Dodaj do ulubionych

A co to za system 'zbierania punktów' w szkole?

14.09.21, 07:17
W Polsce. Proszę o wyjaśnienie.
Obserwuj wątek
    • szmytka1 Re: A co to za system 'zbierania punktów' w szkol 14.09.21, 07:33
      Na start uczeń ma 100 pkt co daje zachowanie dobre. Punkty są dodatnie i ujemne. W regulaminie szkoły czy tam statucie jest rozpiska za co są pkt i ile. Za nieusprawiedliwione obecności chyba -2 za godzinę, za strój galowy jak jest okazja typu 11 listopada + 2 pkt. Za reprezentowanie szkoły w konkursach, za wolontariat, za udział w akcjach charytatywnych typu przynieś karmę dla schroniska, za systematyczne uczestnictwo w zajęciach dodatkowych i za różne inne. Wszystko szkoła określa dokładnie. Są widełki ale nie pamiętam ile trzeba mieć na bdb zachowanie, cos około 180-190 chyba, i potem ileś tam więcej na wzorowe. Niestety nie jest tak, że uzbierasz pkt powiedzmy przykłądowo 200 i masz wzorowe, bo punkty to jedna ze składowych systemu oceniania. Nauczyciel jeszcze bierze pod uwagę, np. opinię innych dzieci
      • decadent46 Re: A co to za system 'zbierania punktów' w szkol 14.09.21, 10:59
        Miałam to samo w podstawówce. Na początku IV klasy dostaliśmy karteczki, gdzie była rozpiska, za co są punkty, jakie (dodatnie czy ujemne) i ile. Pamiętam, że najwięcej punktów dodatnich było za sukcesy w konkursach na stopniu centralnym (+20). Pozostała punktacja, którą pamiętam, to: +10/+15 za konkursy na innych stopniach, -1 za przeszkadzanie na lekcji, -3 za śmiecenie, -10 za palenie papierosów. Coś koło tego. Nie pamiętam, ile punktów odejmowano za nieusprawiedliwione obecności. Dodatkowej punktacji za strój galowy chyba nie było w spisie. Pewnie ta punktacja różni się w zależności od szkoły, ja podałam punktację dla swojej. Niestety, nie wiem, jakie były progi punktowe za poszczególne zachowanie. Opinia innych dzieci też była brana pod uwagę. Oczywiście dzieciaki zaczęły naciągać, żeby zdobyć jak najwięcej punktów big_grin

W liceum z kolei wybuchła sr*czka z tego powodu. Wychowawczyni nie chciała przyznać wzorowego uczniom, którzy nie reprezentowali szkoły w żadnych konkursach ani nie uczestniczyli w żadnym wolontariacie. Po roku ktoś zaproponował zmianę systemu oceniania. Młodzież oczywiście wku..., pisała nawet listy ze skargami na panią wychowawczynię i pana dyrektora. System nie podobał się nikomu. W I klasie, w I semestrze, miałam więc początkowo wpisane bardzo dobre. Ostatecznie wywalczyłam wzorowe - bez żadnych konkursów i wolontariatu (miałam startować w olimpiadzie z niemieckiego, niestety dowiedziałam się o niej już po fakcie). Z resztą klasy było tak samo. Wzorowe bez żadnych happeningów. Może to za kulturę osobistą? wink W II semestrze miałam jako wolontariat wpisane uczestnictwo w dniach otwartych, więc wzorowe się należało. Ale z tym systemem oceniania... Ale był dym tongue_out
    • australijka Re: A co to za system 'zbierania punktów' w szkol 14.09.21, 11:37
      Ten wolontariat to jak tolerancja. Komuś się po .... ptaszkowało. Wolontariat to DOBROWOLNA, BEZPŁATNA praca na rzecz jakiegoś środowiska czy innych osób.
      Zatem płacenie za wolontariat punktami jest zaprzeczeniem tej misji i uczeniem obłudy. Rzygam tymi staruszkami ale potrzebne są punkty, brzydzę się tych śmierdzących psów ale musze się dostać na medycynę.
      Przodują kandydaci na stołki i polityczni gracze. Nie płacą monetami za pracę w ich sztabach czy partiach ale potem zatrudniają lub polecają innym. Ktoś wreszcie powinien powiedzieć "nie". Bo jest mnóstwo prawdziwych wolontariuszy, którzy nie liczą godzin pracy, często dokładają ze swojego, dbają i robią to dla satysfakcji i z potrzeby serca.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka