Dodaj do ulubionych

Moja matka mnie drażni

12.09.21, 12:10
Widzę, że ktoś wyciągnął mój wątek o mamie.
Wizyta u geriatry i bardzo dobrego naurologa zaliczona, badania też.
Alzheimer wykluczony, to początki demencji i miażdżyca.
Leki przyjmuje, teraz już większą dawkę.
No i mnie drażni a właściwie wkurza niemiłosiernie. Mam wrażenie, że okopała się w tym swoim nie umiem, nie pamiętam, nie dam rady ogarnąć i skrzętnie z tego korzysta. A ponieważ mieszkam w tym samym bloku to wydzwania po kilka razy dziennie i lementuje- a to sms przyszedł i ona nie wie co to, a to pismo z banku i ona nie rozumie..itp, po czym okazuje się, że ani smsa, ani pisma to ona nawet nie przeczytała tylko od razu telefon do mnie, bo gwałtu rety sms z banku przyszedł. I tak kilka razy dziennie, z wieloma sprawami. Wydzwania, kiedy jestem w pracy i nie mam czasu gadać. Truje mi głowę, choć sama mam problemy zdrowotne i stres z nimi związany. W domu to samo- ojciec okleił jej pilota od tv, ma 3 przyciski dostępne no ale najłatwiej powiedzieć nie umiem. Kiedy jednak ojciec był w szpitalu to okazało się, że sobie jednak radzi.
Niestety jestem z tym wszystkim sama- rodzeństwo mieszka na drugich końcach Polski i jest raczej średnio zainteresowane.
I zaczynam mieć dość- tych telefonów, tej wyuczonej bezradności, tego nie wiem, nie umiem..a będzie coraz gorzej..
Obserwuj wątek
  • adriana.la.cerva Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 12:14
   Nie pomogę Ale wspolodczuwam. Moja matka mnie drażni od zawsze. W lipcu miała zawał serca i jeszcze bardziej mnie drażni. Oczywiście do psychiatry, psychologa czy neurologa nie pójdzie.
  • snakelilith Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 12:28
   Dajesz sobie włazić na głowę. Ukróć to. Wprowadzasz jeden termin w tygodniu, kiedy zajmujesz się jej oficjalnymi problemami typu pisma, smsy, czy inne banki. I za każdym razem mówisz, mamo spokojnie, omówimy to we wtorek (czy inny dzień), te sprawy nie uciekną, na wszystko istnieje urzędowy czas reakcji i odkładasz słuchawkę. Na początku będzie histeryzować, z czasem się przyzwyczai. I trzymaj się tego, nie skacz jak mały piesek, gdy tylko ona zagwiżdże.
   • chatgris01 Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 13:14
    Snake dobrze radzi.
  • backup_lady Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 12:36
   Z doświadczenia w rodzinie - matka mojego ojca odwaliła z 5 lat temu taki numer, że do domu odwiozła ją policja, zjechała się karetka itp. Ojciec stwierdził, że wprowadzi się do niej tymczasowo, jego siostra udawała, że nie rozumie w czym problem. I tak mija pięć lat, ojciec jest wykończony bardziej niż jak chodził do pracy, do własnego domu przyjeżdża 1-2 dni w tygodniu, nigdy na noc bo babcia dostaje pierd**ca. A babcia? Stopniowo oddelegowała na niego wszystko, bo ona nie wie, nie potrafi, nie zrobi, nie pamięta. Ojciec jest wykończony. Nie ma szans, żeby usiadł w ciągu dnia na dłużej niż godzinę, bo babcia staje nad nim i jęczy, że trawa rośnie, liście spadają, śnieg sypie itp w znaczeniu, że ma iść i coś robić. Jak posprząta, to ona potrafi zjeść i całe okruchy na podłogę. Ona z gatunku tych, co jęczą, ale przeżyją własne wnuki. Więc nie daj sobie wejść na głowę. Za żadne skarby. Stanowczo mów, że jesteś w pracy i nie możesz rozmawiać. Powiedz jej, że może w takim razie trzeba załatwić kogoś do pomocy z opieki skoro sobie nie radzi. Ustal, kiedy możesz przyjść i posprawdzać hurtem pisma i smsy - nawet jak urzędowe to jest zawsze termin na odpowiedź. Jak się dasz, to skończysz jak mój ojciec.
  • berdebul Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 12:40
   Bo to wygodne. Robisz „łeeee, nie umiem” i przybiega ktoś na ratunek. Fajnie mieć służbę na zawołanie.
  • sasha_m Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 12:45
   A czy mama bierze leki antydepresyjne? Poczytałam ostatnio o depresji osób starszych, i w przypadku mojego ojca większość objawów pasuje. Jest apatyczny, zero chęci do życia, żadnych zajęć czy zainteresowań, nie potrafi skupić na dłużej uwagi, najprostsze sprawy go przerastają (tak, też właśnie SMS), podstawowe czynności urastają do rangi wyczynu olimpijskiego. Próby aktywizacji spotykają się z odmową, chyba, że zlecę np. drobne zakupy, to pojedzie, bo wie, że nie ma wyjścia. Przeraża mnie, jak widzę, że godzinami potrafi siedzieć bez ruchu na kanapie. To się stało dość nagle, półtoraroczne zamknięcie też nie pomogło. Mój tata ma 79 lat i jeszcze rok temu prowadził jednoosobową DG.
   Na razie jest na działce, jak wróci, ma wizytę u lekarza, ja zadzwonię najpierw i przedstawię problem, bo oczywiście on uważa, że nic się nie dzieje.
  • kosmos_pierzasty Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 12:45
   Musisz się temu przeciwstawić, bo zwariujesz. Z tego, co piszesz, to zdecydowanie ogarnie, co tam trzeba, jeśli jej w tym nie będziesz wyręczać. W pracy nie odbieraj od niej telefonów. Faktycznie coś pilnego? Trudno. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka - sama zapracowała na opinię osoby wydzwaniającej z bzdetami. A jak sama uznasz, że w czymś tam wymaga pomocy, to jej udzielisz. Ale nie daj sobą manipulować. Tacy staruszkowie są w tym mistrzami - i finalnie ich otocznie jest wykończone, a oni kwitnący.
   • chatgris01 Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 13:16
    Wampiry energetyczne.
  • kk345 Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 13:21
   Z własnego doświadczenia powiem- posłuchaj snake, dobrze radzi.
   Ucinaj telefony, które ci przeszkadzają (nie mogę teraz rozmawiać, jestem w pracy, oddzwonię), stawiaj granice (odłóż to pismo na szafkę, przyjdę w środę to na nie spojrzę), deleguj temat (mamo, poproś tatę o pomoc, ja dziś nie mogę przyjść). Jeśli jesteś pewna, że nie dzieje jej się krzywda, to chroń siebie, za wszelką cenę.
  • zerlinda Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 13:33
   Postaw granicę matce. Dziewczyny dobrze radzą.
   A jeśli chodzi o rodzeństwo to zainteresują się. Oczywiście że tak. Prędzej czy później nastaw się na pretensje typu a mamusia czemu nie ma ulubionego serka w lodówce i czemu bardziej nie angażujesz się w opiekę nad mamusią. Oni by chętnie, no ale daleko, praca, dzieci.
  • nenia1 Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 13:43
   W sumie wszystko ci już napisano. Nie ma innego wyjścia jak konsekwentne stawianie granic, im dłużej to będzie trwało tym trudniej ci będzie to zmienić, bo mama się przyzwyczai i będzie traktowała jak coś naturalnego. Albo ty w końcu nie wytrzymasz, wybuchniesz, a potem będzie miała poczucie winy, że wybuchałaś i wszystko wróci na stare tory.
   • aqua48 Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 14:00
    Granice, granice, granice. Które musisz stawiać Ty. Mamie stanowczo oświadcz, że przychodzące pisma ma wkładać do osobnego pudełka, gdy przyjdziesz w jeden dzień to załatwisz hurtem, zapowiedz, że żadnych telefonów nie będziesz odbierać podczas pracy, i tak rób, odrzucaj te od mamy. Umawiaj się, że owszem dzwonisz kontrolnie wieczorem po ogarnięciu swoich spraw domowych. SMS-y musi odbierać sama. Jak nie umie to trudno,nie odbierze. Dbaj o swoje zdrowie i zacznij wymagać pomocy od rodzeństwa. Niech choćby przyjadą na tydzień urlopu żeby Ciebie odciążyć.
   • ladymercury Re: Moja matka mnie drażni 12.09.21, 14:07
    Załóż konto, na które ród, enstwo niech co miesiąc wpłaca kasę. Jak matce rzeczywiście się pogorszy, będzie jak znalazł. Lepiej niech się pr, yzwyczajaja, że też są za matkę odpowiedzialni.
    A jak korzystasz z tej kasy, bierz faktury.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka