Dodaj do ulubionych

Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi.

14.09.21, 22:31
Coś jest w tym o czym jest tekst poniżej. W łodzi nie było miejsca dla pasożytów szlachciurów. Łodź tym szlachciurom odbierał niewolników chłopów którzy przyjeżdżali szukać szczęścia. Tu żyli obok siebie katolicy, protestanci, prawosławni, żydzi. Polacy, Niemcy, Żydzi, Czesi, Rosjanie. Oni wszyscy zaczynali od nowa.

"Niemiecki badacz Karl Schlögel, zajmujący się historią rozwoju miast i kulturą urbanistyczną, twierdzi, że w mieście tym wykształcił się nawet odrębny typ człowieka: „homo Lodziensis”, dla którego lojalność wobec własnego plemienia, narodu lub wyznania była podrzędna wo- bec więzów z miastem. Według Schlögela w Łodzi panowała specyficzna mentalność: ponieważ wszyscy byli imigrantami, nie koncentrowano się na przeszłości, ale na przyszłości, powodzeniu, pieniądzach i próbach osiągnięcia sukcesu. W pozostałej części kraju Łódź uważano za jaskinię bezbożności, w której socjaliści i kapitaliści nie poważali odwiecznych polskich tradycji."
źródlo Onet
Obserwuj wątek
  • poligamia Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 14.09.21, 22:47
   byłam chyba 12 lub 13 lat temu...wspominam zle...brzydkie miasto. Mieszkałam przy Piotrkowskiej kilka dni. Męża w bramie zaatakowała gówniara z agrafką-ukłuła go(!), , zwyzywali nas menele...
   Masakryczne miasto, pewnie teraz jest lepiej ,ale wtedy KOSZMAREK
   • sylwianna2018 Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 16:52
    A ja byłam w ostatni weekend. Mieszkałam w przyjemnym małym hotelu przy Piotrkowskiej. I było bardzo przyjemnie pochodzić po P. Pooglądać poodnawiane kamienice wprost z Ziemii Obiecanej. Zwiedzić muzeum kinematografii. Kuoić kubek z misiem uszatkiem i kota z miasta łodzi😃. A potem pojechać do Łęczycy i Tumu.
    Centrum wygląda nieporównywalnie lepiej niż na początku lat 90 tych. Wtedy bywałam tam ze dwa razy na miesiąc towarzysząc ojcu w zawodowych podróżach. Fakt w niektóre bramy strach było wejść.
  • riki_i Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 01:05
   Nie lubią, bo to symbol gigantycznego upadku ekonomicznego po 1989 roku. W końcu lat 80-tych robiono tam odwierty pod metro, liczba ludności miała dojść do miliona, a potem... ubytek 200 tys. mieszkańców i "miasto meneli". Nawet teraz plany rozwoju Łodzi sytuują to miasto jako zaplecze siły roboczej do obsługi CPK.
   • lajtova Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 08:36
    Plany metra zarzucono bo PRL upadł i tyle. Co ciekawe obecnie trwa wiercenie tuneli pod miastem w celu połączenia Kaliskiej z Fabryczną co da miastu quasi metro.
    Czyje plany? Możesz je pokazać? Jakiś dokument?
    Jaka siła robocza? Obecnie brakuje tam rąk do pracy.

    A niechęć do miasta wywodzi się już z XIX wieku kiedy wśród szlachty pojawialy się durne pomysły powstań a w Łodzi po prostu robiono pieniądze.

    Choć i w Łodzi wybuchło powstanie w 1905 kiedy robotnicy wyszli na ulice upominając się o swoje prawa.
  • babsee Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 08:48
   Przez rok jezdziłasm z moją siostrą do Łodzi na studia podyplomowe. NIgdy nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia estetycznego- mnóstwo betonu i ul. Piotrkowska pokryta w większości psimi odchodami. Nastomiast była tam najlepsza chińszczyzna na świecie. Ale byłam pewna, że Łódzź jest najbrzdydszym miastem w Polsce. A potem pojechałam do Katowic...i to właśnie to miasto jest na pierwszym miejscu.
   Ale to tylko etetyka. Nic wiecej. Ludzi stamtad nie znam i o ich mentalności nie będę sie wypowiadać.
  • milli40 Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 08:56
   Ogólnie staram się nie mieć uprzedzeń i nie segregować ludzi, ale skoro już o tym mowa powiem coś. Mam taką pracę, że spotykam się z ludźmi z całej Polski, i zawsze jak dowiaduje się, że będzie to ktoś z Łodzi zapala się ostrzegawcza lampka. Tyle kłopotow zawodowch co z ludźmi z Łodzi nie miałam z nikim. To na pewno przypadek, chcę tak myslec w każdym razie. Byli to ludzie wymagający, bardzo czepialscy, i zarozumiali. Z kolei współpracownicy, mają takie zdanie o Warszawiakach, z czym ja znów się nie spotkałam.
   Za to nigdy żadnych kłopotów nie mamy z ludźmi ze Śląska, Krakowa i ogólnie z południa Polski.
   Ale jak powiedziałam to tylko doświadczenia na gruncie zawodowym.
  • bablara Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 09:47
   Ostatni weekend spędziłam w Łodzi. Nie chciałabym w nim mieszkać , zresztą jak w każdym innym które nie ma morza, ale miasto bardzo mi się podoba. Ma zachwycającą architekturę, ciekawą historię ...wiele bardzo ciekawych miejsc. Wiadomo ,że nie wszystko jest idealne, ale ja na pewno do Łodzi wrócę jeszcze nie raz.
  • maly_fiolek Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 10:32
   Nigdzie nie spotkałam się z opinią że ktoś "Łodzi nie lubi". Warszawy bardziej nie lubią, zwłaszcza na prowincji za ich chęć wprowadzania swoich porządków w całym kraju.
   Łódź jest raczej obojętna, każdy wie że to duże miasto w środku Polski i tyle.
  • bocianowo5 Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 12:49
   wieczna cześc i chwała tym którzy w 1944/45 pogonili darmozjadów szlachciurów i ich rozparcelowali , po wiecznośc chwała im
   wreszcie zlikwidowano klasę próżniaczą smile

   www.empik.com/panszczyzna-prawdziwa-historia-polskiego-niewolnictwa-janicki-kamil,p1267636430,ksiazka-p
  • feniks_z_popiolu Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 14:34
   W każdym mieście, zawodzie, na każdym stanowisku znajdą się ludzie fajni, sympatyczni albo aroganccy buce. Pewnie w Łodzi też. Ale nigdy nie spotkałam się z opinią, że ktoś nie lubi Łodzi.
   Owszem miasto przeszło swoje po nagłym wkroczeniu Chińczyków na rynek włókienniczy w Europie. Trochę to widać w kolorycie miasta ale mając na uwadze historię wybaczam i w sumie lubię to miasto.
   • kokosowy15 Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 15:16
    Łódź to było miasto, które powstało, rozwinęło się i trwało jako centrum włókiennicze. Nigdy, ani w II RP, ani w PRL, ani w III RP nie cieszyło się poparciem władz centralnych, zarobki były niższe, kamienice gorsze, zaopatrzenie ubozsze. Miasto, zasiedlone przez robotników i kilka procent bogaczy, prawie bez mieszczaństwa. Dlatego nigdy nie było ładne, bo cóż ładnego jest w zabudowie fabryczno - czynszowej. Przejście do kapitalizmu zniszczyło nie tylko przemysł włókienniczych ale także zakłady mechaniczne, elektrotechniczne. Jest jeszcze trochę ludzi, którzy do tej pory, od przejścia na przedwczesne emerytury, żyją na krawędzi ubóstwa (lub poniżej). Trudno, żeby byli uśmiechnięci i zadowoleni z życia. A że bieda jest dziedziczna, następne pokolenia także karier masowo nie zrobiły.
    • howkeye Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 21:07
     Piękne secesyjne kamienice , które przetrwały wojnę. Niektóre to perełki w porównaniu z Warszawą, jest dużo do zwiedzania. Ksiezy młyn czyli czynszówki jest teraz zabytkowa dzielnicą, podobne widziałam w Kopenhadze i jest w jednej restauracja z gwiazdkami Michelina. Są piękne palace fabrykantów. Jest Manufaktura, nigdzie takiej nie ma znajomi z Krakowa i Warszawy zazdroszczą. W porównaniu z innymi miastami uważam, ze architektura jest ładniejsza. Natomiast rzeczywiście mocno niedoinwestowana przez kolejne rządy ale jakoś radzą sobie i rewitalizują.
     • kokosowy15 Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 22:04
      Ktoś nam wmówił że fabryczne domy są ładne. Po przebudowie może mieszka się w nich wygodnie, bo przed trudno było o wygodę na 15 metrach kwadratowych na rodzinę z kranem na korytarzu i ubikacja na podwórku. Secesyjne kamienice na Piotrkowskiej są ładne, ale to drobny ułamek zabudowy miejskiej, znacznie więcej jest kamienic czynszowych dla robotników. Na szczęście w latach 60 i 70 powstały osiedla z wielkiej płyty, też niezbyt ładne ale za to luksusowe w porównaniu do lodzkich kamienic z Górniaka, Wojska Polskiego, Abramowskiego, Wschodniej, Kilińskiego.
  • bocianowo5 Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 14:51
   Lódż robi się coraz modniejsza i coraz popularniejsza wśród młodych , hipsterska taka .
   A leśne dziadki płci żeńskiej i meskiej niech nie kwękają .Kwękającym leśnym dziadkom świat chyba zatrzymał się na PRL i na 1989 roku . Niech lepiej jadą odwiedzić Lódż , polecam . Lódż Fabryczną i okolice widzieli , a ?

   .........
   www.empik.com/panszczyzna-prawdziwa-historia-polskiego-niewolnictwa-janicki-kamil,p1267636430,ksiazka-p
    • lajtova Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 15:39
     Fabryczny to jeden z niewielu przykładów myślenia perspektywicznego gdzie planuje coś z myślą o przyszłości. Przyszłość już się zaczyna. Trwa drązenie pod miastem by połączyć Fabryczny z siecią kolejową zachodniej Polski.
     • riki_i Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 20:35
      lajtova napisał(a):

      > Fabryczny to jeden z niewielu przykładów myślenia perspektywicznego gdzie planu
      > je coś z myślą o przyszłości. Przyszłość już się zaczyna.

      OK, tylko że ja czytam czasem fora kolejowe. Temat Łodzi pojawia się na nich bardzo często, jako ekstremalny przykład dużego miasta, które nie generuje żadnego ruchu. Potoki podróżnych z/do Łodzi praktycznie nie istnieją, poza połączeniem ze stolicą, obleganym przez ludzi pracujących codziennie w Warszawie. Na pozostałych kierunkach dalekobieżnych są totalne pustki. Przebicie tunelu średnicowego z Fabrycznej na Kaliską nie spowoduje, że nagle pojawią się masy mieszkańców Łodzi podróżujących sobie do Poznania, Wrocławia, czeskiej Pragi, Trójmiasta, czy do Chorwacji. Status ekonomiczny tego miasta jest taki, a nie inny i podróżników tam niewiele.
      • kokosowy15 Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 20:43
       Co do statusu ekonomicznego mieszkańców Łodzi - masz rację. Ale nikt nie planował że to Łodzianie będą jeździli tymi pociągami, lecz ruch będzie tranzytowy i do tego potrzebne jest połączenie dworców. Dla mieszkańców zrobi się taras widokowy, żeby mogli obejrzeć Pendolino w ruchu.
       • riki_i Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 21:00
        No właśnie to jest kość niezgody, bo wygrała koncepcja drążenia równoległego ultra drogiego tunelu średnicowego (obok tego, który teraz powstaje), dla potrzeb projektowanej szybkiej kolei (250-300 km/h). Niektórzy eksperci wskazują, że nie ma potrzeby aby takie pociągi przejeżdżały przez Łódź i stawały obowiązkowo na Fabrycznej , bo prawie nikt nie będzie tam wsiadał/wysiadał. A każde zatrzymanie takiego pociągu to straty czasowe oraz duże koszty hamowania/ponownego nabierania prędkości. Początkowo miał powstać także by-pass omijający miasto, którym jeździła by część szybkich pociągów relacji np. Warszawa-Poznań, a te jeżdżące przez Łódź jechałyby obecnie budowanym tunelem. Ale zdaje się, że wygrała koncepcja aby wszystko w kierunku zachodnim i zachodnio-południowym pchać obowiązkowo przez Łódź . No więc faktycznie, mieszkańcy będą mogli sobie oglądać Pendolina w ruchu na tarasie widokowym.
       • riki_i Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 15.09.21, 21:36
        Ależ są, np. w weekendy niektóre połączenia nad morze zaczynają bieg w Łodzi. Składy przyjeżdżają do Warszawy puste.

        Przypominam też, że PKP Intercity uruchomiło szybkie pociągi z Łodzi do lotniska Chopina (Okęcie) w Warszawie. Wycofano się z tego już po roku, bo woziły powietrze.
         • riki_i Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 16.09.21, 12:40
          kokosowy15 napisał(a):

          > Łodzianie tacy już są. Leniwi, bez zainteresowań, nie podróżujący, bez kultury.
          > Dlatego zlikwidowali swoje fabryki, postanowili mało zarabiać, nie uczyć się i
          > rozwijać. Taki skansen. Aż szkoda dla nich pociągów, tuneli, lotniska.

          Ja mam nadzieję -wbrew prognozom rządowym które wklejałem- , że Łódź się ekonomicznie podniesie i jej mieszkańców będzie stać na podróże nie tylko za chlebem do Warszawy. Na razie jednak przepaść jest duża. Od przyszłego roku czeski RegioJet zamierza uruchomić codzienne nocne połączenie kolejowe z Krakowa do Chorwacji. Czy można sobie wyobrazić podobne przedsięwzięcie z Łodzi? No niestety nie.
          • kokosowy15 Re: Dlaczego w Polsce nie lubią Łodzi. 16.09.21, 12:54
           Pewnie ze nie. W Łodzi zarobki są zbyt niskie, żeby pieniądze masowo wydawać na podróżowanie. A zarobki w danym miejscu zależą od tych którzy je wypłacają, a nie od tych którzy otrzymują. Nijlepiej maksymalizuje się zyski w miejscach ubogich, bo i koszty pracy i koszty stałe są niskie. 1

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka