
          Skoro przywołujesz paradygmat p-b to nadal jestem zwolenniczką czynów - wykonania telefonu do specjalisty pracującego tą metodą i sumiennego wykonywania zadawanych ćwiczeń. Tak naprawdę sugerowanie, że ktoś z poważną zniżką nastroju samym ukierunkowaniem myśli jest w stanie sobie pomóc jest tym samym, co sugerowanie otyłemu, żeby po prostu mniej jadł. Na ten temat można też zrobić badania naukowe - obstawiam, że wyjdzie, iż jeśli po prostu mniej się je to się chudniewink
          • ludzikmichelin4245 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:12
            Nie, zupełnie tego nie sugeruję.
        • pade Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:19
          ludzikmichelin4245 napisał(a):

> asfiksja napisał:
          >
          > > Ogólnie jestem zwolenniczką poprawy nastroju przez czyny, nie przez myśli
          > /emocj
          > > e.
          >
          > Ale nastrój jest mocno sprzężony z emocjami. A te z kolei (przynajmniej w parad
          > ygmacie poznawczo-behawioralnym) wynikają właśnie z myśli.

Nie do końca tak jest. Owszem, myśli mają wpływ na emocje, ale dokładnie to na ich natężenie a nie pojawienie się.
          Czyli nakręcając się myślami można odczucia zwiększyć, przekształcić ale też osłabić. Tyle, że najpierw pojawia się emocja, chwilę później myśl.
          • yennefer.00 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 01:42
            Odwrotniesmile
            • pade Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 08:41
              No właśnie niesmile Ja wiem, że w "szkole" uczą schematu impuls (zdarzenie etc.) -myśl-emocja, mnie samą tego uczono, ale są badania (Zajonc), które twierdzą coś innego, (potwierdzone rezonansem magnetycznym) i ja się jednak skłaniam ku tej teorii. Ciało migdałowate, czyli reakcja fizjologiczna jest szybsza niż myśl.
              I właśnie dlatego sama "zmiana myślenia" jest nieskuteczna w terapii, potrzebne jest "uwolnienie" emocji, które zostały zatrzymane w ciele, a potem nauka ich rozpoznawania i świadomość ich funkcji.
              Więcej tu:
              emocje.pro/co-bylo-pierwsze-emocja-czy-mysl/
              • triss_merigold6 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 08:58
                W szkole również uczą, że bierne zwisanie
                to tchórzostwo, a istotą mentalności i kultury Zachodu jest działanie, ruch, nie buddyjska pokora i wycofanie.
                • pade Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 09:07
                  Ale ja nie o tej szkolesmile Ta odnoga wątku jest o czymś innym, o "co było pierwsze, jajko czy kura".

A wracając do tego, do co napisałaś, to weź mnie z łaski swojej nie wku..wiaj. Ja nie widzę możliwości zmian póki co i działając mogę sobie co najwyżej głowę o mur rozwalić. Społeczeństwo jest tak sprytnie podzielone, że nie widzę światełka w tunelu.
                  Dlatego skupiam się na swoim poletku, bo nie da się żyć na wiecznym wku.wie.
    • tiszantul Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 21:48
      "Nie zwracaj uwagi na negatywne aspekty, skupiaj się na pozytywnych" - cóż my byśmy zrobili bez naszych zwolenników nauki czytających zagraniczne periodyki naukowe dzięki znajomości języków obcych smilesmile
      Przy okazji warto zwrócić uwagę, jakie rzewne bzdury są sprzedawane jako "wyniki badań" i "wiedza naukowa". W sam raz produkt dla typowych "zwolenników nauki", którzy, jak autorka wątku, nawet nie są w stanie samodzielnie ocenić wartości tekstu
    • triss_merigold6 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 21:54
      „Myślę, że istnieje naprawdę delikatna równowaga między uznaniem rzeczywistości, pozwalaniem ludziom czasami pozostać z negatywnością, a uświadomieniem sobie, że możliwe jest pozytywna interpretacja faktów” - czyli "wprawdzie jesteśmy w dupie, ale to nasza ojczyzna"
      • tiszantul Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 22:01
        „Myślę, że istnieje naprawdę delikatna równowaga między uznaniem rzeczywistości, pozwalaniem ludziom czasami pozostać z negatywnością, a uświadomieniem sobie, że możliwe jest pozytywna interpretacja faktów”

Czysty bełkot
    • tiszantul Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 21:58
      "Uczestniczyli w im specjaliści z 87 państw"

Niezły festiwal przepuszczania pieniędzy na kompletnie bezwartościowe badania.
      Jak również totalne ośmieszenie "współpracy naukowej" - tęgie głowy z 87 państw doszły do wniosku, ze warto się koncentrować na pozytywnych aspektach, a na negatywnych nie. Za takie odkrycie warto dobrze opłacić specjalistów z 87 krajów. A Wy umiecie chociaż wymienić 87 krajów? smile
    • ichi51e Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 22:19
      moim zdaniem kluczowe jest posiadanie odpowiednio dużego lokum - wtedy ludzie sobie w drogę nie włażą.
    • primula.alpicola Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:16
      Czyli stara poczciwa racjonalizacja. Jak nie ma innego wyjścia, to umiem, ale najpierw zawsze się wqrwię.
    • bo_jestem_jedna Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:18
      No i wlasnie dochodzimy do jednej z przyczyn dlaczego niektorxy ‘troche’ bagatelizuja pandemie.
      Nie chca sie niepotrzebnie stresowac, bedzie co ma byc, po co zakladac czarne scenariusze.
      Bardzo bliska mi postawa. O psychike nalezy rowniez dbac.
    • bigimax4 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:22
      Na przykład: „Pobyt w domu nie jest taki zły”, jak wyjaśnia Wang.

fantastycznie , panstwo ogranicza twoje prawa do poruszania sie , rewelacja
      panstwo zmusza cie do przyjmowania specyfiku , mysle pozytywnie, wierze nauce
      panstwo zamyka lasy , walczymu o staruszkow , jestem za
      mam zrec szczaw i mirableki o jak fajnie przynajmniej to nie jest trawa
      nie stac mnie na ogrzewanie zima , bo eko lad kosztuje , po co mi ogrzewanie

serio ?

ie chodzi o to, by stać się robotem z klapkami na oczach, który może myśleć tylko pozytywn

no tak jak by powolny marsz w strone orwela a niektorzy jeszcze sie ciesza
      • simply_z Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:30
        tyle, że marsz Orwella trwa już od pewnego czasu..nowoczesna technologia to nieźle umozliwia.
      • bigimax4 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:31
        byl taki film kingsajz, i byla tam kolonia rebeliantow zyjacych w jakichs jaskiniach poza szuflandia
        nic wam to nie przypomina , mysle pozytywnie oczyiwscie
        • kotejka Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 06:28
          bigimax4 napisał:

> byl taki film kingsajz, i byla tam kolonia rebeliantow zyjacych w jakichs jaski
          > niach poza szuflandia
          > nic wam to nie przypomina , mysle pozytywnie oczyiwscie

Aaa tak
          Koczowisko dekadencji
          Od pierwszego lokdału tak nazywamy wszystkie miejsca, imprezy i instytucje, gdzie mają wywalone na ddm a ludzie funkcjonują jak ludzie i ściskają sobie dłonie smile
    • madami Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:27
      Zasady dla egzaltowanych histeryczek wink

Myśl pozytywnie gdy, szukaj pozytywu gdy pada ci firma, gdy nie masz na ratę kredytu albo wypłaty dla pracowników bo ci ją zamknęli, w dodatku bez sensownego uzasadnienia, "bo tak"

Poza tym warto zdefiniować dlaczego i skąd obniżenie nastroju w pandemii - większość zmaga się z ciągłym wkurwem, uwięzieniem z domu zdrowego człowieka, zamykania otwierania zamykania "bo tak", męczenia się w maskach "bo tak" bez ładu i składu, w wkurwem na działanie ochrony zdrowia ( np. moja koleżanka ze złośliwym rakiem tarczycy - operacja za pół roku... - pytanie czy popaść w depresję czy pozwolić sobie na atak złości?), uwięzienie dzieci, cyrk obostrzeń bez ładu składu i uzasadnienia. A teraz sobie pomyślmy, że kiedyś ludzi to mieli gorzej... albo nie.... nie jest tak źle....
      • ludzikmichelin4245 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:36
        madami napisała:

> Zasady dla egzaltowanych histeryczek wink
        >
        > Myśl pozytywnie gdy, szukaj pozytywu gdy pada ci firma, gdy nie masz na ratę kr
        > edytu albo wypłaty dla pracowników bo ci ją zamknęli, w dodatku bez sensownego
        > uzasadnienia, "bo tak"

A jaką proponujesz alternatywę? Bo zasadniczo wszelkie poważniejsze kryzysy życiowe sprowadzają się do zgiń albo przetrwaj.
        • bigimax4 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:40
          A jaką proponujesz alternatywę? Bo zasadniczo wszelkie poważniejsze kryzysy życiowe sprowadzają się do zgiń albo przetrwaj.

jest jeszcze , walcz, ale oczywiscie nie dla wszyskich
          • madami Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:46
            bigimax4 napisał:

> A jaką proponujesz alternatywę? Bo zasadniczo wszelkie poważniejsze kryzysy życ
            > iowe sprowadzają się do zgiń albo przetrwaj.
            >
            >
            > jest jeszcze , walcz, ale oczywiscie nie dla wszyskich

hehe, jaka walka, w dzisiejszych czasach? Jeszcze się ubrudzisz, to niehigieniczne wink a potem tyyyyle prania...
            • bigimax4 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:54
              hehe , nie wszyscy sa warzywami mylsacymi pozytywnie , co do walki cos sie wykombinuje
      • triss_merigold6 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:44
        Dokładnie. Uważam, że o wiele bardziej adekwatną emocją jest wkurw, a reakcją bunt, a nie łagodna rezygnacja. Zdrowiej jest powiedzieć sobie, że sytuacja jest shitowa i nie wyrażać na nią zgody, szukać luk w systemie zamiast podporządkować się.
        • madami Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:54
          Zdrowo jest podsumować sytuację, subiektywnie oczywiście, nie udawać, uznanie stanu faktycznego jest dobrym początkiem nowej drogi. Zamiast rozmyślać jak to kiedyś ludzie mieli gorzej wolę czerpać z ich pozytywnego i negatywnego doświadczenia i działać, nie wypierać, nie szukac na siłę pozytywu, skupić się na sobie i tym co rozwija, uczyć się nowego.
          • agonyaunt Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 00:45
            >Zamiast rozmyślać jak to kiedyś ludzie mieli gorzej wolę czerpać z ich pozytywnego i negatywnego doświadczenia

Sorry, ale nie wiem jak mam osobiście czerpać z tych doświadczeń. To, że ktoś miał kiedyś gorzej w żaden sposób nie wpływa na moje odczucia tu i teraz.
            • madami Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 10:53
              Np. nie powielać błedów innych ludzi, patrzeć jak dane działanie wpłynęło na całość czy to pod kątem społecznym czy ekonomicznym, popatrzenie z perspektywy czasu, wyciągnąć wnioski, czasem odnieść je do własnej sytuacji. Dlatego też wiele osób z zapałem czyta.... biografie wink po prostu przykłady z czyjegoś życia mogą być nie tylko rozrywkowe i ciekawe ale i bardzo pouczające.
    • ludzikmichelin4245 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 11.09.21, 23:29
      Zgadzam się, że wnioski nieszczególnie odkrywcze, ale generalnie - wobec trudności życiowych (rozstanie, żałoba czy właśnie pandemia) można skupić się na jęczeniu (i przy okazji mordowaniu otoczenia), ale można też próbować przetrwać przy najmniejszym możliwym emocjonalnym uszczerbku, a przytoczone ujęcia tematu to jedne ze sposobów.
    • chococaffe Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 00:00
      Mały off top: ciekawa jestem jak wg niektórych wygląda pandemia/epidemia. I czy ma prawo być w tzw zachodnim świecie.
      • bigimax4 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 00:21
        Mały off top: ciekawa jestem jak wg niektórych wygląda pandemia/epidemia.

mniejwiecej tak

Pandemia grypy w latach 1918-1919 (hiszpanka) - pandemia, która miała miejsce w
        latach 1918-1919, znana pod potoczną nazwą "hiszpanka" była pandemią wywołaną przez
        wyjątkowo groźną odmianę podtypu H1N1 wirusa A grypy. Pochłonęła ona jak się ocenia od
        50 do 100 mln ofiar śmiertelnych na całym świecie . Liczba ofiar "hiszpanki" wielokrotnie
        przewyższyła, liczbę ofiar frontów I Wojny Światowej. Była to jedna z największych pandemii
        w historii ludzkości, w przebiegu której zachorowało ok. 500 mln ludzi, co stanowiło wówczas
        1/3 populacji świata .

nie cos z poziomem smiertelnosci pol procenta
        • chococaffe Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 08:01
          Pandemia w XXI wieku
      • triss_merigold6 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 00:21
        Nie ma prawa, no chyba że to wersja jak w "Bastionie" Kinga, zaraża się 97% i umierają wszyscy. A nie infekcja równie groźna jak zapalenie płuc dla ludzi po 80-tce.
        • chococaffe Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 08:04

Rozumiem, że tak jak napisałaś pandemia nie ma prawa pojawić się w zachodnim świecie. Nie ma i już.

ok.

• kotejka Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 06:38

Nic.nowego
      To już mój ukochany Czechow pisał

Jeśli zdradziła cię żona,
      Ciesz się, że zdradziła ciebie,
      A nie ojczyznę

I ja to świetnie umiem
      Ale nie w.odniesieniu do polityczno-administracyjnej pandemii, kiedy robią ludzi w wała, w twarz się śmieją, łamią prawo człowieka i konstytucję, a liczne rzesze kowidiakow przyklaskują, że tak trzeba
      Stosuje wtedy inny mechanizm
      Najpierw się urealniam
      Tak qrfa jest i ja nic nie mogę
      A pozniej wypieram, bo nie mam już nadziei
      Wtedy glaszcze.koty i idę na ogród popatrzeć, że róża kwitnie i pachnie pięknie jak zawsze
    • bywalec.hoteli Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 08:03
      najlepsza metoda moim zdaniem bedzie wyjście z domu bez telefonu i życie normalne
      • madami Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 10:09
        Wyłączenie mediów i facebooka wink i kontakty z różnymi ludźmi w realu
        • kia5 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 11:14
          gdyby to był face, mialabys mojego wielkiego like'a. 110% racji
    • chococaffe Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 08:21
      Pojęcie "przeramowania" jest tu tak szerokie, że praktycznie każdy sposób można pod to podciągnąć. W praktyce pewnie innej pomocy/sposobu będzie potrzebowała osoba, która straciła pracę (odwracalne), innej ta, która straciła najbliższą osobę (nieodwracalne), innej ta, która straciła "tylko" poczucie kontrolowania sytuacji wokół siebie (i np stosuje wyparcie jako metodę radzenia sobie z sytuacją.
      • nenia1 Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 09:12
        No więc właśnie. Nie wiem skąd takie przeświadczenie, że istnieje jeden sposób dobry na wszystko. A jeśli nie jest dobry na wszystko/dla wszystkich to nie ma sensu. Trzeba czerpać z różnych źródeł, bo jakby istniał jeden 100% skuteczny sposób na kryzys psychiczny wszyscy by z niego korzystali i po kłopocie.
    • koppka Re: Przeramowanie - na kryzys psychiczny w pandem 12.09.21, 11:20
      A mają jakiś pomysł jak skłonić ludzi do przestawienia się na taki mechanizm? Bo samo "ej, nie bądź smutny" to tak średnio działa

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka