Dodaj do ulubionych

Emigracja gdzie Francja czy Szwecja

12.09.21, 11:43
Co byście wybrały i dlaczego smile
Obserwuj wątek
    • snakelilith Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 12:03
      Francja jest ogromna i proponuje przeróżne warunki życiowe i klimatyczne. Szwecja jest bardziej homogenna, gospodarczo, społecznie i kulturowo. Francja jest super na urlop, do życia wybrałabym Szwecję, bo jestem skandyfilna. Z perspektywy zmiany klimatu wolę też skandynawskie lato, od upiornych upałów powyżej 40 stopni, które regularnie nawiedzają wiele regionów Francji.
      • ingryd Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:11
        Snake racji oczywiście nie masz bo :
        popierwszeprimo z tymi temp to aktualnie wszystko się pozajączkowało (tego lata w PL były tropiki w porównaniu z FR) a poza tym lato w takiej Normandii czy Bretanii dla amatorów zimnicy to raj na ziemi.
        Podrugieprimo to ja bym umarła z nudów w skandynawii, to nie na nasz słowiański temperament któren to bardzo bliski jest tego środziemnomorskiego. Polus i franek, zawsze się dogadają po pierwsze przy żarciu i piciu i zabawie, kłótliwości, stawaniu okoniem i wznoszeniu sprzeciwu (nie ważne dlaczego, ale zdanie odrębne musi być), z pracowitością to też bym za bardzo nie przesadzała i przede wszystkim i najważniejszym : DUŻYM O SOBIE MNIEMANIU !!!

Ps. Tylko się kokuj i nie krzycz na mnie, pojechałam stereotypami, choć jest w nich pyłek prawdy wink
    • ritual2019 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 13:09
      Francje ale pod warunkiem ze znasz jezyk na tyle zeby sie swobodnie komunikowac w zyciu takze pracy. Gdybym miala wybrac oczywiscie pomiedzy tymi dwoma krajami, bo tak ogolnie to zadnego nie bralabym pod uwage. Szwecja dla mnie odpada ze wzgledu na klimat.
        • homohominilupus Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 13:21
          chatgris01 napisała:

> ritual2019 napisał(a):
          >
          > > Szwecja dla mnie odpada ze wzgledu na klimat.
          >
          > Klimat taki se, ale dla mnie odpada głównie ze względu na kuchnię cool
          > Choć na wakacje bym się chętnie wybrała.
          >
          Nie znam kuchni szwedzkiej a znam francuską (co nieco) I zawsze z Francji przyjezdza mnie trochę więcej 🙂
          Te ich piekarnie i warzywniaki. Sklepy z serami. Masło. Ehhhh rozmarzyłam się.
          Bardzo mi się tam podoba ale Szwecja kusilaby mnie przyroda, to na pewno.

>
                  • chatgris01 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:40
                    Np. Brillat Savarin aux truffes. Comté fruité . Kurczaki, pulardy i kapłony z Bresse. Châteauneuf-du-Pape, Gigondas, Vacqueyras. Les quenelles. Saucisson brioché. Wołowina Charolais. Cassoulet de Castelnaudary. Brioche Nanterre. Saint-Honoré, i mogłabym tak jeszcze wymieniać dłuuugo suspicious
                    We Francji wszędzie dostępne i przystępne cenowo.
                    • ritual2019 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:26
                      chatgris01 napisała:

> Np. Brillat Savarin aux truffes. Comté fruité . Kurczaki, pulardy i kapłony z B
                      > resse. Châteauneuf-du-Pape, Gigondas, Vacqueyras. Les quenelles. Saucisson brio
                      > ché. Wołowina Charolais. Cassoulet de Castelnaudary. Brioche Nanterre. Saint-Ho
                      > noré, i mogłabym tak jeszcze wymieniać dłuuugo suspicious
                      > We Francji wszędzie dostępne i przystępne cenowo.
                      >
                      Zdajesz sobie jednak sprawe z tego ze nie kazdy to je, w roznych krajach sa inne produkty bardziej popularne. W wielu krajach europejskich jednak francuskie jak i z wielu innych krajow produkty sa dostepne, sa w supermarketach a ceny wcale nie sa zaporowe. Ja kupuje produkty z roznych krajow w zwyklych supermarketach. Wiadomo ze nie bedzie takiego asortymentu jak we Francji ale nie oczekuje ze bedzie gdzies poza Francja, na tym to wlasnie polega.
                        • ritual2019 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:35
                          ichi51e napisała:

> ale ona pisze o produktach które chciałaby nabyć a nie o tym ze ludzie nie wszę
                          > dzie je jedzą.
                          >
                          Chcialaby nabyc mieszkajac w Szwecji? No to wszystkich nie nabedzie. Tak jak nie nabedzie wszystkich produktow z innych krajow itd. Jesli przeniose sie do Portugalii to nie bedzie w sklepach wszystkich produktow typowych w uk, podobnie jak nie bedzie niemieckich czy amerykanskich itd.
                      • chatgris01 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:32
                        ritual2019 napisał(a):

> w roznych krajach sa inne produkty bardziej popularne.

No, na przykład w wymienianej tu Szwecji potrawa ze zgniłych śledzi, albo śledzie na słodko a la kompot tongue_out
                        Dziękuję, postoję.

> Wiadomo ze nie bedzie takiego asortymentu jak we Francji ale nie oczekuje ze bedzie gdzies poza Francja, na tym to wlasnie polega.

Ależ ja też tego nie oczekuję. Dlatego mieszkam we Francji, na tym to właśnie polega.
                        • ritual2019 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:39
                          chatgris01 napisała:

> No, na przykład w wymienianej tu Szwecji potrawa ze zgniłych śledzi, albo śledz
                          > ie na słodko a la kompot tongue_out
                          > Dziękuję, postoję.
                          >
                          A ktos zmusza w Szwecji do jedzenia tego? Czy to sa jedyne produkty dostepne w szwedzkich sklepach?

> Ależ ja też tego nie oczekuję. Dlatego mieszkam we Francji, na tym to właśnie p
                          > olega.
                          >
                          Dla ciebie na tym polega, ja nie zamieszkalabym w jakims kraju tylko ze wzgledu ma jedzenie. To jest akurat malo istotna sprawa, bo w sklepach (mam na mysli tzw kraje zachodnie) dostepnych jest mnostwo produktow takze z innych krajow wiec dla mnie nie problem.
                          • aqua48 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:45
                            ritual2019 napisał(a):

>ja nie zamieszkalabym w jakims kraju tylko ze wzgledu
                            > ma jedzenie.

Dla mnie to bardzo istotna sprawa, Jedzenie, dostępność tanich i dobrych artykułów, kultura kulinarna, biesiadowanie, celebrowanie posiłków. To jedna z najważniejszych przyjemności życiowych.
                            • ritual2019 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 18:19
                              aqua48 napisała:

> Dla mnie to bardzo istotna sprawa, Jedzenie, dostępność tanich i dobrych artyku
                              > łów, kultura kulinarna, biesiadowanie, celebrowanie posiłków. To jedna z najwa
                              > żniejszych przyjemności życiowych.

Widzisz, moje zycie nie toczy sie wokol jedzenia , co nie znaczy ze nie lubie zjesc smacznie. Mam dostep do roznego rodzaju restauracji, oferta jest szeroka tak w restauracjach jak sklepach. Dla mnie w tzw krajach zachodnich jedzenie nie jest problemem bo zazwyczaj jest spora oferta, natomiast inne czynniki sa istotne. Pytanie jest ktory kraj wybralibyscie i dlaczego. Gdygym miala tylko te dwa kraje do wyboru (calosc jest hipotetyczna bo emigracji nie planuje) to wybralabym Francje ale nie ze wzgledu na jedzenie.
                            • boogiecat Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 19:14
                              aqua48 napisała:

> ritual2019 napisał(a):
                              >
                              > >ja nie zamieszkalabym w jakims kraju tylko ze wzgledu
                              > > ma jedzenie.
                              >
                              > Dla mnie to bardzo istotna sprawa, Jedzenie, dostępność tanich i dobrych artyku
                              > łów, kultura kulinarna, biesiadowanie, celebrowanie posiłków. To jedna z najwa
                              > żniejszych przyjemności życiowych.

A historia jedzenia to tez historia godnosci, rownosci i rozwoju.
                      • ingryd Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:41
                        Nie rozumiesz, to co wymieniła chagris nie kupujemy w supermarketach.
                        W supermarketach kupujemy papier toaletowy, pieluchy i proszek do prania.
                        We francji l’art de table jest istotnym składnikiem życia codziennego, w sumie to wszystko się naokoło tego kręci, życie rodzinne, towarzyskie, zawodowe, a nawet seksualne.
                        To ma mało wspólnego ze zaspakajaniem głodu
                        (w promieniu 800m mam 9 piekarni, i w każdej chleb jest inny, inne crossants, pains au chocolat, brioches, i w zaleznosci n’a co mam ochotę jestem w stanie rano przed śniadaniem zaliczyć jednocześnie 3)
                        • aqua48 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:47
                          ingryd napisała:

> We francji l’art de table jest istotnym składnikiem życia codziennego, w sumie
                          > to wszystko się naokoło tego kręci, życie rodzinne, towarzyskie, zawodowe, a na
                          > wet seksualne.

No właśnie w Grecji, we Włoszech w Hiszpanii jest podobnie. I dlatego dobrze się czuję w tych krajach.
                          • ritual2019 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 18:20
                            aqua48 napisała:

> No właśnie w Grecji, we Włoszech w Hiszpanii jest podobnie. I dlatego dobrze si
                            > ę czuję w tych krajach.

Ja tez dobrze sie tam czuje ale na wakacjach, do zycia nie wybralabym tych krajow, jedzenie nie ma z tym nic wspolnego.
                        • nenia1 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 17:01
                          ingryd napisała:

> Nie rozumiesz, to co wymieniła chagris nie kupujemy w supermarketach.
                          > W supermarketach kupujemy papier toaletowy, pieluchy i proszek do prania.
                          > We francji l’art de table jest istotnym składnikiem życia codziennego, w sumie
                          > to wszystko się naokoło tego kręci, życie rodzinne, towarzyskie, zawodowe, a na
                          > wet seksualne.
                          > To ma mało wspólnego ze zaspakajaniem głodu
                          > (w promieniu 800m mam 9 piekarni, i w każdej chleb jest inny, inne crossants, p
                          > ains au chocolat, brioches, i w zaleznosci n’a co mam ochotę jestem w stanie ra
                          > no przed śniadaniem zaliczyć jednocześnie 3)

też sądzę, że dla niektórych ludzi to jest po prostu nie istotnie na tyle, że nie rozumieją
                          o czym piszemy. Szkoda tylko, że tak trudno zrozumieć, że to co dla jednych nie istotne
                          dla innych jest jednak istotne i nie do kupienia w supermarkecie, bo z tym się wiąże
                          wiele innych elementów, o wiele bardziej zniuansowanych, niż tylko kupienie wina w Aldim
                          i wypicie lampki przed telewizorem. Że to całe "repas gastronomique a la francaise"
                          którego nie kupi się w szwedzkim czy angielskim sklepie. Z ciekawostek zresztą,
                          francuska gastronomia jest pierwszą w historii, którą wpisano na listę UNESCO.
                          No raczej nie wpisuje się czegoś co można kupić w każdym sklepie.
                          • ritual2019 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 18:30
                            nenia1 napisała:

> Szkoda tylko, że tak trudno zrozumieć, że to co dla jednych nie istotne dla innych jest jednak istotne i nie do kupienia w supermarkecie, bo z tym się wiążewiele innych elementów, o wiele bardziej zniuansowanych, niż tylko kupienie win
                            > a w Aldimi wypicie lampki przed telewizorem. Że to całe "repas gastronomique a la franca
                            > ise" którego nie kupi się w szwedzkim czy angielskim sklepie.

Zdajesz sobie jednak sprawe ze jedzenie nie jest glownym czynnikiem wyboru kraju do emigracji? Pomijam juz ze wiekszosc nigdy nie zaadaptuje sie na tyle zeby poznac niuanse, nie pozna nawet ogolnych tradycji, nie przejmie stylu zycia (nie tylko kwestia jedzenia) z powodu roznych czynnikow, jednak najwazniwjszym jest brak mozliwosci pokonania bariery mentalnej.
                            • aqua48 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 13.09.21, 10:07
                              ritual2019 napisał(a):

> Zdajesz sobie jednak sprawe ze jedzenie nie jest glownym czynnikiem wyboru kraj
                              > u do emigracji?

Nie zrozumiałaś.
                              Nie o samo jedzenie jako codzienne napychanie żołądka żeby nie umrzeć z głodu chodzi. Chodzi o styl życia.
                              • chococaffe Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 13.09.21, 12:01
                                Cóż klasyczny styl życia bywa tylko świętem. Sama byłam świadkiem Francuzów wpi...jaych chinkie zupki na stojąco bo praca non-stop. Jednoczesnie jednego zazdroszczącego Polakom restaruacji czynnych cały czas a nie jak na stołowce, że obiad jemy w godzinach tych i tych a kolacje a tych i tych. Jeżeli komuś odpowiada taki styl życia bez problemu może go wprowadzić gdziekolwiek mieszka. Ja wprowadzam kiedy mam ochotę, a kiedy nie , jak prawdziwy Francuz wcinam „gorący kubek”wink. Teoretyzując więc – jeżeli Francja to raczej nie z powodu jedzenia (chociaż te kulturę kulinarną doceniam i często lubię). I też nie z powodu klimatu raczej. Prędzej architektura i no właśnie .. ci okropni Francuzi wink big_grin Ucztę kulinarną to ja potrafię prawie wszedzie sobie zrobić, ale ważne z kim się zasiada do stołu. (miasta też sobie na szybko nie zbuduję – chociaż sztokholmska architektura równie piękna tylko inaczej)

p.s. nieskromnie powiem, że callisons już sama robię (czasami – nie hurtowo) , bo skład miejscowych francuskich coraz gorszy. Gdyby ktos miał namiary na callisons bez syropu fruktozowo-glukozowego, chętnie przyjmę.

• snakelilith Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:04
        ritual2019 napisał(a):

> Szwecja dla mnie odpada ze wzgledu na klimat.

Jezu, klimat Szwecji jest boski. Skandynawskie lato jest przyjemne, a zimą na południu Szwecji jest lepiej niż w Polsce. A we Francji wiele regionów to latem piekło. Urlop super, ale pracować w takich warunkach? Normandia jest ok.
        • asia.sthm Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:14
          > Jezu, klimat Szwecji jest boski.

Tez tak uwazam, w zimie chodze bez czapki (no, z malymi wyjatkami), a w lecie akurat tak jak powinno. Ostatnie lata potrafilo dopiekac ale nigdy nie trawa to tak strasznie dlugo zeby czlowiek ugotowal sie na smierc. Zreszta wody wszedzie duzo i jest gdzie wskoczyc.
          • snakelilith Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:20
            Generalnie wolałabym Danię (Jutlandię) albo Norwegię, bo jestem wielką fanką Morza Północnego, ciepłego Golfstromu, łagodnej zimy i wilgotnego powietrza latem. Bałtyk to nie całkiem moje klimaty. Gdybym musiała wybierać więc Szwecję, to raczej Malmö albo Göteborg.
            • asia.sthm Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:50
              > Gdybym musiała wybierać więc Szwecję, to raczej Malmö albo Göteborg.

No tak, zachodnie wybrzeze jest przepiekne, i jakos tak blizej swiata, czyli Europy, ale caly Bohuslän i Fjällbacka to juz marzenie uroku.
              Jednak wole mieszkac na wschodnim bo moge wtedy jezdzic na zachodnie w porywach tesknoty.
    • nenia1 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 13:35
      Do codziennego zamieszkania? Z tych dwóch krajów to nawet się nie zastanawiam, oczywiście Francja. Przede wszystkim świetna kuchnia, świetne wina, zróżnicowane krajobrazy, pogoda, zróżnicowany klimat, mnogość zamków, pałaców, zabytków powiązanych z bardzo ciekawą historią tego kraju, ludzie bardziej otwarci i rozmowni, celebrujący towarzystwo i jedzenie. Sposób spędzenia wolnego czasu, towarzyski, otwarty na innych, no i piękny język.
    • leosia-wspaniala Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 14:02
      Przecież to zależy od wielu czynników. Wolisz klimaty wiejskie czy miejskie? Chłód czy ciepło? Co jest ci bliższe kulturowo? Jakie masz perspektywy? Jaki masz zawód? Jakie znasz języki? Jak lubisz spędzać wolny czas?

Francja jest jednak dużo bardziej różnorodna. W Marsylii bym mieszkać nie chciała, ale gdzieś w Bretanii jak najbardziej. Szwecja jest bogatsza i bardziej stabilna, ale też bardziej jednorodna i - dla mnie - nieco nudniejsza niż Francja. Szwecja to cudowna dzika przyroda, Francja to cudowne światowej klasy zabytki. Z Francji pociągiem czy samochodem w kilka godzin dotrzesz do Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec (wiadomo, zależy, gdzie mieszkasz), ruszenie się ze Szwecji wymaga większej gimnastyki, bo jednak wszędzie daleko i trzeba brać pod uwagę samolot czy prom. Jaki masz styl życia? Nosi cię po świecie, po okolicy czy wcale?

Z drugiej strony, bardziej przewidywalna, kraj nie staje cyklicznie przez protesty kolejnych grup zawodowych. Na pewno Szwecja byłaby rozsądniejszym wyborem, ale czy będziesz tam szczęśliwsza, to już sama musisz sobie odpowiedzieć.
      • nenia1 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:07
        leosia-wspaniala napisał(a):

> Szwecja jest bogatsza i bardziej sta
        > bilna, ale też bardziej jednorodna i - dla mnie - nieco nudniejsza niż Francja.
        > Szwecja to cudowna dzika przyroda, Francja to cudowne światowej klasy zabytki.

tu tylko doprecyzuję, że Francja może nie słynie z dzikiej przyrody, bo każdy (łącznie ze mną) w pierwszej kolejności wymienia kuchnię, wino, zabytki i Paryż. Ale Francja dziką przyrodę również ma. Ma po prostu mniej lasów niż Szwecja, jest bardziej zurbanizowana, ale ma całkiem sporo piękniej, dzikiej przyrody, a przede wszystkim mocno różnorodnej. Osobiście bardzo lubię Deltę Rodanu i rejon Camarque, pełen rozlewisk i lagun, gdzie żyją w naturze białe konie i różowe flamingi, albo "francuskie fiordy" czyli przepiękny rejon Calanques czy przełom rzeki Verdon.
        • snakelilith Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:14
          Kuchnia i wino. Jakby qrwa, francuskiego wina (uwaga, informacja ważna dla alkoholików) i innych międzynarodowych produktów nie można było kupić dziś w każdym kraju. Ty wiesz, że Francja jest masowym importerem swoich produktów żywnościowych i nie trzeba tam mieszkać, by jeść i gotować po francusku?
          • ingryd Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:22
            Snake ale to nie chodzi o to żeby sobie móc zrobić quenelles de Lyon w Malme, chodzi o art de table, o to ze codziennie może zaskoczyć cię maleńkie bistro na rogu z bavette d’aloyau à la chef w menu du jour. Jarzysz o co mnie się rozchodzi ?
            • snakelilith Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:31
              ingryd napisała:

> Snake ale to nie chodzi o to żeby sobie móc zrobić quenelles de Lyon w Malme, c
              > hodzi o art de table, o to ze codziennie może zaskoczyć cię maleńkie bistro na
              > rogu z bavette d’aloyau à la chef w menu du jour. Jarzysz o co mnie się rozchod
              > zi ?

To zależy przecież od życiowych potrzeb. Dla mnie bistro z menu du jour mogłoby nie istnieć. Lubię prostą kuchnię, domową, śledzie na różne sposoby oraz ostrygi zbierane zimą własnoręcznie w lodowatej wodzie zatok Morza Północnego. Lubię wieprzowinę z grilla w marynacie lukrecjowej z chilli, ser z kminkiem i köttbullar w sosie koperkowym. A wino to ja piję może raz w roku i do tego najchętniej białe i niemieckie, więc pod tym względem Francji mi też nie by nie brakowało.
          • bialeem Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:49
            1 - francuskie wina poza Francją mają gigantyczne narzuty
            2 - nie można być importerem swoich produktów. Tzn można, ale to by był bardzo dziwny łańcuch logistyczny
            3 - bardzo wątpię by alkoholicy pijali głównie francuskie wina. Przynajmniej nie ci spoza Francji. Może ci ekstremalnie bogaci.
          • fitfood1664 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 17:29
            rzucanie k*wami nie zmieni faktu że francuska oferta jest najszerzej dostępna we Francji uncertain
            mieszkając gdzie indziej można zawsze postarać się jadać jak we Francji ale zawsze będzie to tylko namiastka i to co akurat rzucili, a wiadomo niestety że na eksport jedzie tylko to co we Francij się niekoniecznie sprzeda
          • stephanie_harper2 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 13.09.21, 09:17
            Nie chce skłamać czy w Szwecji tak jest ale generalnie w Skandynawii, alkohol jet potwornie drogi poza tym można go kupować w określonych sklepach do któreś tam dość wczesnej godziny. (informacja ważna dla wg ematki alkoholików, czyli tych, którzy czasem spożywają alkohol)
    • klementyna156 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 14:06
      Francja piękna, ale tylko na wakacje. Ludzie tam średnio fajni - snoby, poprawiają nieidealną wymowę nawet przy próbie zakupu durnej bagietki w piekarni (przerabiałam).
      Szwecja jeszcze bardziej piękna, ale ludzie normalni, przyroda bajkowa. Nie ma w ogóle porównania.
      Wolałabym Holandię wink Albo Norwegię czy Kanadę.
    • tanebo001 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 14:09
      Z tych dwóch? Francja. Szwecja to koszmarna kuchnia - kiszony śledź i ser z mleka łosia. Za to dużo muzyki. Abba, Roxette, Rednex, Ace of Base, Army of Lovers, A*Teens. Szwedzi są bardziej otwarci kulturowo. Francuzi natomiast bardziej zamknięci. Co widać w muzyce. I języku. Nie pogadasz z nimi jeśli go nie znasz. O ile jeszcze jakoś dasz sobie radę w sklepie to w urzędzie już nie. A we Francji jest kooooooooooooooooszmarna biurokracja i na 200% będziesz musiała rozmawiać z urzedasem po francusku. Na plus za to we Francji jest kuchnia. Natomiast - nieruchomości - to jedno z droższych miejsc na świecie. Na twoim miejscu wybrałbym Irlandię. Mówią tam po angielsku, firmy nie płacą podatków a ostatnio słyszałem że jeśli cywilizacja miałaby się zawalić to właśnie tam i w Nowej Zelandii przetrwa. Co może okazać się ważne w dobie kryzysu klimatycznego.
      • asia.sthm Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 14:15
        > Co może okazać się ważne w dobie kryzysu klimatycznego.

Acha, wlasnie o tym nalezy glownie myslec. Brakujace wina czy sery mozna sobie zastapic miejscowymi, kuchnie zaopatrywac wedlug gustu i potrzeb, ale czystego powietrza i wody juz sie nie zamowi przez internet.
            • ingryd Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 14:47
              Ale o czym, zaskoczeniem jest dla ciebie wiadomość że Bałtyk ściekiem Europy pn jest ? (Do czego latami walnie przyczyniał się szwedzki przemysł celulozy)
              Kiedyś ostatnio miała okazję zażywać kąpieli w krystalicznych falach Bałtyku ?
              • asia.sthm Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:08
                > kąpieli w krystalicznych falach Bałtyku?

Czy Stockholm skärgård wystarczy? U mnie najblizej w Näsby Park byly okresowo w upaly zielone algi ale normalnie krystalicznej wody nie brakuje. Calego wybrzeza nie znam ale Pitebadet i Norrtäljeviken nadal przejrzyste, zdatne do kapieli - parchow czlowiek nie dostanie.

Prywatnych zdjec nie umieszcze, wybacz, ale idylicznych obrazkow jest od groma.
                https://d3e1m60ptf1oym.cloudfront.net/39d04535-8c63-433d-845e-d5385e752233/MLW501407-9034_xgaplus.jpg
            • ingryd Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 14:49
              www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/baltyk-bomba-z-opoznionym-zaplonem,14964.html

Dziesięć zakładów celulozowych w Szwecji zlokalizowanych jest wzdłuż wybrzeża a kolejne dwa na brzegach wód śródlądowych. Większość fińskich papierni leży nad Zatoką Fińską. Zaś huta miedzi w Rönskär, zakład produkcji dwutlenku tytanu w Pori i huta metali w Harjavalta są najważniejszymi punktowymi źródłami metali ciężkich i kwasów nieorganicznych na obszarze Zatoki Botnickiej.
              • asia.sthm Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:42
                ingryd napisała:

> Dziesięć zakładów celulozowych w Szwecji zlokalizowanych jest wzdłuż wybrzeża a
                > kolejne dwa na brzegach wód śródlądowych. Większość fińskich papierni leży nad
                > Zatoką Fińską. Zaś huta miedzi w Rönskär, zakład produkcji dwutlenku tytanu w
                > Pori i huta metali w Harjavalta są najważniejszymi punktowymi źródłami metali c
                > iężkich i kwasów nieorganicznych na obszarze Zatoki Botnickiej.

na szczęście ten tekst z 2011 to wybór najczarniejszych opowieści z ostatnich 50 lat nie mający nic wspólnego z rzeczywistą sytuacją ekosystemu Bałtyku.

Nie raczylas zwrocic uwagi na nic innego niz potrzebny ci cytat zeby oczernic calkiem dobrze sprawujacy sie kraj przybaltycki.

Haslo na dzis: Glosujmy na Zielonych! Dopoki da sie oddychac da sie poprawiac srodowisko, a wiec i klimat oblaskawic.
                • ingryd Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:00
                  Przeciez napisalam ze aktualnie Szwecja wlewa miliony koron w politykę ochrony środowiska. próbuje naprawić dekady polucji przemysłowej które zafundowała po wojnie przy rozbudowie przemysłu. Zapewne widać już rezultaty w jakości powietrza np. ALE skutki agresywnej industrializacji będą w naturze obecne jeszcze bardzo długo, bo rozkład chemiczny odpadów to procesus niestety na pokolenia.

Politycznie zieloni mają wiatr w żaglach ogólnie w całej Europie (i nie tylko)
                  Przy czym czasami to nóż w kieszeni mi się otwiera jak słucham ich programów redukujących ekologię do białego mieszczucha z klasy średniej przemieszczającego się dumnie rowerem w wielkiej metropolii, żywiącego się tofu i ziarnami, udającego na wakacje na safari fotograficzne do kenii 😬
              • fitfood1664 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 17:39
                Tak, tak, w porównani ze Szwecją, Francja to po prostu perełka przyrody z miliardami ton pestycydów w glebie, tak tak, Francja ma najbardziej obciążające środowisko naturalne rolnictwo, a Francusi mają najwyższe poziomy metali ciężkich w Europie i jedne z najwyższych na świecie.
          • asia.sthm Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 14:45
            > Mowisz o źrodlanym Bałtyku tak pięknie załatwionym przez szwedzki przemysł papierniczy ?

Nie, odnioslam sie do postu Tanebo
            słyszałem że jeśli cywilizacja miałaby się zawalić to właśnie tam (Irlandii) i w Nowej Zelandii przetrwa.

A Baltyk nie tylko Szwecja popsula, wlasciwie to tylko Szwecja i Niemcy zdobyly najprzyzwoitsza liczbe punkow w dbaniu o srodowisko Baltyku - 36 z 79. Najgorzej spisala sie Rosja i Lotwa: 18 i 19 punktow.
            Polska zas odpowiada za najwieksze zanieczyszczenie Bartyku sciekami z rolnictwa bowiem uzywa najwiecej nawozow sztucznych.
            Kazdy kraj popelnil grzechy ale teraz trzeba sie scigac ktory kraj te grzechy najgorliwiej naprawia.
    • mayaalex Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:12
      To zalezy od perspektyw zawodowych i od tego, czy/jakie znasz jezyki obce. Oba kraje maja wysokie podatki jesli bedziesz duzo zarabiac, Szwecja ma pewnie lepszy socjal jesli zarabiac bedziesz malo. I chyba w Szwecji bedziesz miala
      wieksza pomoc dla dzieci w szkole na poczatku, zanim poznaja jezyk, wiec dla nich zmiana pewnie bylaby latwiejsza do strawienia w Szwecji (jesli masz dzieci).
      Zyc to bym jednak wolala we Francji, jedzenie dobre, ludzie mili (moze w Paryzu rzeczywiscie sa aroganccy ale ja wszystkie doswiadczenia z Francuzami mam bardzo pozytywne), jest troche chaosu i rozpierdolniku ale ja akurat wole jak jest tak wlasnie nieidealnie.
    • veryvery Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 15:21
      Dogłębniej (w sensie ani nie mieszkałam ani dłużej nie byłam) nie znam żadnego z tych krajów więc kierując się stereotypami I powszechno-pobieżną wiedzą widzę siebie w Szwecji. Klimat (nie znosze upałów), przewidywalność, uporządkowanie - takie pozytywy kojarzą mi się ze szwecją. Szwedzi ponoć w osobistych kontaktach nie są zbyt otwarci w stosunku do obcych, zwłaszcza cudzoziemców ale ja też nie jestem wylewna I ekstrawertyczna. Francja z kolei wydaje mi sie ciekawsza I bardziej różnorodna, ale nie wyobrażam sobie że mogłabym sie nauczyc języka francuskiego, wydaje mi sie koszmarnie trudny. Kuchnia pewnie lepsza skoro wszyscy tak twierdzą ale dla mnie to nie ma większego znaczenia
    • alicia033 Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 16:13
      Szwecję, mimo że od 6 lat mieszkam w kraju francuskojęzycznym i język francuski nie ma przede mną tajemnic (nadal odróżniam się od miejscowych ale po akcencie biorą mnie za belgijkę) a szwedzki to dla mnie (póki co) terra incognita.
      Szwecja dlatego, że, w porównaniu do Francji, jest krajem dużo bardziej stabilnym i liberalnym. Co do Francji nie mam żadnych wątpliwości, że macron będzie kolejnym francuskim prezydentem, który skończy z wyrokiem karnym a władzę tam przejmie skrajna prawica.
    • konsta-is-me Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 17:03
      Żadnego.
      Nie odnajduje się w szwedzkiej oziębłości i samotności.
      I ciągle zimno i ciemności- nie. ..
      Prawdopodobnie wpadłbym w depresje tam.
      Francja z kolei jest zbyt hermetyczna ( w sensie że zawsze pewnie byłabym "obca") i nie lubię francuskiego poczucia wyższości nad innymi kulturami w każdej dziedzinie życia.
      Ale Szwecję znam lepiej niż Francję, więc troszkę teoretyzuje .
      • princesswhitewolf Re: Emigracja gdzie Francja czy Szwecja 12.09.21, 21:03
        Francja.
        We Francji bywam co roku. W Szwecji mialam pol roczny kontrakt. Szwedzi sa dla mnie zbyt introwertyczni. Dluga zima, krotkie dni. Nie jest go raj milosnikow ogrodnictwa jak ja. Nie moje " klimaty"

Uwielbiam Francje, francuska kulture i kuchnie. Dla mnie oczywisty wybor.

Malo tego miedzy Hiszpania a Francja wybralabym Francje bez wahania.

Miedzy Wlochami a Francja tez Francje