Dodaj do ulubionych

Pytanie o nadzór budowlany?

04.10.21, 22:08
Mam takie pytanie- rodzice sprzedali swoje duże mieszkanie, kupili mniejsze. Wszystko byłoby w porządku- gdyby nie to, że w praniu wyszło, że w całym budynku są makabrycznie cienkie stropy i słychać wszystko co się dzieje na górze i na dole ( po bokach już raczej nie). Rodzice słyszą dokładnie rozmowy telefoniczne, jak dziecko się śmieje, nie mówiąc o tym, gdy przyjdą goście. Budynek został oddany w 2002 r, historia była taka, że developer w trakcie budowy zbankrutował i mieszkancy sami własnymi siłami go wykonczyli. Ale jakiś nadzór budowlany to zaakceptował, podpisał protokoł i oddał budynek do odbioru. Gdzie to teraz można zgłosić i co z tym zrobić?
Obserwuj wątek
  • leosia-wspaniala Re: Pytanie o nadzór budowlany? 04.10.21, 22:16
   Ale co chcesz zgłosić, że sąsiadów słychać big_grin ?

   >mieszkancy sami własnymi siłami go wykonczyli.

   Ale raczej nie sami z wujkami Józkami, tylko musieli mieć firmę budowlaną, kierownika budowy, dokumentację itp.

   Skoro budynek odebrany, formalności dopełnione, to mogą sobie wyciszyć ściany i kupić zatyczki do uszu niestety.
  • 71tosia Re: Pytanie o nadzór budowlany? 04.10.21, 23:40
   Budynek stoi od lat, nadzór budowlany nic do tego już nie ma. Możecie na własna rękę próbować wyciszyć mieszkanie zakładając specjalne panele na suficie (sa bardzo skuteczne)i grube dywany na podłogach.
  • barattolina Re: Pytanie o nadzór budowlany? 05.10.21, 08:57
   Mieszkańcy dokończyli budowę zgodnie z projektem zapewne, skoro budynek został odebrany i jest obecnie użytkowany. W 2002r obowiązywała norma akustyczna z 1999r (PN-B-02151-3:1999), która w 2015r została zastąpiona inną. Trzeba byłoby jednak sprawdzić datę wydania pozwolenia na budowę, a nie odbioru budynku (może okazać się, ze decyzja jest sprzed 1999r.), bo to na moment wydania decyzji, a właściwie daty wpłynięcia wniosku do organu sprawdza się aktualność przepisów.

   Wg w/w normy przegroda pozioma (strop) mieszkanie-mieszkanie powinna mieć izolacyjność akustyczną L’ n,w max =58dB i na 99% tej wartości ten strop nie ma. Wtedy nie było takich materiałów jak dzisiaj, żeby spełnić takie wymagania.

   Co z tym możesz zrobić? Prawdopodobnie okres rękojmi już dawno minął, odpowiedzialność za ewentualne błędy projektowe także. Dodatkowym utrudnieniem jest bankructwo developera. Myślę, że koszty dochodzenia swoich praw w sądzie w tym wypadku znacznie przewyższą wartość robót budowlanych korygujących wadę związaną z brakiem odpowiedniego poziomu izolacyjności akustycznej przegród w tym budynku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka