Dodaj do ulubionych

Usuwanie zębów ósemek u 16 latka…

03.10.21, 09:53
Dziewczyny mam problem i proszę o poradę.
Syn lat 16 miał robione zdjęcie szczęki. Widać na nim zęby ósemki( na dole), które się jeszcze nie wykluły. Rosną one krzywo. Wskazanie: usunięcie ich.
Nawet mamy już umówiony termin.
Czego się obawiam?
Nie samego zabiegu, bo wiadomo - znieczulenie.
Martwi mnie czas po…
Sam lekarz powiedział: wyjęcie z życia na co najmniej tydzień, opuchlizna, ból…
To 2 klasa liceum, masa nauki. Martwi mnie takie wyłączenie z życia.Trudno to potem samemu nadrobić, tym bardziej, że to 2 osobne zabiegi, w 2 krótkich terminach.
Przy tym czytam, że o wiele łatwiej usuwać zęby, które są już na wierzchu a nie jeszcze w dziąśle.
To, że trzeba usunąć to wiem i zrobimy to na pewno.
Tylko, czy nie lepiej to odwlec do wyrżnięcia zęba?
Nie ma żadnych dolegliwości bólowych z tym związanych, tylko to zdjęcie…
Robić teraz czy czekać?
Co myślicie….
Z góry dzięki!!!!
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 10:01
      Skonsultować z innym lekarzem. A na razie spokojnie czekać. Moim zdaniem dłutowanie niewyrżniętego zęba wymaga więcej umiejętności niż usunięcie już wyrżniętego. Dentysta moich dzieci powiedział mi też że zęby rosnące krzywo ustawiają się często w szczęce same jak trzeba, co okazało się prawdą. Nie wiem jak jest z ósemkami.
      • 35wcieniu Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 10:10
        Wyrznięty. To jest słowo pochodzące od wyrzynania, nie od rżnięcia.

Zaś co do tematu to zawsze mówię to samo: nie nastawiać się negatywnie i nie czytać opisów w necie bo każdy przypadek inny.
        Miałam usuwane wszystkie cztery, niewyrznietą też, przy żadnej nic mi nie było.
        • aqua48 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 11:58
          35wcieniu napisał(a):

> Wyrznięty. To jest słowo pochodzące od wyrzynania, nie od rżnięcia.

Polecam słownik tu cytat: "Jeśli zęby się komuś wyrzynają, to – gdy skończą – możemy o nich powiedzieć: wyrżnięte albo wyrznięte. Forma wyrżnąć jest częstsza niż wyrznąć.
          Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski"

I jeszcze dla wątpiących nadal - Mirosław Tomasz Bańko – polski językoznawca i leksykograf, profesor nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Rady Wydziału Polonistyki UW.

• kanna Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 10:09
      Skonsultuj się z innym lekarzem. Co innego jest usuwanie zęba który jest, co innego rozdłubywanie dziąsła. No i nie leczy się zdjęć tylko pacjenta.

Ja miałam usuwane po wyrżnięciu jako dorosła osoba - nie, nie było żadnego tygodnia usuniętego z życia. paracetamol + lody na opuchliznę.
      Na dzieciach goi się lepiej.
      • figa_z_makiem99 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 18:44
        Przez ósemkę mało nie zeszłam w wieku 44 lat, też nie chciała wyjść i latami pobolewało czasem dziąsło a jak już wyszła, wdała się zaraz próchnica i po wyrwaniu zrobił się ropień. Impreza skończyła się pobytem na oddziale chirurgii szczękowej i bolało jak diabli, szczękościsk. Chciałam dłutować gdy byłam młoda i lekarze mówili, żeby nie ruszać. Gdybym mogła cofnąć czas wyrwałabym w cholerę. Górne ósemki wyrosły bez problemu a dolne miały za mało miejsca.
    • berdebul Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 10:14
      Mają szansę wyjść, czy są tak krzywo, że beda zagrażać innym zębom?
      Opuchlizna zaczyna schodzić po dwóch dobach, najlepiej zrobić zabieg w piątek. Na ból są leki i nie należy czekać aż zacznie boleć, tylko podawać w regularnych odstępach leki.
    • faustine Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 10:16
      Wiek ten sam, sytuacja też, krzywą ósemkę usuwalismy, a raczej dłutowalismy w marcu. Dziecko ma aparat, ortodontka mówiła, że łatwiej usunąć przed wyrżnięciem, bo to taka mała kuleczka do wyluskanis. G o prawda, bylam przy tym, to kawal zęba, chirurg kroił go na 2 połowki. Szwy, ból, szczękoscisk i tydzien z bani. W listopadzie mamy usuwac drugą ale mocno nad tym się zastanawiam. Tamta ósemka wchodzila juz pod siodemke, więc nie było innej opcji.
    • la_mujer75 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 10:28
      Mój musiał mieć usunięte, gdyż rosły sobie poprzecznie, nie wychodziły, ale naciskały tak na siódemki, że te nie mogły się wyrżnąć.
      Trzeba było się ich pozbyć, a były to tak skomplikowane zabiegi, że żaden chirurg nie chciał się wziąć za nie w gabinecie. Pozostał tylko szpital.
      Potwornie się denerwowałam.
      I zabieg- jakieś dwadzieścia minut smile Nie za bardzo go bolało, ale po trzech dniach spuchł, więc podałam antybiotyk. Robiliśmy w ferie zimowe, aby nie tracił lekcji.
      Przed drugim zabiegiem miał już wcześniej podany antybiotyk. Sam zabieg 1,5 godziny. Gdy zeszło znieczulenie, dostał proszek przeciwbólowy. Nie pamiętam nazwy, ale na receptę. Potem jeszcze raz brał i juz więcej nie było potrzeby. Zabieg był w środę, wrócił w poniedziałek do szkoły. To była II klasa liceum. Na upartego mógł iść nawet w piątek.
      Im chyba młodszy osobnik, tym lepiej się goi.
      Ale nie usuwałabym ósemek z dłutowaniem, jak nic się nie dzieje. A przynajmniej nie w roku szkolnym.
    • bib24 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 11:01
      jest szansa, ze ci będą krzywić zgryz.
      robiliśmy tą operację jakiś czas temu. każdy ząb to było tydzień - dwa opuchlizna, szczękościsk, jedzenie płynów, nie ćwiczenie na wf (po próbie ćwiczeń wrócił krwotok), leki przeciwbólowe, zimne okłady. ale cieszymy się, że zrobione. nasz lekarz ustawiał jedno rwanie przed świętami a drugie w ferie. możesz też celować w naukę zdalną.

dentysta rozcina dziąsło, rozwierca kość, rozwierca ósemkę na kawałki jeżeli zahacza siódemkę i wyjmuje. zabieg trwa nawet godzinę. polecam chodzić potem na lasery, zmniejszają opuchliznę.

też się wahaliśmy czy robić, ale nam dentysta powiedział, że stopień komplikacji gwałtownie rośnie jak już wyjdą korzenie a u nas były jeszcze malutkie. więc nie wiem jak by było, jakby stopień komplikacji był większy, to by była masakra.
      • bib24 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 11:04
        zapomniałam, przy obu rwaniach był antybiotyk. no i lekarz nie poleca rwania w wakacje, za ciepło jest. wtedy dłużek krwawi chyba i większe ryzyko suchego zębodołu. dziury są co prawda zszyte, ale po dłutowaniu nie do końca i u nas ten zębodół zaczął się robić z jednej strony. szwy ściągane dopiero po 3 tygodniach.
    • bluea.nne Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 13:06
      Moje dziecko miało usuwana leżącą siódemka. U nas na szczęście odbyło się to w wakacje. Zgadzam się z tym, że do szkoły od razu by nie dała rady pójść. Może uda się usunąć w piątek? Zawsze zostaje sobota i niedziela...albo ( jeżeli można ) przełożyć na ferie?
    • passiflora78 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 14:10
      Mój syn miał dłutowane 2 dolne 8. Zabiegi umawialiśmy na popoludnia w czwartki. W piątki zostawał w domu, w sobotę j niedzielę odpoczywal i od poniedziałku do szkoly. Po usunieciu zimne okłady, leki typu apap bral tylko w piatki (2 tabletki) ,dalej nie bylo potrzeby. Opuchlizna utrzymywala sie ok. 5 dni. Nie było tragedii, zawsze dostawał receptę na olfen ale nie było potrzeby to brać.
    • koronka2012 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 19:23
      Fakt że wiele zębów rośnie krzywo a potem się ustawiają. Jest jakikolwiek inny powód żeby je usuwać?
      Nie pamiętam kiedy wyrżnęły mi się ósemki, Ale usuwałam dopiero po i to wiele, wiele lat później.
      Jedna wskoczyła na miejsce usuniętej siódemki I bardzo się przydała.
      • lauren6 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 19:34
        A jeżeli się nie ustawią?

Mnie ominęłoby noszenie aparatu w dorosłym życiu, gdybym miała usunięte niewyrznięte ósemki. Wyrosły mi poziomo, centralnie w korzenie siódemek i pokrzywiły zęby trzonowe.

Skonsultuj z innym lekarzem i jak usłyszysz diagnozę "usuwać" to nie zastanawiaj się.
    • alba27 Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 20:02
      Moja 16 letnia córka miała usuwane dwie ósemki. Obie nawet jeszcze nie zaczęły wychodzić i bolesny był tylko pierwszy dzień po. Drugiego dnia opuchlizna jeszcze trochę była, ale już nie bolało. Zabiegi były w czwartek rano, w poniedziałek szła normalnie do szkoły.
    • mamtrzykotyidwa Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 03.10.21, 20:17
      Skoro nic się z nimi nie dzieje złego, to po co usuwać?
      Mam 3 nie wyrośnięte, w tym dwie leżące prawie poziomo i sobie siedzą już znaaacznie dłużej niż 16 lat.
      Jedna mi wyrosła do połowy i też sobie siedziała przez wiele lat, aż się popsuła i zaczęła boleć, wtedy ją wyrwałam, beż żadnego bólu po i bez komplikacji.
      Daj dziecku spokój, jak zacznie się coś dziać, to wtedy wyrwie, tę która będzie sprawiała kłopoty.
      Może jeszcze wyrosną i będzie łatwiej wyrwać, niż wydłubywać z kości.

Kilka lat temu musiałam wyrwać siódemkę, poszłam do chirurga kobiety - ona nie wyrwie, bo trzeba i ósemkę wydłubać od razu z kości, dała mi skierowanie do kliniki. Poszłam do gabinetu obok do faceta, wyrwał siódemkę, powiedział, że ósemka nie powinna sprawiać kłopotów.
    • przepio Re: Usuwanie zębów ósemek u 16 latka… 04.10.21, 00:06
      Syn miesiąc przed maturą miał usuwane 4 ósemki. W dwóch turach, po dwa zęby naraz. Zabieg byl zawsze w czwartek, w piątek zostawał w domu, w poniedziałek juz było ok. Dwie osemki miał jeszcze niewidoczne, z nimi nie było problemu, chirurg najbardziej nameczyl się z zębem, który był na powierzchni.
      Nie przewidzisz. Corka znajomej po wyrwaniu ósemek za każdym razem przez tydzień była spuchnieta i że stanem podgorączkowym.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka