Dodaj do ulubionych

Kremacja ile trwa?

27.09.21, 17:07
Hej,

może ktoś z doświadczenia mógłby powiedzieć ile to trwa? Czytam że kilka godzin, a tymczasem dostałam informację, że będzie to trwało pół godziny. Ale może samo pożegnanie tyle trwa, ale rodzina nie stoi te kilka godzin czekając na koniec procesu. Pogrzeb będzie w inny dzień.
Kremacja ma się odbyć w zakładzie na ul. Oczki.
Obserwuj wątek
    • jowita771 Re: Kremacja ile trwa? 27.09.21, 17:20
      Pół godziny to na pewno nie, mój wujek się nieco spóźnił na spotkanie z własnymi żałobnikami, wszyscy już byli, bo na 16 była zaplanowana jakaś modlitwa, a główny bohater dojechał spóźniony. Fakt, że kremacja była dwie godziny drogi od domu żałobnego, ale sam proces się przeciągnął i wyjechali w drogę z poślizgiem.
    • piszaca.zza.swiatow Re: Kremacja ile trwa? 27.09.21, 17:32
      Nie wiem ile trwa całą kremacja, bo się tam tak długo nie siedzi.
      U nas jak tata zmarł przyszliśmy do krematorium, była krótka "mowa" pożegnalna czy modlitwa (nie pamiętam), potem jak już trumna wjechała do pieca i zamknęły się drzwiczki wszyscy opuścili pomieszczenie. Całość trwała może z 15-20 minut.
      Pogrzeb był kilka dni później w tym samym miejscu więc oni o wszystko zadbali.
      W innym przypadku zmarły był chowany w innym miejscu to urna była odebrana z krematorium przez członków rodziny i zawieziona gdzie trzeba.
        • mmarrta Re: Kremacja ile trwa? 27.09.21, 22:52
          Co za bzdura. Oczywiście, że rodzina może odebrać urnę. Sama osobiście to zrobiłam. Potem urna została dostarczona na cmentarz przez innego członka mojej rodziny, wcześniej była u niego w domu. Może najpierw się doinformuj zanim zaczniesz klepać publicznie farmazony.
          • igge Re: Kremacja ile trwa? 28.09.21, 00:36
            My odebraliśmy urzędu, setki km przewieźliśmy prywatnym autem. Potem stała w mieszkaniu chyba że dwa dni czy jeden dzień. Z mieszkania odebrał ją zakład pogrzebowy bo pogrzeb był raczej szybko po kremacji. Trza było tylko wybrać cmentarz, kupić grób, wymurować itp
            • igge Re: Kremacja ile trwa? 28.09.21, 00:43
              Chyba mogliśmy sami zawieźć urnę do zakładu pogrzebowego czy nawet na cmentarz czy do kościoła ale po co. Tzn wydaje mi się, że to wszystko były kwestie do zdecydowania przez nas.
              Albo zwyczajowe.
              Nie jakieś przepisy.
              Urna jest zamknięta i nie do otworzenia, pewnie inne przepisy dotyczą trumien.
              Generalnie zakład pogrzebowy ogarnia wszystko. O ile chcemy by ogarniał. Ktoś musi być decyzyjny i tyle.
              Piszę o sytuacji sprzed ok 3 lat.

• solejrolia Re: Kremacja ile trwa? 28.09.21, 08:24
                Jeny, jakie bzdury? jakie farmazony?
                Piszę z własnego doświadczenia:
                absolutnie nie pozwolono nam zabrać urny z cmentarza w Poznaniu, żeby przewieźć na drugi cmentarz, również w Poznaniu. I odmówiono nam ze względu na jakieś przepisy.
                Nie chcieliśmy się wykłócać, w takiej chwili, bo to ostatnie, na co ma ochotę najbliższa rodzina. Ale dla nas to było głupie, i bez sensu.
                I po pierwsze to koszt- przecież firma pogrzebowa tego nie robi za darmo. A po drugie, czas. Bo my przewieźlibyśmy tą urnę w godzinę, nawet z korkami w mieście udałoby się, a tak pogrzeb przesunął się nam o 2 dni.
                Podkreślam, piszę z doświadczenia.
                • mmarrta Re: Kremacja ile trwa? 29.09.21, 08:15
                  Bzdura i farmazony dlatego, że odpowiadasz na post osoby, która napisała, że rodzina odebrała prochy, a Ty twierdzisz, że absolutnie nie można i to jeszcze z wykrzyknikami. A więc można. Jak się nie ma o czymś pojęcia to się milczy. Można też napisać np. "w moim przypadku", a nie głosić prawdy absolutne, które są bzdurą.
                • martishia7 Re: Kremacja ile trwa? 29.09.21, 10:38
                  Miałam takie doświadczenia jak opisujesz w 2010r. - zakład pogrzebowy zawiózł urnę (i mnie) do innego miasta i pan oddał wprost w ręce drugiego zakładu pogrzebowego, który organizował pochówek na miejscu. W tym roku, moja siostra odebrała urnę wprost z zakładu pogrzebowego i spakowała do walizki, owinąwszy uprzednio w prześcieradło i kilka szali. Następnie trzymała kilka dni na komodzie u siebie w domu, skąd zawiozła urnę do miejsca pogrzebu, ponownie w tej samej walizce i kaszmirowym szalu. Z walizką zajechałyśmy z klasą do sali pożegnań, gdzie ją własnoręcznie ustawiłyśmy.
                  Też byłyśmy zdziwione, że nam wydadzą do raz własnych, ale poinformowano nas, że nie ma z tym żadnego problemu.
                  • siwa-faryzeuszka Re: Kremacja ile trwa? 29.09.21, 12:48
                    o a to jest ciekawe. w 2005 z krematorium na Wólce Węglowej też odwoził zakład, i było to jakieś mocno sztywne i sformalizowane. w 2020 sprawy odbyły się bardzo przyjaźnie, na życzenie rodziny wraz z prochami włożono do urny mały przedmiot, a w ogóle ciekawostka - była możliwość, by część prochów odsypać do mniejszego pojemnika, np.celem wykonania diamentu.
                    • martishia7 Re: Kremacja ile trwa? 29.09.21, 13:32
                      Och, to już przećwiczyłam w 2010. To się co prawda odbyło na zasadzie: "Tutaj stoi urna, jeszcze nie zamknięta, tutaj jest relikwiarzyk (miniaturowa urna), który panie u nas nabyły. Ja muszę teraz wyjść na 5 minut, proszę pod żadnym pozorem nie ruszać prochów, w szczególności tą srebrną łyżką, która panie ze sobą przyniosły". Tym niemniej dało się a miniaturki były normalnie w ofercie.
    • ichi51e Re: Kremacja ile trwa? 27.09.21, 20:26
      sama kremacja trwa bardzo długo. ale sama ceremonia to takie porzegnanie - zależnie od organizatora. Byłam na takich na których była krótka modlitwa i na takich na których rodzina żegnała zmarłego i kilka osób przemawiało. zależy od organizatora. Nikt nie czeka "do końca" w każdym razie
    • siwa-faryzeuszka Re: Kremacja ile trwa? 27.09.21, 22:51
      kremacja trwa kilka godzin
      W zakładzie Szadkowskich (Pruszków) najpierw jest moment na pożegnanie się dla chętnych, potem trumna zostaje zabrana przed piec, wjeżdża do środka i kończy się ceremonia.
    • igge Re: Kremacja ile trwa? 28.09.21, 00:32
      Nie pamiętam już dokładnie ale krótko.
      Natomiast potem my czekaliśmy gdzieś na mieście, możliwe, że dwie trzy godziny na wydanie urny z prochami. Potem wieźliśmy ją sami do innego miasta.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka