Dodaj do ulubionych

Ile godzin lekcyjnych w tygodniu?

06.10.21, 13:45
...Wasze poznoszkolne dzieci? Klasa mojego siodmoklasisty ma lekcji 37 w tygodniu - wliczając religię. Dużo czy mało?
Obserwuj wątek
   • gris_gris Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 17:14
    taje napisała:

    > Nie Polska - klasa 9. ma 30 godzin lekcyjnych (po 50 min). Nie mają religii ani
    > etyki ale są inne przedmioty, np dwie godziny zajęć teatralnych. 37 to bardzo
    > dużo.

    Taje, Twoje dziecko nie jest w szkole europejskiej? Brak religii/etyki to sugeruje smile
    • taje Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 17:26
     Jedno jest w EE (i tam niestety wciąż jest etyka lub religia), drugie jest w szkole międzynarodowej realizującej program brytyjski i tam nie ma ani religii, ani etyki. Podobnie jak w szkołach w systemie luksemburskim. EE tak mnie wykończyła w czasach pandemii, że w ubiegłym roku przeniosłam starszaka, zupełnie inny komfort życia dla dziecka i rodzica. Bardzo mi się podoba ich program nauczania i podejście multidyscyplinarne (vide wątek o nauczaniu plastyki - opisałam tam program zajęć ze sztuki). Najchętniej młodszego też bym przeniosła do brytyjskiej, no ale zawsze jest dużo przeszkód różnej natury, zobaczymy... A Twoje gdzie chodzą?
     • gris_gris Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 17:45
      A Twoje gd
      > zie chodzą?

      Do EE, na brytyjskie w naszym mieście nas nie stać niestety.

      U nas na szczescie szkoła w pandemii sprawdzila sie super, ale nam było łatwiej, bo starszy był w 5 klasie, wiec jednak wiekszosc czasu chodził normalnie, dopiero od 1 kl. szkoły średniej była nauka hybrydowa.

      Wiesz, czemu jest religia/etyka? Bo Dania i Szwecja tego wymagają, maja w konstytucji zapis o nauczaniu religii w szkole smile
      • taje Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 17:58
       Dania i Szwecja?! Nigdy bym się nie domyśliła - w ich sekcjach mało kto na religię chadza.

       U nas też chodzili normalnie w pandemii, z wyjątkiem 3 miesięcy na wiosnę 2020 ale wtedy to była pełna fikcja a nie nauczanie. Od czasu pandemii jestem wielką przeciwniczką edukacji zdalnej.

       W Lux są też oprócz prywatnych publiczne szkoły międzynarodowe finansowane przez rząd, w tym takie realizujące program europejskiej matury - jest tylu cudzoziemców, że rząd chce poszerzyć ofertę edukacji anglojęzycznej. Choć trudno się przenieść bo klasy pełne.
       • gris_gris Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 18:21
        taje napisała:

        > Dania i Szwecja?! Nigdy bym się nie domyśliła - w ich sekcjach mało kto na reli
        > gię chadza.

        Wiem, zabawne to!
        >
        > W Lux są też oprócz prywatnych publiczne szkoły międzynarodowe finansowane prze
        > z rząd, w tym takie realizujące program europejskiej matury - jest tylu cudzozi
        > emców, że rząd chce poszerzyć ofertę edukacji anglojęzycznej. Choć trudno się p
        > rzenieść bo klasy pełne.

        Ok, super! Swoją droga, jakie inne podejscie i mentalność, a niby takie podobne kraje. W Belgii szkoły publiczne moga byc tylko po francusku lub niderlandzku, wiec opcja publicznej szkoły po angielsku po prostu nie wchodzi w gre. Sa prywatne niedrogie, ale niezbyt dobre (lub nie ma jak je sprawdzic), wiec szkoda zachodu.
      • skat_0 Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 20:34
       Az przeczytalam dunska konstytucje, i ni huhu nic tam o nauce religii w szkole nie widze. Owszem Dania jest panstwem koscielnym i panstwo ma wspierac... owszem jest w prawie oswiatowym, ale to jakby nizej, i zadnego przymusu
       • gris_gris Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 22:25
        skat_0 napisała:

        > Az przeczytalam dunska konstytucje, i ni huhu nic tam o nauce religii w szkole
        > nie widze. Owszem Dania jest panstwem koscielnym i panstwo ma wspierac... owsze
        > m jest w prawie oswiatowym, ale to jakby nizej, i zadnego przymusu

        Nie znam dunskiego niestety i mozliwe, ze w informacja, ktora dostalam, jest nieprezyzyjna. Upierac sie nie bede! Z ciekawosci, w szkolach dunskich jest religia? Bo mowa jest o szkole miedznarodowej, gdzie dzieci ucza sie w sekcjach jezykowych z programem zblizonym do tego w kraju, z ktorego pochodza mowiac w uproszczeniu.

        • skat_0 Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 07.10.21, 16:39
         Jest przedmiot zwany wiedza chrzescijanska, rzeczywiście jest obowiazkowy w klasach 1-9 podstawówki, ale rodzice mogą z uwagi na konflikt sumienia dziecko wypisać. Program nauczania obejmuje etyke, opowiesci biblijne, religie chrześcijańskie oraz inne, a takze filozofię. Mam dziubdziusia w zerowce, wiec szczerze mówiąc z ciekawości poczytalam, bo mnie zaskoczyłas 🤣
  • biala_ladecka Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 17:43
   Moja młoda w siódmej klasie miala 37 bez religii/etyki. I przy stałym rozkładzie (8-14:30/15:20) był to lepszy układ niż 32h w poprzedniej szkole dwuzmianowej, gdzie potrafiła iść na 12:00 kończyć o 17:00, a następnego dnia iść na 8:00 i siedzieć do 16:00. Zorganizowanie zajęć pozalekcyjnych graniczyło z cudem.
  • kornelia_sowa1 Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 17:58
   35 h (w tym 2 religie i wdż) plus 2 godziny teoretycznie nieobowiązkowych zajęć z polaka i matmy (ale to niby na wyrównanie strat zdalnego więc chodza wszyscy).

   ma 1 h angielskiego ekstra w tygodniu i 5,5 h treningów.

   Syn bardzo dużo wynosi z lekcji, odrabia prace pisemne szybko. Na kartkówki się nie uczy, wystarczy ze raz przeczyta. Na sprawdziany czyta dwa razy wink więc już pewien wysiłek jest.
   w ubiegłym tygodniu mieli chyba codziennie kartkówkę- w tym -jeden sprawdzian tylko.

   W tych 35 h jest wdż, 4 wf, muzyka, informatyka- tu sa oceniani zawsze za prace na lekcji- nie wiem czy z uzyki sa jakieś sprawdziany. Z religii tez ich ksiądz nie zamęcza, wiec tych godzin do cięższej pracy mają 26.
   Tyle tylko że siedzą
  • ren.s Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 18:42
   Dzisiaj miałam rozmowę z moimi uczniami - klasa 3 technikum, pierwszy rocznik reformy Zalewskiej. Z religią mają 40 godzin tygodniowo. Są strasznie zmęczeni po miesiącu nauki. Narzekają na ocenozę z przedmiotów takich jak biologia, historia, chemia, które uważają za zbędne. Nie mają czasu na życie towarzyskie i chodzą niewyspani. Bardzo im współczuję.
  • kurt.wallander Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 06.10.21, 20:28
   1 kl. LO wg nowej podstawy 35 godzin + 1 godzina czarnkowego. Bez religii czy etyki.

   3 kl. LO wg starej podst programowej 29 godzin (też bez religii i etyki), ale nie jestem pewna, czy wszystko jest w dzienniku ujęte (czarnkowe + dod. godziny przygotowania do matury)
  • joyce_byers Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 07.10.21, 08:35
   Liceum profilowane. Od 8 do 15.55/16.55
   Po lekcjach szybki obiad i odrabianie lekcji. Obecnie nauczyciele fisiują i mają po 10 sprawdzianów tygodniowo. Oficjalnie wpisane 4 w edziennik. Reszta "pod stołem".
   Tydzień wygląda tak, ze dzieciak w łikendy uczy się i kompletnie nie wypoczywa. Efekt taki, że w klasie już kilkoro dzieciaków na antydepach.
   Tak, marzą o zdalnych bo stacjonarna szkoła jawi się tak jak wygląda czyli nauczyciele powariowali bo zbierają oceny "na zapas".
  • martitaz Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 07.10.21, 08:54
   V klasa i 30h do tego w tym semestrze 15 dodatkowych uzupełniających ubiegłoroczne zdalne. 3 razy po 7 lekcji, to bardzo męczące dni. Ktoś pisał, że to po 45 min i dużo przerw. Owszem, ale w takim razie spróbujcie w ciągu dnia pracy 7 razy zmienić zupełnie to, czym się zajmujecie. I za każdym razem pełna gotowość do odpowiedzi i pełne skupienie.
   • paulownia88 Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 07.10.21, 20:51
    princesswhitewolf napisała:

    > w UK wszystkie dzieci od 4 roku zycia maja zajecia w takiej samej ilosci godzin
    > . Troche sie to rozni o minuty w zaleznosci od lokalizacji. U nas zaczynaja 8:5
    > 0 a koncza 15:30
    >
    > Nikt nie narzeka
    A jak wygląda odrabianie prac domowych?
    • gris_gris Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 08.10.21, 08:43
     Przeciez takie małe dzieci nie maja zadań do odrabiania.

     Ja w innym kraju, ale moj syn miał zadania w klasach 1-3 w ilości nieprzekraczającej 1-2 godz tygodniowo, zadawane raz w tygodniu w jednym bloku. Potem klasy 4-5 juz częściej, ale nadal do pol godz dziennie, i nie codziennie. Teraz 1 klasa szkoły średniej (11 lat) i jest do godziny dziennie 2-3 razy w tygodniu maksymalnie. Powoli sie przyzwyczaja, zeby wykorzystywać okienka (zaplanowane lub nagle, przez nieobecność nauczyciela) do odrabiania lekcji w szkole, zeby miec mniej potem.

     Zadania zawsze sa tylko uzupełnieniem materiału omawianego w szkole.
      • gris_gris Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 08.10.21, 09:11
       kochamruskieileniwe napisała:

       > W polskiej szkole z reguly mają.

       Wiem, ale tam wyżej było o czterolatkach, no i Paulownia pytała o odrabianie lekcji, gdy dzieci wracają pozniej do domu bo dzien w szkole jest dłuższy, niz przeciętnie w Polsce. Moj syn wraca o 16:45.
      • kochamruskieileniwe Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 08.10.21, 09:19
       11 lat 5 klasa
       poniedziałek, język polski- komiks na piątek, matematyka 3 zadania, angielski - strona ćwiczeń (7 ćwiczeń w tym coś od odsłuchania)

       wtorek: polski - notatka z Pana Twardowskiego, matematyka 4 zadania, angielski - 2 strony ćwiczeń w tym dwa do wysłuchania oraz jedno video do obejrzenia (na piatek)

       środa biologia doświadczenie do wykonania i opisania (na przyszły tydzień) matematyka 1 zadanie (bo była kartkówka), polski - dwa ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń.

       Czwartek - geografia - pani nie było tydzień, nadrabiają tematy, do domu 4 zadania z przeliczania skali (na przyszły tydzień). Informatyka - coś maja zrobic w wordzie - na przyszły tydzień. historia - wypisac i narysowac rózne pisma (na piatek), matematyka - karkówka ogólnie xle poszła klasie 10 przykładów i dwa zadania na poniedziałek.

       Piatek????? znając życie będzie coś z angielskiego. Mimo, że nie powinno byc nic zadane.

       Na szczęście plastykę będą kończyc na przyszłej lekcji, muzyka - nauczyć się czytania nut prostej melodii (tzn wyćwiczyć) - syn odpuszcza, z techniki tylko przygotować materiały na następne zajęcia. uf, uf, uf....

       Birorąc pod uwagę tylko komiks (sensowna historia, estetyczna praca i czytelny tekst) oraz doświadczenie, to zdecydowanie więcej niż pół godziny dziennie uncertain

       Aha. Nic nie pisze o przygotwoaniach do sprawdzianów, bo zakładam, że takich nie ma. A tu w przyszłym tygodniu zapowiedziane są już trzy. (w tym tygodniu był tylko jeden) Sprawdzian to zapowiedziany. Klasówka znaczy się. O kartkówkach nie wspominam.

       O wyższych klasach się nie wypowiadam. Mają jeszcze gorzej. Daję przykład porównywalny dla Ciebie - tez 11 lat.

       • gris_gris Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 08.10.21, 09:47
        kochamruskieileniwe napisała:

        >
        > O wyższych klasach się nie wypowiadam. Mają jeszcze gorzej. Daję przykład porów
        > nywalny dla Ciebie - tez 11 lat.
        >

        Wiem, i współczuje. U nas na pewno tez bedzie czesto wiecej, bo to szkola średnia, a ponieważ wraca pozno, to czasu nie jest duzo. Ale to, co opisujesz, jest naprawde przegięciem…

        Moj mial komiks w czwartej klasie, i robili go w programie komputerowym do komiksów, wiec musiał tylko wymyślić historie i tekst.
         • gris_gris Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 08.10.21, 10:14
          kochamruskieileniwe napisała:

          > w czwartej klasie też mieli. (pisałam o tym w innym watku). Pewnie będą mieli t
          > o najbardziej wycwiczone. I na maturze wypowiedzą się w formie komiksu big_grin big_grin big_grin
          >
          > Aha - syn chodzi na 8:55 kończy 13:40 3x w tygodniu, dwa razy w tygodni o 14:3
          > 5

          To jest o tyle różnica, ze moj zaczyna o 8:15 i kończy o 15:45, jest w domu godzine pozniej. W srody kończy o 12:30 i idzie do szkoły muzycznej od 15 do 17:30. Czyli gdyby miał duzo lekcji, to by siedział codziennie cały wieczor (no i bedzie w starszych klasach…).
          • kochamruskieileniwe Re: Ile godzin lekcyjnych w tygodniu? 08.10.21, 11:29
           no więc własnie. zajecia dodatkowe. Trudne to wszystko dla dzieciaków.
           (wiem, coc o tym, ale syn nie chce odpuścić swoich ulubionych zajęc)

           na marginesie - mimo sprawdzianu, juz mają pracę domową z polskiego:
           Znajdź w Internecie utwór Adama Mickiewicza pt. ,,Pani Twardowska. Naucz się czytać i opowiadać o zdarzeniach.

           Czytanie: poniedziałek i wtorek (11 i 12.10.2021r.).
           Opowiadanie o zdarzeniach: środa i piątek (13.10 i 15.10).

           No i zapomniałam - na wtorek mają wyznaczony termin przeczytania lektury (Chłopcy z placu Broni). Zapmniałam, bo syn juz przeczytał.

           Nic to - jeszcze angielski i historia przed nimi....

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka