Dodaj do ulubionych

Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić?

19.09.21, 16:39
Moja córka ma 11 lat. Rozpoczął się nowy rok szkolny i jak zwykle zaczęły się trudności w nauce. Pomimo tego że się stara ma problemy. Nic nie może zrozumieć i zapamiętać. Byłam z nią w poradni psychologiczno pedagogicznej. Przyczyną jej trudności jest prawdopodobne inteligencja niższa niż przeciętna. Już od pierwszych klas miała trudności w nauce ale zdawała do następnych klas z słabymi wynikami. W poradni wyszedł jej iloraz inteligencji na poziomie 77. Psycholog wytłumaczyła mi że jest to niski wynik ale mieszczący się w dolnych granicach normy. Fragment opinii z poradni wygląda tak Całokształt badań wskazuje na rozwój umysłowy w granicach inteligencji niższej niż przeciętna. Rozwój funkcji poznawczych jest nieharmonijny. Bardzo wysoki poziom rozwoju przyjęła synteza danych spostrzeżeniowych (ujmiwanie relacji część całość). Przeciętnie rozwinięta jest pamięć mechaniczna słuchowa krótkoterminowa. W dolnym progu przedziału wyników przeciętnych znajduje się myślenie przyczynowo skutkowe w oparciu o materiał graficzny rozumowanie arytmetyczne oraz tempo uczenia się wzrokowego ruchowego. Bardzo niski poziom rozwoju przyjmują natomiast orientacja wyobraźnia i wizualizacja przestrzenna oraz zdolność do odróżniania rzeczy istotnych od nieistotnych. Niski poziom rozwoju przyjmują zdolności językowe (werbalizowanie definiowanie) oraz trwałość pamięci długoterminowej.
Córka coraz bardziej nie chce chodzić do szkoły i ciągle mówi że się stresuje. Zalecenia poradni wyglądają tak
Dostosowanie wymagań edukacyjnych do inwidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczennicy ze względu na obniżony potencjał intelektualny, obniżony rozwój wielu funkcji poznawczych oraz liczne zaległości edukacyjne.
1. Dostosować wymagania edukacyjne do możliwości uczennicy
2. Pozostawić więcej czasu na opanowanie trudnego dla niej materiału
3. Odpytywać z mniejszych partii materiału i o mniejszym stopniu trudności
4.Rozwijać mocne strony uczennicy
5.. Doceniać wysiłek władanych w nauke a nie tylko efekty
6. Przy odpowiedzi naprowadzić na właściwy tok myślenia
7. Włączyć do projektów grupowych i nagradzać w tym zakresie uczennicę
8. Włączyć do zajęć wyrównawczych
Zalecenia dla rodziców wyglądają tak
1. Zachęcać do czytelnictwa
2. Motywować do systmetycznej nauki w domu
3. Pomagać w odrabianiu zadań i nauce
4. Nagradzać za osiągnięcia
5. Stworzyć warunki do rozwoju zainteresowań córki
Stosownie się do tych zaleceń nie przynosi żadnych efektów
Obserwuj wątek
  • cegehana Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 17:01
   Dużo zależy od tego jak odniosa się do sprawy nauczyciele - jeśli są kompetentni a dziecko chętne do pracy to może ukończyć podstawówkę z niezłą wiedzą i dobrymi wspomnieniami. Jeśli sobie nie radzą to lepiej poszukać innej szkoły, moze integracyjnej, może społecznej - bo moim zdaniem przy niskim iq i braku innych problemów to tylko o właściwe metody nauczania się rozchodzi. Znam przypadki dzieciaków, które wręcz odżyły w ohp - gdzie nauka przestała być męczarnią i sukcesy były zauważalne - wspólna praca, potrzebny zawod, docenienie, takie rzeczy więcej warte niż wysoka srednia.
  • zwyczajnamatka Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 17:25
   Masz w okolicy szkołę specjalną? Jeśli tak, to nie wahaj się, daj córkę nawet teraz od października. Jeśli nie masz w pobliżu, rozważ szkole z internatem. Moja mama całe życie pracowała w szkole specjalnej. Mówiła, że takie dzieci w szkole specjalnej odzywają, rozkwitają, że po kilku miesiącach to nie te same dzieci. Zyskują przyjaciół i pewność siebie. Są szczęśliwe i uczą się na miarę swoich możliwości, bez stresu.
  • sam.222 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 17:29
   Jeśli nie odstaje bardzo od rówieśników to bym dziecko zostawiła w szkole, w której jest i zadbała o wsparcie tak, aby przestała się porównywać z lepszymi koleżankami. Zwróciła bym jej uwagę na jej mocne strony, bo każdy człowiek jakieś ma. Zwykle w klasie jest grupka dzieci, która wymaga zajęć wyrównawczych. Łatwiej jest siebie zaakceptować gdy się zauważa, że nie jest się jedyna osobą w klasie, która ma problemy. Ciekawe czy ten test na inteligencję jest faktycznie miarodajny. Czy stres dziewczynki nie zdekoncentrował.

   Pozdrawiam jako matka małego dziecka, o którym jedne panie psycholog mówią, że ma czas, aby dogonić rówieśników a inne z kolei każą go układać według poprzeczek systemu edukacji na zajęciach z pedagogiem.

   • princesswhitewolf Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:09
    >myśleliście o nauczaniu domowym?

    Matka wlasnie otrzymala zalecenie by sie uczyc z dzieckiem i pomagac dziecku- eureka dopiero odkryla ze z dzieckiem sie nalezy uczyc.

    Nie widze szans na systematycznosc takiej matki.
    To sie ma, albo sie tego nie ma. Oczywiscie metodologie zalapuje sie pozniej jak ci wiadomo, praktyka robi swoje, ale zaczac to powinna od zerowki.
    • lauren6 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:27
     Księżniczko, twoje wpisy w tym wątku są obrzydliwe. Odwal się od matki. Kobieta wyraźnie pisze, że dziecko jest dopilnowane, uczy się, ale po prostu wyżej pewnego poziomu nie podskoczy.

     Niestety, dziewczynka wpadła w lukę w systemie: jest zbyt inteligentna na szkołę specjalną, ale w zwykłej szkole bardzo słabo sobie radzi. I będzie sobie słabo radzić, bo nie ma potencjału na bycie czwórkowo piątkowym uczniem. Jest to sytuacja bardzo dołująca i demontywująca dla ucznia, który się stara, a i tak zawsze jest najsłabszy. Jest to sytuacja szalenie trudna dla rodzica, który nie ma możliwości by pomóc swojemu dziecku, choćwidzi, żeto dziecko cierpi. A ty jeszcze złośliwie się wyżywasz na matce, która jest w tak trudnej sytuacji. Bardzo słabe.
     • princesswhitewolf Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:33
      Lauren6 woje wpisy lauren sa wszedzie obrzydliwe i drapiezne i to jest bardzo slabe. Wszedzie z pazurami gdzie to tylko mozliwe

      Powiedz mi ktory psycholog czy pedagog mowi rodzicom o niskim IQ?? Przeciez nauczyciel wychowania poczatkowego taka diagnoze wysmieje. Dzieci w tym wieku sie nie diagnozuje w taki sposob. Sa rozne testy ale nie nazywa sie calosci w ten sposob. Zaden ale to zaden pedagog nie powie rodzicowi Pani corka ma niskie IQ a co dopiero jesli dziecko nie jest kierowane do szkoly specjalnej. Poniżej przecietnej testy oznaczaja relegacje do szkoly specjalnej. A tu tego nie ma.

      Moim zdaniem z dziecmi pracuje sie od poczatku a nie odkrywa w pewnym wieku ze powinno sie bylo to robic i ze zadania same sie nie odrabiaja i tabliczka mnozenia sama sie nie zapamietuje. To sa zaniedbania.
      To ze takie ma wytyczne to znaczy ze w tej kwestii sa zaniedbania. Gdyby bylo inaczej pedagog czy psycholog szkoly by nie wywazal otwartych drzwi.
    • ritual2019 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 21.09.21, 13:44
     princesswhitewolf napisała:


     > Matka wlasnie otrzymala zalecenie by sie uczyc z dzieckiem i pomagac dziecku- e
     > ureka dopiero odkryla ze z dzieckiem sie nalezy uczyc.

     😀😀😀😀 ja sie z zadnym z moich dzieci nie ucze. Dzieci ucza sie w szkole. W domu sie nie ucza, w domu utrwalaja, cwicza i robia to samodzielnie.
  • skumbrie Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 17:42
   Czy was do reszty pogrzało? Kto to dziecko przyjmie do szkoły specjalnej, jak intelektualnie miesci się w normie.

   Autorko, szukaj albo małej szkoły, wręcz z kilkuosobowymi klasami, w których nauczyciel będzie miał czas skupić się na młodej indywidualnie - w masowej ginie, dlatego nie ma żadnych efektów i trudno się dziwić - albo ed, nawet z korepetytorem, który ogarnia ed, i przyjazną szkołą, która pozwoli zaliczać materiał partiami, a nie raz na pół roku czy raz do roku.
  • edka12 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 18:18
   Nie panikuj, nie przesadzaj, nie wywieraj presji. Córka powinna być w takiej szkole, w której się dobrze czuje a nauczyciele stosują się do wymagań - i tego masz prawo konsekwentnie wymagać. Jeśli się nie da to pomyśl o szkole , w której są mało liczne klasy.
   Mogę też dodać, że pracuję w technikum z młodzieżą wśród której sporo jest uczniów z opiniami, dysfunkcjami i inteligencją poniżej przeciętnej (cokolwiek to znaczy). Zdecydowana większość kończy szkołę i zdaje egzaminy zawodowe (niełatwe). Wielokrotnie w pierwszej klasie mieliśmy uczniów słabo rokujących, którzy wkręcali się w kolejnych latach, dojrzewali ( mózg też dojrzewa i to w swoim indywidualnym tempie) i całkiem dobrze funkcjonowali. Warunkiem jest przyjazne otoczenie, bo jeśli dziecko stresuje się w szkole to z nauki niewiele będzie. Czasem też warto pomyśleć o mniejszej szkole na wsi niż w centrum miasta.
  • gaskama Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 18:24
   Masz dużo czasu? Masz możliwość wspólnej nauki z córką? Albo zatrudnienia studentki (dobrej, otwartej) pedagogiki specjalnej? Pracą z takim dzieckiem można wiele zdziałać. Zabawa, nauka przez wszystkie zmysły, śpiew, kolory, rymowanki, rysunki, dotyk .... Ale to praca na etat.
    • princesswhitewolf Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:01
     Mylisz nizsza inteligencje z problemami rozwojowymi. Mieszasz w kogel mogel.

     W polskiej szkole jeszcze za komuny w zerowce i pierwszej klasie byly badania u pedagoga kazdego dzieciaka. Nadal sa. Pamietam bo mi 6 razy kazali rzucac pilka do pobliskiego celu i nie trafialam. Jak dzis pamiętam moje starania.lol

     Wtedy to wlasnie dzieciaki o niskim IQ trafialy do szkol specjalnych. Jesli dziewczynka nie trafila to widac ze jej IQ nie jest takie znowu tragiczne. Zreszta w ogole testy na IQ sie zmieniaja nieco w zaleznosci od dnia i samopoczucia. IQ to tez cos co mozna cwiczyc i zwiekszyc.

     To ze matka nagle ma wyluszczone ze sie z dzieckiem ma uczyc i pomagac to znaczy ze chyba jednak dotad na to nie wpadla sama 🤦‍♀️🤦‍♀️
     • asia_i_p Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:38
      >>> To ze matka nagle ma wyluszczone ze sie z dzieckiem ma uczyc i pomagac to znaczy ze chyba jednak dotad na to nie wpadla sama 🤦‍♀️🤦‍♀️

      Nie widzę tutaj logicznego wynikania. Specjalista wpisuje w opinię wszystkie konieczne zalecenia, nie mówi "O, pani widzę, że pracuje z dzieckiem, to nie będziemy pisać, żeby pani pracowała".
      • princesswhitewolf Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:47
       Asia ale wiesz ze specjalista by nie powiedzial ze dziecko ma niskie IQ. Nie wolno im takich rzeczy mowic. Testy w tym wieku maja rozne czesci nazwy kazda czesc ale nie mowi sie o zadnym dziecku niskie IQ bo takie dzieci sa kierowane do szkol specjalnych. W zwyklych szkolach sa dzieci reprezentujace pewna norme rozwojowa dla danego wieku.
       Przy systematycznej pracy dziewczynka sie wyrowna do poziomu klasy.
       • asia_i_p Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:52
        Ależ oczywiście, że by powiedział. Poniżej normy, w dolnej granicy normy, przeciętna, powyżej przeciętnej - to jest wpisywane w opinii. Ja teraz czekam na informację, co wyszło w badaniu syna i mnie poinformują i z całą pewnością dostanę też zalecenia dotyczące form pracy z nim niezależnie od tego, co już z nim robię.

        Dzieci z IQ w dolnej granicy normy nie są kierowane do szkół specjalnych. Musi być poniżej normy.
        • princesswhitewolf Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 23:16
         Dokladnie. Wiec po prostu pracowac z dzieckiem samemu albo przez korepetytora, opcja tez jest powtorzyc ta sama klase.

         Pamietam jedna taka z podstawowki ciagle w ogonie. Boze... Tragedia. W ogonie z wszystkiego. Niedopilnowana a i sama tez nie miala polotu i tego czegos ...IQ. Okolo 7 mej klasy w koncu sie wujek matematyk nia zainteresowal. Dziewczyna skończyla matematyke.
       • kamin Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 20.09.21, 06:45
        Jak to nie wolno mówić o niskim IQ. Idziesz z dzieckiem na badanie w poradni i badający ma OBOWIĄZEK poinformować cię o wynikach. Jeśli piszę opinię do szkoły to również w opinii masz wnioski z przeprowadzonych badań.
        Zalecania piszą jak leci, wszystkim zalecają pracę z dzieckiem, docenianie sukcesów, realistyczne wymagania.
  • bombalska Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 18:36
   Mysle, ze po prostu nastaw sie na to, ze stac ja na mniej, niz ty bys oczekiwala. Rob razem z nia lekcje, nie krzycz na nia, jak setny raz czegos nie zrozumie, niech ona tobie tlumaczy (bedziesz wtedy widziala, gdzie ona ma problem). Ciesz sie, gdy zaliczy sprawdzian (na 2 czy 3), a nie tylko gdy na 4 czy 5. Po skonczeniu szkoly podstawowej nie pchaj jej do ogolniaka, bo przeciez potem musza byc studia, bo jak nie, to co znajomi powiedza. Niech zdobedzie zawod, ktory polubi. Nie kazdy bedzie naukowcem. A tak swoja droga dawaj jej codziennie olej lniany (ale ten z 3 mies okresem waznosci, w ciemnej butelce i trzymany w lodowce) albo tran. Z kwasow omega zbudowane sa szare komorki w mozgu.
    • asia_i_p Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:42
     Nie.
     Nie ma w tej chwili czegoś takiego jak dostosowanie wymagań, jeżeli dziecko nie jest w szkole specjalnej, ma opanować podstawę programową i nikt nie pyta ani dziecka, ani rodziców, ani nauczyciela jak tego cudu dokonać.
     Jest dostosowanie metod pracy, dostosowanie warunków sprawdzania wiedzy i umiejętności, ale nie ma dostosowania wymagań i nie ma "przesuwania widełek oceniania". Jest to często nielogiczne i niewykonalne, ale prawo jest tutaj jasne, nauczyciel nie może obniżyć wymagań wobec ucznia w normie intelektualnej uczącego się w masowej szkole.
     • mnnm Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 23:38
      asia_i_p napisała:

      > Nie.
      > Nie ma w tej chwili czegoś takiego jak dostosowanie wymagań, jeżeli dziecko nie
      > jest w szkole specjalnej, ma opanować podstawę programową i nikt nie pyta ani
      > dziecka, ani rodziców, ani nauczyciela jak tego cudu dokonać.
      > Jest dostosowanie metod pracy, dostosowanie warunków sprawdzania wiedzy i umiej
      > ętności, ale nie ma dostosowania wymagań i nie ma "przesuwania widełek oceniani
      > a". Jest to często nielogiczne i niewykonalne, ale prawo jest tutaj jasne, nauc
      > zyciel nie może obniżyć wymagań wobec ucznia w normie intelektualnej uczącego s
      > ię w masowej szkole.
      >

      Oczywiście, że jest dostosowanie wymagań edukacyjnych - zajrzyj do rozporządzenia MEN w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania...
      • lauren6 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 20.09.21, 08:26
       Dostosowanie wymagań często oznacza, że uczniowi z pogranicza normy naciąga się oceny to tej dwójki, żeby się prześlizgnął z klasy do klasy i szkoła szybko miała go z głowy.
       A tu mamy ambitną dziewczynkę, która się uczy i nie chce być wiecznie najsłabsza. A w Polsce nie ma czegoś takiego, że Zosia napisała kartkówkę na 60%, ale na nią to i tak nieźle, starą się, zależy jej to damy jej 4 na zachętę. Są widełki ocen równe dla wszystkich.
  • berdebul Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 19:10
   Spisałabym ten rok na straty, od września posłała do nowej szkoły, żeby uniknąć latek i wyśmiewania. W międzyczasie skupiła się na poprawieniu pamięci, ćwiczeniu czytania ze zrozumieniem, obniżeniu poziomu stresu.
   Jeżeli dopiero teraz trafiliście do poradni, to dziecko ma chooyową szkołę i nauczycieli, którzy powinni rozważyć zmianę zawodu.
  • asia_i_p Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 19:38
   Spróbuj z nią ćwiczeń lewopółkulowych na kategoryzację, sekwencje i szeregi. To jest podstawa całego myślenia abstrakcyjnego i może być tak, że twoje dziecko tego nie opanowało w odpowiednim momencie (najwięcej ćwiczeń na to jest tak do zerówki), a potem szkoła stopniowo odeszła od tych ćwiczeń, zakładając, że dziecko ma to opanowane.

   Jest taka seria WiR - teczki z kartami pracy Sekwencje i szeregi, Kategoryzacja, Myślenie przyczynowo-skutkowe, itp. Musiałabyś zrobić przykładowe ćwiczenia, żeby namierzyć, co z tego sprawia jej kłopoty i to właśnie poćwiczyć.
  • primula.alpicola Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 19:43
   Jak się przejawiają te trudności? Dostaje jedynki ze sprawdzianów i nie jest w stanie ich poprawić?
   Wiesz, że możesz wnioskować w PPP o zalecenia wprowadzenia zindywidualizowanej ścieżki kształcenia? Może to by pomogło, gdyby córka miała te ścieżki z przedmiotów, które są dla niej najtrudniejsze? (u nas na ogół egzaminacyjne: polski, angielski, matematyka; reszta przedmiotów z klasą).
   • mulan118 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 20:06
    Córka ma trudności w nauce we wszystkich przedmiotach ale jest w stanie nauczyć się na 2 lub 3. Nigdy nie miała zagrożenia. Jednak odbywa się to wszystko kosztem dużego wysiłku włożonego przez nią w nauke. Mi najbardziej przeszkadza gdy wiedzę jak ona się męczy i stresuje a dodatkowo zaczęła mówić że za chwilę przestanie się uczyć bo ona chciałby dostawać tak jak inni piątki a tak to jej nauka nie ma sensu. Próbowałam jej tłumaczyć że ważne jest to że się stara ale to nie pomogło. W tamtym roku coraz częściej przychodzła do domu z 2 lub 3 i płaczem
      • asia_i_p Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:28
       Naprawdę sprawdź podstawy. Daj jej zestaw obrazków do podzielenia - zobacz, czy potrafi podzielić na kategorie i określić kryteria. Na przykład różne obrazki ludzi, i czy podzieli na młodych/ starych, wesołych/ smutnych i tak dalej - ale nie podpowiadaj kryteriów, tylko zobacz, co z tym robi. Bo na tym etapie powinna sama dobierać kryterium podziału, podzielić według tego kryterium i zwerbalizować to kryterium. Kategoryzacja leży u samych podstaw każdego w zasadzie rozumowania, więc jeśli tu są dziury - a jeśli łapała wolniej, to mogą być, bo to przestaje być ćwiczone z czasem w szkole - to ze wszystkim innym jest jej trudniej. Spróbuj z nią ułożyć historyjkę obrazkową, żeby zobaczyć, jak z łapaniem związków przyczynowo-skutkowych.

       Bo może być tak, że uczycie jazdny na nartach osobę, która jeszcze nie umie chodzić.
     • asia_i_p Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 22:46
      Ale zalecenia poradni są niezgodne z prawem. Nie można przesunąć widełek, dziecko w szkole ogólnodostępnej ma opanować podstawę programową.
      Ja nie wiem, ktoś jednak powinien ogarnąć wreszcie ten bajzel, bo sejm i rząd sobie radośnie zmieniają prawo szkolne raz na 5 lat, w poradniach najwyraźniej nikt tego nie czyta, a dzieci, rodzice i nauczyciele muszą sobie jakoś z tym na bieżąco radzić. A minister pieprzy o edukacji patriotycznej i wpajaniu cnót.
       • asia_i_p Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 20.09.21, 12:33
        Może robić wolniej, ale godzin jest, ile jest - jeżeli robi znacznie wolniej, nie opanuje podstawy. Klasa przejdzie do następnych zagadnień, dziecku zostają dziury. Im wyższa klasa, tym mniej czasu i tym bardziej "dostosowanie wymagań" przechodzi w "rezygnację z wymagań" i przepuszczanie z klasy do klasy, żeby uniknąc problemów.

        Moim zdaniem należy jednak uderzyć u korzenia problemu, czyli sprawdzić, czy zamiast walczyć z objawami poszukać przyczyny i zamiast osobno wyciągać z każdego przedmiotu, nie udałoby się rozwijać umiejętności potrzebnych we wszystkich przedmiotach.
  • terazkasia Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 20:00
   Normalnie jakbym czytała o moim kuzynie... Mówić zaczął dopiero w wieku 5 lat, w podstawówce wiecznie w ogonie, nic mu do głowy nie wchodziło. Ledwo przechodził z klasy do klasy (ale był bardzo fajnym miłym, dzieckiem, wszyscy go lubili - to tak na marginesie, ale też ważne przy dzieciach z problemami).
   No i co dalej: z grubsza ujmując, wszystkie jego umiejętności zaczęły rozwijać się = podnosić jakoś tak w okolicach okresu dojrzewania. Dogonił z czasem rówieśników, poszedł do technikum, gdzie uczył się zupełnie przeciętnie ( i normalnie przechodził z klasy do klasy.) I uwaga: okazało się, że ma talent muzyczny, matka bardzo to wspierała. Zaczął zgarniać nagrody, najpierw lokalne, potem krajowe smile Nie powiem, na jakim instrumencie gra, bo występuje czasem publicznie smile
   Dodam, że jest dziś szczęśliwym spełnionym człowiekiem, na dodatek niesamowicie pogodnym, którego przy tym wszyscy uwielbiają -bo po prostu ma taki ujmujący sposób bycia.
   Do autorki: moim zdaniem najważniejsze jest, żeby wychować SZCZĘŚLIWE dziecko. Nawet jeśli Twoja córka ma TERAZ niższe IQ, to o niczym nie przesądza. Musisz uczyć ją nie przejmować się trudnościami, które teraz ma, pokazywać na przykładach, dlaczego to nie przesądza o wartości człowieka. No i tak, jak piszą dziewczyny -znaleźć jakieś pole, na którym dziecko się dowartościuje.
   Trzymam kciuki smile
  • larix_decidua77 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 20:24
   Do szkoły specjalnej córka jest za mądra. Najlepiej żeby z najtrudniejszych przedmiotów miała korepetycje. W szkole niech chodzi na zajęcia wyrówawcze oraz korekcyjno-kompensacyjne. Z przedmiotów typu historia, geografia, biologia, uczcie ją i odpytujcie razem z mężem. Po każdej lekturze niech jeszcze przestudiuje z wami jakieś streszczenie. Po podstawówce szkoła zawodowa a potem może się uda jej skończyć uzupełniające technikum
  • mandre_polo Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 19.09.21, 21:02
   Dzieci nie uczą się kiedy nie są motywowane, akceptowane. Zadaj sobie pytanie jakimi jesteście rodzicami. Piszesz sucho o córce a przecież ona ma problemy z nauką od zawsze. To wy musicie zmienić podejscie. Poczytaj skąd biorą się problemy dzieci z nauką. To co ma wpisane jest kalką. Jak ona się czuła z psychologiem który robił jej badania?