Dodaj do ulubionych

Zgłaszanie podejrzenia przemocy w praktyce

23.09.21, 11:53
Czy zgłaszałyście kiedyś gdzieś przemoc w rodzinie? Na jakiej podstawie można zgłosić? Czy np. w sytuacji, gdyby Wam powiedziało dziecko, że kolega i jego rodzeństwo dostają w domu lanie, to byście zgłosiły? W sytuacji, jak się mieszka po sąsiedzku i słychać przez ścianę, to wiadomo, telefon na policję w trakcie, ale jak to wygląda, kiedy nie da się tego sprawdzić? Przyjdzie ktoś z MOPS, zapyta rodziców, czy biją, oni powiedzą, że nie i dzieci dostaną jeszcze, że nie trzymają gęby na kłódkę.
Obserwuj wątek
    • turzyca Re: Zgłaszanie podejrzenia przemocy w praktyce 23.09.21, 15:19
      W sumie najbezpieczniejszą metodą byłoby pójść do wychowawczyni i spytać się, jak szkoła działa w razie zgłoszenia podejrzenia przemocy. Po reakcji zobaczysz, czy chcesz tym ludziom powierzyć taką informację.

Możesz też zadzwonić na Niebieską Linię i dopytać się, jakie są możliwości w Twojej okolicy.
      • jowita771 Re: Zgłaszanie podejrzenia przemocy w praktyce 23.09.21, 16:36
        Że wszyscy zaprzeczą, to wiem. Rozmowa toczyła się w gronie kilkorga dzieci, padły pomysły, żeby zadzwonić na telefon zaufania, powiedzieć pani, ale dziecko powiedziało, że nie powie nikomu, bo nie chce, żeby mama poszła do więzienia, a oni do dom u dziecka. Po paru dniach dziecko powiedziało kolegom, że już jest dobrze, bo właściwie już nie biją. I co w takim wypadku? Rodzice zaprzeczą, dzieci zaprzeczą, instytucja pójdzie i da sobie spokój, a dziecko dostanie łomot, że powiedziało.
        • hanusinamama Re: Zgłaszanie podejrzenia przemocy w praktyce 23.09.21, 16:46
          Dlatego ja bym chyba najpierwq poszła do szkoły porozmawiać. MOze jak zwrócą uwage na dziecko to sami wyłapią...tyle, ze ja wątpie aby słuby cokolwiek zrobiły w przypadku bicia dziecka. Niby jest to niezgodne z prawem a jednak takie nasz, polskie. Jakoś nie wierzę ze ktokolwiek zrobi coś z tym ze dziecko w domu rodzic bije...
      • jowita771 Re: Zgłaszanie podejrzenia przemocy w praktyce 23.09.21, 16:36
        Że wszyscy zaprzeczą, to wiem. Rozmowa toczyła się w gronie kilkorga dzieci, padły pomysły, żeby zadzwonić na telefon zaufania, powiedzieć pani, ale dziecko powiedziało, że nie powie nikomu, bo nie chce, żeby mama poszła do więzienia, a oni do dom u dziecka. Po paru dniach dziecko powiedziało kolegom, że już jest dobrze, bo właściwie już nie biją. I co w takim wypadku? Rodzice zaprzeczą, dzieci zaprzeczą, instytucja pójdzie i da sobie spokój, a dziecko dostanie łomot, że powiedziało.
    • brynhildr Re: Zgłaszanie podejrzenia przemocy w praktyce 23.09.21, 18:28
      Można zgłosić w sytuacji, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie zagrożenia dobra dziecka. Można i należy
      Historia "jeżeli powiem, to PRZEZE MNIE mama pójdzie do więzienia i mnie zabiorą do domu dziecka" to historia rodem z ukrytych prawd i innych "szkół". Więc albo dziecko przedawkowało te ambitne programy, albo rodzice doskonale wiedzą, jakie argumenty trafią do małego (obstawiam bramkę numer dwa). Nikt nie chce być szują odpowiedzialną za rozpad rodziny. W każdym zawodzie są ludzie i klamki. Rozsądny człowiek pracujący z hm... trudnymi rodzinami doskonale wie, że większość dzieci i większość rodziców będzie broniło chorego systemu rodzinnego jak lwy.
      Zawiadomienie do sądu rejonowego - wydział rodzinny i nieletni. Może być anonimowe, sąd musi to rozpatrzyć. Piszesz o wgląd w sytuację małoletniego, piszesz, że jesteś "osobą z otoczenia" lub znajdujesz inne karkołomne określenie. Piszesz że dziecku niejednokrotnie coś się wymsknęło, przyciśnięte - zaprzecza, wskazuje na natychmiastowe pozytywne zmiany zachowania rodziców, wije się i skręca. Wszczęte zostanie postępowanie wyjaśniające i ewentualnie z urzędu postępowanie w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Sąd sobie będzie zbierał dowody, jeśli uzbiera ( w co szczerze wątpię) materiały o sprawy karnej, to materiał pójdzie o prokuratury. Więzienie - mało prawdopodobne (zawiasy? wątpię). Pierwsze postępowanie skończy się pewnie na sądzie rodzinnym, kuratorze, może zobowiązaniu do terapii/pomocy psychologicznej dziecku.
    • biala_ladecka Re: Zgłaszanie podejrzenia przemocy w praktyce 23.09.21, 19:50
      Zgłaszałam kiedyś w szkole (jako rodzic) przypadek dziecka, które opowiadało, że dostaje lanie pasem - moja corka takie informacje przyniosła od kolegi z klasy. Rozmawialam że szkolnym pedagogiem. Minę miał niebywałe zaskoczona, podejrzewam, ze nic z tym nie zrobił. Mam nadzieję, że się mylę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka