Dodaj do ulubionych

Kuchnia z uchwytami czy bez?

03.10.21, 10:27
Emamy, pomóżcie, bo zwariuję. Doradzilyscie z ustawieniem, zatem i teraz liczę na Waszą pomoc.

Mam do wyboru: albo uchwyty, albo wycięcia. Te pierwsze są praktyczne, drugie wręcz przeciwnie, ale estetyczne. Nie przewiduję w roli "uchwytów" blaszek, bo wd mnie to najgorsza opcja.

Czy któraś z Was ma te wcięcia (frezy) i czy to się sprawdza? Czy dobrze się otwiera szafki i szuflady? Jak czyście zbierający się w tych wgłębieniach kurz?

Kuchnia będzie biala w połysku.
Obserwuj wątek
      • volta2 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 12:31
        w kuchni mam zwykłe uchwyty, jeszcze nigdy ich nie czyściłam, nie widzę tam żadnego brudu, kurz się zbiera we wgłębieniach (to chyba frezy) ozdobnych i tu raz na tydzień/dwa muszę albo odkurzyć albo na mokro zebrać

w sypialni mam takie szafki otwierane na dotyk - pozostałość po poprzednich właścicielach, zrobili tam meble na wymiar, wiec prawie nic nie ruszałam, i po paru latach ten system otwierania po prostu szwankuje
        a to są szafki w zasadzie nieużywane, nie wiem, jak w takim razie byłoby w kuchni, bo tam ciągle coś otwieram, zamykam, wstawiam, odkładam, jaka byłaby żywotność tego mechanizmu?

co do samych uchwytów - wybierałam bardzo długo, postawiłam na urodę, wygodne nie nie są w użytkowaniu, i drugi raz bym ich nie wybrała, następnym razem rozważę gałki porcelanowe. ale one muszą pasować do reszty...
    • mia_mia Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 10:32
      Mam w mieszkaniu, które wynajmuję kuchnię bez uchwytów, właśnie biały połysk. Estetyczne to jest, praktyczne średnio, z drugiej strony w domu mam z uchwytami też jasną w połysku i wiecznie jest brudna, pomimo uchwytów.
      • bistian Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 11:24
        thea19 napisała:

> mam frezowane, na wszystkich szufladach poodpryskiwał lakier, róg drzwiczek od
        > zmywarki jest uszkodzony. Mdf to choojowy materiał na takie rzeczy.

Też uważam, że płyta MDF jest za słaba do takich celów, bo to p..ty materiał.
        Miękka jest i po pewnym czasie będą uszkodzenia.
      • la_felicja Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 11:01
        Przecież całe powierchnie też trzeba czyścić, niezależnie, czy są uchwyty, czy nie.
        Pewnie kształty tych wgłębień bywają różne, może są takie, które łatwiej wycierać, ale ja mam akurat koszmarne, zaokrąglane do góry, nigdy więcej.
    • hrabina_niczyja Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 10:46
      Ja bym brała większe uchwyty. Małe nic nie dają, bo dotyka się drzwiczek szafki, a większe właśnie są bardzo ok, bo jak coś to umyjesz tylko uchwyt, a nie całe połacie. Dwa frezy w kuchni to musi być koszmar do czyszczenia, te okruchy.
      • engine8 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 19:16
        I "wieksze" to nie tylko odpwiednio dlugie ale i "glebokie" abe palce i reka sie miescila - i wtedy sa to ne naturalnie wygodne a chytwajc za nie nie dotykamy drzwiczek.
        I uchwyty mozna zmieniac kiedy sie nam podoba - z drzwiczkami jak sie zniszcza to gorzej
    • la_felicja Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 10:58
      Tylko uchwyty!
      No, chyba, że chcesz, żeby twoje życie kręciło się wokół wycierania tych wycięć.
      Kurz i okruchy to jeszcze nic. Po zlewozmywakiem też mam szafkę z wycięciem, i mimo, że staram się to utrzymywać w suchości, to jednak zawsze się trochę wody nachlapie i już mi tam farba (czy co tam jest) zaczęła rozmiękać i odchodzić.
        • zurekgirl Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 11:50
          Tez uwazam te na pchniecie za wymysl szatana. Znajoma ma takie, kuchnia wyglada cudownie, ale ZAWSZE jak juz nawet uda mi sie wyjac lyzeczke z szuflady, to nie umiem jej zamknac. Znajoma to robi biodrem, ja mam chyba biodra popsute. Sama mam uchwyty i jest ok, wglebienia w gornych pewnie bym lubila, w dolnych balabym sie, ze wiecznie tam beda okruchy i inne oleiste smieci, ktore normalnie spadlyby na podloge. Szybko bym miala maly odkurzacz reczny jako element dekoracyjny wink
          • thea19 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 12:46
            w kuchni tip on mam tylko w górnych szafkach - spoko opcja. Mam też całą szafę w zabudowie we wiatrołapie - tragedia, każde dotknięcie i któraś szafka otwarta. W rtv mam same głębokie szuflady - też regularnie któraś uchylona, dodatkowo jedna ma coś zrypanego w mechanizmie, bo ciągle nierówno się zamyka i jeden róg nieco wystaje z płaszczyzny, coś tam regulowali ale problem powraca. W garderobie mam drzwi z blaszkami, jeden minus, że drzwi muszą mieć nieco większą szparę niż normalnie, żeby te blaszki się zmieściły. Nie lubię gałek uchwytów ani niczego na płaskiej płaszczyźnie szaf i szafek.
      • lotka_5 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 11:45
        Stolarz pokazywał mi ostatnio w pełni zautomatyzowany system otwierania szafek dolnych np pod zlewem. Wystarczy dotknąć kolanem i szafka się otwiera. Niby fajne, ale obawialabym się, że np myjąc naczynia non stop będę niechcący dotykać szafkę, która ciągle będzie się otwierać.
    • lotka_5 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 11:42
      Łatwiejsze w utrzymaniu czystości są frezy. Jak kuchnia w połysku to przy uchwytach caly czas jest napackane. I ciężko to doczyscic. Ja jeszcze dodatkowo mam ostro zakończone uchwyty i wiecznie pokaleczone ręce. Frez tylko przejeżdżasz szmatką i już. W nowym domu zamawiam kuchnie z frezami.
      Jedynym minusem przy frezach - wg forów budowlano/wykończeniowych są długie paznokcie. Ale przy mega długich pazurach chyba każdy sposób otwierania szafek jest problemowy.
    • aqua48 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 11:45
      Tylko uchwyty. Drzwiczki z wcięciami otwiera się ok, ale czyszczenie tych wcięć to mordęga. Szybciej i łatwiej wyczyścić powierzchnię wokół uchwytu. Ja mam gałki i to już w ogóle nie problem..Wcześniej miałam takie poziome pochwyty. Chwalę gałki.
      • la_felicja Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 12:23
        Poza tym gałki są fajne i można z nimi poszaleć. Jak się znudzi modny minimalizm w stylu sali operacyjnej i zapragnie się odrobiny koloru w kuchni, to można kupić ładne kolorowe gałki (ceramiczne bywają przepiękne), do tego zasłonki i kilka akcesoriów pod kolor i już wszystko wygląda inaczej.
    • szarsz Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 12:03
      Mialam uchwyty, syf zbiera się na uchwytach i dookoła nich, fatalne to do doczyszczenia.
      Moja przyjaciółka ma frezy i narzeka, że ciągle łamie sobie na nich paznokcie.
      No to zrobiłam sobie w nowej kuchni tip-on i w końcu taaak, to jest już prawie super. Otwiera się kolanem np, więc nie zostają tłuste plamy. Mam gładkie powierzchnie w macie, im dłużej je mam, tym bardziej jestem zadowolona.
      Choć można też zrobić system otwierania elektrycznego i ten, jak sobie wyobrażam, byłby idealny. Poza przypadkami gdy nie ma prądu. Ale wtedy i tak za wiele nie pogotuje, bo wszystko mam na prąd.
    • enigma81 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 12:40
      Frezy są łatwiejsze w czyszczeniu niż uchwyty.
      Jak kuchnia dobrze zaprojektowana i frezy ładnie się zgrywają w liniach - wygląda to świetnie.
      Minusy - lakier sam w sobie jest minusem, zwłaszcza biały. Jeśli masz długie paznokcie, to po jakimś czasie w środku zostają ślady.
      Ja po wielu namysłach wybrałam system push to open w górnych szafkach i uchwyty krawędziowe w dolnych.
    • kaki11 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 12:53
      Ja zdecydowanie preferuje uchwyty. Można je zrobić tak, że wyglądają estetycznie, a moim zdaniem są bardziej wygodne w użytkowaniu - nie ważne czy próbowałam takich z wycięciami w sklepach czy gotowałam w kuchni z takimi u kogoś zawsze nie lubiłam ich otwierać (plus z tego co słyszałam, nie są wygodne dla osób z długimi paznokciami, ja nie lubię więc nie ocenię, ale jeśli Ty lubisz to weź pod uwagę.
      Jest jeszcze opcja otwierania ich na klik, co jest również estetyczne jak wycięcia i fajne w użytkowaniu, ale nie mam pojęcia jak z trwałością takiego rozwiązania (czy ten mechanizm się nie psuje).
    • alina460 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 13:03
      To miała być pomoc i jedno rozwiązanie, a na ematce jak zawsze: misz masz smile

Ale dziękuję Wam z całego serca, kobiety.

Uchwyty. Zapomniałam już, że na lakierowanej kuchni widać ten brud dookoła (teraz mam matowe szafki z uchwytami i żadnego brudu tam nie widać ), a poza tym okropnie się myje szafki dookoła tych uchwytów. Zwłaszcza w połysku. No i jakoś mnie nie uchwyty estetyczne rażą, a gałki nie zachwycają.

Frezy. Faktycznie w dolnych może być sporo brudu po jakimś czasie, ale może w górnych bardziej się sprawdzą.
      Nie mam długich paznokci, więc chociaż jeden minus odpada.

Zapodałyścue mi fajny pomysł na szafkę z koszami na śmieci, chyba zrobię sobie ten push up, bo często się z tej szafki korzysta nie mając czystych i suchych rąk.

Tylko jeszcze muszę wymyślić jakiś patent na otwieranie zmywarki. Macie jakiś pomysł?

• shmu Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 13:28
      Ja mam wycięcia i się bardzo dobrze sprawdzają. W życiu nie powiedziałabym, że są mniej praktyczne. Czasem są jakieś okruszki, które łatwo wygarnąć ścierka, ale nie jest to jakiś problem (przy uchwytach też będzie ci się brud gromadził, więc pracy z czyszczeniem mniej). Łatwiej też umyć drzwiczki.
    • solejrolia Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 17:50
      Ja uwielbiam wszelkie uchwyty, gałki, rączki. Im bardziej kontrastujące, np. na białych meblach czarne uchwyty, tym bardziej podobają mi się.
      (oczywiście stylem muszą pasować. Tyle, że do białego błysku nie pasuje nic. No może jeszcze blaszki mogłyby być.)
    • wrotek0 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 18:07
      Górne szafki mam z frezami - MDF lakierowany. Dolne z uchwytami - fronty fornirowane. Z tego mixu jestem zadowolona. Do tego 2 górne szafki: nad okapem i nad mikrofalówką otwierają się na dotyk, podobnie szuflada z koszami na śmieci pod zlewem. Tez sobie chwalę.
    • lot_w_kosmos Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 18:42
      Frezy mam w dolnych i w tych calkiem pod sufitem odchylanych na sufit.
      W górnych łamanych na pół mam uchwyty bo to jedynie wygodne rozwiązanie.

Ogólnie jestem bardzo zadowolona.
      Musiałam tylko nauczyć się uważnie otwierać łapiąc za krawędzie, bo pazury cenna rzecz.
    • engine8 Re: Kuchnia z uchwytami czy bez? 03.10.21, 19:09
      No przeciez kzady ma wlasny gust i wlasne poglady na te rzeczy.
      Ja mam Tobie mowic jak masz dom urzadzac?
      Biala kuchnia zpolyskiem wg mnie az sie prosi aby ta nude i sciane czyms zaklocic a uchwyty moga byc pomocne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka