Dodaj do ulubionych

Świadomość a zaniki pamieci

07.10.21, 20:26
Czym to się różni?
Czasowa świadomość nie oznacza trwałej
Ale jako człowiek zwykły nie umiem określić czy ta chwilową świadomość to efekt choroby
Czy zaniki pamieci: osoba coś podpisuje, teoretycznie jest świadoma, po wyjściu z budynku już nie pamieta, że cokolwiek podpisała
Czyli była świadoma w momencie podpisania dokumentu
Chociaż już za chwilę o tym fakcie nie pamiętała
I nie posiadała świadomości wagi podpisu
Psychiatra na rozprawie też zasłaniał się niepamięcią, ale jako świadek
Teraz kolejna już z biegłymi w oparciu o dokumentację medyczną
Ale uwrażliwione mnie na używania słowa pamiec
Obserwuj wątek
    • memphis90 Re: Świadomość a zaniki pamieci 07.10.21, 20:54
      Świadomość i pamięć to dwie różne rzeczy. Świadomość to stan, w którym zdajesz sobie sprawę z własnych procesów myślowych, odbierasz bodźce wewnętrzne i zewnętrzne i możesz na nie reagować. Pamięć to zapis wydarzeń czy doznań z przeszlosci, na skutek tworzenia polaczen neuronalnych. Świadomość jest tu i teraz, pamięć dotyczy przeszłości. Świadomość - szczególnie u osób z otępieniem - może być mocno ograniczona, labilna, takie osoby wymagaja stałej opieki osoby trzeciej, ale sytuacja w której nieubezwlasnowolniona osoba podpisuje coś będąc "nieświadomą", a potem już świadomość wraca i taka osoba funkcjonuje normalnie- jest raczej naciągana. Osoba świadoma może nie pamiętać, natomiast w drugą stronę to już nie za bardzo działa albo jest to mało wiarygodne - tj czy osoba nieświadoma (np w pełni nieprzytomna po wypadku) może jednak pamiętać co się działo, pamiętać ból lub twarze osób wokół niej.

Jeśli oglądałaś W głowie się nie miesci - to pamięć to były te regały pełne kolorowych kulek. Regały stały sobie cały czas, czasem sprzątacze wywalali zbędne kulki, w czasie świadomym natomiast stałe powstawaly nowe i jechały rurociągiem do regałów pamięci. A świadomość była wtedy, kiedy jeździł pociąg... 😜
      • vre-sna Re: Świadomość a zaniki pamieci 07.10.21, 21:44
        No nie funkcjonuje normalnie
        Już przed zdarzeniem
        Nie wie gdzie jest, ale umie się cieszyć, że wnuk odwiedza
        Nie rozpoznaje dni tygodnia
        Ale umie się cieszyć z pysznej zupy, która je bo ja lubi
        Nie umie wskazać nic sensownego w rozmowie, w sensie pytanie odpowiedź
        Ale umie np zrobić zakupy przy osobie towarzyszącej oczywiście myląc wartość pieniądza
        Nie chce czytać już parę mięs przed zdarzeniem ani rozwiązywać krzyżówek, bo nie ma ochoty
        A widzi się, że posiadając umiejętność czytania nie umie zrozumieć co czyta
      • vre-sna Re: Świadomość a zaniki pamieci 07.10.21, 21:52
        Rozumiem.
        Tylko nie wiem
        Czy będąc tylko świadkiem umiem wykazać te różnice.
        Mogę tylko polegać na obserwacji, tzn wspomnień, ale jak wykazać, że osoba podpisująca dokument nie była tego świadoma chociaż w jej mniemaniu być może była.
        Obiektywnie: to już nie była jej wola i ja to wiem
        Ale potrafiła zachować się w tych sytuacjach sobie znanych, bez wnikania głębiej, stereotypowo normalnie.
        Lecz znając mamę to było kompletnie nienormalne, że stała się bardzo agresywna co w ogóle nie było jej cechą np.
        Niby logicznie mówiła, ale zachowywała się bardzo nieadekwatnie do sytuacji np.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka