Dodaj do ulubionych

Kiedy się niepokoic-wzrost

07.10.21, 17:04
Nie mamy obecnie pediatry więc poradzę się ematki. Czy wzrost i waga na 3 centylu powinny mnie na tyle zaniepokoic żeby ciągnąć dzieciaka prywatnie do endokrynologa i robić mu badania? Podstawowe robi dwa razy w roku do karty sportowca i wszystko ok ale jednak spadl mi na tych centylach, nie duzo bo zwykle 10 nie przekraczal. Zapisalam prywatnie do endokrynologa i mam przyjść z wynikami już i nie wiem czy jednak nie przesadzam i skoro nie wypadł z siatki centylowej to jednak wyluzować i nie kluc i nie przeswietlac dzieciaka? 13 latek 146 cm i 33 kg. Nie choruje. Silny jak koń. Klasa sportowa-kapitan drużyny. Między wzrostem jego i kumpli z drużyny przepaść.
Obserwuj wątek
    • mia_mia Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:11
      Chłopcy potrafią wystrzelić późno, ale on jest niedużo większy od mojego 9 latka, a mój na tle rówieśników jakoś niespecjalnie wyrośnięty, przez większość życia był raczej w tej mniejszej części, teraz może trochę powyżej średniej. Ja bym sprawdziła, zwłaszcza jeśli zaliczył zjazd, pobranie krwi i prześwietlenie nie są specjalnie uciążliwe.
        • julita165 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 06:35
          Moj wlasnie skonczyl 10l i ma 156 cm. I nie iest najwyzszy w klasie choc faktem jest ze wyzszy kolega jest ze stycznia a moj z pazdziernika.
          146 cm w wieku 12l to bardzo malo ale czy to choroba to chyba troche zalezy od genow. Jacy Wy jestescie, rodzice? Mam sasiadke 13l, "kobieta" z niej juz. Biust itd i jest nizsza od mojego syna ale jej ojciec chyba ma ze 160 cm to po kim ona ma byc wysoka. W 8 kl w starej szkole syna jest chlopiec tez juz troche nizszy od mojego choc ma 13-14l ( nie znam go wiec trudno stwierdzic biorac pod uwage ze mogl zaczynac szkole jako 6l) ale on ma wysokich rodzicow, oboje ok 180 cm. Ma tez wysoka starsza siostre takze jego przypadek to rzeczywiscie moze byc jakies zaburzenie.
    • wapaha Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:15
      Pokaż mi swoje dziecko a powiem ci jak wyglądasz wink
      RZadko się zdarza by wysocy rodzice mieli niskie dziecko i na odwrót - niscy/średni rodzice mieli wysokie dziecko
      Jak rozwijaliście się wy ? Pamiętasz swoje/męza wymiary/wagę ?
      • slonko1335 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:22
        Pamiętam jak pod kontrolą zaburzeń wzrostu byliśmy że starszą. U niej dramatem była zawsze waga (poniżej siatki) i lekarka sprawdzał A nas na światłach i wychodził 25 wentyl i twierdziła że jakby patrzeć na rodziców to dziecko powinno się ok.tego samego centyla plasowac +/- 1 prog, więc to 10 na luzaku traktowałam ale 3 to już gorzej ale jednak to ciągle w siatce jest.
      • rb_111222333 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:24
        Z tego co wiem, to wzrost nie jest aż tak silnie powiązany z genami, bardziej mają na niego wpływ np. jakość odżywiania. Ja bym pewnie poszła do endokrynologa, ale ja wolę sprawdzić niż się zastanawiać, co jednak skutkuje tym, że część konsultacji, którą miało moje dziecko była niepotrzebna
        • alicia033 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:42
          rb_111222333 napisał(a):

> Z tego co wiem, to wzrost nie jest aż tak silnie powiązany z genami,

Wzrost to akurat jest mocno powiązany z genami i tylko skrajne niedożywienie lub ciężkie choroby mogą go zaburzyć.
        • paulownia88 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:54
          rb_111222333 napisał(a):

> Z tego co wiem, to wzrost nie jest aż tak silnie powiązany z genami, bardziej m
          > ają na niego wpływ np. jakość odżywiania. Ja bym pewnie poszła do endokrynologa
          > , ale ja wolę sprawdzić niż się zastanawiać, co jednak skutkuje tym, że część k
          > onsultacji, którą miało moje dziecko była niepotrzebna
          Znam wiele dzieci, których rodzice są niewysocy, a one porosły jak brzozy. Jednym z przykładów jest syn mojej kuzynki - ona niziutka, nie wiem dokładnie ile ma wzrostu, ale do 160cm sporo jej brakuje, mąż ze 170cm a syn wyrósł im do ponad dwóch metrów.
            • bi_scotti Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 16:06
              aguar napisała:

> tacy, o jakich Ty piszesz, owszem, się zdarzają, ale nie często.

Wystarczy popatrzec na second generation Chinese-Canadians, Portuguese-Canadians, Italian-Canadians ... zeby zobaczyc jak czesto "sie zdarzaja" (almost always smile) - diet ale tez i sposob zycia (np. brak ciezkiej pracy od najmlodszych lat, wieksza ilosc snu, warunki kieszkaniowe) definitely wplywa na wzrost dzieci nawet bardzo (!!!) niskich rodzicow. Nie wiem jak to dziala w druga strone ... Cheers.
          • shmu Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 20:43
            Spory procent dzieci ma innego genetycznego ojca. Nawet coraz częściej matkę. Wzrost jest w genach, ale owszem jakoś żywienia mocno na wzrost wpływa. Ale mówimy tu o skrajnych sytuacjach a nie: olaboga dzisiaj zjadłeś mało na obiadek.
      • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:34
        To nie zawsze się sprawdza. Jak dziecku waga i wzrost tak bardzo odbiegają od średniej dla danego wieku to zbadalabym to, chyba że rodzice nie przekraczają 160 cm. Teraz dzieci, zwłaszcza synowie, często przerastają ojców. Mój starszy jest wyższy od swojego ojca o 7 cm. Dziadków reż nie mial wysokich bo poniżej 180 cm). Sam też nie jest jakiś mega wysoki ale powyżej 180 cm na szczęście.
            • ichi51e Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 07:03
              zawsze mnie szokuje ze ktoś może patrzeć na wzrost w kategoriach życiowe osiągniecie bądź trauma. Ludzie są rożnego wzrostu z reka na sercu wzrost w ogóle nigdy nie był u mnie kryterium pod katem romantyczno-partnerskim (chyba ze mowa o irracjonalnym strachu przed bardzo wysokimi ludźmi) wręcz znam masę fantastycznych niskich facetów którzy tez na damskie towarzystwo nie narzekali. Jaka trauma?
              • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 12:36
                Ja akurat nie jestem fanatyczką wysokich mezczyxn ale spójrz na ematki, prawie wszystkie chcą wysokich facetów. A już mężczyzna poniżej 170 cm w ogóle je nie interesuje. I owszem, dla chłopców to ważne, ważniejsze niż dla dziewczyn, by nie być najnizszym albo znacznie nizszym od innych. Taka jest prawda, choć możemy zaklinać rzeczywistość. Mam synów i pamiętam jak starszy się czuł źle w gimnazjum z tym, że był jednym z niższych.
                • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 15.10.21, 21:15
                  primula.alpicola napisała:

> bergamotka77 napisała:
                  >
                  > > Osiągnięcie 170 cm znaczylo dobicie do tego wzrostu. Nauczycielka a taka
                  > niekum
                  > > ata.
                  > >
                  >
                  > Co się dziwisz berguniu, wszak nauczyciele en masse to tępaki.
                  > A teraz spierdallaj, cmok cmoksmile

En masse nie. Jest wielu sensownych, ale to nie twój przypadek. Piękny poziom rezprezentujesz sobą. I to pani dyrektor szkoły. Trochę wstyd.
        • hanusinamama Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 20:46
          A wiesz ile npo mąz miał w jego wieku wzrostu? Chłopcy w tym wieku czesto są jeszcze niscy. U córki w klasie wszyscy chłopcy dużo mniejsi od dzioewczynek, jeden wysoki ale matka ma dobre 190...MOje obie idą 10 centylem wagowym. 2 lekarzy mnie straszyło, kazali robic morfologie cuda wianki. Trzecia kazała poszukąc ksiazeczek zdrowia mojej i męża. Oboje mielismy podobną wagę, starsza to idzie wagowo jak mąz cały czas. U mnie sie czepiali bo wzrost 50 centyl a waga 10, podobno powinny byc podobnie
    • marianna211272 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:27
      zalezy jak wysocy jestescie wy .U mnie trojka pierwszy w wieku 13 mial juz 180 cm sredni tez wystrzelil,najmlodszy wystrzelil dopiero rok temu ma 16 lat ale jak juz wystrzelil to przerosl swoich braci.Ex maz nie jest jakos specjalnie wysoki chociaz w rodzinie mezczyzni wielkoludy. Ja i moja mama i babcia bylysmy wysokie babcia rocznik 1900 miala powyzej 175 cm.Jesli miesci sie w centylach nie martwilabym sie mozesz sprawdzic ale popatrz po rodzinie
    • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:28
      Ja bym zbadała na wszelki wypadek. Przecież co roku musi mieć badania lekarskie to i tak jest kluty? Mój syn ma 11 lat, 156 cm i 50 kg ( ubrania kupuje mu na 164 cm od tego sezonu bo juz na 158 cm przymale) Ale ma kumpli z pilki niższych i o głowę, z tym że to są 11-latki. Znam też 13-latka o gabarytach mojego syna, no ale to i tak ma 10 cm więcej wzrostu niż twój. Znam tez tak drobnego 13-latka jak Twój ale on jest na hormonie wzrostu.
        • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:38
          No to szkoda że nie połączyliście, ale jak trzeba to trzeba. Poszłabym do pediatry by doradziła ale moim zdaniem badania są konieczne dla świętego spokoju. No bo jeśli trzeba interweniować to lepiej wiedzieć wcześniej No i można mu zbadać docelowy wzrost- prześwietla się kości i widać ile urośnie.
          • slonko1335 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:45
            Tak trzeba zrobić RTG i sprawdzić wiek kostny. Mierzylam i wazylam go w weekend i dopiero sprawdziłam że to już 3 centyl a nie 10. Pediatry nie mamy na razie co stanowi problem ale nawet jak się znajdzie to i tak nowy będzie który to nie zna. W abonamencie lekarz stwierdził że przesadzam skoro jest 3 centyl i się zaczęłam zastanawiać czy może rzeczywiście bo na razie uruchamialam wszelkie znajomości żeby dostać się do endokrynologa nie za pol roku i zwatpilam jak wypisalam kolejne badania które ma mieć na wizytę .
            • samawsnach Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 18:49
              Oczywiście, że idź. Nie musisz na początek żadnych skomplikowanych badań robić, poza rtg nadgarstka, które Ci pokaże czy wiek kostny jest adekwatny, czy opóźniony. Jeśli lekarz będzie czymś zaniepokojony to na kompleksową diagnostykę może syna na parę dni w szpitalu położyć, by za to wszystko nie płacić poza NFZ ( badań może być sporo).
        • maeve_binchy Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:40
          Czy maz pozno urosl? Ile mierzycie?
          Jaki wzrost mieliscie w jego wieku?

Moich znajomych syn byl leczony hormonem wzrostu, za pozno zaczeli, wczesniej byli zbywani, dorosl do 168cm. Ale bez hormonu byloby zle. Tyle, ze oni sredniego wzrostu, drugi syn zdecydowanie wyzszy, wiec mieli podstawy do niepokoju.
    • triss_merigold6 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 17:42
      Weź zdiagnozuj porządnie.
      Idziesz do pediatry, żeby zrobić na NFZ morfologie z rozmazem, glukoze, tsh, żelazo, potas, RTG lewego nadgarstka, usg jamy brzusznej, ekg, do tego wapń (płatny) i z wynikami do endokrynologia przyjmującego w szpitalu. Musi być taki ze szpitala, żeby dał skierowanie na oddział, wyrzut hormonu wzrostu bada się w nocy, na oddziale.
          • alicia033 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 18:31
            Dokładnie.
            Sama mam dwoje dzieci, które idą lekko poniżej 3 centyla ale od urodzenia tak miały, bez spadków. Jedno zaliczyło pełną diagnostykę przy okazji szukania chętnych do pewnego programu badawczego - zdrowe jak rzepa, tylko niewielkie po rodzicach.
              • memphis90 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 19:59
                Czy sprawdzasz na tej samej siatce? Siatki są różne: starsze (kiedy dzieci były jeszcze piękne i szczupłe), nowsze (kiedy dzieci są grubsze i nie uprawiają sportow), lokalne (na podstawie nieco większych dzieci warszawskich), ogólnoświatowe Who'wskie... Wiele dzieci wypadających w normie na siatkach sprzed kilkunastu lat na dzisiejszych jest.... za chuda, jako że swiat pulpecieje i winniśmy dotuczac nasze potomstwo do tłustości statystycznej (sarkazm). Więc to pierwsza kwestia. Jeśli tak - sprawdzasz na tej samej siatce, a dziecko spadło od czasu rozpoczęcia treningow, to zdecydowanie do endo i lekarza sportowego, bo
                1.dieta może byc nieadekwatna do wysiłku (zbyt mało białka)
                2. Zbyt intensywny sport powoduje przedwczesne zamykanie chrząstek wzrostowych
                  • a.n.i.a.78 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 20:25
                    Syn kuzyna tak słabo rósł badali go w Prokocimiu. Uprawiał sport wyczynowo i to lekarze wskazali jako prawdopodobna przyczynę zahamowania wzrostu. Badania miał ok. Teraz ma 23 lata i ok 170 cm. Mama Tyle samo ojciec 180
                  • ela.dzi Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 22:37
                    One poszły już 20 lat temu i na takiej siatce starszy był wiecznie prawie na granicy wylecenia. Na szczęście na forum Kp dziewczyny linkowały siatki WHO i to mnie uspokoiło, a starszy 'dobił' do 10 centyla. Gdy się urodził młodszy to w książeczce i u pediatry były tylko siatki WHO.
                  • ichi51e Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 00:01
                    to tak nie działa. Siatka centylowa to nie bmi tylko obraz społeczeństwa - tyle jest takich tyle jest takich a ty na tle innych jesteś tutaj. Jeśli społeczeństwo urosło i przytyło to siatka się zmieniła zwyczajnie. 100 lat temu tez ludzie byli niżsi i drobniejsi
                    • hanusinamama Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 13:25
                      Nie wiem czy dobrze pamietam ale kiedyś doradczyni laktacyjna mówiła, ze siatka centylowa jaką wtedy podawano była robiona w wiekszosci na dzieciach karmionych sztucznie. Siłą rzeczy dzieci karmione cyckiem na tej siatce były nisko w centylach.
                    • ela.dzi Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 13:27
                      ichi51e napisała:

> to tak nie działa. Siatka centylowa to nie bmi tylko obraz społeczeństwa - tyle
                      > jest takich tyle jest takich a ty na tle innych jesteś tutaj. Jeśli społeczeńs
                      > two urosło i przytyło to siatka się zmieniła zwyczajnie. 100 lat temu tez ludzi
                      > e byli niżsi i drobniejsi
                      >

Tamta siatka była robiona na dzieciach warszawskich, które statystycznie są najcięższe w kraju. Dlatego ktoś poszedł po rozum do głowy i przestano jej używać.
    • macca4 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 18:17
      Idz jak najszybciej bo badania dlugo trwaja. Najpierw wykluczaja wszystko inne (tarczyca, alergie, celiakie itp), zwykle potem 0,5 roku obserwacji a dopiero potem badanie hormonu ale to trzeba sie do szpitala polozyc + wiek kostny, tomografia przysadki i wiele innych.
      Moze u nastolatkow jest inaczej.
    • mamtrzykotyidwa Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 18:26
      Sprawdź, bo rzeczywiście bardzo niski, nawet u nas 13 latka ma ciut ponad 150, a my ogólnie rodzina kurdupli, więc w sumie wiadomo, że już nie urośnie więcej niż parę centymetrów.
      U chłopca w tym wieku można jeszcze coś podziałać, za 3 lata będzie za późno.
        • mamtrzykotyidwa Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 03:44
          Nie zgodzę się tym, syn rósł tak samo. Był wyższy w odpowiadających okresach i wyższy sumarycznie urósł, ale też jest niski, jak na faceta i żadnego wystrzału nie było. Po 16 roku życia w zasadzie już nic nie urósł.
          U nas wzrost rodzinny mieści się między 145 cm u kobiet do 170 u mężczyzn, więc badać nie było co, bo wszyscy rośli zgodnie z tym schematem.
          Jeśli u was wzrost jest wyższy, a tylko syn taki mały, to badaj, nie ma na co czekać, bo przy takim wzroście obecnie może nawet do 160 nie dorosnąć, jeśli tempo wzrostu zwolniło. Niscy chłopcy nie rosną do 18stki, jak niektóre dryblasy.
    • babsee Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 18:43
      Moja córka zawsze była na 20-25 centylu z wagą( ze wzrostem akurat na 75-90) ale w klasie sportowej spadła do 15 centyla a potem do 10. Nasza pediatra dała nam zylion skierowań. Nie trzymaj się kurczowo wyniku tylko tego spadku. Jeśli leca centyla w dół, szukaj przyczyn. A jeśli idzie o Endo i podejście do wzrostu to jest porażka. Moja siostra walczyła ponad rok o hormon wzrostu dla córki i właśnie to debilne trzymanie się 3 centyla sprawiło że dziś siostrzenica ma 152 cm . Rodzice wysocy. Dziadkowie też. Ewidentnie był problem ale niestety nasi lekarze kurczowo trzymają się tabelek.
    • jkl13 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 18:43
      Pediatra nie pomoże, badania pod kątem nieprawidłowego działania przysadki robi się w szpitalu. Dobrze pamiętam,że jesteś ze Szczecina? Badania te robi szpital na unii lubelskiej, klinika zaburzeń metabolicznych,endokrynologicznych i licznych innych (długa i skomplikowana nazwa oddziału wink Tam was przebadają dokładnie, tylko musisz zdobyć skierowanie.
      Jeżeli to nieprawidłowe wyrzuty hormonu wzrostu, leczenie trzeba rozpocząć przed okresem dojrzewania. Dla was to ostatni dzwonek...
    • sandrasj Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 18:50
      Zrób badania, sprawdź wiek kostny, sprawdź tarczycę, przebadaj generalnie. Jak miałam 13 lat to się zatrzymałam na 152 cm, wyszło że mam niedoczynność tarczycy a wiek kostny już osiągnięty. Nie urosłam już.
      • sandrasj Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 18:51
        Mąż z kolei zatrzymał się na 165 cm, a matka olała sprawę, potem wyszło że ma problem z przysadką, oboje mamy niezbyt niskich rodziców, i wysokie na swój wiek dziecko. Ciekawe jacy bylibyśmy gdyby ktoś nas leczył w porę.
        • macca4 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 19:31
          z hormonem wzrostu to jest tak, ze moze sie go wydzielac bardzo malo albo po prostu mniej niz normalnie. Z tego co wiem 70% doroslych (z niedoborem w dziecinstwie) w doroslosci nie potrzebuje suplementacji.
          Moze u Was sie wydzielal w mniejszej ilosci i dopiero teraz "brakuje"?
          U nas przy urodzeniu 50 centyl, prawidlowe przyrosty do 6m i w ciagu kolejnego 1,5 roku spadek do 3 centyla. 0,5 roku obserwacji, kolejny rok badan i od 3 roku zycia hormon. Rodzice oboje blisko 50 centyla.
          W wieku 13 lat nie jest najnizszy w klasie - taki nizszy sredniak (155, 40kg bardzo szczupły)
          Pamietaj ze brak hormonu wzrostu wpływa nie tylko na wzrost ale na kosci, uklad krwionosny, samopoczucie psychiczne, emocjonalne i wiele innych. Moze byc zupelnie inna przyczyna - dlatego ogladaja przysadke na tomografii czy nie jest mala, czy cos jej nie uciska. Badaja alergie i wiele innych.
          Ale na pewno warto drazyc.
            • ponis1990 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 22:04
              A co, gdy tsh, ft3, ft3, vit.d, i hormon wzrostu, igf-y - wszystko w normie, alergie i celiakie wykluczone, kariotyp ok, mikromacierze ok, a dziecko ma lat prawie 12 i 125 cm (pewnie jest ciut wiecej, ale ma znaczna skoliozę która ,,ukrywa" mu z kilka dobrych centymetrów). Genetyk stwierdził, że to może jakiś zespól którego on nie zna i rozłożył ręce.
                • ponis1990 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 06:59
                  No właśnie nie podadzą. Nie bardzo wiem, gdzie mam jeszcze iść. Jesteśmy pod opieką endo oczywiście. Nocne wyrzuty miał robione dwa razy w życiu - jak miał 2,5 roku, i w zeszłym roku w marcu. Obydwa wyszły dobre. Wizytę kontrolną mamy w przyszłym tygodniu, endo zleciła kontrolne ft3,ft4 i tyle. Genetyk zrobił nam ten kariotyp i mikromacierze które wyszły dobrze i ,,on tez nie ma pomysłu, pewnie jakiś zespół bo widzi dysmorfie ale nie umie ich przypasować do żadnej znanej choroby". U nas niestety kilka czynników na ten wzrost sie składa jak tłumaczyli - a to, że ja mam 148cm, a to, że ta jego skolioza (już po operacji, ale nie jest skorygowana do zera, masywny garb pozostał, w planach kolejna operacja), niewydolnośc oddechowa z tym związana, przez lata problemy z jedzeniem. Za to jego intelekt jest w normie, pomimo wszystkich uniedogodnień młody chodzi do szkoły rejonowej, jest bystry, pogodny i świetnie sobie radzi. Martwię sie co będzie dalej, nie ukrywam, ale nie mowie mu tego rzecz jasna.
              • mia_mia Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 22:39
                To przecież bardzo możliwe, pewnie szukałaś też pomocy u innych specjalistów, czasem tak jest, że lekarze rozkładają ręce. Niestety nawet jeśli postawią diagnozę nie zawsze jest dostępne leczenie.
                • wapaha Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 12:11
                  maeve_binchy napisała:

> Kiedys trafilam o forum o niskoroslosci i byla tam wlasnie taka grupa - wyniki
                  > dobre i nie rosli. Zwykle, po wywalczeniu hormonu (czesto recepta i prywatny za
                  > kup uncertain) zaczynali rosnac.
                  >

Hormonem się leczy. LECZY
                  Nie można podawać w każdym przypadku bo nie każdy niski wzrost oznacza chorobę /zaburzenie. Po to są siatki centylowe - wszystkie wartości w siatce są normą
                  • lauren6 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 12:37
                    Jeśli bardzo niski wzrost ma w przyszłości spowodować u młodego mężczyzny masę kompleksów i depresję to chyba ten hormon jak najbardziej jest lekiem zapobiegającym takim zaburzeniom. Nie oszukujmy się, nikt nie chce należeć do 3% najniższych ludzi, bo te 3% to jeszcze jest norma. Nie każdy musi być wysoki czy średniego wzrostu. Z punktu widzenia niskiej osoby uważam, że każdy cm ma znaczenie.
                    • wapaha Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 12:41
                      lauren6 napisała:

> Jeśli bardzo niski wzrost ma w przyszłości spowodować u młodego mężczyzny masę
                      > kompleksów i depresję to chyba ten hormon jak najbardziej jest lekiem zapobiega
                      > jącym takim zaburzeniom. Nie oszukujmy się, nikt nie chce należeć do 3% najniżs
                      > zych ludzi, bo te 3% to jeszcze jest norma. Nie każdy musi być wysoki czy średn
                      > iego wzrostu. Z punktu widzenia niskiej osoby uważam, że każdy cm ma znaczenie.

Jeżeli w genach zaprogramowany jest ten wzrost na 3%to bezpodstawne podanie hormonu w celach estetycznych może zaszkodzić. Przecież organizm to cała masa procesów - również waga, wydalanie, stawy itd

Inna sprawa to podejście społeczne i fakt że zdrowy niski facet (bo kobiecie łaskawie darujemy) jest wpędzany w kompleksy
                        • wapaha Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 13:53
                          triss_merigold6 napisała:

> Zdaje się, że autorka chce przebadać dziecko, żeby wiedzieć czy jego niski wzro
                          > st wynika z dziedziczenia, czy jest skutkiem zaburzeń.
                          Nie odpisywałam w tej gałęzi autorce ale forum z frkacji :hormon wzrostu żeby dzieciak był wysoki i nie miał kompleksow
                          • astomi25 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 14:20
                            Tylko nalezy pamietac o tym, ze nikt hormonu nie przepisze, jesli z badan wyjdzie, ze jest on w odpowiedniej ilosci produkowany i przyswajany.
                            Mozna kupic na czarnym rynku za gruba kase, ale to moze byc katastrofalne w skutkach. Prowadzi do przerostu narzadow wewnetrznych m.in
                            • wapaha Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 16:35
                              astomi25 napisała:

> Tylko nalezy pamietac o tym, ze nikt hormonu nie przepisze, jesli z badan wyjdz
                              > ie, ze jest on w odpowiedniej ilosci produkowany i przyswajany.
                              > Mozna kupic na czarnym rynku za gruba kase, ale to moze byc katastrofalne w sku
                              > tkach. Prowadzi do przerostu narzadow wewnetrznych m.in
                              >

no dokładnie
                              a czytając powyższą gałąź można odnieść wrażenie że poleca się go jak paczkę dropsów uncertain
                              • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 16:54
                                Nie no oczywiście, że to ważna decyzja i leczenie drogie i musi mieć uzasadnienie bo to ingerencja w układ hormonalny, ale czasem nie na wyjścia. Mojej koleżanki dziecko jest na hormonie więc słyszałam z czym to się wiąże. Ale jej synek lat 13, wtedy jak go widziałam, wygladal jak mój owczesny 8 czy 9-latek. Bardzo to przyzywał młody, ze wszyscy go traktują jak dziecko. No i problem na wyjazdach bo hormon musi być trzymany w lodowce.
                      • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 17:05
                        Spotykałam się z dwoma niskimi facetami czyli ok.175 cm ( jeden może nawet ciut poniżej) i mieli niestety kompleksy na tym punkcie. Bo byli atrakcyjni i bardzo inteligentni ale często nawiązywali do tego wzrostu, zwłaszcza jeden. Mnie nie przeszkadzało to, że są niscy. Byli dobrzy w te klocki wink
      • ritual2019 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 19:14
        sandrasj napisała:

> Jak miałam 13 lat to się zatrzymałam na 152 cm, wyszło że mam niedoczynność tarczyc
        > y a wiek kostny już osiągnięty.

Moj syn mial zdiagnozowana niedoczynnosc tarczycy w wieku ok 8 lat, teraz ma 14, caly czas rosnie, rozwija sie normalnie. Jest chudy, niezbyt wysoki, ale rosnie caly czas. Dopiero zaczyna dojrzewac wiec skok jeszcze przed nim. Czy bedzie wysoki- tego nie mozna stwoerdzic bo to jest wypadkowa, jego tata byl normalnego wzrostu, ani niski ani bardzo wysoki, ja jestem raczej niska ale moi rodzice nie sa niscy. Rodzice meza niscy ale rodzenstwo jego matki czesc wysoka, czesc nie. Ja nie przeroslam matki ani ojca, siostra jest troszke wyzsza odemnie ale nie przerosla ojca a matke nieznacznie. Ja przestalam rosnac zaraz po pierwszej miesiaczce a mialam 10 lat. Nie mam problemow z tarczyca anie nikt wsrod krewnych nie ma.
    • ritual2019 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 19:06
      On chyba zawsze byl nizszy od wiekszosci rowiesniko. Mala grupa jest wyzsza, sredniakow jest najwiecej i tych nizszych jest malo. Tak naprawde to nie wiadomo czy jest sie czym martwic bo to jest samodzielne wnioskowanie przez osobe ktora nie jest lekarzem. Jednorazowy spadek nie musi swiadczyc o problemach, moze nawet nie byc to zakwalifikowane jako spadek. Jedynie obserwacja, regulrane pomiary wzrostu i wagi oraz interpretacja przez lekarza moze dac odpowiedz.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 19:34
      Nie przejmuję się bo mój wujek był drobnym malym chlopcem, nie pamiętam kiedy wyskoczył ale ma 192 cm wzrostu jest dobrze umięśniony ale od 60 lat szczupły ;P - nikt w rodzinie nie jest tak wysoki, przez całą podstawówkę moja ciocia jego bliźniaczka go bronila bo byla większa ;P.
      I tak samo już mój rocznikowo kolega dopiero w wieku 17 lat zaczał bardzo szybko rosnać i on jest mega wysoki.
      Ale mam też sporo kolegów co zawsze byli średni i mniejsi i już tak zostali.
      Dla przykladu ja - kobieta - byłam do 5-6 klasy najwyższa i skończylam z 162 cm wzrostu.
    • bei Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 19:41
      Moi synowie rowniez byli bardzo szczupli, wzrostu trochę więcej mieli, ale waga była masakrycznie niska. Bratanek mojego męża miał bardzo podobne wymiary i wagę, w wieku 14-15 lat podrósł do 172 cm, a wagę wciąż miał 33kg (wyniki badań OK), teraz mierzy 185, wazy więcej, ale wciąż szczypior z niego, ale to nic, ważne , ze sprawny i zdrowy. Co mówi Wasz pediatra? Albo rodzinny? To on kieruje do endokrynologa? By uspokoić głowę możesz wyniki Mu zrobić…
    • ajr27 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 19:50
      Mój syn taki był w tym wieku, ale on praktycznie od urodzenia miał wzrost na 3 centylu, a wagę na 25. I tak szedł cały czas, jako najmniejszy we wszystkich klasach aż do 2 gimnazjum. Ale on powielał co do joty rozwój swojego ojca, który też jako dziecko był taki mały. Teraz ma 182cm i wygląda jak klon swojego taty.
    • volta2 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 20:06
      raczej nie ma się czym nieopokoić, jeszcze trzeba się przyjrzeć rodzicom/genom

mój był długo niski i chudy, w odróżnieniu od starszego, który urósł bardzo szybko (garnitur z zakończenia 6 klasy był dobry do końca gimnazjum, bo już właśnie nie urósł jako 6 klasista, nowy dostał na bal gimnazjalny i dojechał z nim do matury)
      ten młodszy jak w końcu odbił, to po bracie nie odziedziczył żadnego ciucha z tego okresu, bo nagle zrobił sie wyższy od wszystkich w domu, jest teraz najwyższy w rodzinie. chudy jest dalej. niedowaga generalnie. przypłacił to rozstępami i byle jakim kręgosłupem, bo nie ma mięśni, by podtrzymać szkielet.
      • astomi25 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 20:30
        Slonko, uderz do E.Petriczko ( tylko nie wiem gdzie ona teraz przymuje).Da wam skierowanie na Unie, mlody powinien miec nocny (m.in nocny) wyrzut hormonu wzrostu.
        Na ten temat moge pisac ksiazki, cala moja trojka mala, w sumie nie wiadomo czemu. Tylko ja jako jedyna z rodziny jestem niska, moje rodzenstwo, rodzice i dziadkowie z drugiej strony wrecz wielcy ( 198, 202 cm itd)
        Byla teoria, ze ja mam jakies zaburzenie ( bo no jestem o 10 cm nizsza od mamy, o tacie nie wspominajac) ze moj organizm moze i wytwarzac hormon w odpowiedniej ilosci, ale nie jest on przyswajany. Przeszlam szereg badan, lacznie z tomografem przysadki i co? Gucio.
        Nie wiadomo co. Dzieciaki przebadane na wszystkie strony, pod opieka lekarzy od 2 r.z.
        Najstarsza skonczyla na 156, ale akurat u niej zrozumiale, nieodkryta celiakia i problemy z tarczyca.
        Srednia ma na razie 154, z rtg nadgarstka wynika, ze dociagnie do 156-158.Ma 13 lat.
        Najmlodszy ma teraz 8 lat i niecale 130 wzrostu. Kontrolujemy caly czas, co pol roku jezdzimy do Charité, zeby czegos nie przegapic.
        I nie daj sie zwiesc, ze to genetyczne...nawet jesli, trzeba sprawdzic. Syn przyjaciolki, rowiesnik sredniej ( pazdziernik 2008) ma teraz jakies 143 cm. Zawsze byl na 3 centylu. Ostatnio jakby stanal, panika, przeszedl wszystkie mozliwe badania u najlepszych specjalistow. Lacznie z badaniem genu ...jakiegos na S. ( moge sprawdzic)Gdyby byl uszkodzony,wiedzieliby na czym stoja,mlody dostalby hormon. Geny w porzadku. Wszystkie inne badania tez. A rtg nadgarstka mowi, ze wiek kostny nawet troche do przodu i mlody urosnie jeszcze 8, max 10 cm.
        Zalamali sie troche,mlody jest juz pod opieka psychologa.

A corka na jakim wzroscie skonczyla?
              • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 07.10.21, 21:30
                No to średni wzrost. Zbadaj słonko bo faktycznie rodzinnie nie jesteście wysocy, ale i tak jakoś za drobny syn się wydaje. Może to od sportu wyczynowego? Ile je? Jako sportowiec powinien więcej niż przeciętnie w tym wieku, bo dużo spala.
                • wapaha Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 16:40
                  bergamotka77 napisała:

> No to średni wzrost. Zbadaj słonko bo faktycznie rodzinnie nie jesteście wysoc
                  > y, ale i tak jakoś za drobny syn się wydaje. Może to od sportu wyczynowego? Ile
                  > je? Jako sportowiec powinien więcej niż przeciętnie w tym wieku, bo dużo spala
                  > .
                  >
                  Coś może być na rzeczy - z tym sportem wyczynowym. Ja trafiłam do szpitala ( z inną sprawą ) na badania jako 15latka i m.in. stwierdzono w wywiadzie nieskorosłość ( trenowałam wyczynowo do 14rż) Może być przypadek, a może prawidłowość -bo rodzice i dziadkowie średniego wzrostu i niscy ( kobiety 155-164, mężyźni 1,70-1,75 )
                  . Zrobiono również pod tym katem badania ( krew, eeg chyba rezonans ( CHYBA ), rtg nadgarstka itp . Nic z tym nie robiono dalej
                  • bergamotka77 Re: Kiedy się niepokoic-wzrost 08.10.21, 16:58
                    Sport wyczynowy wcale nie jest zdrowy, zwłaszcza dla rozwijającego się, jak u dziecka organizmu. A 13-latki w PL grają już na dużych boiskach i mnóstwo biegają. Mojemu, który jest nabity przyda sie taka porcja ruchu, ale szczupłym chłopcom nie bardzo, zwłaszcza gdy nie jedzą dużo.