Dodaj do ulubionych

Dodatkowe zajęcia w szkole

22.09.21, 17:53
Jestem zwolennikiem poprawy warunków pracy w szkołach, żeby nie było. Tylko zastanawiam się, bo w wątku o "podwyżkach" ( naparze no przykro że muszę postawić cudzysłów) piszecie że wyrównawcze, że zdjęcia dodatkowe, tłumaczenie chemii. Dla mnie to kosmos. Mój syn dość lubi szkołę ( nawet mogę powiedzieć że lubi), ale nie wyobrażam sobie namówić go ( czego i tak bym nie robiła, ale teoretycznie) na spędzenie godziny więcej tam, niż trzeba. Nie piszę o dzieciach 1-3, ale potem rzeczywiście ktoś po lekcjach zostaje?
Obserwuj wątek
   • extereso Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 18:02
    Hmm, no to może ma to po mnie. Też nigdy w pracy nie siedziałam dłużej niż trzeba, najlepsze zajęcia i zabawy nie były w stanie mnie skłonić do tego. Już nie mówię o tym że po ośmiu godzinach lekcji chyba jasne że woli iść do domu.
    • 35wcieniu Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 18:16
     Co w tym "jasnego"?
     Dziwisz się światu w każdym swoim wątku. Jak ktoś ma jakieś zainteresowania, hobby, albo odwrotnie- problemy z jakimś przedmiotem, i może to hobby realizować w szkole za darmo, albo te braki w szkole za darmo wyrównywać to korzysta. Nie każdy ma rodziców, mogących zapewnić zajęcia prywatne i nie każdy też takich chce jeśli oferta w szkole jest atrakcyjna.
  • slonko1335 Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 18:11
   No ale to często zajęcia wyrównawcze, terapie związane z deficytami na miejscu w szkole, za darmo. Nie kazdemu pomoc moze rodzic. Na ciekawe i fajne zajecia pozalekcyjne dzieci tez chodza chetnie, fakt im wiecej czasu spedzaja w szkole tym mniej chętnie czemu trudno się dziwić.
  • klaviatoorka1 Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 18:24
   Zajęcia wyrównawcze i z pomocy psychologiczno-pedagogicznej ( rozmaite terapie, rewalidacje) wynikają z opinii i orzeczeń wystawianych przez poradnie PPP i jesli rodzic wyrazi zgodę- są dla dziecka obowiązkowe.
   Koła zainteresowań, sks, wdż, religie - tylko dla chętnych.
   W obrębie jednej klasy może być rozbieżność do 10 godzin na ucznia- jedni bęą mieli 25, inni 35 godzin/tygodniowo w szkole.
   Nie licząc czasu dojazdów, bo naprawdę mało kto mieszka w promieniu 1 km od szkoły, zwłaszcza w bardzo małych i bardzo dużych miejscowościach.
   To jeszcze mało? A wielu uczęszcza jeszcze na jakieś korepetycje, szkoły muzyczne, treningi, terapie dodatkowo... Kiedy te dzieci mają mieć czas na życie towarzyskie, rozwijanie swoich pasji, spacer z psem, pomoc w domu- nie mam pojęcia
  • iwoniaw Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 18:25
   Oczywiście, że zostają, jeśli uważają zajecia za potrzebne i/lub atrakcyjne, co w tym dziwnego? Zawsze tak było i jest nadal (o ile oczywiście są takie zajęcia, bo w wielu szkołach nie ma, i to nawet nie z braku chętnych i kasy, ale z braku sal o ludzkich godzinach - to a propos wypowiedzi innej zdziwionej, twierdzącej, iż wolnych sal i krzeseł jest w szkołach masa) - na jakim wy świecie żyjecie, że wiecznie jak Marceli Szpak?
  • asia_i_p Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 18:47
   Niektórzy zostają, ale są w mniejszości. W zasadzie należą do 4 grup - a) chcą zobaczyć, jak jest, są ciekawi; b) muszą coś poprawić; c) przygotowują się do konkursu; d) przygotowują się do matury.

   Ale kiedyś miewałam więcej chętnych, bo zmianie podstawy i znaczących zwiększeniu uczniowskich dupogodzin jest ciężej.
  • szmytka1 Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 18:52
   Mój syn ma 6 h dodatkowo, końcowka podstawówki. Wypada 2 x w tygodniu po 9 h lekcyjnych, reszty nie chce mi się teraz liczyć w plenie wink . Nie muszę namawiać, jakiś tam rozum ma i wie, że jak trzeba, to trzeba. Na złość jemu przecież to się nie dzieje.
  • em_em71 Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 18:54
   Zostaje. 8 klasa - dodatkowy polski i matma, na angielski chodzi od lat do szkoły językowej, gdyby nie to, to pewnie i na te zajęcia by uczęszczał. Z żalem odpuścił informatykę, bo dzień się nie spinał. ps. mój syn akurat szkołę powiedzmy, że toleruje, prawdziwe życie toczy się poza szkołą.
  • mia_mia Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 22.09.21, 19:01
   W naszej szkole wojny są o to, że dodatkowe zajęcia się pokrywają i problem dotyczy nie tylko klas 1-3, zajęcia dodatkowe są do 17.30, a wszyscy byliby zadowoleni pewnie gdyby kończyły się ze dwie godziny później. W kilku znanych mi szkołach jest limit na takie zajęcia i w prywatnych i państwowych chodzi o pieniądze, u nas nie ma, ale się pokrywają.
   • extereso Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 23.09.21, 07:35
    Nie, chodzi mi o to że tych lekcji jest tak dużo obowiązkowych, że fajne inicjatywy nie mają szansy się przebić. Sądziłam że te dodatkowe co to nauczyciele mają robić to bezsens bo i tak " klient" ledwo żywy i nie skorzysta.Ale widzę że tak nie jest do końca, piszecie że niektóre Wasze dzieci chodzą. Czyli mój syn mniej odporny i szkołą zmęczony. Nie kazałam mu nawet chodzić na zajęcia dotyczące korekcji dysgrafii w podstawówce, bo były na dziesiątej godzinie...
    • lotka_5 Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 23.09.21, 08:21
     Nie wyobrażam sobie dziecka 12 letniego, który nie tylko chętnie by uczęszczał, ale i dałby w ogóle radę chodzić na zajęcia na 7.00 (czyli wstając najpozniej o 6.00), po zajęciach mieć 8 lekcji i wracając do domu o 16 siadać do masy lekcji, nauki na sprawdziany i kartkówki. Nie zapominajmy o nauce z lekcji na lekcję na wszystkie przedmioty bo przecież kartkówki niezapowiedziane to takie fajne narzędzie w rękach nauczyciela.
     Moje dziecię bynajmniej nie wyrabia nawet na normalnych lekcjach, a co dopiero dowalić mu z 5 dodatkowych godzin kiedy już teraz spokojnie wyrabia w szkole etat, a w domu nadgodziny.

     Autorów reformy oraz w ogóle obecnego programu nauczania powiesilabym za jaja...szczerze.
  • bi_scotti Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 23.09.21, 00:51
   Dawno, dawno temu, za gorami, za lasami w szkolach w centrum stolicy byly takie tam extra-curriculum activities nawigowane przez nauczycieli: SKS, kolko polonistyczne, matematyczne, biologiczne, jakies tam jeszcze kolka tudziez w szkole muzycznej kolka "specjalistyczne" (instruments albo vocal) ale tez i teorii muzyki, poszczegolnych okresow historycznych & trends/styles etc. Wszystko to bylo "za darmo" czyli owczesni nauczycieli po prostu ofiarowywali swoj private time. Nieco mnie dawno temu, w moim reality, moje dzieci korzystaly z wszelakich extra-curriculars w swoich szkolach - takze "za darmo", ergo dzieki volunteering przez ich nauczycieli. Chetnych participants nie brakowalo ani za moich czasow, ani za czasow moich dzieci. Gdy sie swiat zamknal w piatek 13 marca 2020 roku, bardzo wielu students oplakiwalo glownie brak extra-curriculum activities smile Wiec, odpowiadajac na pytanie wstepne, tysiace (setki tysiecy? wiecej?) youth lubi zostac w szkole po szkole i w czyms tam brac udzial. A owo "cos" to wlasnie dzieki nauczycielom, ktorzy swoj czas, creativity, good will etc. etc. etc. Cheers.
  • ichi51e Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 23.09.21, 07:46
   moje również nie zostaje - a najlepsze jest jak szkoła mi wysyła wesołe reklamy z których wynika ze dziecko które kończy lekcje o 12-13 miałoby ponownie do szkoły przyjsc na 15 czy 16... do tego u nas nie da się wypisać z zajac dodatkowych - jak się zdeklarujesz musisz chodzić do koca roku. już lecę.
  • makurokurosek Re: Dodatkowe zajęcia w szkole 23.09.21, 08:15
   Mam córkę w LO nie tylko z własnej woli chodzi na zajęcia dodatkowe organizowanymi przez szkołę, na które sama się zapisała, ale nawet przez 2 tygodnie " walczyła" o zmianę planu by nie kolidował jej z jednymi zajeciami.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka