12.10.21, 07:11
Kiedy wreszcie wyhamuje trochę inflacja? Co z cenami paliw, to już jest jakaś tragedia, co nie zajadę na stację to drożej i to dużo. Usługi bardzo poszły w górę, o żywności nie wspomnę. Jest szansa, że trochę to przystopuje? Jak myślicie?
Obserwuj wątek
    • gaskama Re: Drożyzna 12.10.21, 07:16
      Nie, nie ma szansy. Zahamowanie inflacji nie leży w interesie PiS.
      Moim autem jeździ syn od pół roku. Zajechałam wczoraj na stację po raz pierwszy od wiosny. Zawsze pełen bak 200 zł. Wczoraj 260 zł. Będzie dużo, dużo gorzej.
      • sol_13 Re: Drożyzna 12.10.21, 07:36
        U mnie pełen bak zawsze był dobrze ponad 300, teraz 420. Plus taki, że do biura prawie nie jeżdżę, więc i tak wychodzę na plus.
              • paulownia88 Re: Drożyzna 12.10.21, 13:48
                dyzurny_troll_forum napisała:

> gulcia77 napisała:
                >
                > > Gaz po 3,08. Moi taksówkarze są wściekli, musimy podnieść ceny
                >
                > Ohhh może wreszcie doczekam dnia, że taksówkarze pozdychają z głodu...
                >
                Nie wiem, jak można życzyć tak źle ludziom. Można nie lubić taksówkarzy, ale oni też mają rodziny, dzieci. Co z ciebie za człowiek?
                  • paulownia88 Re: Drożyzna 12.10.21, 18:21
                    dyzurny_troll_forum napisała:

> paulownia88 napisała:
                    >
                    > > Nie wiem, jak można życzyć tak źle ludziom. Można nie lubić taksówkarzy,
                    > ale on
                    > > i też mają rodziny, dzieci. Co z ciebie za człowiek?
                    >
                    > Człowiek nienawidzący taksówkarzy jest ze mnie. Ich rodziny może spotkać ten sa
                    > m los, żeby się zaraza nie przenosiła....
                    >
                    > "Taksówkarz to złodziej i tak już zostanie.
                    > Pan Jezus w biblii ma to napisane."
                    >
                    Mam w dalszej rodzinie dwóch taksówkarzy - tak dobrych i uczynnych ludzi mało jest na świecie. Nie wiem, na kogo w swoim życiu trafiałaś, ale nigdy nie należy generalizować.
                    • dyzurny_troll_forum Re: Drożyzna 12.10.21, 23:02
                      paulownia88 napisała:

> Mam w dalszej rodzinie dwóch taksówkarzy - tak dobrych i uczynnych ludzi mało j
                      > est na świecie. Nie wiem, na kogo w swoim życiu trafiałaś, ale nigdy nie należy
                      > generalizować.

Dla rodziny i znajomych, być może, uczynnych. Jestem w stanie w to uwierzyć....
                      Klienta jednak zawsze oszuka i okradnie.
                      • umi Re: Drożyzna 13.10.21, 22:28
                        Trzeba swoja siec miec, a najlepiej kilku ludziow konkretnych. Jak sie sprawdzi, korzystasz i sie trzymasz. Jak sie nie sprawdzi, uciekasz jak od zarazy. Troche to wysilku wymaga, ale jak juz sie uda, masz szybki i profesjonalny dojazd w podbramkowej sytuacji. Wiec warto poszukac i wspierac tych porzadnych. A hooyowi po prostu nie beda mieli kursow innych niz od jeleni.
          • allijja Re: Drożyzna 14.10.21, 15:08
            >My z tego powodu każdy samochód zaraz po zakupie gazowaliśmy. Koszt instalacji zwracał się bardzo szybko

ja w zyciu bym tego nie zrobiła. No chyba że byłabym kierowcą zawodowym (w sensie olbrzymie ilosci paliwa) to może...
            po pierwsze to nie mogłabym parkować w swoim podziemnym garażu - zakaz dla samochodów LPG.
            Po drugie, moja kuzynka "zagazowała" sobie samochod i wieczne problemy z samochodem. Kiedy do mnie przyjechała (700 km) to cały czas spedziłyśmy w serwisie (autoryzowanym) i też za bardzo nie wiedzieli co z tym fantem zrobic bo samochód został "zagazowany" a nie fabrycznie skonstruowany na gaz.
            Po trzecie, butla zajmuje pół bagażnika.
            Po czwarte wreszcie...no ja jednak bałabym jeździc z potencjalna bomba w bagażniku.Wystarczy przyjrzeć się niektórym wypadkom, w których natychmiast po niewielkim zderzeniu pojawia sie pożar a ludzie palą się w środku zanim ktokolwiek zdoła im pomóc - choc wokół sa inni ludzie i checi do pomocy nie brakuje. Chocby wstrzasający wypadek na S6, ktorą jeżdżę nad morze, gdzie w pożarze samochodów, w wyniku w sumie niegroźnego zderzenia, zginęło 6 osób - w wyniku pożaru właśnie. Gdyby nie pozar to nikt by nie zginął. Ale wybuch był tak gwałtowny że nie dało sie pomóc uwięzionym w samochodzie. No dla mnie to niemal pewne, że gaz miał w tym swój udział.
            No dobra...Jechałam z oną kuzynka nad morze jej samochodem i ona wydała na gaz kilkadziesiąt zł, chyba ok. 40. Ja pewnie wydałabym na ten sam odcinek jakies 60 zł, z tego co pamietam tamtą cene benzyny. Przy czym kuzynka mówiła, że po mieście nie ma żadnej korzyści z gazu, sprawdza sie tylko na dłuższych trasach. Ja na długie trasy jeżdże 2 razy w roku, normalnie po miescie.
    • kochamruskieileniwe Re: Drożyzna 12.10.21, 07:23
      Cena ropy rośnie jak na drożdzach
      tu ceny z londyńskiej giełdy za ostatni rok:
      www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ROPA

a tu ceny gazu:
      www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=GAZ-ZIEMNY
      Przyczyny wzrostu to osobny temat-rzeka.

A jak na swiecie paliwo idzie w górę, zaraz wszystko inne równiez idzie w górę. Plus dodatkowe czynniki polityki lokalnej
      • joaz Re: Drożyzna 12.10.21, 07:52
        Tylko, że w Polsce połowa ceny paliwa to podatki.

kochamruskieileniwe napisała:

> Cena ropy rośnie jak na drożdzach
        > tu ceny z londyńskiej giełdy za ostatni rok:
        > www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ROPA
        >
        > a tu ceny gazu:
        > www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=GAZ-ZIEMNY
        > Przyczyny wzrostu to osobny temat-rzeka.
        >
        > A jak na swiecie paliwo idzie w górę, zaraz wszystko inne równiez idzie w górę.
        > Plus dodatkowe czynniki polityki lokalnej
        • mia_mia Re: Drożyzna 12.10.21, 07:48
          Ogólnoświatowe ceny są… ogólnoświatowe, a to my w cywilizowanym świecie jesteśmy w czołówce inflacyjnej. Drukarnie odpalono na długo przed podwyżkami cen energii i covidem, ale się chciało debilom 500+, 13,14, płacy minimalnej oderwanej od rzeczywistości, idiotycznych pseudoinwestycji i Glapińskiego na czele BC, no to mamy wszyscy to czego debile chcieli, co najciekawsze oni drożyznę prędzej Tuskowi przypiszą niż rządowi. Teraz jeszcze odpuścimy 700 miliardów, bo jakiś facet ma nierówno pod sufitem i zatęsknimy za inflacją rzędu 5%.
          • kochamruskieileniwe Re: Drożyzna 12.10.21, 07:52
            Ale ceny paliw maja ogromny wpływ. I o to mi chodzi. To jeden z elementów.

Wiesz - debilom zachcialo sie 500+ ...Ale wszyscy je ochoczo biorą, tłumacząc, że to zwrot podatków, które zapłacili suspicious
              • lauren6 Re: Drożyzna 12.10.21, 08:00
                Suweren nic nie odczuje, bo właśnie po to drukują pieniądze, by na socjale dla suwerena starczyło.
                Po dupie dostanie tradycyjnie klasa średnia, w szczególności młodzi na dorobku.
              • heca7 Re: Drożyzna 12.10.21, 09:41
                tanebo001 napisał:

> Jeden plus jest taki ze suweren szorując gołą dupą po betonie przejrzy na oczy.
                > ..
                >

Chyba śnisz tongue_out Tak się niestety składa, że mam w bliskim otoczeniu mnóstwo "suwerenów" i oni uważają, że PiS jest cudowny , wizjonerski i robi wszystko z sercem na dłoni dla Polaków. Żeby tylko im ta wstrętna Unia nie przeszkadzała to mielibyśmy raj na ziemi tongue_out To wszystko wina "obcych' i wichrzycieli z innych partii. Jesteśmy niewdzięczni i ślepi, zdrajcy cudownego narodu itd. PiS nam dał takie pieniądze a my niewdzięczni nie skaczemy i nie klaszczemy uszami. Umieją wytłumaczyć każdą niegodziwość. Są impregnowani na wszystko poza bzdurami PiSu.
              • trampki-w-kwiatki Re: Drożyzna 12.10.21, 10:26
                tanebo001 napisał:

> Jeden plus jest taki ze suweren szorując gołą dupą po betonie przejrzy na oczy.
                > ..
                >
                Nie przejrzy, mam w rodzinie suwerena, więc wiem jak wygląda ich proces myślowy.
                Inflacja to skutek tego, że pazerne firmy brały tarcze, a wystarczyło nie kraść, mieć oszczędności na czas lockdownu i po prostu w milczeniu chwalącym Pana Prezesa przełykać stratę, która rosła każdego dnia.
                Do tego wykańczają nas pieniądze, które wysysa z nas Unia. Poza tym jest cudownie, wszyscy mają podwyżki, kredyty są tanie, raty za lodówkę niewielkie.

• runny.babbit Re: Drożyzna 12.10.21, 08:51

> ...Ale wszyscy je ochoczo biorą, tłum
              > acząc, że to zwrot podatków, które zapłacili suspicious
              Możesz wysłać do rządu jeszcze więcej swoich pieniędzy, żeby biedaczki nie musieli nam bez przerwy podatków podnosić....
            • dyzurny_troll_forum Re: Drożyzna 12.10.21, 11:48
              narodowa_racja_stanu napisał:

> Płaca minimalna oderwana od rzeczywistości? Rozumiem, że godność najsłabiej zar
              > abiających nie ma dla Ciebie znaczenia?

Najsłabiej zarabiający nie mają godności....
            • mlodyniedowziecia Re: Drożyzna 14.10.21, 14:19
              Wzrost płacy minimalnej o 50% w ciągu 5 lat jest oderwany od rzeczywistości tj. produktywności i realiów rynkowych (tzn. wzrostu płacy na wolnym rynku).
              Dodatkowo nie ma nic wspólnego z godnością najsłabiej zarabiających albowiem w tym samym czasie dobra, których klasa niższa potrzebuje dla zachowania egzystencji (chleb, wędlina, mięso, owoce, warzywa, ogrzewanie) i pożąda (mieszkania, działki, materiały budowlane) drożały szybciej. W efekcie podwyżka okazała się... obniżką, bo kupią za to mniej.
                • mlodyniedowziecia Re: Drożyzna 14.10.21, 17:07
                  To nie jest kwestia sądów tylko cen. W mojej piekarni chleb zamiast 1.85 kosztuje 3 zł. Mieszkania w wielu miejscach droższe o 60-100%. Działki podobnie. Zobacz ceny drewna, stali, stawki wykonawców. Gaz podrożał, prąd podrożał, śmieci też, jak i czynsze w spółdzielni. O węglu nie wspomnę (z 850 do 1250 zł/ t).
        • lauren6 Re: Drożyzna 12.10.21, 07:59
          Ten rząd jest nie do obrony. Nadal mamy najniższe stopy procentowe w Europie, a Matołuszek twierdzi, że inflacja jest korzystna. Dla rządu - tak, bo zwiększają się wpływy z VAT.

Wypowiedzi o tym, że inflacja jest ok, bo wynagrodzenia rosną jest skandaliczna, bo oznacza, że rząd celowo nakręca spiralę płacowo-cenową. Zanim się obejrzymy inflacja to będzie już 10%, albo i więcej, i matołki pewnie zaczną skokowo podnosić stopy procentowe. Najgorsze, że stanie się to z dnia na dzień i ludzie pewnego dnia obudzą się słysząc informację, że rata ich kredytu hipotecznego wzrosła nie o 50 zł, ale o 500 zł, albo i więcej.

To są ekonomiczne nieuki, które być może celowo oddadzą władzę w 2023 roku, by kto inny sprzątał ruinę, którą pozostawią.
          • paulownia88 Re: Drożyzna 12.10.21, 18:23
            runny.babbit napisał(a):

> Wybrał każdy kto głosował na PiS, ziobrystow, kukiza lub został w domu czekając
            > na rycerza na białym koniu.
            To co robić, pani, co robić? I tak źle, i tak do doopy. Może po prostu w cholerę się powiesić, mordując przedtem własną rodzinę, co by nie musiała już żyć w tym przeklętym przez ludzi i Boga kraju.
    • aurinko Re: Drożyzna 12.10.21, 07:28
      Ceny nawozów wzrosły kilkukrotnie. Przed nami podwyżka prądu. Planowana jest corocznie podwyżka akcyzy. Podwyżki żywności dopiero się zaczęły. Nadzieja w sieciach, które negocjują ceny z producentami, niezrzeszeni sklepikarze będą mieli mocno pod górkę bo ceny już szaleją. Olej kujawski we wrześniu w hurtowni 7.29, cena z wczoraj 8.49. Cukier w hurcie podrożał o 80 groszy w ciągu 2 tygodni. Zdrożało masło i sery. I to nie po kilka groszy uncertain
    • jowita771 Re: Drożyzna 12.10.21, 07:35
      Też wczoraj się zastanawiałam w sklepie. Zwykle ceny lekko idą w górę, zauważam to, jak porównam jakieś zakupy sprzed kilku miesięcy, a teraz widać od razu, drożeje w oczach
              • melikles Re: Drożyzna 12.10.21, 08:52
                Nie, emiraty Dubaju w ramach ZEA nie jest krajem surowcowym od dobrych kilkunastu lat. Szejkowie wpompowali astronomiczne pieniądze w rozbudowę infrastruktury turystycznej, logistycznej i handlu. Do tego jest to światowe centrum finansowe.

"Dubaj i Deira (niepodległa w tamtym czasie) stały się bardzo ważnymi portami dla zachodnich przedsiębiorstw. Większość nowych centrów finansowych zostało wybudowanych na terenie portu. Dubaj budował swoją pozycję jako ważny punkt na trasach transportowych w latach 70. i 80. XX. Obecnie miasto jest ośrodkiem i portem turystycznym (Port Jebel Ali, wybudowany w latach 70. XX wieku, jest największą przystanią na świecie stworzoną przez człowieka) oraz ośrodkiem dla przedsiębiorstw informatycznych i finansowych wraz z nowym Światowym Centrum Finansowym (Dubai International Finance Centre – DIFC). Transport lotniczy jest kontrolowany przez Emirates Airline, założoną przez rząd w 1985 roku. Linia posiada swój główny port tranzytowy w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Dubaju, w 2005 roku przewiozła 12 mln pasażerów.

Rząd założył specjalne strefy, którym przypisano odpowiednie funkcje, i w których zakładają centra firmy z określonych branż, np. Dubai Media City jako część TECOM (Dubai Technology, Electronic Commerce and Media Free Zone Authority), w której siedziby mają firmy z branży IT, takie jak: EMC Corporation, Oracle, Microsoft i IBM, a także z branży mediów: MBC, CNN, Reuters, AP. Dubai Knowledge Village (KV) to centrum edukacyjne i treningowe, dla przyszłych pracowników innych wolnych stref."
              • sumire Re: Drożyzna 12.10.21, 10:26
                Już nie - Dubaj ma zapasy ropy na circa 10 lat w tym momencie. Dlatego robią wszystko, żeby się uatrakcyjnić gospodarczo i turystycznie (i nawet im to wychodzi, ale ogromnym kosztem, w dużej mierze za pieniądze pożyczane od sąsiadów). To też jest taki trochę kolos na glinianych nogach, zwłaszcza że jest bardzo zależny od zagranicznych pracowników.
          • lauren6 Re: Drożyzna 12.10.21, 10:04
            Akurat porównanie do Wenezueli jest nietrafione, bo polska gospodarka nie opiera się na jednej gałęzi eksportu.

My wytyczamy własną drogę destrukcji: taki mix PRLu, brexitu, Grecji. Na koniec pewnie podzielimy los Białorusi, która powoli przestaje być suwerennym państwem i być może za kilka lat zostanie przyłączona do Rosji.
    • asfiksja Re: Drożyzna 12.10.21, 09:04
      No ale co byś chciała? Świat sobie zrobił roczne wakacje od pracy i produkcji, na kredyt. I teraz spłacamy ten kredyt inflacją. Może się spełni marzenie Morawieckiego (to o ludziach pracujących chętnie za miskę ryżu).
      • kochamruskieileniwe Re: Drożyzna 12.10.21, 09:34
        Jakoś tego nie bierze się pod uwagę. Oraz faktu, że pieniądze z tarczy brali wszyscy. Łącznie z tymi, którym biznesy rozkwitły podczas lokdownu. Co mnie dosć zdziwiło, że tak bez żenady się do tego przyznawali Nawet tu na forum! Jednocześnie ubolewając nad stanem gospodarki.
            • madami Re: Drożyzna 12.10.21, 12:13

> No własnie. Uwielbiam takie widzenie. Kto nie z nami, ten przeciwko nam!
              > Mozna nie byc zwolennikiem pisu i zauwazac różne zjawiska, wyobraź sobie...
              >
              No właśnie ręce opadają, ja nigdy przenigdy nie byłam zwolenniczką PIS ale wystarczy pisnąć słówko, że coś tam dobrze zrobili ( przy czym milion rzeczy zrobili źle) od razu zaczynają na ciebie wrzeszczeć, że jesteś pisiorem. Ludzie skrajna polaryzacja i klapki na oczach doprowadzą was do zguby, serio.
              • natalia.nat Re: Drożyzna 12.10.21, 14:31
                Tyle że oni nie zrobili jednej dobrej rzeczy. A tak wysoka (najwyższa w Europie) obecna inflacja jest w głównej mierze ich zasługą: rozdawnictwa, pompowania socjalu a co za tym idzie malejącej stopy aktywności zawodowej, błędnej polityki monetarnej, dodrukowywania pieniędzy, zadłużania kraju, niezbilansowanego budżetu, zwlekania z podwyżkami stóp przez NBP itp. Gdyby państwo działało prawidłowo, inflacja mogłaby być niższa i zbliżona do średniej europejskiej. A to duża różnica.
                • madami Re: Drożyzna 15.10.21, 11:55
                  To czy zrobili coś dobrego czy nie to kwestia subiektywna. Ja akurat jestem zwolenniczką rodzinnych programów socjalnych ale wspierających klasę pracującą. 500+ nawet w obecnej, rozdawniczej nierobom formie, ma sporo plusów choćby rozwój usług około pińscetplusowych a to z punktu widzenia gospodarczego jest bardzo korzystne.
                      • madami Re: Drożyzna 16.10.21, 16:38
                        Dla rodzin z dziećmi wink o najniższych dochodach. Na pewno w tej grupie społecznej zmalał poziom biedy, te rodziny odżyły, zaczęły wychodzić z domu i korzystać z rozrywek, wyjeżdżać na wakacje, kupować lepsze jedzenie to jest fakt. Większość z tych rodzin, pracujących rodzin, wcale nie jest patologiczna, większośc socjalnych środków idzie faktycznie na dzieci, ponoć pierwszym rzutem były remonty i zakupy typu pralka czy telewizor, po jakimś czasie zaczęli przeznaczać środki na usługi, np. zajęcia sportowe czy językowe, są tacy, którzy oszczędzają te środki dla dzieci na studia, moja studentka mówiła mi, że całe 500+ jej rodzice odkładali i dzięki temu może studiowac w dużym mieście. Absolutnie nie jest prawdą, że 500+ = patologia - jest to manipulacja i przekłamanie.
          • leosia-wspaniala Re: Drożyzna 12.10.21, 11:51
            Ale ona ma rację. I to nie jest żadna obrona PiS-u. Tak, wiele osób brało tarczę, zwłaszcza tych którzy są na jednoosobowej DG, ale realnie pracują na etacie i ich byt nie był zagrożony.
            • runny.babbit Re: Drożyzna 12.10.21, 12:14
              Wina jest tych którzy wprowadzali takie przepisy, które umożliwialy wyprowadzanie kasy z budżetu. Przecież po to były te ustawy covidowe, żeby można się było nachapac. A że przy okazji spadlo też trochę innym to już nikogo nie obchodziło. Kto miał się wzbogacić ten to zrobił. Ta ryba naprawdę psuje się od głowy i ciężko będzie to bronić. Bo to że kreują system w którym albo rabujesz albo ciebie obrabuja, to jak najbardziej wina PiS.
              • zwyczajnamatka Re: Drożyzna 12.10.21, 16:03
                Przede wszystkim to zamknęli wszystko. Lockdownow im się zachciało. Oni już powinni siedzieć za to, za zamknięcie gospodarki, szkół, lasów itp. Nie rozumiem dlaczego jeszcze są przy władzy, a nie w więzieniu.
                • narodowa_racja_stanu Re: Drożyzna 12.10.21, 18:10
                  Mieli pozwolić na setki tysięcy zmarłych emerytów więcej? Pandemia pokazała, jacy niektórzy za zwierzęcymi egoistami. Na gazeta.pl codziennie niektórzy kpli z setek zmarłych dziennie.
                • alicia033 Re: Drożyzna 12.10.21, 18:37
                  zwyczajnamatka napisał(a):

> Nie rozumiem dlaczego jeszcze są przy władzy, a nie w więzieniu.

bo cała masa kretynów w rodzaju srajpera, tanebo, mia_mia, araceli i innych tosiek uważa, że to bohaterowie, ratujący życie.
                    • zwyczajnamatka Re: Drożyzna 12.10.21, 19:12
                      Mnie? Dziękuję już miałam, baaardzo lekkiego. Pracowałam przez cały czas, przez wszystkie lockdowny, w szpitalu. W naszym szpitalu były przypadki covidu. NIKT nie umarł, ani z pacjentów ani z personelu.
                      Moje zdanie od zawsze było takie samo, żadnych lockdownow być nie powinno, kto się boi niech się izoluje, staruszkowie powinni być pozamykani, a nie 30-40 latkowie i dzieci. Młodzi ludzie czyli w wieku produkcyjnym powinni cały czas pracować, studenci studiować, dzieci uczyć się. Kto się boi, ma choroby, a jest jeszcze w wieku produkcyjnym powinien mieć możliwość izolacji i tyle.
                      Żadne lockdawny, żadne tarcze, ale dobrze wam tak covidowym świrom, będziecie płakać i płacić, to przez was takie ceny.
                      • narodowa_racja_stanu Re: Drożyzna 12.10.21, 19:27
                        A dziesiątki tysięcy zmarłych to nic takiego. Sam bym chronił emerytów będąc u władzy i miałbym w nosie popiskiwania egoistycznych gówniarzy, że nie mogą sobie iść na dyskotekę.
                          • tanebo001 Re: Drożyzna 12.10.21, 21:15
                            Też się zastanawiam na czym niby ma polegać związek lockdaunów z kryzysem. Antyszczepy bredzą coś o tym że nie pracowaliśmy i nie mamy kasy. Tylko że kasy mamy aż za dużo bo nadal płacimy te ceny.
                            • runny.babbit Re: Drożyzna 12.10.21, 21:26
                              Zrozumiałbyś, gdybyś ślepo nie wierzył w covidowe szaleństwo. Kryzys wynika choćby stąd że po pierwsze, wydaliśmy ogromne pieniądze na tarcze ( już nie wspominając o wałach typu respiratory Szumowskiego i maseczki bez atestu)i zasiłki opiekuńcze, bony turystyczne, po drugie zniszczylismy lockdownem część firm, więc te co zostały mogą sobie teraz podbić ceny, po trzecie sztucznie zduszony popyt wrócił że zdwojoną siłą. To plus przerwane łańcuchy dostaw powoduje wzrost cen.
                              Na chłopski rozum- gdyby można było bezkarnie sobie nie pracować przez wiele miesięcy, to byśmy to robili częściej prawda? Ale pieniądze biorą się z pracy..... prawdziwe, nie te wydrukowane, których fakt, mamy teraz w nadmiarze.
                                • runny.babbit Re: Drożyzna 12.10.21, 21:56
                                  Jestem z obozu "mordującego staruszków", który uważał że lockdown jest gorszym zagrożeniem niż sam covid. Sam sobie odpowiedziałeś- pusty pieniądz napędza inflację.
                                    • madami Re: Drożyzna 15.10.21, 12:52

> Czyli uważasz, że dla dobra narzekającej na inflację klasy średniej powinno umr
                                      > zeć jeszcze więcej seniorów?

tak umarło 150 tys. osób nadmiarowo, przez lockdown - zadowolony czy cały czas za mało?
                                        • kokosowy15 Re: Drożyzna 15.10.21, 19:30
                                          Nie wiesz? Statyści pozajmowali miejsca w szpitalach, starcy pod respiratorami i dla młodych i zdrowych tych miejsc zabrakło. No i brak możliwości pójścia do klubu wykończył wielu psychicznie, do prób samobójczych włącznie.
                                          • runny.babbit Re: Drożyzna 15.10.21, 19:44
                                            kokosowy15 napisał(a): . No i brak możliwości pójścia do
                                            > klubu wykończył wielu psychicznie, do prób samobójczych włącznie.

Ale się od pięknej strony pokazujesz w tym wątku, ciekawe czy to widzisz?
                                            Zabrakło jeszcze tylko typowego komentarza że depresję mają bo im się w dupach od dobrobytu poprzewracało. Dno.
                                            • kokosowy15 Re: Drożyzna 15.10.21, 19:50
                                              Poczytaj sobie "odkrywcze" opinie uczestników tego forum na temat braku pandemii, selekcji naturalnej starców, zbyt wysokiej płacy minimalnej, trzynastej emerytury jako przyczyny inflacji. Ja ironizuje, a niektórzy piszą całkiem poweznie.
                                                • kokosowy15 Re: Drożyzna 15.10.21, 20:12
                                                  To twoja opinia. Ja jestem zdania, że przy istniejącej inflacji należy podnosić place minimalna i socjal żeby umożliwić życie tym, którzy z tej minimalnej (ok 20 % pracujących) i socjalu żyją. Przyczyny inflacji są nieco inne, choć w wykonaniu naszych władz bardziej dotkliwe niż na świecie. Np wzrost cen nośników energii to prawo podaży i popytu, podstawowa reguła gospodarki kapitalistycznej.
                                                  • runny.babbit Re: Drożyzna 15.10.21, 20:29
                                                    Podnoszenie socjalu to właśnie prosty przepis na inflację. Podnoszenie pensji minimalnej- świetny pomysł, pracodawcy na pewno nie wpadną na to, że jak im zwiększą koszta to żeby je przerzucić na klienta 😂
                                                  • kokosowy15 Re: Drożyzna 15.10.21, 21:31
                                                    Jak można nie podnosić płacy minimalnej czy socjalu, jeżeli koszty życia są coraz większe, i jak to wykazał Mlodyniedowziecia, wartość nabywcza, mimo podwyżek, spada? Chyba nikt nie chce skazać współobywateli na niedożywienie, zamarznięcie, choroby. A swoją drogą, jak to jest, że podczas gdy jest coraz lepiej, PKB rośnie, jest ciągły postęp - liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie także rośnie, na oświatę brakuje, na służbę zdrowia także? Może cały ten wzrost konsumowany przez niewielka grupę, i dla innych już nie wystarcza?
                                                  • mlodyniedowziecia Re: Drożyzna 16.10.21, 09:03
                                                    Problem polega nie na podwyżce płacy minimalnej lecz na podwyżce jej bez związku ze wzrostem produktywności. Tak tworzy się spiralę inflacyjno-płacową. Teraz to już trzeba podnosić płacę minimalną, co... wpłynie na kolejną podwyżkę cen.
                                                  • runny.babbit Re: Drożyzna 16.10.21, 09:19
                                                    Przytaczając sławne cytaty- wystarczy nie kraść 😏 po drugie, rzeczywiście kto może i potrafi ucieka przed opodatkowaniem, raje i oszustwa podatkowe to nie jest tylko polski wynalazek przecież. U nas problem polega na tym, że PiS chce strzyc tych których mu najłatwiej złapać, a nie tych którzy powinni więcej wpłacać.
                                                  • narodowa_racja_stanu Re: Drożyzna 16.10.21, 10:34
                                                    Przede wszystkim skala robi efekt. Klasy średniej jest więcej, niż naprawdę bogatych. Dodatkowo klasa średnia w naszym wspaniałym kraju jest tak libertyńska, egoistyczna i bubkowata, że w sumie jej się należy postawienie do pionu. Nie mówię tu o tych, co zarabiają 5 tysięcy na rękę. Raczej o tych, co mają 10 lub więcej. Ci ludzie często gardzą prowincją oraz biednymi i życzą im jak najgorzej. W ich interesie jest, by wynagrodzenia najsłabiej zarabiających nie rosły, bo interesuje ich tylko ciągła maksymalizacja swojej już i tak wysokiej siły nabywczej.
                                                  • mlodyniedowziecia Re: Drożyzna 16.10.21, 15:11
                                                    Błędna diagnoza z tym libertynizmem, egoizmem i bubkowatością. Klasa średnia to najbardziej konserwatywna obyczajowo z klas. Tu się nic nie zmienia od czasów Pani Dulskiej. Z najniższym współczynnikiem rozwodów, nieślubnych dzieci itp.
                                                    Jednocześnie to klasa najbardziej altruistyczna, która myśli o wspólnocie. To, że nie gardzi biedniejszymi świadczy i ta dyskusja. Cierpliwie tłumaczymy, jakie skutki mają wszystkie te reformy. Uderzą w klasę niższą.
                                                    Polski Ład nie postawi jej do pionu, a już na pewno tej grupy z dochodami pow. 10 tys. czyli klasy górnej warstwy. Dlaczego?
                                                    Po pierwsze, to ludzie myślący. Znajdą optymalną formę przetrwania do czasu aż ten bolszewicki eksperyment zawali się pod własnym ciężarem.
                                                    Po drugie, mają zupełnie inne drogi ucieczki niż proletariat. To widać było i za komuny. Lepiej miał się lekarz niż robotnik. Jakoś nie słychać słynnego "Niech jadą".
                                                    Po trzecie, rezerwy. Ktoś zarabiający 10 tys. dysponuje zasobami, a tego co dostaje 4 tysie do ręki na budowie powali pierwszy kryzys.
                                                    Po czwarte, ich siła nabywcza nie spadnie więcej niż klasy niższej, a sądzę że i mniej lub wcale. Lekarz, inżynier, architekt, nauczyciel, prawnik, księgowy, są zwyczajnie nie do zastąpienia, więc będziesz im płacił i płakał.
                                                    Po piąte, usługi klasy niższej można zastąpić własną pracą i przy wzroście cen tak się stanie. Bez problemu wyremontuję swoje mieszkanie, a jak się uprę to i dom na zgłoszenie postawię.
                                                    Po szóste, komuna już była. System, którym bardziej opłacało się być sprzedawczynią w sklepie niż pielęgniarką upadł.
                                                  • kokosowy15 Re: Drożyzna 16.10.21, 16:20
                                                    Ty może wybudujesz dom, ale wielu ludzi nie potrafi wymienić żarówki, nie mówiąc o naprawie kranu, podłączeniu kuchni gazowej i reperacji samochodu. Paliwo na stację samo się nie przywiezie, czego mamy przykład w UK. Klasa średnia nie pojedzie do Zakopanego, bo tam brakuje klasy niższej, czyli kelnerów, pokojówek i kucharzy. I gdy klasa ludowa nie będzie miała pieniędzy na kupowanie, klasa średnia której zadaniem i misja społeczna jest wymyślanie potrzeb żeby te potrzeby zaspokoić oferowanymi przez siebie produktami nie będzie miała wyników sprzedaży i przestanie być klasa średnia. To wymyślił już Henry Ford, który, choć faszysta i miłośnik Hitlera, dał ludziom zarobić żeby mogli kupować jego samochody. Już to kiedyś napisałem - w Wielkim Kryzysie padła większość firm produkujących luksusowe samochody, przeżyły piekarnie, sklepiki spożywcze i firmy produkujące TANIE samochody.
                                                • vivi86 Re: Drożyzna 16.10.21, 13:56
                                                  Ceny napędza paliwo i energia. Wzrost płacy minimalnej w wielu przypadkach wyciąga spod stołu część nieoficjalna wypłaty i po to jest.
                                        • madami Re: Drożyzna 17.10.21, 10:35

> Wytłumacz, jak można umrzeć przez lockdown. Ktoś umarł od zamkniętej restauracj
                                          > i lub nauki zdalnej?
                                          Nie przez lockdown a w wyniku lockdownu geniuszu big_grin
                            • madami Re: Drożyzna 15.10.21, 12:49
                              tanebo001 napisał:

> Też się zastanawiam na czym niby ma polegać związek lockdaunów z kryzysem. Anty
                              > szczepy bredzą coś o tym że nie pracowaliśmy i nie mamy kasy.

milion razy tłumaczone - lockdown ---> pomoc dla zamkniętych branż ----> nie ma na to kasy ----> dodruk kasy -----> inflacja, kryzys, ceny.

Nie ma takiego kraju na świecie, którego stać na zamykanie gospodarki, nie ma, zawsze ale to zawsze skończy się to jakąś katastrofą
                      • dyzurny_troll_forum Re: Drożyzna 13.10.21, 10:39
                        zwyczajnamatka napisał(a):

> Żadne lockdawny, żadne tarcze, ale dobrze wam tak covidowym świrom, będziecie p
                        > łakać i płacić, to przez was takie ceny.

Amen.
                        I niech zdychają z głodu w zimnie!
      • alicia033 Re: Drożyzna 12.10.21, 09:56
        asfiksja napisał:

> No ale co byś chciała? Świat sobie zrobił roczne wakacje od pracy i produkcji, na kredyt. I teraz spłacamy ten kredyt inflacją.

Kto spłaca inflacją, ten spłaca.
        W Szwajcarii inflacja za wrzesień liczona rok do roku wyniosła 0,9%.