Dodaj do ulubionych

kto powinien miec prawo do glosowania?

27.09.21, 11:28
w niemczech wczoraj byly wybory - i wlasnie wysluchalam dosc ciekawej dyskusji (online) kolegow/kolezanek z pracy na temat tego, kto w sumie powinien miec prawo glosowac ...

czy nastolatkom ponizej 18 roku zycia (tak ~16+) powinno przyslugiwac prawo glosu - w koncu to oni beda zyc w swiecie, ktory "wyglosuja" ludzie starsi od nich (i starzy tez)?

czy powinno sie odebrac prawo do glosowania ludziom starym (tak ~80+) - przeciez oni nie beda juz dlugo zyc w kraju, ktorego kierunek/polityke wybieraja przez glosowanie?

rozmowa w pracy byla dosc naiwna (wedlug mnie) i raczej jedostronna, ciekawa jestem Waszego zdania.
Obserwuj wątek
    • ludzikmichelin4245 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:33
      Chyba już kiedyś była dyskusja na ten temat. Z tego co pamiętam, gorąco za takim rozwiązaniem optowała Triss - w ramach wyrównywania dysproporcji demograficznych. I pojawiły się głosy, że uwzględniając sympatię nastolatków, zwłaszcza płci męskiej, do szurskich ugrupowań - w wypadku Polski niekoniecznie wyszłoby to nam na dobre.
    • reinadelafiesta Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:34
      Równocześnie w jednym z ostatnich wątków na ematce padło stwierdzenie, że i tak młodzi dostają dowody tożsamości zbyt wcześnie, bo oni nie są dorośli, a nawet często biologicznie jeszcze nieukształtowani do końca.
      • maly_fiolek Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:20
        > bo oni nie są dorośli, a nawet często biologicznie jeszcze nieukształtowani do końca.
        Moi synowie już zupełnie legalnie zarabiają, są odpowiedzialni, choć nie mają ukończonych 18 lat. Daliby radę sami się utrzymać. Swoje poglądy jak najbardziej mają, więc dlaczego nie mieliby głosować? Jestem zdecydowanie za prawem do głosowania dla dzieciaków którzy skończyli szkołę podstawową.
        • przystanek_tramwajowy Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:08
          Ja natomiast uważam, że prawo wyborcze powinno zostać odebrane osobom, które nie opanowały języka polskiego i piszą: DLA DZIECIAKÓW, KTÓRZY... Tol.8 w nowym forumowym wcieleniu? smile
          • nocnamagia Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 06:54
            To nie błąd tylko regionalizm.
    • ajaksiowa Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:34
      Prawo wyborcze jest filarem demokracji wièc nie moźna ograniczać go seniorom,co do młodzieźy..nie wiem🤔
    • matacznik Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:34
      kura17 napisała:

> czy nastolatkom ponizej 18 roku zycia (tak ~16+) powinno przyslugiwac prawo glo
      > su - w koncu to oni beda zyc w swiecie, ktory "wyglosuja" ludzie starsi od nich
      > (i starzy tez)?
      >
      Wybory są co cztery lata. Przez większość życia będą rządzeni przez ludzi, w których wyborze będą brali udział. Te dwa do czterech lat różnicy nie kompensuje problemów wynikających z ich braku dojrzałości i zależności od rodziców.

> czy powinno sie odebrac prawo do glosowania ludziom starym (tak ~80+) - przecie
      > z oni nie beda juz dlugo zyc w kraju, ktorego kierunek/polityke wybieraja przez glosowanie?
      >
      Będą żyć, wielu z nich do końca najbliższej kadencji. To jeszcze głupsze niż to z nastolatkami.
    • skumbrie Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:37
      Prawo do głosowania powinni mieć ci, którzy wzięli udział w poprzednim głosowaniu. Nie głosowałeś, sorry, Winnetou, czekasz na kolejną turę lub dwie.

Problemem nie jest twardy elektorat PIS-u, ale to, że reszta nie głosuje. A potem zdziwienie, że jest to, co jest.
      • snakelilith Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:48
        Prawo to prawo, a nie obowiązek. Nie możesz spoglądać na to przez pryzmat Polski, gdzie frekwencja jest zawsze bardzo słaba. To by była większa, jest zadaniem polityków. Nie potrafią przekonać ludzi do tego, by ruszyli doopy do urn, to świadczy tylko o politykach. Jakbym miała wybór pomiędzy dżumą, a cholerą, to też może wolałabym pójść w tym czasie na lody.
        • swinka-morska Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:13
          snakelilith napisała:

> Jakbym miała wybór pomiędzy dżumą, a cholerą, to te
          > ż może wolałabym pójść w tym czasie na lody.

Ale wiesz, że nie oddając głosu, głosujesz de facto zarówno na dżumę i cholerę tylko oddajesz proporcjonalnie po kawałku swojego głosu tym zarazom, na które zagłosowali inni?
          • snakelilith Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:46
            Wiem, ale mimo tego nikt nie może mnie zmusić do tego, bym poszła głosować. Ani odebrać prawa głosu, tylko dlatego, że w poprzednim głosowaniu nie brałam udziału. Nie da się na siłę nagiąć wyników głosowania. Trzeba zacząć od podstaw, czyli politycznej pracy.
            • swinka-morska Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:05
              snakelilith napisała:

> Wiem, ale mimo tego nikt nie może mnie zmusić do tego, bym poszła głosować.

Właśnie stąd biorą się różne nieszczęścia w tym kraju...
              • snakelilith Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:25
                Ja nie mieszkam i nie głosuję w Polsce, więc na mnie nie zwalaj. W innych krajach, to co piszę funkcjonuje dobrze, więc nie system głosowania w Polsce jest do rzyci, a coś innego.
        • ichi51e Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 06:30
          Zamiast przymuszać nalezy stwarzać mozliwosci - moim zdaniem w swiecie stratrekowym - kazdy bedzie po prostu głosował ze swojego domu. I wtedy pewnie frekwencja bedzie wieksza
          • little_fish Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 06:48
            No nie wiem, biorąc pod uwagę wątek o wykluczeniu...
            Połowa nie będzie miała sprzętu, a połowa czegoś, co okaże się niezbędne do weryfikacji, czyli np profilu zaufanego. A staruszkom nie będzie miał kto pomóc. I w ogóle skąd będą wiedzieli, że jest głosowanie.
            • zuleyka.z.talgaru Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 08:27
              Zanim to wprowadzą to wymrą wszyscy problematyczni.
              • little_fish Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 10:37
                Nowe andaby z pewnością się pojawią. To nie jest wyłącznie kwestia wieku
    • daniela34 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:39
      Nawet jeżeli bardzo mi się nie podobają preferencje dużej części seniorów, to oczywiście odbieranie im praw wyborczych uważam za bzdurę.
      W przypadku młodzieży- mam mieszane uczucia. Można by o tym pomyśleć, ale w pakiecie większych zmian, zmierzających do "odpupienia" nastolatków, których nasze czasy raczej skutecznie upupiają
      • turzyca Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:03
        >W przypadku młodzieży- mam mieszane uczucia. Można by o tym pomyśleć, ale w pakiecie większych zmian, zmierzających do "odpupienia" nastolatków, których nasze czasy raczej skutecznie upupiają

Ten pakiet mi się podoba. smile Strasznie mnie irytuje, że mamy takie twarde granice, wolałabym stopniowanie praw i obowiązków, część powinna być znacznie wcześniej, za to część powinna być obstawiona dodatkowymi obostrzeniami (prawo Romea i Julii bym chętnie wprowadziła, a nie że czterdziestolatek może legalnie wciągać piętnastolatke do łóżka, ta ostra granica przynosi więcej szkody niż pożytku).
      • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:25
        z młodzieżą w Polsce jest ten problem, ze tylko kościół myśli na tyle długofalowo żeby swoją kampanię porwadzić u bombelków od najmłodszych lat a pozostałe partie mają ich w dupie. Wszelkie strajki kobiet tez. A potem płacz, ze partia, która nie kłania się kościołowi, nie ma szans na poważna pozycję. Ale to nie jest wina młodzieży.
    • szmytka1 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:43
      Na pewno nie powinni mi urządzać życia a kraju emigranci. Nie wiem po co głosują ludzie, którzy np od dekady mieszkają poza granicami i nie zamierzają wracać. Wrócą, to zagłosują.
      • taje Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 18:02
        Może dlatego, że wyniki głosowania w Polsce mają bezpośrednie przełożenie na prawa emigrantów, a przynajmniej tych mieszkających w Unii. Jak wygra opcja opowiadająca się za Polexitem, mogą stracić swoje obecne prawa mieszkania tam, gdzie mieszkają.
        • szmytka1 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 19:55
          bzdurne tłumaczenie, jak my wyjdziemy z unii to im się pogorszy, to dlatego mogą się wtryniać w decyzje dotyczące mojego życia w kraju, aha... To może ja powinnam głosowac kto ma w Niemczech rządzić, żeby decyzje Niemiec, poważnej siły w Unii nie przeszkadzały mi w im wyobrażeniu co lepsze dla Polski i w tym co powinni Niemcy robić, żeby mnie było lepiej w moim kraju?
          • taje Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 19:57
            Zupełnie nie ta analogia. Póki co Polonia ma polskie obywatelstwo a Ty niemieckiego nie.
            • szmytka1 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 20:14
              akurat niemieckie mogłabym mieć z racji pochodzenia, ale mieszkam tu i tu głosuję, tak samo powinno być z polonią, niech ubiega się, jeśli nie ma, o prawa głosu tam gdzie mieszka
    • woman_in_love Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:43
      Starym dziadom nie należy odbierać praw do głosowania.

Po prostu należy im pozwolić ponieść konsekwencje swoich wyborów (upadek służby zdrowia) co skutecznie ich przerzedzi i zadziała jak ograniczenie im praw. Tako rzecze niewidzialna ręka rynku.
    • cegehana Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:44
      Ci, którzy płacą podatki. Jeśli uważamy, że ktoś z jakiegoś powodu nie jest godzien tego zaszczytu to uczciwie jest wolność go z obowiązku lozenia na państwo.
      • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:29
        Każdy płaci podatki. Przecież podatki są nie tylko dochodowe. Oraz jest masa osób, które pracują, bez nich i ich pracy ten kraj by pierdolnął, ale nie dostają za to kasy, którą można opodatkować. A według twojej zasady to np. matki dzieci niepełnosprawnych, wymagających całodziennej opieki, czyli takie osoby które tu niektóre łaski nazywają „niepracującymi”, oprócz tego ze już nie mają za bardzo z czego się utrzymać tomjeszcze by straciły prawo do głosowania.
        • cegehana Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:09
          Wg mojej zasady matki niepełnosprawnych dzieci tracą prawo głosu wtedy, gdy nie są zobowiazane do płacenia podatków żadnych (nie tylko dochodowego).
          • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:16
            nie ma ludzi niepłacących podatki, przecież jak cokolwiek kupujesz to to ma w sobie podatek.
            • cegehana Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:24
              A zatem nie ma ludzi bez prawa głosu (wg mnie, bo rząd prędzej szczeznie niż przyzna, ze można komuś dać żyć i nie płacić, choćby nie wiem jak był nieuzyteczny społecznie).
    • sumire Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:45
      Nie, nie uważam, że ludziom starym powinno się odbierać prawo głosu. Co do nastolatków - zastanawiałam się nad tym kilka razy, ale biorąc pod uwagę preferencje wyborcze naszych licealistów, to chyba jednak wolałabym, by zostało, jak jest. Byłabym natomiast bardzo za odebraniem czynnego prawa wyborczego ludziom, którzy na stałe mieszkają za granicą, ale to inny temat.
      • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:35
        z osobami za granicą to musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy: jeśli wychodzisz z założenia ze głosujesz tam i tylko tam gdzie mieszkasz, to jednocześnie musisz się zgodzić z tym, ze w Polsce zaczną głosować obywatele i obywatelki Ukrainy, Wietnamu czy skąd tam są imigranci w Polsce. Na jakich warunkach by to miało być i czy jesteś pewna ze głosowaliby tak jak Ty chcesz? I druga rzecz, zazwyczaj jest argument „meblowanie komuś kraju”, ale przecież głosowanie to również plasowanie kraju gdzieś tam na rencie międzynarodowej, jednak od głosowania zależy czy beda rządzić ludzie prounijni czy proputinowi. A emigracja to właśnie ta grupa, której się nie da przekupić pincetplusami, oni jak jus głosują (a to jest mały procent bo żeby moc głosować za granica to trzeba się mocniej postarac) to właśnie często pod kątem pozycji Polski w świecie.
        • woman_in_love Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:51
          nie zaczna gdyz nie maja obywatelstwa
          • zona_glusia Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 16:51
            W niektórych krajach można głosować w wyborach lokalnych nie mając obywatelstwa.
        • sumire Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:59
          Nie miałabym najmniejszego problemu z tym, żeby głosowali imigranci, jeśli są tu od kilku/kilkunastu lat.
          Czy głosowaliby jak chcę - nie wiem. Troszeczkę wątpię, by oddawali głosy na narodowościowe partie (acz z drugiej strony mamy na forum brytyjskie emigrantki, które były za Brexitem). Pozycja Polski w świecie to rzecz ważna, ale z perspektywy kogoś w niej mieszkającego jednak nie najważniejsza - jego bardziej obchodzi codzienna bieżączka, edukacja dzieci, drogi w mieście, bezpieczeństwo, składki. Co o tym wie mój wujek, który w Polsce nie był od 19 lat?...
          • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:14
            jeśli nie był w Polsce od 19 lat to już dawno nie ma polskiego paszportu więc nie może głosować. A jeśli ma polski paszport (dużo zachodu i kasy) to raczej ma do tego powody i większe związki z Polską niż twój wujek.
            • sumire Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:16
              Ma. Jednakże nadal nie widzę sensu w tym, by głosowali ludzie, którzy świadomie i dobrowolnie opuścili kraj. Tęsknota do świerzopa i pól malowanych to trochę za mało.
              • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:32
                Głosuje tak mała ilość emigrantów ze to raczej nie świerzop nimi kieruje, a przecież spora ilość z nich nadal ma w Polsce domy, rodziny, plany powrotu itd.
                • sumire Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:06
                  Jasne, zwłaszcza plany powrotu.
                  • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 14:09
                    twój wujek to nie jest cała Polonia.
          • bialeem Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:09
            Imigranci mają tendencje do postaw konserwatywnych więc tu bym się tak nie zapędzała.
            • chicarica Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 11:37
              Tak ma raczej Polonia w USA.
              Migranci w krajach UE są zdecydowanie bardziej niekonserwatywni.
              • bialeem Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 14:00
                Badania? Nie mam na myśli tylko Polonii.
                • chicarica Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 29.09.21, 00:47
                  Badanie jest przy każdych wyborach. Zobacz na kogo głosuje Polonia w poszczególnych krajach.
              • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 14:15
                tak ma STARA Polonia w USA, ci którzy dekady temu pojechali na domki. To jest tez ekipa głosująca na Trumpa. Tych ludzi jest coraz mniej, co było widać w ostatnich wyborach - Duda wygrał w Stanach, choć biorąc pod uwagę jak bardzo PiS starał się utrudnić lub uniemożliwić głosowanie wszystkim, którzy nie mieszkali w Ciupago albo na Brooklynie (kilkadziesiąt lokali wyborczych w NY i w Chicago, a jeden w Los Angeles na całe zachodnie wybrzeże) to gdyby wszyscy mieli równe szanse to by mu nie wyszło. Odkąd Unia się otwarła, nikt normalny nie jedzie sprzątać do USA i raczej tam jadą tylko tacy, dla których to jest jakaś szansa zawodowa etc.
        • maly_fiolek Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:23
          > ze w Polsce zaczną głosować obywatele i obywatelki Ukrainy, Wietnamu czy skąd tam są imigranci w Polsce
          Jestem zdecydowanie za, jeśli ktoś jest dłużej w Polsce, pracuje, płaci podatki to powinien mieć prawo do wyboru władz. Dzięki temu może w końcu byłoby więcej udogodnień dla ukraińców lub wietnamczyków.
          Imigranci to też ludzie!
      • chicarica Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 11:40
        Dopóki ktoś ma obywatelstwo polskie i nie posiada obywatelstwa innego kraju, to nawet jeśli mieszka za granicą, sytuacja w Polsce wpływa na jego osobistą sytuację i powinien mieć prawo do głosowania.
        Ja z kolei podchodzę do tego tak: przez ponad 30 lat Polonia w USA mieszała mi się w moje sprawy gdy mieszkałam w Polsce, dlatego teraz będę głosować we wszystkim co dotyczy Polski, do samego końca. Mojego lub jej, że tak klasykiem polecę. Do czasu uzyskania obywatelstwa innego kraju - absolutne minimum. Potem w razie gdyby dla Polaków za granicą zaczęło się robić nieprzyjemnie, a pewnie się zacznie jak dla Brytyjczyków, będę zawsze mogła posłużyć się innym paszportem a w ostateczności zrzec się obywatelstwa.
    • snakelilith Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 11:55
      Nie można zmieniań reguł, tylko dlatego, że komuś wyniki wyborów się nie podobają. Nie można przesuwać wieku albo organiczać jakiejś grupie społecznej prawa do głosowania, tylko dlatego, że wybiera nie tych co trzeba. To nie jest demokratyczne.
      W większości krajów istnieje też wiek, w którym osiąga się pełną odpowiedzialność prawną i ten wiek uprawnia do głosowania, wcześniej to nieporozumienie.
    • zuzanna_a Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:10
      odebrałabym prawo emigrantom, szczególnie będących zagranicą na stałe. na nasze wyniki wyborów czasem ma wpływ np. polonia amerykańska - masa ludzi która wcale nie ma zamiaru wracać, z polakami w UK jest podobnie.

nastolatki powyżej 16 rż powinny mieć prawo głosu.

mimo ze kusi odebranie pisowi eketoratu - a chyba najwięcej go wśród 80+ to mimo wszystko nie jest to uczciwe smile o to bym się nie pokusiła - bardziej o rozszerzenie go na młodych niż kurczenie o staruszków.

tym co mnie osobiście boli w demokracji jest fakt, że dwóch debili przegłosuje jednego mądrego. ale z tym niestety nic nie zrobimy.
      • jednoraz0w0 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:41
        na wyniki wyborów parlamentarnych to polonia ma znikomy wpływ, bo oni wszyscy głosują na listę Warszawa śródmieście. Na wyniki prezydenckie mają większy, ale prezydent to nie jest władza ustawodawcza i jest to nasza twarz tez za granicą, tu akurat emigracja ma lepszą perspektywę w temacie jak który kandydat jest odbierany, na jakie stosunki zagraniczne może liczyć jeden a na jakie drugi, więc tu ich głos ma więcej sensu.
      • chicarica Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 11:43
        Jest kolosalna różnica pomiędzy Polonią amerykańską, a Polonią europejską. Ta europejska bywa w kraju po parę razy w roku, utrzymuje bliskie kontakty z rodziną, często coś tam w Polsce posiada np. nieruchomości. I przede wszystkim ma żywy kontakt z tym, co się w Polsce dzieje, orientuje się kto jest kto w polityce oraz jak NAPRAWDĘ jest w Polsce. Polonia amerykańska - jasne że nie każdy, ale są tam ludzie gotowi uwierzyć, że PiS zelektryfikował polską wieś na przykład.
    • kaki11 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:12
      Nigdy nie ograniczyła bym prawa wyborczego seniorom. Też ciągle żyją w tym kraju, też mają prawo do własnych poglądów i preferencji nawet jeśli są inne od młodych, i mają prawo współdecydować w jakim kraju przyjdzie im spędzić ostatnie lata życia.
      Zmniejszanie wieku, też mi się nie podoba. I tak musi istnieć jakaś umowna granica od której można głosować. Zawsze jej obniżenie będzie obniżeniem do innej umownej granicy i zawsze może pojawić się pytanie czy 16 latek na pewno jest na tyle dojrzalszy i będzie żył w tym kraju bardziej niż 15 latek? przecież to praktycznie to samo pytanie co o 18 a 17 latków. No i niestety równie dobrze niektórzy mogą użyć argumentu raczej za jego podniesieniem, twierdzeniem, że ich zdaniem taki 18 czy 19 latek jeszcze nic o życiu nie wie.
      Skoro musi istnieć jakaś granica od której przysługuje prawo wyborcze, niech będzie nią ta sama pełnoletniość która daje pełne prawa w innych sferach życia.
    • hexella Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:16
      Tak w środku, w głębi siebie to mam poczucie, że prawo głosu powinno mieć wagę. Inna waga dla młodych, inteligentnych, wykształconych, aktywnych zawodowo i społecznie. Inna dla tych na aucie, mentalnie i wiekowo. Ale głośno tego nie powiem, bo to niedemokratyczne. A demokracja jest najmniejszym złem. Dlatego będzieny tkwili w tym gównie po pas, czekając na zmiany pokoleniowe.
      • ludzikmichelin4245 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:55
        A jak zdefiniujesz aktywność społeczną? Punkty za wolontariat, aktywizm, działalność w NGOsach czy jak? big_grin
        • fornita111 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:57
          To kaja gadek by miala punkty uncertain
        • ludzikmichelin4245 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:59
          Oraz - czy są przewidziane dodatkowe punkty za sport i uczestnictwo w kulturze smile
          • ludzikmichelin4245 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:04
            I co by było miara aktywności zawodowej - jak pracuję zwykle 9 -9.5 h, to mój głos miałby wyższą wagę, niż kogoś, kto pracuje tylko 8?
            Przecież jestem bardziej produktywna big_grin
            • hexella Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 20:45
              no ja wiem, że to utopia i nie do zrealizowaniasmile I pewnie też niebezpieczne bo mogłoby prowadzić do powstania społeczeństwa kastowego, i powiedzmy sobie szczerze - każda grupa i tak dbałaby głównie o własne interesy.
              Czasami tylko nachodzą mnie takie refleksje kiedy słucham czym się kierują ludzie podejmując decyzje wyborcze.
        • katriel Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 09:04
          O to to to. Stopień Człowieczeństwa, psiamać, jak w "Paradyzji" Zajdla.
      • leosia-wspaniala Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 16:03
        > Inna waga dla młodych, inteligentnych, wykształconych, aktywnych zawodowo i społecznie.

Krzysztof Bosak spełnia te kryteria (może poza inteligencją, ale pewnie w testach IQ by sobie poradził). A Kaja Godek jaka aktywna społecznie!

> Inna dla tych na aucie, mentalnie i wiekowo.

A jak obiektywnie ocenisz mentalność i bycie na aucie?
        • hexella Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 20:52
          napisałam już wyżej, że wiem że to utopia.
          Nie da się obiektywnie tego ocenić.
          Dlatego system choć niedoskonały, jest w praktyce nie do zmiany.
      • zona_glusia Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 16:56
        Takie wykluczanie niesie za sobą zbyt dużo ryzyka.
        • hexella Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 20:47
          wiem, dlatego trzymam te marzenia głęboko w sobiesmile
          • bialeem Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 20:52
            Nadawanie ludziom jakiejś wagi nawet wewnętrznie mi się kojarzy bardzo źle, ale sama nic nie poradzę na to, że bym różnicowała po inteligencji. Chociaż jak czytałam tu wątek o problemach dziewczynki w dolnej normie intelektualnej, to nawet mając nieograniczoną władzę bym tego nie zrobiła.
    • jan.becher Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:33
      Tylko zaszczepieni. Taka propozycja nie padła?
      • demono2004 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:37
        Chciałam to npisać smile
      • taniarada Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 06:10
        jan.becher napisał:

> Tylko zaszczepieni. Taka propozycja nie padła?
        Tak .Wyjątkowo ty.Dyskryminacja rasowa.A idź w cholerę .
      • magdamajak Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 30.09.21, 20:47
        Padła ode mnie, ale cenzury nie przeszłabig_grin
    • 35wcieniu Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:34
      Większym problemem jest to że nie głosują ci, którzy mogą, niż to że uprawnieni głosują nie po naszej myśli.
      • bialeem Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 19:59
        To pokazuje niskie zaangażowanie, ale sceny politycznej by raczej nie zmieniło.
    • kosmos_pierzasty Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 12:52
      Mało kto tongue_out
    • szafireczek Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:13
      Ja bym postawiła raczej pytanie, kto może kandydować?
      Moim zdaniem nie sa problemem uprawnienia wyborcze (te powinny być maksymalnie szerokie, jeśli mówimy o demokracji), problemem są wg mnie kandydaci!!! Tu postawiłabym bardzo ostre wymaganiasmile
      • maly_fiolek Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:31
        > Tu postawiłabym bardzo ostre wymagania
        A potem masz problem że władze są reprezentowane tylko przez daną grupę i ostry opór społeczny.
        Uważam że obecne prawo z zakazem startowania przez osoby z wyrokami jest złe. Dobrzy ludzie którzy celowo łamią prawo (nieposłuszeństwo obywatelskie) mają zablokowany start, a 'swoi' ludzie są uniewinniani przez prezydenta uncertain.
        • szafireczek Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:05
          Nie chodziło mi o grupę, raczej o poglądy, doświadczenie, wiedzę i przymioty charakteru. A nie, że jakiś tam umocowany kandydat startuje, wygrywa i działa potem, jak trybik w maszynce do głosowania. Co za różnica, kto na takich głosuje, skoro ostatecznie i tak decyduje ten, kto ma największą władzę w partii
          • maly_fiolek Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 19:27
            > Nie chodziło mi o grupę, raczej o "poglądy,"
            Przecież istotą obecnej demokracji jest dopuszczenie do władzy ludzi o różnych poglądach....

> doświadczenie,
            czyli "młodzi won"?

> wiedzę
            jaką wiedzę? Prawniczą, czy ogólną? Jak mierzoną? Znajomością problemów regionu To w tym momencie mamy państwo prawników.

> i przymioty charakteru.
            Wybitnie subiektywna kategoria/
            • szafireczek Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 13:24
              >Przecież istotą obecnej demokracji jest dopuszczenie do władzy ludzi o różnych poglądach....

No i wiemy, czym się to "obecnie" skończyło wink
    • kryzys_wieku_sredniego Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:19
      Z mojego pkt. siedzenia, ci co pracują.
      • iwoniaw Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 29.09.21, 07:17
        kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> Z mojego pkt. siedzenia, ci co pracują.

Na etacie tylko, czy na pół też? A UoD by się liczyła? A jeśli ktoś był zarejestrowanym bezrobotnym przez pół roku po tym jak mu zamknęli "kluczowego pracodawcę w regionie", w którym podłapanie umowy w biedrze to złapanie Boga za nogi? A rencista niezdolny do pracy? A rentier milioner?
    • agonyaunt Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:28
      Wiekowo - nie, mamy ustalone, że od 18 do śmierci ma się prawo głosu (chyba że zostanie ono odebrane) i to ma sens.
      Natomiast korci mnie, żeby prawo do głosowania przyznawać tylko tym, którzy wcześniej zaliczą test z wosu, ekonomii i prawa. Może to by wyeliminowało naiwniaków lecących na kiełbasę wyborczą.
      • maly_fiolek Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:32
        > Natomiast korci mnie, żeby prawo do głosowania przyznawać tylko tym, którzy wcześniej zaliczą test z wosu, ekonomii i prawa.
        Pytanie kto będzie sprawdzał tę wiedzę...
        • agonyaunt Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:51
          Raczej kto będzie układał pytania.
      • leosia-wspaniala Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 16:08
        >Natomiast korci mnie, żeby prawo do głosowania przyznawać tylko tym, którzy wcześniej zaliczą test z wosu, ekonomii i prawa.

Myślisz, że taki np. Gowin czy Legutko by nie zdali?
    • fornita111 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:30
      praw wyborczych seniorom bym nie odbierala, ale obnizenie wieku tak, zeby 16 latki mogly glosowac warte przemyslenia. Poki co nie mam zdania. Zastanowilabym sie tez nad odbieraniem praw wyborczych za zbrodnie, w wyjatkowych przypadkach. Takich jak ten Breivika np.
      • agonyaunt Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:50
        >Zastanowilabym sie tez nad odbieraniem praw wyborczych za zbrodnie, w wyjatkowych przypadkach.

Taka możliwość już jest:
        sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-40
        • fornita111 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:58
          O! Bardzo dobrze.
    • berdebul Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 13:54
      Powinien być test przed głosowaniem - zdajesz, możesz głosować. Nie zdajesz, dostajesz książeczkę z WOS. tongue_out Pytania podstawowe - kogo wybieramy w danych wyborach, na ile lat, która to tura, jakie uprawnienia.
      • agonyaunt Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:05
        Za łatwe. Koniecznie trzeba coś o obiegu pieniądza, najlepiej matematycznie, w stylu "zarabiasz X, nie masz szans na podwyżkę, rząd podnosi podatki, o ile mniej przeleje ci pracodawca."
        • ludzikmichelin4245 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:12
          Nie, ciągle za łatwe.
          Proponuję zestaw lektur ekonomicznych i egzamin ze znajomości. Kto np. nie przeczytał Pickettego, nie dostaje prawa głosu.
          • ludzikmichelin4245 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:12
            *pikettego
          • zona_glusia Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 16:59
            Popieram smile
    • bialeem Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:02
      Osobom z IQ powyżej 100 (potwierdzone testem) i dobrą znajomością mechanizmów państwowych i gospodarczych (potwierdzone testem) niezależnie od wieku. Tak żeby podejść do testu mógł i 12latek.

W Niemczech z tego co pamiętam 16 lat to dziwny wiek w którym kończy się obowiązek szkolny i w związku z tym można iść do pracy i co za tym idzie ma się jakieś prawa, a innych jeszcze nie. Skoro nie mają jednej wyraźnej linii, to nie dziwię się dylematom.
      • agonyaunt Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:08
        Pomyślałam, że może fajnie by było młodszym ludziom dać możliwość głosowania w sprawach lokalnych, czyli sejm nie, ale rada osiedla tak. Ale potem pomyślałam o 16-latkach z sąsiedztwa i stuknęłam się w głowę. Miałabym pod oknem skate park zamiast parkingusmile
        • kokosowy15 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 21:27
          I bardzo dobrze. Korzystający że skate parku nie smrodzą ci spalinami. Będziesz dłużej żyć, nawet gdy "reformatorki" pozbawia cie na starość prawa głosu.
          • agonyaunt Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 14:08
            Zaparkowane samochody też nie smrodzą spalinami. I w dodatku nie generują hałasu, w przeciwieństwie do rolkarzy. Nie mówiąc już o tym, że parking jest mieszkańcom potrzebny do normalnego życia.

Kokosowy, skończ z tym mentalnym dziaderstwem, bo robisz kiepski PR reszcie miasta.
            • kokosowy15 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 15:29
              Najlepszy pijar to dla ciebie szerokie jezdnie, wszędzie parkingi, jeszcze więcej samochodów i korków, większe zanieczyszczenie powietrza? Kiedyś tym właśnie chwaliła się Moskwa, ale nawet tam już się wycofują.
              • agonyaunt Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 16:01
                Rety, ale Ty jesteś nudny...
                • kokosowy15 Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 28.09.21, 16:43
                  Siebie uważasz za zabawna? Współczuję...
    • bi_scotti Re: kto powinien miec prawo do glosowania? 27.09.21, 14:08
      Z mojej perspektywy - inclusion NOT exclusion. Im wiecej uprawnionych konstytucyjnie osob jest zainteresowanych losami kraju/miasta/jakiejkolwiek jurisdiction, tym w sumie silniejsza demokracja. Nawet gdy wielokrotnie wielu ludziom wyniki sie nie podobaja, a moze zwlaszcza wtedy. W wiekszosci tzw. developed countries, problemem jest nie kto glosuje a jak wiele osob nie korzysta ze swoich praw obywatelskich. Czy rozwiazaniem jest opcja australijska, gdzie voting jest obowiazkowe, trudno powiedziec ale mozna przedyskutowac, czy voting rights are wylacznie "rights", czy rowniez "duty/responsibility"? Cheers.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka