Dodaj do ulubionych

jest sens nosić takie okulary?

27.09.21, 10:40
syn skarżył się że gorzej widzi jednym okiem, po licznych badaniach stanęło, że będzie miał okulary -0,5 i 0. optometrystka mówiła że wyszło mu -,075 ale że po atropinie miał -0,5 to nie może dać większej korekcji (a przecież na co dzień nie jest po atropinie...) okulary zamówione ale zastanawiam się jaki to ma sens. czy faktycznie mu to coś polepszy przy tak niewielkiej korekcji? a okulary to jednak niewygoda, szczególnie teraz przy maskach.

ja mam w jednym oku -1,5 i uważam że tym okiem prawie normalnie widzę, w drugim -3 i tu faktycznie bez soczewki jest mgliście. jeszcze jest u syna opcja noszenia 1 soczewki, praktykował ktoś?
Obserwuj wątek
    • daniela34 Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:46
      Od podobnej wady zaczynałam swoją przygodę z okularami (-0,5 i -0,75), jako 9-latka. I u mnie to się sprawdziło. Wada wzorku wyszła w ten sposób, że napisałam sobie "własny" sprawdzian z matematyki- niektóre cyfry widziałam na tablicy inaczej niż reszta świata (to był jeszcze czas, kiedy zadania na sprawdzianach spisywało się z tablicy) i tak też przepisałam na kartkę. A potem na tych cyfrach zrobiłam działania smile. Prawidłowo wink Ze sprawdzianu dostałam 5, a nauczycielka zaalarmowała rodziców. Okulary sprawiły, ze problem spisywania z tablicy i rozmywania się cyfr zniknął.
    • 35wcieniu Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:49
      ja mam w jednym oku -1,5 i uważam że tym okiem prawie normalnie widzę

Nie widzisz, po prostu się przyzwyczaiłaś. Problemem syna nie jest to że tym okiem gdzie ma -0.5 nie widzi, tylko to że ma tę wadę tylko w jednym, powinno się dążyć do jednakowej mocy obu oczu ( o ile to możliwe)

jeszcze jest u syna opcja noszenia 1 soczewki, praktykował ktoś?

Nie zawsze można ale często tak.
    • asqe Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:51
      Ja mam bardzo mała wadę -0.25 i -0.5, ale ponieważ mam astygmatyzm to niestety nie widzę dobrze i jeśli chce coś przeczytać bez okularów z jakiejś odległości (np opis filmu w telewizorze, czas przyjazdu pociągu na stacji) to muszę zamknąć jedno oko. Ponoć teraz się zaleca dzieciom z astygmatyzmem noszenie nawet zerówek, jeśli nie maja żadnej innej wady.
      Ale oczywiście nie wiem, czy to ma zastosowanie do twojego syna.
    • taje Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:18
      Od lat jestem krótkowidzem. Za każdym razem, kiedy przepisywano mi szkła dokładnie dostosowane do mojej wady, wzrok pogarszał się o kolejne pół dioptrii. Niezależnie od tego jak długo nosiłam dane szkła - rok czy 4 lata, zawsze pogarszało mi się o pół dioptrii. Aż pewnego dnia trafiłam na okulistkę, która powiedziała, że to rozleniwia oczy i lepiej mieć szkła 0,5 słabsze. Od tej pory wzrok przestał mi się pogarszać. Od wielu lat noszę szkła pół dioptrii słabsze i nic mi się nie pogarsza.
      • iliri Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:39
        Napiszę spokojnie, chociaż ciśnienie mi się podniosło- nie ma żadnego dowodu, ze niedokorygowanie wady minusowej „rozleniwia oczy”, za to jest masa badań, które wskazują, ze niewyrównanie wady wzroku u dzieci powoduje szybszy postęp krótkowzroczności. Bo krótkowzroczność ma to do siebie, ze postępuje mniej więcej do 20 roku życia, dłużej jesli się dużo pracuje wzrokowo z bliska lub wada jest duża. Teorie o rzekomym rozleniwianiu oka już dawno odeszły do lamusa, a ich powtarzanie przez okulistę nie świadczy o nim zbyt dobrze. I do tego może szkodzić.
            • taje Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 09:50
              A skąd wiesz w jakim wieku wada mi się zatrzymała? Zatrzymała mi się długo przed 30 po zastosowaniu się do rad tego okulisty z przestarzała wiedzą, po czym, dobre kilka lat później, w wieku 35+, znowu pogorszyła się po wizycie u innego okulisty, który przepisał silniejsze szkła. Korelacja dla mnie była jasna. Nigdy więcej. Może jestem jednostkowym przypadkiem, nie wykluczam, ale dzielę się własnym doświadczeniem, a co ktoś z tym zrobi to jego sprawa.
        • afro.ninja Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 12:00
          Zaczęłam gorzej widzieć w ostatniej klasie liceum i dostałam naprawdę jakieś małe minusy 0.25. I odtąd wada cały czas się pogłębia. Moja siostra w tym samym wieku tez zaczęła nosić okulary, ale u niej wada w końcu stanęła, ale na pewno po dwudziestym roku nadal się pogłębiała. U mnie zmiana okularów nawet o pół dioprii wywołuje ból głowy i mdłości.
      • budyniowatowe Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 18:23
        taje napisała:

> Od lat jestem krótkowidzem. Za każdym razem, kiedy przepisywano mi szkła dokład
        > nie dostosowane do mojej wady, wzrok pogarszał się o kolejne pół dioptrii. Niez
        > ależnie od tego jak długo nosiłam dane szkła - rok czy 4 lata, zawsze pogarszał
        > o mi się o pół dioptrii. Aż pewnego dnia trafiłam na okulistkę, która powiedzia
        > ła, że to rozleniwia oczy i lepiej mieć szkła 0,5 słabsze. Od tej pory wzrok pr
        > zestał mi się pogarszać. Od wielu lat noszę szkła pół dioptrii słabsze i nic mi
        > się nie pogarsza.

Mi sie pogarszal gdzies do 30stki, potem przez dwadziescia lat zadnych zmian, a na stare lata sie polepsza, coraz slabsze szkla mam. A szkla zawsze mialam dobrze dopasowane, zadnych tam slabszych.
    • iliri Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:44
      Koniecznie skorygujcie wadę ( może być soczewka na jedno oko, jesli nie chcecie okularów) i regularnie kontrolujecie, czy wada nie rośnie. Krótkowzroczność zwiększa ryzyko występowania niektórych chorób oczu- im większa, tym to ryzyko rośnie. Dlatego należy zrobić wszystko, co można, by ograniczyć postęp wady wzroku, a postępować będzie na pewno.
    • katriel Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 18:13
      Ja bym powiedziała, że skoro dziecko się skarży, to warto. W sens noszenia powątpiewałabym, gdyby samo dziecko ponosiło i stwierdziło, że mu bez różnicy.
      Co do masek: w obecnym stanie nie nosi się ich przecież bez przerwy. Okulary zawsze można na jakiś czas zdjąć, jeśli w danym momencie akurat trzeba być w masce i za bardzo zaparowują.
      Mój starszy się nie skarżył, to my wyłapaliśmy, że coś jest nie tak. Pierwsze okulary dostał -1,25. Założył i nie chciał zdjąć, tak mu się spodobało że nagle wszystko widzi.
    • rozaliaolaboga Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 19:23
      Dziwne pytanie. Jeśli syn się skarżył, że źle widzi, to najwyraźniej mu to przeszkadza.. Co z tego, że Ty dobrze widzisz przy - 1,5 (wątpię...) skoro on nie widzi przy -0,75?
      I nie wmawiaj mu, że okulary to kłopot, miliony ludzi noszą i sobie radzą. Fakt, parują i pada na nie deszcz, ale są się to przeżyć.
      Noszę okulary już 35 lat i nie narzekam.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka