Dodaj do ulubionych

Czy ludzie są mądrzy?

30.09.21, 14:54

Czytam książkę
lubimyczytac.pl/ksiazka/4960132/sladow-pobicia-brak-w-pulapce-przemocy-domowej
I przed oczami staje mi ematka z hasłami w stylu: Wystaw mu walizki/widziały gały co brały/ nie ma ofiar są ochotnicy...

Autork książki broni poniekąd osób dotkniętych przemocą i tłumaczy mechamizm - jak to się dzieje, że nie odchodzą natychmiast, że wycofują zgłoszenia na policji, itp. Otóż jej zdaniem wybierają najbarzpieczniejsze dla siebie rozwiązania w danej sytuacji. To co z zewnątrz wygląda na uleganie sprawcy, z wewnątrz może być stopniowo realizowanym planem przy jednoczesnym unikaniu ryzyka śmierci z rąk partnera. To tak pokrótce.
Czyli może to nie one są głupie, a my nie umiemy postawić się w ich sytuacji...? Jesteśmy więc niewystarczająco mądre?

Do tego dochodzi mi banalna sytuacja, gdzie mąż czepiał się o wydatki, więc "zleciłam" jemu zrobienie dużych zakupów... Zadanie go przerosło i szybko się wycofał oraz nagle zrozumiał czemu nie da się zrobić zakupów za 200 zł na miesiąc (przrysowuję). Czasowo się zgadzam, że to bez sensu - bo ja spokojnie mogę skoczyć do sklepu, gdy on jest w pracy, a on robiąc zakupy po pracy, wracałby ok. 20 chyba. No ale skoro wiedział lepiej... Nic tak nie weryfikuje teorii jak praktyka wink

Uderzyła mnie zbieżność obu sytuacji, mimo że pierwsza jest poważna, druga banalna... Czy łatwość z jaką osądzamy negatywnie cudze decyzje nie wynika z braku wyobraźni, a ludzie zasadniczo lepiej wiedzą, co jest dla nich dobre, mając - w przeciwieństwie do oceniających z zewnątrz - pełnie dane o sytuacji?
Czy jednak tylko mniejszość jest rozsądna, a reszta się ochoczo podkłada, bo brak im rozumu? tongue_out
Obserwuj wątek
    • jednoraz0w0 Re: Czy ludzie są mądrzy? 30.09.21, 15:07
      To nie ma niczego wspólnego z rozsądkiem czy mądrością. Ani ofiary przemocy nie są się w stanie zobaczyć swojej sytuacji oczami osoby, która nigdy przemocy nie doznała, ani osoby, które nie są ofiarami, nie są w stanie zobaczyć świata oczami ofiary. Tyle.
      • ajaksiowa Re: Czy ludzie są mądrzy? 30.09.21, 15:56
        Jeśli chodzi o dorosłą osobę,mogę powiedzieć :ok,jej wybór,natomiast jeśli zagrożone jest zdrowie i życie (nie tylko fizyczne)słabszych istot,nie ma wytłumaczenia...Tylko pytanie czy TA osoba wie że ma wybór?
    • jolie Re: Czy ludzie są mądrzy? 30.09.21, 16:04
      Nie czytałam książki, zatem nie mogę się odnieść. Ale nie pasuje mi łącznie sytuacji przemocowych z mądrością. Czasami prawda jest bardziej brutalna i prozaiczna - znam bardzo dobrze przypadek kobiety, która autentycznie nie miała gdzie pójść, po prostu. I to pomimo wszczęcia procedury Niebieskiej Karty, współpracy z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Nikt jej nie chciał z trójką dzieci w tym jednym upośledzonym synem, który był bardzo głośny i miał trudne zachowania. Ja też nie byłam w stanie zaofiarować jej swojego mieszkania, choć ze znajomymi ofiarowaliśmy się, że na miesiąc, dwa wynajmu w innym mieście się złożymy. To było i tak za mało, wróciła do swojego piekła. W Polsce brakuje pomocy systemowej i pieniędzy na taką pomoc. Mam kontakt z tą kobietą i jedyny plus w jej historii jest taki, że trochę zaczęła walczyć o siebie w ramach swojego piekła, na pewno pomogły spotkania z psychologiem w Ośrodku. Zrobiła prawo jazdy (mąż oczywiście zabraniał), zaczęła dorabiać sprzątaniem i w czasie awantur straszyć policją.
    • zamyslona_ona02 Re: Czy ludzie są mądrzy? 30.09.21, 19:01

>
      > Autork książki broni poniekąd osób dotkniętych przemocą i tłumaczy mechamizm -
      > jak to się dzieje, że nie odchodzą natychmiast, że wycofują zgłoszenia na polic
      > ji, itp. Otóż jej zdaniem wybierają najbarzpieczniejsze dla siebie rozwiązania
      > w danej sytuacji. To co z zewnątrz wygląda na uleganie sprawcy, z wewnątrz może
      > być stopniowo realizowanym planem przy jednoczesnym unikaniu ryzyka śmierci z
      > rąk partnera."

To miałoby sens w przypadku osób, które zbierają dowody, nagrywają ataki, szykują sobie jakiś nowy start w życiu i w końcu wyciągają asa z rękawa - przemocowiec dostaje dożywocie a ofiarą zostaje z majątkiem. Jednak w większości przypadków się tak nie kończy. Ofiary są zmanipulowane, umniejszane, w końcu są w takim złym stanie psychicznym, że nie potrafią walczyć. Niestety jeśli ktoś nie otrzyma solidnej pomocy ze strony rodziny to to naprawdę jest samotna walka - wszystkie procedury trwają, tak naprawdę zawsze jest ryzyko zemsty, bo przecież nikt nie dostaje ochrony.
      • kosmos_pierzasty Re: Czy ludzie są mądrzy? 30.09.21, 19:31
        No właśnie ponoć niektóre kobiety się przygotowują do odejścia, mniej więcej jak piszesz. Jednak najgorsze jest chyba to, że wcale nierzadko to policja i sądy nie stają na wysokości zadania, gdy kobieta już się zdecyduje... Policja nie chce przyjmować zgłoszenia, sądy wymierzają śmieszne kary. To generalnie jest ogromnie dołujący temat, jak wynika z tych reportaży.
      • jolie Re: Czy ludzie są mądrzy? 30.09.21, 20:19
        >Niestety jeśli ktoś nie otrzyma solidnej pomocy ze strony rodziny to to naprawdę jest samotna walka - wszystkie procedury trwają, tak naprawdę zawsze jest ryzyko zemsty, bo przecież nikt nie dostaje ochrony.

W opisanej przeze mnie historii rodzina (rodzice oraz siostra ze swoją rodziną) wprost powiedziała kobiecie, że nie ma dla niej miejsca w ich domu, a upośledzony wnuk/siostrzeniec im przeszkadza, bo jest głośny i agresywny (tak zareagował na zmianę otoczenia, bo nie odwiedzał nigdy wcześniej babci, mąż zakazywał kobiecie tych odwiedzin). Po trzech tygodniach kobieta wróciła do domu psychicznego przemocowca. Tak wygląda biedniejszej części społeczeństwa. Po tym, jak to usłyszałam, w ogóle nie zdziwiło mnie, kogo kobieta wzięła sobie za męża, mając tak "wspaniały" dom rodzinny.
      • jednoraz0w0 Re: Czy ludzie są mądrzy? 30.09.21, 23:00
        bierz pod uwagę, że przemoc eskaluje najczęściej w momencie, w której ofiar postanowi się zerwać - całkiem sporo zabójstw, nierzadko pociągających za sobą śmierć dzieci czy osób towarzyszących, to porzuceni przemocowcy idący po swoje. Dla niektórych więc to jest najrozsądniejsza strategia przetrwania.
    • bigimax4 Re: Czy ludzie są mądrzy? 30.09.21, 19:07
      ycofał oraz nagle zrozumiał czemu nie da się zrobić zakupów za 200 zł na miesiąc (przrysowuję).

da sie wszystko grazynko
      da sie na zachodzie przezyc za 5 euro na tydzien , jakis cieniasek z tego twojego wybranka

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka