Dodaj do ulubionych

Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle?

05.10.21, 12:10
Czytam o wychowaniu psa, no i ostatnie trendy mówią, żeby psa nie stresować, bo to burzy zaufanie, żeby wzmacniać nagrody za pozytywne zachowanie. No dobrze, ale skąd pies ma wiedzieć, że nie wolno np sikać na dywanie? Jakoś psie matki dyscyplinują swoje szczeniaki, czasami warkną. Jakim cudem pies ma wiedzieć, że nie wolno gryźć pana po rękach, skoro pan zaciska zęby i nie może nic zrobić, bo pies się zestresuje?
Obserwuj wątek
  • kanna Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:18
   Mylisz karanie z korygowaniem. Oraz wychowywaniem jako takim.
   Jak najbardziej należy korygować niewłaściwe zachowania - przy gryzieniu to akurat proste, przestajesz się ruszać. nie ma odzewu i pies przestaje.
   Z sikaniem - chwalisz, jak sika tam, gdzie powinien.
   • mamdomek Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 06.10.21, 01:56
    Dokładnie. Przeciętny pies jest 10x bystrzejszy w ocenianiu rzeczywistości od swojego właściciala. Doskonale wie, kiedy pan jest zadowolony a kiedy zdenerwowany. Za wyjątkiem sytuacji, kiedy pan kombinuje i się nienaturalnie zachowuje (bo się np naczytał), co pies może odebrać właśnie niewłaściwie i utrwalać niepożądane zachowanie.
  • januszekxxl Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:19
   barbibarbi napisała:
   skąd pies ma wiedzieć, że nie wolno np sikać na dywanie?

   Jak się bierze szczeniaka, to się chowa dywany, bo szczeniak zwsze zasika i obesra dywany
   O wychowaniu szczeniaka i uczeniu go czystości można poczytać w książkach albo w internecie.
   Po nuczeniu czystości można ponownie rozwinąć dywany.


   Jakim cudem pies ma wiedzieć, że
   > nie wolno gryźć pana po rękach, skoro pan zaciska zęby i nie może nic zrobić, b
   > o pies się zestresuje?

   Wystarczy stanowczo mówić "nie wolno" i udawać że to gryzienie bardzo boli.
   • igge Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:43
    Udawać???😃
    No, u nas udawać z 1 szczeniorem nie trza było bo baaardzo bolało. Szczenior ten ma od pierwszego moich rąk ugryzienia ksywkę " krokodyl". Krew się lała i mi i babci.
    Ale przeszło mu, jakby kontroluje nacisk sxczęk teraz, może po zabawach wielogodzinnych z siostrzyczką swoją.
    My zawsze mieliśmy gabarytowe zabawkę np pluszaka pod ręką, nonstop. I wpychaliśmy mu w paszczę od razu.
    To samo na spacerach w kawiarniach jak dzieciaki podchodziły obce do szczeniaczka pogłaskać. Bo śliczny i pociesxny i " malutki". Zabawkę dziecku i ostrzeżenie, że tylko z zabawką do paszczy wciskaną mogą pogłaskać. Psia radość do dzisiaj nieco kłopotliwa i niebezpieczna.
    Zresztą kocia bywa też bo koty że szczęścia i mruczenia wbijają pazurki.

  • kosmos_pierzasty Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:21
   Moim wystarczy surowy ton głosu, nie krzyk. Ale psy też mają różna wrażliwość. Z sikaniem to akurat nie trzeba mówić, wystarczy przenieść we właściwe miejsce i jak ogarnia, to chwalić. Z gryzieniem mówiliśmy tylko 'nie wolno' i przytrzymywalismy pyszczek. Inna sprawa, że podgryzał zwykle z nudów i taka sobie znalazl zabawę, więc wystarczyło chwilę później dać jakąś zabawkę, odwracając uwagę od ludzkich rąk.
  • berdebul Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:27
   Ma wiedzieć, że to co robi jest ok. Nagradzasz za sikanie na matę/trawnik, więc pies kuma że to jest pożądane i tam sika. Brak nagrody to najczęściej wystarczająca kara.
   Nie chodzi o stres, tylko o jasność przekazu. Kara, żeby mógł ją ogarnąć psi rozumek musiałaby nastąpić dokładnie w trakcie wykonywania niepożądanej czynności i nie powinna być kojarzona z właścicielem. Metody, które na to pozwalają są obleśne, przemocowe i niepotrzebne.
  • igge Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:30
   Też się nad tym zastanawiam.
   Akurat u nas z treningiem czystości poszło jak po maśle. Na palcach 1 ręki mogę policzyć wszystkie wpadki i to nie jednego ale obu szczeniąt. W czasie ich całej, ponad 3 miesięcznej obecności w naszym domu. Jedna jedyna kupiona paczka psich podkładów nadal leży.
   I one rzeczywiście NIGDY ani razu nie usłyszały, że to źle nasikać w domu. Zero nawet jednorazowego skarżenia, podniesienia głosu, nic.
   Jakoś same pojęły że sika się na spacerze, na zewnątrz. Przyzwyczaiły się czy co?
   Nie do końca rozumiem jakim cudem. I dlaczego tak od razu.
   Na pewno bardzo pilnowaliśmy, żeby natychmiast po obudzeniu z jakiejkolwiek drzemki wychodziły na spacer. Teraz też pilnujemy ale już widzę że bywają momenty, że jakby trzymają. Np po drzemce w aucie wbiegły do domu koleżanki, biegały po nim dłuższą chwilę i nic. Dopiero jak wyszły zrobiły " zaległe" siku.
   Na pewno też nigdy w kennelu jak budzą się i długo siedzą nawet - nie robią.
   Natomiast szarpanie jednego szczeniaka do przodu na smyczy, mimo 3miesięcznej pracy pozytywnej, nadal występuje.
   Szczekanie.
   Rzucanie się z ryjkiem na inne psy.
   • igge Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:33
    Aha, berbedul pisze, że brak nagrody to wystarczająca Kara.
    Ni a u nas z treningiem czystości nagród akurat nie było.
    Jakoś za dużo się dzieje zawsze albo ja jakoś nie umiem cieszyć się lub nie zdążyłam i po prostu w sumie zero reakcji negatywnej czy pozytywnej było na sikanie I i tak skumały.
  • yadaxad Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:35
   Pies nie odbiera krzywdzenia jak człowiek, czyli nie uświadamia sobie, że to krzywdzenie. To go uczy, że symetryzmu. Psia matka karze szczeniaki, ale krótko. Łapanie za kufę i nos mówi szczeniakowi w sekundzie, że tak nie można. Człowiek ma zwyczaj łapać i trzymać, psu moment skorygowania szybko w mózgu mija i przechodzi w tryb odbierania tego jako agresji. Pies uczy się jak bóg kubie tak kuba bogu. Tak samo jak psa nie psuje wyrażenie niezadowolenia z jakiejś jego czynności, a momentalne nagrodzenie go jak odbierając niezadowolenie pana pies staje się przylepny.
  • tilijka123 Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 12:57
   Swoją terierkę uczyłam w ten sposób, że często z nią wychodziłam na dwór i jak widziałam, że siusia to mówiłam: Siusiu, dobry piesek, później ją głaskałam albo dawałam smaczek. Spała w małym kojcu, zostawała w nim też gdy wychodziłam w domu. Kojec zmniejszaliśmy do momentu (miał początkowo 6 elementów, zostały 4), aż przestała w nim sikać. Jak tylko zapiszczała w nocy, wstawałam i wychodziłam z nią na dwór i chwaliłam. Było to uciążliwe ale pracowałam wtedy w domu i mogłam sobie na to pozwolić. Nie karałam jej w żaden sposób za wpadki. Po pewnym czasie jak tylko wychodziłyśmy na dwór mówiłam : Siusiu i od razu kucała. Reagowała na tą komendę do końca życia.
  • tilijka123 Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 13:02
   Jeśli chodzi o gryzienie to stosowaliśmy się do rad trenera z psiego przedszkola. W momencie ugryzienia natychmiast była kończona zabawa i pies był ignorowany. Bardzo szybko załapała i nawet jak w zabawie przypadkiem dotknęła mnie zębami to natychmiast się wycofywała.
  • konsta-is-me Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 15:35
   Pies nie rozumie DLACZEGO ma nie sikać na dywan.
   Dlatego uczymy go sikac wyłącznie na dworze/macie i wtedy nagradzamy.
   Jak sika na dywan to natychmiast zabieramy gonna dwór ,żeby skojarzył sikanie z wychodzeniem.
   Jak gryzie , rozumiem że w zabawie, to mówimy "ała" i wiekszosc psów kojarzy że nie wolno, bo boli.
   A jak nie, to zabieramy rękę i przestajemy się bawić.
   Albo dajemy zabawkę i uczymy że zabawkę można gryźć a rękę nie.
  • mashcaron Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 16:17
   Psy doskonale rozróżniają ton głosu. Mój bardzo szybko nauczył się reagować na "nie" wypowiedziane stanowczym tonem. Jak się za bardzo rozkokosił , "nie" nie docierało i dalej podgryzał wystarczającą "karą" było zniknięcie obiektu zabaw, czyli po prostu wyjście do innego pokoju na minutę.
   Z sikaniem tak jak dziewczyny wyżej piszą, jak nasika na dywan nie karcić, nie zwracać uwagi, posprzątać jak pies jest zajęty czymś innym. Za każde załatwienie spraw na dworze nagradzać.
   Warto wprowadzić hasło i kiedy pies zacznie sikać mówić np. rób siusiu. W ten sposób pies się nauczy niejako załatwiać na komendę, co będzie pomocne jak np. nie masz czasu na długie obwąchiwanie okolicy, pies ma się załatwić względnie szybko.
   Mój ma prawie pół roku i poza osikaniem torby z płynami do prania postawionej na podłodze i sikaniem po nogach z radości od ok miesiąca nie ma wpadek.
  • sumire Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 17:20
   Cierpliwość, po prostu. Mały pies nie do końca kontroluje swoje odruchy typu sikanie i nie zawsze zdąża dać znać właścicielowi. Lepiej nagradzać za dobre sprawowanie niż karać za złe, bo to drugie może tylko nakręcać nieporozumienia między człowiekiem a zwierzakiem (zwłaszcza jeśli jest odroczone w czasie).
   I jak mashcaron pisze - psy świetnie rozróżniają ton głosu; może nie od razu, ale już na etapie paru miesięcy życia zaczynają rozumieć, że czegoś nie wolno robić, że trzeba przybiec, gdy pańcia woła etc. A na gryzienie są metody typu kończymy zabawę, wstajemy i odchodzimy od psa.
  • aqua48 Re: Jak pies ma wiedzieć, że robi coś źle? 05.10.21, 17:32
   Wystarczy nagradzać zachowanie pożądane. A wyprowadzać malucha trzeba często, zawsze po jedzeniu i piciu. Pies nauczy się szybko, że za sikanie na spacerze zostaje nagradzany i tak będzie postępował. Nie trzeba karać, krzyczeć, ani broń boże bić.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka