Dodaj do ulubionych

Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę!

15.09.21, 19:50
Dziewczyny poratujcie.
Jest gra, w grze można co jakiś czas losować nowego bohatera.
Prawdopodobieństwo wylosowania „najlepszego” bohatera wynosi 5%.
Czy jeśli będę losować wielokrotnie to moja szansa na wylosowanie tego najlepszego rośnie?
Tak, wiem, ze teoretycznie to są próby rozłączne, wiec prawdopodobieństwo za każdym razem te 5%.
Ale czy jak będę losować tysiąc razy to tez w sumie mam 5% szans?
Nie chodzi mi o to co myślicie tylko o czysty rachunek prawdopodobieństwa, czy to się jakoś liczy?
Obserwuj wątek
    • bistian Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 19:57
      panna.nasturcja napisał(a):

> Dziewczyny poratujcie.
      > Jest gra, w grze można co jakiś czas losować nowego bohatera.
      > Prawdopodobieństwo wylosowania „najlepszego” bohatera wynosi 5%.
      > Czy jeśli będę losować wielokrotnie to moja szansa na wylosowanie tego najlepsz
      > ego rośnie?
      > Tak, wiem, ze teoretycznie to są próby rozłączne, wiec prawdopodobieństwo za ka
      > żdym razem te 5%.
      > Ale czy jak będę losować tysiąc razy to tez w sumie mam 5% szans?
      > Nie chodzi mi o to co myślicie tylko o czysty rachunek prawdopodobieństwa, czy
      > to się jakoś liczy?

A jakie zdarzenie jest dla Ciebie sukcesem? Kłania się pan Daniel Bernoulli, aż z XVIII wieku! big_grin
      Łebski facet, czasami tak o nim myślę. Chętnie bym pogadał, ale dzieli na te 250 lat sad
        • bistian Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:07
          panna.nasturcja napisał(a):

> Szkoda, ze nie umiesz po prostu odpowiedzieć na zadane pytanie.

Umiem, ale pytania nie było, a nie umiem odpowiedzieć na pytania, których nie zadano wink
          Próby są niezależne, poczytaj o schemacie Bernoulliego, tam wszystko jest, co jest potrzebne.
          Wybacz, jeżeli rzucałaś kamieniami w szkołę, zamiast do niej wejść, to już nie moja wina wink
            • panna.nasturcja Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:20
              Nie ma takiego algorytmu.
              Gra podaje, ze za każdym razem, gdy losuję, prawdopodobieństwo wylosowania najlepszego bohatera wynosi 5%.
              Nie da się, moim zdaniem, policzyć tego metoda Bernoulliego, bo u niego prawdopodobieństwo obu zdarzeń musi być jednakowe a u mnie są dwa zdarzenia: bohater najfajniejszy (5% szans) lub bohater inny (95% szans).

Pytam czy jeśli będę losować tysiąc razy to moje szanse na bohatera najfajniejszego są większe, niż gdy będę losować sto razy?
              • mika_p Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:34
                Tak.
                To jak z rzutem monetą: prawdopodobieństwo, że w 3 rzutach trafi ci się choć jeden orzeł jest większe, niż prawdopodobieństwo, że w 1 rzucie trafi ci się 1 orzeł.
                Najprościej przez zdarzenie przeciwne: nie wypdanie orzeł.
                W trzech rzutach monetą, przy 8 zdarzeniach elementarnych (ciąg wyników, od OOO, przez OOR, ORO, ROO, do RRR) tylko 1 nie pasuje do twoich życzeń, więc prawdopodobieństwo, że choć raz trafisz na orła, wyniesie 7/8.

Prawdopdoobieństwo, że w 1 losowaniu nie trafisz na najlepszego bohatera, wynosi 19/20
                Prawdopodobieństwo, ze w 3 losowaniach nie trafisz na najlepszego bohatera, wynosi (19/20)^3 = 6859/8000 = 85,7%

Z grubsza, przy założeniu, że wszystkie 3 rzuty/losowania się odbędą. Przy przerwaniu zabawy gdy wypadnie to co chcesz, jest trochę inaczej, ale już mi się nie chce liczyć.
              • asia_i_p Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:45
                Nie wydaje mi się, żeby w schemacie Bernoulliego konieczne było równe prawdopodobieństwo sukcesu i porażki. Klucz do schematu podaje, że p - prawdopodobieństwo sukcesu w jednej próbie, q - prawdopodobieństwo porażki w jednej próbie, nie rozróżnialiby tego, gdyby musiały być równe.
                • bistian Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:50
                  asia_i_p napisała:

> Nie wydaje mi się, żeby w schemacie Bernoulliego konieczne było równe prawdopod
                  > obieństwo sukcesu i porażki. Klucz do schematu podaje, że p - prawdopodobieńst
                  > wo sukcesu w jednej próbie, q - prawdopodobieństwo porażki w jednej próbie, nie
                  > rozróżnialiby tego, gdyby musiały być równe.

Nie ma takiego założenia. Wystarczy, że próby są rozłączne, czyli, że nie wpływają na siebie. I że w każdej próbie prawdopodobieństwo sukcesu jest takie samo, co jest spełnione w tym przypadku. Jeżeli nie jest spełnione, to znaczy, że producenci programy/gry robią sobie żarty z uczestników
    • asiairma Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:24
      Po pierwsze włącz logikę. Jeśli masz 5% szans czyli raz na dwadzieścia razy Ci się udaje to masz naprawdę olbrzymie szanse, że uda Ci się uzyskać choć raz tego bohatera co chcesz, nigdy nie są one 100%.
      Po drugie są fajne filmiki KhanAcademyPoPolsku na youtube.
    • lauren6 Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:27
      > teoretycznie to są próby rozłączne, wiec prawdopodobieństwo za każdym razem te 5%.

Bingo.

Ale:

> Jest gra, w grze można co jakiś czas losować nowego bohatera.

Pewnie algorytmy losowania bohaterów w tej grze uwzględniają fory dla graczy, którzy regularnie pakują w tę grę pieniądze. Czyli jeżeli jesteś graczem free2play to pewnie Twoje 5% jest mniejsze od 5% gracza wydającego na grę 200 zł/miesięcznie 🙃
    • palacinka2020 Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:41
      tu mozesz sobie wpisac
      online.etrapez.pl/kalkulatory/kalkulator-rozkladu-bernoulliego/
      Wpisz np.
      najmniejsza liczba skcesow: 1
      najwieksza liczba sukcesow: 10
      liczba prob: 10
      prawdopodobienstwo sukcesu: 0.05

Prawdopopodobienstwo, ze w 10 dziesieciu probach przynajmniej raz wylosujesz dobrego bohatera, wynosi ok 40%. Zwroc uwage, ze nie jest to 5%, ani tez nie jest to 50% (10x5%)
        • eliksir_czarodziejski Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:51
          bistian napisał:

> palacinka2020 napisała:
          >
          > > tu mozesz sobie wpisac
          > > online.etrapez.pl/kalkulatory/kalkulator-rozkladu-bernoulliego/
          >
          > Fajnie, że są takie kalkulatory dla osób, które sobie z niczym nie radzą i jedn
          > ocześnie nazywają się humanistami big_grin big_grin big_grin

Masz gorszy dzien? Ktoś sobie nie radzi z niczym bo używa kalkulatorów? Dobrze się czujesz?
          • bistian Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 20:55
            eliksir_czarodziejski napisała:

> Masz gorszy dzien? Ktoś sobie nie radzi z niczym bo używa kalkulatorów? Dobrze
            > się czujesz?

Są kalkulatory do konkretnych zadań, nie mylić z uniwersalnych kalkulatorem do podstawowych obliczeń, z którego też korzystam bardzo często smile
    • zielonyjeziorak Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 21:39
      W schemacie Bernoulliego jest prawdopodobieństwo osiągnięcia dokładnie k sukcesów w n próbach.

Tutaj koleżanka chce mieć co najmniej 1 sukces, czyli trzeba by sumować od k=1 do k=1000 { (n nad k)*(0,05^k)*(0,95^(1000-k)}

Ale oczywiście prościej jest obliczyć prawdopodobieństwo dokładnie zera sukcesów i odjąć je od 1. Po podstawieniu i przekształceniu to będzie 1-(0,95)^1000, czyli z bardzo dobrym przybliżeniem 1, ale nie dokładnie 1. Możesz sobie to dokładnie obliczyć w jakimś narzędziu typu excel, żeby sprawdzić miejsce po przecinku i porównać sobie do szansy wygrania w dużego lotka wink

Jeżeli prób będzie tylko 100, to wynik będzie około 0,99, czyli powiedzmy jeszcze wyobrażalnie mniej niż 1.
    • koraleznasturcji Re: Prawdopodobieństwo - poratujcie, proszę! 15.09.21, 21:40
      Im więcej prób, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu - to wynika z samej istoty prawdopodobieństwa. Liczysz to tak samo jak np. prawdopodobieństwo niewyrzucenia orła w żadnym z trzech rzutów monetą (czyli 1/2*1/2*1/2= 1/8 - czyli z ośmiu możliwych wyników tylko jeden jest "sukcesem" polegającym na niewyrzuceniu orła, w każdym innym układzie pojawia się przynajmniej jeden orzeł). Jeżeli zwiększysz liczbę rzutów do czterech, prawdopodobieństwo niewylosowania orła spada. I tak dalej.

Jak chcesz to "zobaczyć", rozrysuj sobie drzewko. Pierwszy rzut: R lub O, od każdej z liter dwie odnogi, jedna R, druga O (to reprezentuje dwa rzuty). Będziesz widziała, że na tym etapie prawdopodobieństwo wyrzucenia orła i reszki jest dwa razy większe niż samych orłów. Z grą i najlepszym bohaterem będzie podobnie, tylko trudniej to będzie narysować.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka