Dodaj do ulubionych

Molestowanie- psychoterapia:(

26.09.21, 15:10
Chciałabym zapytać, czy któraś z Was ma w życiorysie taki problem i czy sobie z nim poradziła?
Rozpoczęłam psychoterapię z powodu problemów z emocjami w całym dorosłym życiu (40-tka już dawno za mną).
Psychoterapeuta to bardzo mądry i przyjazny człowiek. Start był jak najbardziej dobry. Na najbliższym spotkaniu mam opowiedzieć o ważnych wydarzeniach z dzieciństwa. No i teraz do mnie dotarło,ze będzie blokada. Wywołanym z pamięci wydarzeniem z okresu okołoprzedszkolnego było molestowanie. Temat dla mnie nie do przejścia. Zdaję sobie sprawę, że to wydarzenie, mimo iż miało miejsce 40 lat temu, jest ważne, może kluczowe. Nie wiem, jak o tym opowiedzieć obcemu człowiekowi, mężczyźnie. Katastrofa. Jak sobie z tym poradzić? Opowiedzcie o swojej psychoterapii, o relacjach z terapeutą. Kto może, oczywiście.
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Molestowanie- psychoterapia:( 26.09.21, 15:24
      Normalnie powiedz mu, że masz takie przeżycia o których nie jesteś w stanie mówić. Mądry psychoterapeuta będzie wiedział jak zareagować byś nie odczuła konieczności opowiadania o traumie jako kolejnego gwałtu na sobie. Może to po prostu jeszcze nie ten moment na takie zwierzenia.
    • kanna Re: Molestowanie- psychoterapia:( 26.09.21, 15:51
      Właśnie o to chodzi w psychoterapii - o dotykanie trudnych, bolesnych miejsc.
      Jeśli ufasz terapeucie, a on jest sensowny, wspierający i empatyczny, to razem przez to przejdziecie.

Ty decydujesz, o czym będziecie rozmawiać. Powiedz, ze doszłaś do trudnego momentu i nie chcesz o nim mówić. Pomyśl o opowiadaniu o traumie jak drenażu ropnia - nie trzeba go od razu przecinać, można najpierw pooglądać, be dotykania, ocenić wielkość, porozmawiać o obawach odnośnie samego zabiegu itp. czasem się uznaje, ze nie trzeba przecinać, czasem wchłonie się sam. Zawsze decyzję co zrobić podejmujesz ty.

Jeśli czujesz presje ze strony terapeuty - natychmiast mu i tym powiedz. Jak nie zareaguje - znaczy, ze nie zasługuje na twoje zaufanie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka