Dodaj do ulubionych

koreańskie seriale - różnice kulturowe

19.09.21, 11:10
Oglądam Good doctor i co chwile kapcie mi spadają.

- główny bohater bity przez ojca pijaka - wielokrotnie pokazane ze ojciec zwyczajnie chciał go zatłuc na smierć (z matka co takiego urodziła do kompletu) - ojciec dostaje raka, umiera powoli - wszyscy smętnie chodza kiwają głowami i jako oczywiste jest ze główny bohater musi się ojcem zajmować kochać go i szanować bo ten umiera. Ojciec leży wyzywa go od debili i próbuje walić ale za słaby (do tego doktor się lepszy w unikach zrobił) zona bita (wszyscy wiedza bo ten ojciec się przy ludziach nie krempuje) udają ze nie widza względnie robią smutne miny. Konfucjanizm pełna gęba.

- na oddział trafia kobieta w ciazy - dziecko ma jakiś defekt teściowa wymyśliła ze poród odbędzie się w domu a dziecko pójdzie do adopcji - ochrona (bo teściowa bogata i ustosunkowana) wywleka matkę ze szpitala - wszyscy znowu nic nie poradzą. Mąż? no mąż słucha się matki a zreszta jest w USA. Matka nic nie ma do gadania.

Dawajcie co jeszcze was zaskoczyło. wiadomo w filmie naciąga się rzeczywistosc ale jednak jakaś doza prawdopodobieństwa musi być skoro ludzie to oglądają.
Obserwuj wątek
  • jasnoklarowna Re: koreańskie seriale - różnice kulturowe 19.09.21, 11:42
   To jeszcze nie są największe hardkory.

   Wiesz, że dopiero w XXI wieku zniesiono w Korei oficjalnie ustawę patriarchalną?
   Uchwalono bodajże w 2004 ale miała kilkuletnie Vocatio legis by ludzie dali radę się przystosować.
   Stąd pochodziły rozróżnienia na pierwszy (najważniejszy) syn, drugi syn, trzeci syn, pierwsza córka druga córka itd.
   Kobieta była zależna od tego co postanowił ojciec, brat, maż.
   Kto czytał wspominaną kiedyś na forum ksiażkę Urodzona w 1982 to się dowiedział (ja byłam w szoku) że np dzieci w szkole były na listach wpisywane w kolejności najpierw wszyscy chłopcy, potem wszystkie dziewczynki.

   Przemoc w filmach, szczególnie wobec dorosłych jest niestety odzwierciedleniem takowej w życiu, starszy miał prawo karcić młodszego a młodszy musi to znosić bo szacunek... . Na szczęście mało w filmach przemocy wobec dzieci.

   Nie tak dawno, chyba też w tym wieku ale nie pamiętam kiedy zniesiono karę więzienia za zdradę małżeńską.
   Cały czas jest tam kult starszego, w pracy szkole, domu nadal istnieje instytucja seniora, tzn starszego i bardziej doświadczonego i juniora, który słucha, jest niższy "rangą", podporządkowuje się, nie ma prawa skrytykować, czasem usługuje.
   Do tej pory funkcjonują w mowie powszechnej honoryfikacje, czyli zwracanie się z szacunkiem do takich seniorów czy starszych czy ważniejszych, moja mierna znajomość koreańskiego wychwyciła już 3 rodzaje takich formalnych końcówek w zależności od tego do kogo mówisz.

   Cały czas fascynuje mnie ten kraj, jego kultura, historia, rozwój. Mimo że nie wszystko mi się tam podoba to jestem cały czas ciekawa. Czytam wszystkie książki, artykuły, reportaże co mi wpadnie w ręce. Tak, teraz to moje hobby smile I zaczęło się kilka dobrych lat temu, a nie po obejrzeniu Parasite
  • bertie Re: koreańskie seriale - różnice kulturowe 19.09.21, 12:42
   - popularność blind dates
   Takie umawiane przez znajomych/rówieśników rozumiem, ale randki wymuszane przez rodziców to już przesada.
   - odpowiadanie dzieci za błędy dorosłych, typu nieletnia sierota spłaca długi zmarłego rodzica, albo starsze rodzeństwo zarabia na szkołę młodszego, bo rodzice bezrobotni
   - płatna edukacja, już na poziomie liceum. Nie mówiąc o tym, że aby dostać się na dobry uniwersytet większość po zwykłej szkole ma lekcje w szkole wieczornej, dodatkowo płatnej.
   - spanie w każdej sytuacji, czy w komunikacji miejskiej, czy na lekcji w szkole, albo przy biurku w pracy - z jednej strony rozumiem, bo dzień pracy/nauki Koreańczyka jest długi, ale z drugiej strony wydajność takiego trybu życia jest marna i po co oni to sobie robią...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka