Dodaj do ulubionych

Rozstanie z korpo i co dalej?

20.09.21, 13:30
Pytanie do osób, które pożegnały korporację jako wieloletni pracownicy wink Jak dalej potoczyła się Wasza ścieżka zawodowa? Pozostałyście w klimacie korpo, czy jednak szukałyście swojego miejsca w mniejszych firmach? Czym się kierowałyście i jak z perspektywy czasu oceniacie swoją decyzję, co do wyboru nowego miejsca pracy? Ja znalazłam się na rozdrożu, stoję przed decyzją "co dalej"? Plusy równoważą minusy, zarówno w przypadku pozostania w kręgach korpo, jak i poszukiwania pracy w bardziej kameralnych miejscach. To niestety mocno utrudnia podjęcie decyzji. Podzielcie się proszę swoimi historiami.
Obserwuj wątek
  • rainbow_dash Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 13:36
   nigdy nie zmieniłabym pracy z korpo na "kameralną". Małe firmy kojarzą mi się z januszami biznesu, brakiem wypłat na czas, gotówką pod stołem, brakiem podstawowych świadczeń, benefitów (i nie mówię o owocowych czwartkach) i nienormalnymi współpracownikami. Mniejsza firma to także ryzyko upadku, bankructwa, zwinięcia biznesu z dnia na dzień. Po co ci to?
    • pyza-wedrowniczka Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 16:17
     Ja całe życie pracuję w niewielkich firmach, takich 10-30 osób i nie narzekam. Mąż też nie.
     Pewnie szanse awansu są ograniczone, ale poza tym doceniam elastyczność (np. urlop muszę ustalić między dwoma osobami i nie muszę planować pół roku wcześniej; jak chcę przyjść później/wyjść wcześniej mogę się dogadać, jak coś potrzebuję dokupić do stanowiska pracy to po prostu mówię szefowi i nie trzeba wypełniać miliona wniosków itp.)
     • sol_13 Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 17:52
      Wszystkie zalety, które wymienilas, mam w korpo. Dodatkowo od 1,5 roku praca zdalna prawie w 100%, dzięki czemu zyskalam czas z dojazdów i możliwość wyjscia w trakcie pracy odebrać dziecko/do lekarza/do sklepu.
      Zamówienia rzeczy potrzebnych do stanowiska pracy wykonuję jednym kliknięciem, jedyna osoba ktora musi to zaakceptować to bezpośredni przełożony. Także wszystko zależy od firmy.
   • nimaletko Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 16:15
    rainbow_dash napisała:

    > nigdy nie zmieniłabym pracy z korpo na "kameralną". Małe firmy kojarzą mi się z
    > januszami biznesu, brakiem wypłat na czas, gotówką pod stołem, brakiem podstaw
    > owych świadczeń, benefitów (i nie mówię o owocowych czwartkach) i nienormalnymi
    > współpracownikami. Mniejsza firma to także ryzyko upadku, bankructwa, zwinięci
    > a biznesu z dnia na dzień. Po co ci to?

    Mam identyczne zdanie.
    Jeśli miałabym odchodzić z korpo, to tylko po to, żeby założyć własną działalność.
    Albo gdybym wygrała 50 milionów w totka. tongue_out
    Ale żeby iść do kolejnej pracy na etat, tyle że w małej firmie - nie ma mowy.
    • sol_13 Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 17:54
     Ja również.
     Przyjaciółka kiedyś, zniechęcona zbyt dużą ilością obowiązków w duzej firmie, chciała się zwolnić i przenieść do januszexu prowadzonego przez osobę z rodziny. Na szczęście namowilam ją na L4 zamiast wypowiedzenia. Po trzech tygodniach u Janusza biegusiem wracała do poprzedniej pracy.
  • una_mujer Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 15:18
   Otworzyłam własną działalność po ponad 20 latach w korpo. Z tym, że nie rzuciłam się na głęboką wodę -robię podobne rzeczy, jak na etacie i korzystam z wypracowanych przez lata kontaktów. Minęło pół roku i ciągle jestem szczęśliwa - mam klientów, trochę mniejsze pieniądze, ale o wiele mniej stresu. Nie wchodzę w korporacyjne układy i politykę. Staram się doszkalać w tematach, które zawsze chciałam robić, ale nie było na to czasu. Pielęgnuję kontakty - myślałam, że będzie mi tego brakować, ale tak naprawdę spędzam teraz na tym więcej czasu. Jest dobrze.
  • wzosia Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 15:40
   Ja poniekąd zaryzykowałam i teraz jestem zadowolona. Po wielu latach pracy jako korpoludek - nadgodziny, kompletowanie wciąż brakujących zespołów zadaniowych, papierologia, oceny, spotkania nic nie wnoszące, zamieniłam na pracę w firmie liczącej chyba ze 30 osób (nie wiem nawet ile bo współpracuję tylko z kilkoma). Mój szef jest CEO i CFO w jednym. Benefity pracownicze są. Wiem, że moja praca jest szanowana zarówno przez szefa jak i klientów. Ale ja jako ematka jestem "wonskom specjalistkom" i nie pownnam mieć problemu ze znalezieniem następnego pracodawcy.
  • swinka-morska Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 15:57
   Ja też rozstałam się z korpo, poszłam w bardzo nietypowe miejsce - ani biznes, ani budżetówka, ani trzeci sektor, więc moje doświadczenie raczej nie przyda się jako przykład.
   Moja specjalizacja ma rację bytu w dużych organizacjach - żadne małe firmy nie wchodzą w grę. No, chyba że otworzyłabym freelancerski konsulting pomagający ogarniać tę działkę innym. Ale ja nie czuję w sobie zewu własnej działalności, lepiej mi kiedy działam w większej piaskownicy w sensownym otoczeniu.
  • alina_z_komina Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 16:02
   Nie pożegnałam korpo więc to będzie trochę nie na temat smile Zmieniłam outsorcing (pracę na rzecz kleintów zewnętrznych) na insourcing (jestem częścią administracji) Dużo mniejsza presja i dużo mniejszy stres, przede wszystkim nie wypełniam już timesheetów i nikt się nie przypierdala, dlaczego coś robiłam aż 5 godzin a nie 3. Mniejsze możliwości awansu i rozwoju. Kasa lepsza ale w długoterminowej perspektywie prawdopodobnie finansowo wyjdę na tej zmianie gorzej. Jakość mojego życia się prawie podwoiła - więcej wolnego czasu przełożyło się na lepsze relacje, czas i chęci do pielęgnowania przyjaźni, znajomości, spędzania czasu z dzieckiem, cierpliwego dopowiadania na pytania dziecka i wsłuchiwania się w jego potrzeby. I więcej czasu na własne potrzeby, typu czytanie książek, sen i oglądanie netflixa.
  • sumire Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 17:15
   Pożegnawszy klasyczną korpo po prawie dziewięciu latach, trafiłam do kolejnej i sobie chwalę - ale teraz pracuję w dziale wewnętrznym, więc wszelkie kejpiaje, eseleje i targety już mnie nie dotyczą. Moja dobra kumpela z początkiem roku rzuciła księgowość w korpo po kilkunastu latach i przeszła do małej firmy. Obecnie jest na etapie przepraszania się z poprzednią pracą i prawdopodobnie wróci, bo u kameralnego pracodawcy jest klasyka - bezpłatne nadgodziny, oczekiwanie dostępności na L4 i takie tam.
  • clk Re: Rozstanie z korpo i co dalej? 20.09.21, 18:39
   Ja zmieniałam lata temu korpo na mała firmę i po 1,5 roku uciekałam spowrotem wink
   Niestey małe firmy nie dla mnie są.
   brak możliwości awansu / mały skład - ktoś wypadnie i nagle się okazuje odwalasz cała robotę/ finansowo tez marnie.
   tu gdzie jestem mam możliwość pracy zdalnej/ ustawowe podwyżki / plan bonusów/ dosyć luźny plan pracy- sama mogę ustalić do pewnego momentu. urlopy etc - musza być wzięte.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka