Dodaj do ulubionych

jest sens nosić takie okulary?

27.09.21, 10:40
syn skarżył się że gorzej widzi jednym okiem, po licznych badaniach stanęło, że będzie miał okulary -0,5 i 0. optometrystka mówiła że wyszło mu -,075 ale że po atropinie miał -0,5 to nie może dać większej korekcji (a przecież na co dzień nie jest po atropinie...) okulary zamówione ale zastanawiam się jaki to ma sens. czy faktycznie mu to coś polepszy przy tak niewielkiej korekcji? a okulary to jednak niewygoda, szczególnie teraz przy maskach.

ja mam w jednym oku -1,5 i uważam że tym okiem prawie normalnie widzę, w drugim -3 i tu faktycznie bez soczewki jest mgliście. jeszcze jest u syna opcja noszenia 1 soczewki, praktykował ktoś?
Obserwuj wątek
  • berdebul Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:44
   Jeżeli gorzej widzi i się skarżył, to okulary pomogą. Tylko mały minus, czy tez cylinder? W tej drugiej opcji, nawet przy stosunkowo małej wadzie widzi się źle i często boli głowa.
  • daniela34 Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:46
   Od podobnej wady zaczynałam swoją przygodę z okularami (-0,5 i -0,75), jako 9-latka. I u mnie to się sprawdziło. Wada wzorku wyszła w ten sposób, że napisałam sobie "własny" sprawdzian z matematyki- niektóre cyfry widziałam na tablicy inaczej niż reszta świata (to był jeszcze czas, kiedy zadania na sprawdzianach spisywało się z tablicy) i tak też przepisałam na kartkę. A potem na tych cyfrach zrobiłam działania smile. Prawidłowo wink Ze sprawdzianu dostałam 5, a nauczycielka zaalarmowała rodziców. Okulary sprawiły, ze problem spisywania z tablicy i rozmywania się cyfr zniknął.
   • zosia_1 Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 22:17
    Super nauczyciel
   • taka-sobie-mysz Re: jest sens nosić takie okulary? 29.09.21, 10:48
    U mnie było podobnie,ale zakończenie inne 🙂 Dostałam najniższa ocenę, nie pamiętam czy 1 czy 2. Dobrze, że sprawdzian zaniosłam do domu, mama popatrzyła, wszystko dobrze policzone, a tu pała. Skontaktowała się z nauczycielką i okazało się, że źle spisałam z tablicy, a nauczycielka tylko na wyniki patrzyła, nie na to, co z tablicy zostało spisane.
  • 35wcieniu Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:49
   ja mam w jednym oku -1,5 i uważam że tym okiem prawie normalnie widzę

   Nie widzisz, po prostu się przyzwyczaiłaś. Problemem syna nie jest to że tym okiem gdzie ma -0.5 nie widzi, tylko to że ma tę wadę tylko w jednym, powinno się dążyć do jednakowej mocy obu oczu ( o ile to możliwe)

   jeszcze jest u syna opcja noszenia 1 soczewki, praktykował ktoś?

   Nie zawsze można ale często tak.
  • asqe Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:51
   Ja mam bardzo mała wadę -0.25 i -0.5, ale ponieważ mam astygmatyzm to niestety nie widzę dobrze i jeśli chce coś przeczytać bez okularów z jakiejś odległości (np opis filmu w telewizorze, czas przyjazdu pociągu na stacji) to muszę zamknąć jedno oko. Ponoć teraz się zaleca dzieciom z astygmatyzmem noszenie nawet zerówek, jeśli nie maja żadnej innej wady.
   Ale oczywiście nie wiem, czy to ma zastosowanie do twojego syna.
   • swiezynka77 Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:54
    na badaniu z atropiną wyszedł mu cylinder 0,25 ale u optometrysty nie potwierdziło się, więc bez
   • konsta-is-me Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 11:21
    Ale co dają zerówki w takim razie ??😳
  • angazetka Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 10:53
   Nie, nie widzisz "prawie normalnie". Przywykłaś.
   Tak, jest sens nosić okulary i widzieć świat faktycznie normalnie.
  • zarin Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 15:34
   Mam podobną wadę i tak, jest sens. Przy czym jak mi się nie chce, to nie noszę, ale ogólnie okulary poprawiają jakość życia. Jestem mniej zmęczona, nie mrużę oczu etc.
  • leni6 Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:04
   Ja zaczynałam od okularów -0.5, teraz 30 lat później mam -1, bez okularów widzę zle i mnie to denerwuje.
  • afro.ninja Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:06
   Tak, muszę mieć o wiele nizsze dioprie, niz mam wadę.
  • taje Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:18
   Od lat jestem krótkowidzem. Za każdym razem, kiedy przepisywano mi szkła dokładnie dostosowane do mojej wady, wzrok pogarszał się o kolejne pół dioptrii. Niezależnie od tego jak długo nosiłam dane szkła - rok czy 4 lata, zawsze pogarszało mi się o pół dioptrii. Aż pewnego dnia trafiłam na okulistkę, która powiedziała, że to rozleniwia oczy i lepiej mieć szkła 0,5 słabsze. Od tej pory wzrok przestał mi się pogarszać. Od wielu lat noszę szkła pół dioptrii słabsze i nic mi się nie pogarsza.
   • iliri Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:39
    Napiszę spokojnie, chociaż ciśnienie mi się podniosło- nie ma żadnego dowodu, ze niedokorygowanie wady minusowej „rozleniwia oczy”, za to jest masa badań, które wskazują, ze niewyrównanie wady wzroku u dzieci powoduje szybszy postęp krótkowzroczności. Bo krótkowzroczność ma to do siebie, ze postępuje mniej więcej do 20 roku życia, dłużej jesli się dużo pracuje wzrokowo z bliska lub wada jest duża. Teorie o rzekomym rozleniwianiu oka już dawno odeszły do lamusa, a ich powtarzanie przez okulistę nie świadczy o nim zbyt dobrze. I do tego może szkodzić.
    • taje Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:46
     Mnie nie zaszkodziło, wręcz przeciwnie. I będę się tego trzymać. A inni oczywiście niech słuchają swojego lekarza.
     • kk345 Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 09:05
      I na pewno ma to związek z przestarzałą wiedzą okulisty, a nie z faktem, ze w międzyczasie osiągnęłaś wiek, w którym krótkowzroczność już nie postępuje...
      • 35wcieniu Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 09:14
       Przecież to klasyka. Te brednie o słabszych okularach głównie powtarzają ludzie, którym się postęp wady spowolnił z wiekiem, czyli naturalnie.
       PS. Kule też najlepiej mieć za krótkie bo nogi się rozleniwią. wink
      • taje Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 09:50
       A skąd wiesz w jakim wieku wada mi się zatrzymała? Zatrzymała mi się długo przed 30 po zastosowaniu się do rad tego okulisty z przestarzała wiedzą, po czym, dobre kilka lat później, w wieku 35+, znowu pogorszyła się po wizycie u innego okulisty, który przepisał silniejsze szkła. Korelacja dla mnie była jasna. Nigdy więcej. Może jestem jednostkowym przypadkiem, nie wykluczam, ale dzielę się własnym doświadczeniem, a co ktoś z tym zrobi to jego sprawa.
       • 35wcieniu Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 09:54
        To jest argument w rodzaju: "dziadek palił 70 lat a zginął w wypadku mając 107. Nie zachęcam do palenia ale dzielę się doświadczeniami, może komus się przyda"
        • taje Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 10:24
         Nie znam lekarzy zachęcających do palenia więc analogia chybiona. Nie wiem, dlaczego tak agresywnie reagujesz. Jesteś okulistą? Mój tak zalecił i sprawdziło się. Mam większe zaufanie do własnego lekarza niż do anonimowej forumki.
         • berdebul Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 10:28
          Bo opowiadasz potencjalnie szkodliwe bzdury, jeszcze ktoś w to uwierzy i się zastosuje. uncertain Nieodpowiednia korekcja męczy oczy i właściciela tychże.
          • taje Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 10:41
           Moich nie zmęczyło. Tak, wiem dowód anegdotyczny... Ale nadal nie wiem, dlaczego mam bardziej wierzyć Tobie niż mojemu okuliście? Jeśli nie zauważyłaś, autorka wątku zadała pytanie i na nie odpowiadam, jak inni. Takie było moje doświadczenie. Nie podoba ci się, trudno, deal with that.
    • afro.ninja Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 12:00
     Zaczęłam gorzej widzieć w ostatniej klasie liceum i dostałam naprawdę jakieś małe minusy 0.25. I odtąd wada cały czas się pogłębia. Moja siostra w tym samym wieku tez zaczęła nosić okulary, ale u niej wada w końcu stanęła, ale na pewno po dwudziestym roku nadal się pogłębiała. U mnie zmiana okularów nawet o pół dioprii wywołuje ból głowy i mdłości.
   • budyniowatowe Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 18:23
    taje napisała:

    > Od lat jestem krótkowidzem. Za każdym razem, kiedy przepisywano mi szkła dokład
    > nie dostosowane do mojej wady, wzrok pogarszał się o kolejne pół dioptrii. Niez
    > ależnie od tego jak długo nosiłam dane szkła - rok czy 4 lata, zawsze pogarszał
    > o mi się o pół dioptrii. Aż pewnego dnia trafiłam na okulistkę, która powiedzia
    > ła, że to rozleniwia oczy i lepiej mieć szkła 0,5 słabsze. Od tej pory wzrok pr
    > zestał mi się pogarszać. Od wielu lat noszę szkła pół dioptrii słabsze i nic mi
    > się nie pogarsza.

    Mi sie pogarszal gdzies do 30stki, potem przez dwadziescia lat zadnych zmian, a na stare lata sie polepsza, coraz slabsze szkla mam. A szkla zawsze mialam dobrze dopasowane, zadnych tam slabszych.
  • myelegans Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:43
   Syn ma podobna wade w jednym oku i kilku lekarzy odradzilo noszenia okularow. w bonusie, bedzie mial lepszy wzrok czytajacy na starosc
   • konsta-is-me Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 11:36
    Niby dlaczego będzie miał lepszy wzrok na starość?
    Bardzo możliwe że będzie miał...obydwie wady.
  • iliri Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:44
   Koniecznie skorygujcie wadę ( może być soczewka na jedno oko, jesli nie chcecie okularów) i regularnie kontrolujecie, czy wada nie rośnie. Krótkowzroczność zwiększa ryzyko występowania niektórych chorób oczu- im większa, tym to ryzyko rośnie. Dlatego należy zrobić wszystko, co można, by ograniczyć postęp wady wzroku, a postępować będzie na pewno.
   • taje Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 16:51
    Dlaczego zakładasz, że na pewno będzie postępować? Na moim przykładzie - wada owszem postępowała konsekwentnie, jak zwiększano siłę soczewek. I nie postępowała przy braku zwiększania siły soczewek. I nie był to jeden okulista tylko kilku, którzy twierdzili dokładnie odwrotność tego co Ty.
   • afro.ninja Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 11:49
    I dziecko ma cały czas nosić okulary?
  • ichi51e Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 17:00
   w wypadku dzieci które ucza się czytać i pisać (a maja słaba konwergencję zeza utajonego) daje się okulary żeby odciążyć oko,
  • katriel Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 18:13
   Ja bym powiedziała, że skoro dziecko się skarży, to warto. W sens noszenia powątpiewałabym, gdyby samo dziecko ponosiło i stwierdziło, że mu bez różnicy.
   Co do masek: w obecnym stanie nie nosi się ich przecież bez przerwy. Okulary zawsze można na jakiś czas zdjąć, jeśli w danym momencie akurat trzeba być w masce i za bardzo zaparowują.
   Mój starszy się nie skarżył, to my wyłapaliśmy, że coś jest nie tak. Pierwsze okulary dostał -1,25. Założył i nie chciał zdjąć, tak mu się spodobało że nagle wszystko widzi.
  • panna.nasturcja Re: jest sens nosić takie okulary? 27.09.21, 23:33
   Proponuję pójście do okulisty.
  • szmytka1 Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 10:02
   syn nosił takie okulary, dokladnie 0,5 na 1 oko. Zaczął w przedszkolu, czyli 3-4 l miał. Skończył jakoś w 2 klasie SP. Wada skorygowana.
   • swiezynka77 Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 11:51
    syn miał + jako małe dziecko, ale teraz ma 16 i wystąpiła krótkowzroczność
  • rozaliaolaboga Re: jest sens nosić takie okulary? 28.09.21, 19:23
   Dziwne pytanie. Jeśli syn się skarżył, że źle widzi, to najwyraźniej mu to przeszkadza.. Co z tego, że Ty dobrze widzisz przy - 1,5 (wątpię...) skoro on nie widzi przy -0,75?
   I nie wmawiaj mu, że okulary to kłopot, miliony ludzi noszą i sobie radzą. Fakt, parują i pada na nie deszcz, ale są się to przeżyć.
   Noszę okulary już 35 lat i nie narzekam.
   • swiezynka77 Re: jest sens nosić takie okulary? 29.09.21, 10:42
    możliwe że jestem skrzywiona, nienawidzę okularów i noszę soczewki od x lat. ale dam synowi wyrobić swoje własne zdanie smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka