Dodaj do ulubionych

Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania.

13.09.21, 10:27
1. ile lat trzeba mieć wypracowanych aby otrzymać minimalną emeryturę w Polsce?

2. Z tego co czytam, to lata wypracowane do emerytury, sumują się ze wszystkich krajów w Europie? Czyli jeśli pracowałam np.5 lat we Francji, to te 5 lat będzie mi się wliczać do emerytury w Polsce?
Obserwuj wątek
      • hadron-plus Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 14:14
        Jakie dowody trzeba mieć? Czy umowa o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu lub opinia o pracy pracownika wystarczą? Nie mam wyliczonego kapitału początkowego to znaczy że się nie należy? Przyznam, że kompletnie odpuściłam temat, a przecież jak piszą w tej, należy się i nie wolno odpuszczać. Czy tylko ja odpuściłam temat czy są też inni?
        • aqua48 Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 14:21
          hadron-plus napisała:

> Jakie dowody trzeba mieć? Czy umowa o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu lub o
          > pinia o pracy pracownika wystarczą? Nie mam wyliczonego kapitału początkowego t
          > o znaczy że się nie należy?

Kapitał początkowy Ci wyliczą. Musisz mieć zaświadczenia z miejsc pracy (lub archiwum jeśli miejsc pracy już nie ma) na specjalnych drukach zusowskich. Najlepiej zadzwoń do swojego oddziału ZUS i dopytaj dokładnie.
        • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 14:22
          Kobito , przecież Ty pod innym nickiem już ze mną na te tematy pisałaś. W kwestii zarobków sprzed 1999r . piszesz do działu kadr dawnych pracodawców (lub do archiwum w Milanówku jak ich już nie ma), żeby przysłali ci zaświadczenia o zarobkach na drukach rp-7. Jak dostaniesz te druki, wysyłasz je do ZUS i prosisz o wyliczenie kapitału początkowego. Ewentualnie jeszcze dodajesz zaświadczenie z uczelni o odbytych studiach. Wszystko. Zarobki od 1999r. w górę są zarachowywane automatycznie.
      • hadron-plus Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 14:16
        Mogą mi czegoś nie uznać. Koleżanka bliska pracowała przed 1999 dla dużego koncernu i jej nie uznali. Jakiegoś druku chcą, który nie był wydawany w tamtych czasach. Koncernu już nie ma (bank), nie ma jak się upomnieć. U mnie też może być ciekawie co z 16 lat uznają. Czy w ogóle uznają?
        • mamtrzykotyidwa Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 15:26
          Chcą druk Rp-7. On nie były wydawany w tamtych czasach, on jest wydawany obecnie.
          Trzeba w tym celu napisać do pracodawcy, a jak on już nie istniej, to trzeba znaleźć, kto ma te dane, zwykle jakieś archiwum. Jak samemu się nie umie znaleźć, to trzeba iść do biura rachunkowego, albo prawnika, który takie rzeczy załatwia.
          Poza tym, to nie jest tak, że lat pracy nie uznają. Jak masz świadectwa pracy, to uznają, ale jak nie masz druku Rp-7, to policzą ci za te lata minimalne zarobki z tamtych lat. Jeśli masz na świadectwie pracy, albo innych umowach z firmy wypisane zarobki, to też ci to uwzględnią, ale najlepiej jest postarać się o te druki, bo tam jest najpełniej wszystko wypisane. To wszystko musi być w archiwach.
    • allijja Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 11:07
      minimalna emerytura w PL to nawet 1 gr, jak czytałam. Wystarczy, ze przepracowało się cokolwiek w Polsce i możesz to udowodnic.
      Natomiast polecam przejść sie do najblizszego ZUSu. Nawet jeśli nie ty (bo np. jestes we Francji) to ktokolwiek z rodziny. Tam naprawde są osoby kompetentne i pomocne, wszystko wyjaśnią. Mój mąż załatwiał emeryturę dla owdowiałej matki, ja sama miałam kilka z nimi rozmow (zasiłek pogrzebowy, niestety) i naprawdę, panie wszystko dokladnie wyjaśniają, radzą co i jak.
      Moją szwagierke usiluje przekonac, żeby załatwila sobie emeryturę w PL a ona olewa...Tu studiowała, tu przepracowała kilka lat (co najmniej 5) zanim wyszla za mąż i wyemigrowała do jednego z krajów UE. Jest w wieku emerytalnym i spokojnie mogłaby dostać choćby 100, 200 czy kilkaset zł, ktore zagospodarować mogłaby chocby jej matka, w Polsce. Szczególnie, że szwagierka co roku bywa tu na wakacjach więc czekałoby na nia kilka tys zł do wydania na miejscu. No ale..."nie chce sie" załatwic. Ani jej, ani mojemu meżowi, który mógłby tym się zając.
      W tym złodziejskim kraju, który żeruje głównie na niewiedzy obywateli i sam okrada ich ile wlezie, uważam to za głupote. Ale cóż...
    • mamtrzykotyidwa Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 12:43
      Tu: www.zus.pl/ sobie wszytko znajdziesz.

Do emerytury minimalnej potrzeba kobietom 20 lat odprowadzania składek do ZUS, ale jak nie masz tyle, to i tak należy ci się emerytura od tego, co uzbierałaś, tyle, że może być niższa niż minimalna. Niedawno załatwiałam emerturę pani, która pracowała tylko 5 lat i to jeszcze w latach 80-tych i wyszło jej 800 zł emerytury do wypłaty.

Jeśli pracowałaś legalnie za granicą, to być może z tego tytułu też ci się coś należy.
      Zbierz wszystkie dokumenty, wypisz sobie na kartce wszystkie prace, urlopy macierzyńskie, wychowawcze, bezrobocia itp. i idź do oddziału ZUS, tam ci wszytko wytłumaczą i powiedzą, jakie jeszcze dokumenty musisz zebrać.
      • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 13:08
        mamtrzykotyidwa napisała:

> . Niedawno załatwiałam emerturę pani, kt
        > óra pracowała tylko 5 lat i to jeszcze w latach 80-tych i wyszło jej 800 zł eme
        > rytury do wypłaty.

Magia kapitału początkowego. Osoby urodzone od końca lat 70-tych nie mogą już na coś takiego liczyć. sad
                • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 15:02
                  zaganiacz, nie wiem jaki Ty masz problem, w PL jest tak, że jak dostajesz bumagę z ZUS-u, że należy się tyle i tyle , to tyle wypłacają

od 35 r.ż. co roku dostajesz ową bumagę (obecnie od 2 lat tylko elektronicznie, na pue.zus.pl)

mało w co wierzę, system emerytalny będą jeszcze zmieniać multum razy, ale to co do tej pory mam, to i będzie. 50+ to jest już kategoria "stary grzyb". jaśniej wytłumaczyć nie portrafię
                  • bigimax4 Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 15:18
                    roznie moze byc, inflacja wlasnie zzera twoja bumage , moze i dostaniesz piec dziesiec tysiecy ale wiesz , moze byc to malo zeby przezyc
                    poza tym doskonale sie orientujesz w demografii
                    odlozone 300 miliardow gotowki zostalo przezarte , emerytow przybywa , moze przyjsc chwila ze trzeba bedzie ciac i kazdy dostanie po rowno bez znaczenia ile wrzucil

• riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 16:36
                      inflacja zżera? wklejałem tutaj multum razy waloryzację konta emerytalnego w ZUS (nie mylić z waloryzacją wypłacanych świadczeń) - nie ma bardziej zyskownej lokaty w Polsce , były lata że doliczali ponad 9% rocznie, nawet w pandemii dali ponad 5%, jesteś do przodu sporo ponad inflację

dopiero jak już jesteś emerytem, to zaczynasz dostawać w dupę na waloryzacjach, aczkolwiek jak do tej pory , to po 1999 roku i tak pokrywa to inflację

demografia i liczba emerytów jest mi znana, ale pamiętaj też o tym, że obecny system sam się bilansuje tzn. roczniki które nie mają kapitału początkowego dostaną w większości żenujące grosze w okolicy emerytury minimalnej . od tego budżet państwa nie zbankrutuje, prędzej kolejne rządy będą padać od manifestacji głodnych emerytów
                      • bigimax4 Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 17:42
                        ja ci rysiu zycze grubych tysiacow z zusu i tej waloryzacji 9% rocznie od nieistniejacej gotowki ,

jest mi znana, ale pamiętaj też o tym, że obecny system sam się bilansuje

doplaty rocznie do zusu z budrzetu to nie moglem znalezc 70-100 miliardow
                        jak to ci sie bilansuje to ok

i uwazaj jak nastepne pokolenie bedzie ci pakowac tysiace majac w perspektywie swoja emeryture na poziomie jakiejs zenady
                        • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 17:51
                          Posłuchaj, to jest taka dyskusja jak między dwiema niemieckimi emerytkami w 1996 r. w hotelu Tres Islas na Fuerteventurze. Miałem je przy stoliku na posiłkach. Jedna pobierała nieprzyzwoicie wysoką emeryturę po mężu, a druga mówiła jej , że państwa niemieckiego na to nie stać, "kasy są puste" i już przykrócają , bo gdyby teraz ten jej mąż umarł (czyli w 96' big_grin) ,to już by tyle nie dostała. Na co emerytka nr 1 z godnością odparła "co mnie to obchodzi, dla mnie jeszcze wystarczy" No więc ja mam takie samo podejście.
                          • bigimax4 Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 17:58
                            tylko pomijasz maly szczegol ,niemcy przez lata mieli miliardowe nadwyzki budzetowe , w polsce to co sie udalo jakos odlozyc zostalo przezarte , socjal rozbuchany i rozkreca sie dalej , na ktory oczywiscie polski nie stac , rozwoj gospodarczy tez nie jest szczegolnie imponujacy , przyjdzie rachunek w koncu i trzeba bedzie ciac
                            • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 20:23
                              jak każdy emigrant masz niejasne pojęcie na temat tego co się dzieje w Polsce

akurat jeśli chodzi o emerytury, to mega coorefska "reforma" profesora Góry w sposób dość okrutny (czyli kosztem przyszłych głodowych emerytur) zbilansowała system

ja się jeszcze łapię na pewne możliwości, bo mam kilkaset tysięcy kapitału początkowego i trochę lat późniejszych z naliczonym maksymalnym zusem

ale ludzie w wieku 30-40 , nie mówiąc o młodszych, dostaną raczej emeryturę minimalną plus może parę setek górką - i to wszystko

więc system zusowski się akurat nie zawali, zwłaszcza że fajerwerki typu 13-ste i 14-ste emerytury są chwilowe - już mówią że w przyszłym roku czternastki w ogóle nie będzie

a co do "rozbuchanego socjalu", za który pewnie uważasz 500+ i inne świadczenia, no to one przecież już się zmniejszają - jest wysoka inflacja a "pińcet plus" od początku nie doczekało się ani jednej waloryzacji

rozwój gospodarczy na razie jest całkiem niezły, owszem, aktualna ekipa robi co może, aby go schrzanić

ale.... zawsze coś może yebnąć i się spier...olić , w każdym kraju świata

w Buenos Aires w 1940r. było więcej samochodów niż w Londynie

nie będę się z góry dołował tym, że ktoś mi coś może zabrać, albo dokumentnie rozyebać kraj po czym uciec szosą na Zaleszczyki

sorry ale sensu w tym nie widzę
                              • bigimax4 Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 20:35
                                Argentyna byla bardzo bogatym krajem , a dlaczego upada dzisiaj co jakies 10 lat ? pewnie wiesz to nie bedziemy rozwijac

ja się jeszcze łapię na pewne możliwości, bo mam kilkaset tysięcy kapitału początkowego i trochę lat późniejszych z naliczonym maksymalnym zusem

narazie co masz to cyferki i obiecanki cacanki

ale ludzie w wieku 30-40 , nie mówiąc o młodszych, dostaną raczej emeryturę minimalną plus może parę setek górką - i to wszystko

no i wracamy do mojej pierszej mysli
                                twoja wysoka emerytura ma byc sfinansowana z wysokich podatkow ktore maja placic ci 30 latkowie a sami beda miec fige z makiem
                                andrzej to jebnie
                                • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 20:46
                                  życie nie jest sprawiedliwe, w PRL-u gdzie niby wszyscy mieli równo, też żadnej sprawiedliwości nie było, najlepiej było być cinkciarzem albo właścicielem paru szklarni

jeśli będę miał wysoką emeryturę, to owszem, będą na nią płacić 30 latkowie

ale ja teraz finansuję z moich podatków np. 40-letnich emerytów resortowych

i co? mam się powiesić z tego powodu?

pisałem niedawno o wakacjach w ośrodku resortowym i zapoznanym panu z KGHM co od pięćdziesiątki już ćwierć wieku urlopuje na mega wypasionej emeryturze

mam się domagać żeby go odstrzelić? czy co proponujesz?
                                  • bigimax4 Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 21:16
                                    Rośnie i, w perspektywie 20 lat, nadal będzie wzrastać liczba osób w wieku 65 lat
                                    i więcej. Wzrost ten będzie bardzo dynamiczny ze względu na wchodzenie do tej grupy wieku
                                    roczników osób urodzonych w latach 50. (najliczniejszych w całym okresie powojennym),
                                    a także w latach 60. ubiegłego wieku. Obecnie, np. rocznik urodzonych w 1955 r. liczy prawie
                                    600 tys. osób, a urodzeni w latach 60. to po ok. 540-460 tys. osób w każdym roczniku
                                    – dla przypomnienia w ostatnich latach rodzi się niespełna 400 tys. dzieci rocznie.
                                    Dodatkowo, należy przypuszczać, że trwanie życia będzie się sukcesywnie wydłużało
                                    sprzyjając zwiększeniu zarówno liczby, jak i odsetka ludności w starszym wieku w ogólnej
                                    populacji Polski.

wiecej emerytow mniej ludzi do roboty , zeby ich utrzymywac i jak juz ustalilismy zadnych odlozonych pieniedzy nie ma , masz tylko zapisy , obciazenie pracujacych beda musialy byc na tyle duze zeby ci te tysiace pakowali ze moga powiedziec ci co maja to placic ze cos tu sie nie zgadza
                                      • bigimax4 Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 13.09.21, 22:29
                                        heh zostana albo nie zostana , jak to w zyciu bywa najlepiej na tym wyjda kombinatorzy typu ha ziemi i krus i sklatka pincet na kwartal , ty zawierzyles panstwu i ok , no jedyne co juz ci teraz pozostalo to sie modlic ze to sie nie rozpadnie z hukiem i patrzec jak ci rosnie po 9% rocznie , ale wiesz 9% od zera , ciagle zero
                                        • hadron-plus Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 14.09.21, 06:59
                                          Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w PL liczy się obok przepracowanych lat suma zapłaconych składek, tak jak w innych krajach? Np. Ktoś zarabiał wiecej przez kilka lat (i płacił odpowiednio wyższe składki) niż inni przez ten sam okres. Jeśli ZUS uzna wszystkie dokumenty. Oj widzę jak topnieją mi te lata, wiedziałam, że tam będzie.
                                          • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 14.09.21, 16:55
                                            hadron-plus napisała:

> Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w PL liczy się obok przepracowanych lat suma zap
                                            > łaconych składek, tak jak w innych krajach?

Liczba przepracowanych lat obecnie ma w Polsce tylko takie znaczenie, że 20 przepracowanych lat u kobiety (wliczają się także okresy nieskładkowe np. studia, ale nie więcej niż 6 lat) daje prawo do emerytury minimalnej gwarantowanej przez państwo (1250 zł brutto w 2021r.), nawet jeśli takiej osobie ta kwota tj. 1250 zł brutto nie wyjdzie z zarachowanych składek.

Poza tym wyjątkiem liczy się tylko i wyłącznie suma zarachowanych składek , które dzieli się przez przewidywaną dalszą długość życia (uśrednioną dla obu płci, co jest korzystniejsze dla kobiet). Tabele dalszej przewidywanej długości życia dla osoby w wieku 60 lat są ogłaszane co roku i publikowane na stronach GUS i ZUS. Bierzesz kwotę jaką masz na koncie w ZUS, dzielisz przez wartość z ww. tabeli i wychodzi ci Twoja emerytura brutto. Proste i czytelne.

> Jeśli
                                            > ZUS uzna wszystkie dokumenty. Oj widzę jak topnieją mi te lata, wiedziałam, że
                                            > tam będzie.

Czyli było zatrudnienie na um. zlecenie i o dzieło. Można pójść do sądu i próbować udowodnić, że to był stosunek pracy. Wtedy ZUS policzy to do emerytury. Proces sądowy trwa zwykle około 2 -3 lata , a jego wynik jest niepewny. Poza tym można pozwać dany podmiot tylko wtedy, jeśli nadal istnieje, bądź istnieje jego następca prawny.
              • hadron-plus Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 14.09.21, 06:53
                To prawda Riki. Też znam się na kilku rzeczach ale ten temat kompletnie odpuściłam, bo kiedyś mi zasugerowano, że nikt przed 60 rokiem życia nie będzie chciał ze mną rozmawiać. To mój błąd, bo nie zadbałam o własne interesy. Nie jest za późno. Problem w tym, że pracowałam tylko w jednym zakładzie państwowym, które upadło i nie zostało przejęte (szkoła), reszta to firmy prywatne, 2 jeszcze istnieją, pozostałe nie. Jak zrozumiałam ze strony archiwum w Milanówku (Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku przechowuje wyłącznie dokumentację pochodzącą ze zlikwidowanych zakładów pracy, przejętą od upadłych pracodawców i przechowawców) nie znajdę tam informacji o nieistniejących firmach prywatnych. Mam pytanie (jeśli mogę) czy archiwum w Milanówku ma też informacje o np. ww szkole, która nie znajdowała się w Warszawie? Wiem, wiem, mam zadzwonić do Zusu, ale im więcej i dokładniej wiem przed tel. tym lepiej.
    • molllla Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 14.09.21, 06:55
      Dorzucam trzecie pytanie:
      Czy aktualnie po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi dokumentu ZUS RP7?
      Mój eks-pracodawca stwierdził, że nie ma takiego obowiązku, bo od 1999 r wszystkie dane ma ZUS i pracownik nie potrzebuje już żadnych dodatkowych zaświadczeń. Prawda to?
      • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 14.09.21, 17:09
        molllla napisał(a):

> Dorzucam trzecie pytanie:
        > Czy aktualnie po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydania pra
        > cownikowi dokumentu ZUS RP7?
        > Mój eks-pracodawca stwierdził, że nie ma takiego obowiązku, bo od 1999 r wszyst
        > kie dane ma ZUS i pracownik nie potrzebuje już żadnych dodatkowych zaświadczeń.
        > Prawda to?

Tak, eks-pracodawca ma rację. Po 1999r. ZUS ma wszystkie dane, spływają tam elektronicznie w czasie bieżącym i nie potrzeba dostarczać żadnych dodatkowych zaświadczeń.

Dokumenty Rp-7 dotyczą wyłącznie okresów zatrudnienia sprzed 1999r. , jeśli pracowało się w firmie zatrudniającej powyżej 20 osób, która rozliczała się zbiorczo z ZUS-em (tzw. nie przesyłała imiennych deklaracji składek za swoich pracowników)
          • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 16.09.21, 11:55
            Musisz się bawić w kapital początkowy, bo ZUS sam go nie wylicza (chyba że już skończysz 60 lat i złożysz wniosek o emeryturę) tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Będziesz mieć łatwiej o tyle, że dowody opłacenia składek emerytalnych od tego zatrudnienia ZUS znajdzie sobie sam. Kapital początkowy musisz mieć, bo tam jest bardzo istotna tzw. część socjalna, która nie zależy od zarobków, tylko od wieku i stażu pracy przed 1999r. Więc wyliczą Ci więcej pieniędzy niż by wyszło z gołych składek od minimalnej krajowej. Jeśli masz jeszcze studia w tym okresie , to trzeba do wniosku do ZUS dołożyć papierek z uczelni.
            • hadron-plus Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 17.09.21, 08:20
              Znalazłem rozwiązanie. Składam wszystkie dokumenty do odpowiednika Zusu w kraju, w którym mieszkam. Oni przesyłają kopie dokumentów z miejsc pracy i występują o informację na temat moich składek. Mogę u nich się dowiadywać czy ZUS odpowiedział, może potrwać, jak dodali, ale mają już doświadczenie.
              • riki_i Re: Minimalna emerytura w Polsce - dwa pytania. 17.09.21, 08:42
                Ale to trochę dzialanie na okrętkę. Poza tym nawet jeśli praca przed 1999r. była w firmie zatrudniającej ponizej 20 osób i rozliczającej się z ZUS na deklaracjach imiennych pracowników, to Ty musisz tę firmę zusowi wskazać , a oni odnaleźć akta. Przed 1999r. nic się samo nie dzieje, wszystko na wniosek. Dopiero następne lata idą z automatu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka