Dodaj do ulubionych

Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa?

12.10.21, 10:54
A może ktoś ma inaczej? Nie są mu potrzebne, by je mieć?
Jak jeden lub drugi wybór uzadadnicie?

Mam na myśli tzw. poduszkę bezpieczeństwa, a nie ze komornik kogoś z domu wywala... Wiadomo.

IMO ta poduszka musi być raczej bardzo puchatą poduchą (tak z 20-krotność miesięcznego dochodu rodziny?) , by może spełniać swoją rolę, a i to nie zawsze. Przed wszystkimi zdarzeniami losowymi nie da się po prostu zabezpieczyć i trzeba z tym żyć.

Natomiast mniejsze kwoty... No nie wiem, czy to nie trochę fikcja, bardziej kwestia podejścia, jakiś taki mentalny myk, niż realne zabezpieczenie.
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 11:02
      Jest realne zabezpieczenie. Nawet jeżeli jest to kwota równa miesięcznemu dochodowi to zawsze jest to jakieś realne zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności - oczywiście do pewnego stopnia, typu awaria czy niespodziewany wydatek na leczenie a nie utrata domu, pracy czy ciężka choroba skutkująca wysokimi kosztami.

20-krotność miesięcznego dochodu rodziny w PL to kosmos - zakładając nawet minimalną krajową to oszczędności musiałyby wynosić ponad 40 tysięcy złotych dla jednej osoby - przy rodzinie 2+1 to w polskich warunkach jest coś nieosiągalnego.
      • dyzurny_troll_forum Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 11:07
        profes79 napisał:

> 20-krotność miesięcznego dochodu rodziny w PL to kosmos - zakładając nawet mini
        > malną krajową to oszczędności musiałyby wynosić ponad 40 tysięcy złotych dla je
        > dnej osoby - przy rodzinie 2+1 to w polskich warunkach jest coś nieosiągalnego.

Przestań sobie żartować.... a mało to ludzi ma po 100+ kPLN na kontach?
                • profes79 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 22:16
                  Przepraszam; zapomniałem, że to forum wonskich specjalistek zarabiających krocie, z nieruchomościami dziedziczonymi po przodkach i mogących sobie bez problemu odłożyć sto tysięcy oszczędności.

Jakby ktoś się zastanawiał, czemu PiS jest u władzy to na tym forum jak w pigułce ma odpowiedź.
                  • thea19 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 23:04
                    chyba żyjesz w jakiejś dziurze pod kamieniem i zarabiasz najniższą krajową. Mało to historii jak to babciom na wnuczka wyciągnięto gruby hajs? a te naciągane na amerykańskich generałów czy willa smitha? 100tys to takie ni pies ni wydra, serio to nie są duże pieniądze. Mieszkania za to nie kupi, auto też tylko malutkie. Za 100k pln można kupić 10 małych psów a jak z lepszych hodowli to 5, import jeszcze mniej. Morawiecki dawno powiedział, że ludzie sporo hajsu trzymają na kontach i ta kasa się marnuje. Nie milionerów miał na myśli, oni w pl kasy nie trzymają.
                      • thea19 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 23:22
                        ja unaoczniam wartość 100tys zł. Nic konkretnego za to nie kupi i nawet babcie mają w skarpecie. Kwestia stylu życia i priorytetów. 100tys nie bierze sie z powietrza (choć czasem się zdarza), wiadomo, tylko z pracy i oszczędności. Niektórzy muszą jednak narzekać, że tylko wunskie specjalistki itd a samotna matka z niepełnosprawnym dzieckiem przecież nie ma z czego.
                            • kachaa17 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 13.10.21, 10:32
                              Tak, to jest oderwanie od rzeczywistości. Nie wiem gdzie mieszkasz. Ja mieszam na Podlasiu, tu zarobki są marne. Utrzymuję się sama, po drodze zaliczyłam duży kryzys życiowy wraz z przerwą w pracy. Ciężko jest odłożyć kilka stów miesięcznie to kiedy niby miałabym naoszczędzać 100 tyś.? Nie jestem odosobnionym przypadkiem choć owszem mam znajomych, dla których to pestka.
                              • thea19 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 13.10.21, 18:14
                                a kto powiedział, że lekkim twistem? Po prostu odkładam i już. Ja nie mam wielkich potrzeb materialnych, nie kupuję drogich ubrań czy torebek, mam już stary samochód bo jeżdżę nim 8lat a on się nie psuje, więc po co sprzedawać i kupować nowy, nie chodze po knajpach, nie palę, nie piję, nie chadzam co tydzień po imprezach, nie jadę co weekend do spa, nie kupuję ajfonów ani żadnych elektronicznych gadżetów tylko dlatego, że coś nowego się pojawiło na rynku. Zakładasz sobie subkonta i przelewasz tam po trochu i się zbiera. Na konto urodzinowe odłożyłam w 10lat 36tys bez żadnych wyrzeczeń. To jest 3,6k rocznie czyli 300zł/mc. Faktycznie szaleństwo i głodować trzeba. Na inne konta wpadają ekstra fuchy, lepsze zlecenia i się zbiera. Nigdy nie kupuję towaru pierwszego z brzega tylko zawsze sprawdzam ceny. Trudno nazbierać jak się w ogóle nic w tym kierunku nie robi i żyje od pierwszego do pierwszego i wszystko puszcza z dymem. Mam 40lat, od 15 odkładam.
                            • wapaha Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 13.10.21, 20:20
                              thea19 napisała:

> taaa, oderwania, jasne. Trzeba klepać biedę, narzekać, że inni kradną, to mają.
                              > Znam wartość pieniądza, wiem ile co kosztuje. Pomijam juz to, że za rok te 100
                              > tys to będzie można wydać na wakacje nad Bałtykiem.

niestety zgadzam się z profes
                              większość moich znajomych nie ma żadnych oszczędności. żadnych. żyją z dnia na dzien, z miesiąca na miesiąc. slyszę : zostało mi 100 zł na koncie ( a wypłata za 3 dni ). Jesli oszczędzają-to krótkofalowo- na wyjazd, na auto, na 40tkę ( tak tak tongue_out )i huzia na józia- bawimy się-a potem polka galopka od nowa
                              nie sądzę by moi znajomi byli ewenementem. Myślę, że na 10 osób oszczęności ma 1-2.
                    • ardiss1 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 13.10.21, 13:29
                      wiesz thea, to raczej Ty jestes oderwana od zreczywistosci...
                      Nie twierdze, ze nie ma ludzi których stać na pieska za 20 tyś i maja 100 tyś w skarpecie, ale rozejrzyj sie wokoło...
                      20 tys jak ktoś ma na czarna godzinę to juz spora kasa i duzo wyrzeczeń. i nie trzeba siedzieć pod kamieniem w dziurze jak piszesz.
                      Zwyczajnie, zarabiająć 2500-3000 pln i mając rodzinę ciezko odłozyc choc 10% tej kwoty, to co mówić o 100 tys.
                    • georgia.guidestones Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 15.10.21, 07:47
                      thea19 napisała:

> chyba żyjesz w jakiejś dziurze pod kamieniem i zarabiasz najniższą krajową. Mał
                      > o to historii jak to babciom na wnuczka wyciągnięto gruby hajs? a te naciągane
                      > na amerykańskich generałów czy willa smitha? 100tys to takie ni pies ni wydra,
                      > serio to nie są duże pieniądze. Mieszkania za to nie kupi, auto też tylko malu
                      > tkie. Za 100k pln można kupić 10 małych psów a jak z lepszych hodowli to 5, imp
                      > ort jeszcze mniej. Morawiecki dawno powiedział, że ludzie sporo hajsu trzymają
                      > na kontach i ta kasa się marnuje. Nie milionerów miał na myśli, oni w pl kasy n
                      > ie trzymają.
                      Specjalnie "zapomnialas" napisac ze pies za 20k nie jest "na kolanka" oraz jest po rodzicach z najbardziej prestizowych hodowli. jako hodowczyni psow rasowych chcesz reproduktora.
                      • thea19 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 15.10.21, 11:28
                        na kolanka wcale nie musi być tańszy. Przez covida ceny psów poszybowały masakrycznie. Kupiłam teraz sukę, która jest 2x droższa niż 2 lata temu, akurat w tej hodowli cena psa nie zależy od tego czy ktoś chce wystawiać czy nie. Planowałam pomeraniana ale ceny z dupy a rozród bardzo nieprzewidywalny, obarczony ryzykiem, miot delikatny jak przy każdej miniaturze, zostaję przy mojej rasie, chomiki przytulam na wizycie w hodowli.
        • bi_scotti Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 14:40
          dyzurny_troll_forum napisała:

> mało to ludzi ma po 100+ kPLN na kontach?
          >

Niemniej przy wiekszosch sumach, najczesciej jednak sa to kontretne investments i ich likwidacja laczy sie z extra oplatami, czasem extra tax, no i to nie jest taka simple transaction, ze przychodzisz do jakiegokolwiek reputable banku z walizka i wyplacaja Ci tych 100K+ od reki. Na takie codzienne awarie typu zepsuta lodowka wiekszosc znanych mi ludzi ma jakies tam open accounts z duzo mniejszymi sumami, ktore sa latwiejsze do uzycia pronto. Life.
      • sol_13 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 18:56
        profes79 napisał:

> 20-krotność miesięcznego dochodu rodziny w PL to kosmos - zakładając nawet mini
        > malną krajową to oszczędności musiałyby wynosić ponad 40 tysięcy złotych dla je
        > dnej osoby - przy rodzinie 2+1 to w polskich warunkach jest coś nieosiągalnego.

Żartujesz sobie? I co to znaczy "polskie warunki". Jedni mają takie, drudzy inne.
        • profes79 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 22:15
          Znaczy to, co piszę. Ta "dwudziestokrotność" to oszczędności w wysokości niemal dwurocznych zarobków. O ile nie zarabiasz zdecydowanie powyżej średniej to jest to marzenie ściętej głowy. Jak zarabiasz w okolicach minimum to dwumiesięczne zarobki jawią się jako kosmiczna oszczędność.
            • jednoraz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 15.10.21, 13:48
              to znaczy ile to jest „w miarę”, bo dow rossini 2+2 w wieku 40+ to o na za odkładanie po 1000 zlotych przez 10 lat (czy like musieli zacząć jak mieli 30), a przez te 10 lat musieli też kupić mieszkanie, posyłać dwójkę dzieci do przedszkola i nie mieć żadnych obsuw typu poważny remont, awaria, problem zdrowotny, leczenie kanałowe, okulary. Dla ilu rodzin ro jest realńy scenariusz?
    • sumire Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 11:13
      Dziwne pytanie IMHO. Dają, bo dają jakiś tam komfort, że w razie czego coś jest na koncie i nie trzeba będzie lecieć do Providenta, gdy zepsuje się samochód/pralka. Albo gdy trzeba będzie przetrwać parę miesięcy po utracie pracy.

Jedyni ludzie, jakich znam, którzy twierdzą, że pieniądze to nic szczególnego, to ludzie, którzy nawet nie wiedzą za dobrze, ile właściwie ich mają.
            • spanish_fly Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 11:51
              Nie wiem co masz na myśli pisząc "mała kwota", ale moim zdaniem już np. 20 tys. zabezpiecza mnie całkiem dobrze przed większością najczęściej występujących domowych nieszczęść. Wiadomo, że kwotę wydatków każdy musi sobie dostosować do własnej sytuacji życiowej. Jak ktoś ma np. drogie leasingi, albo samochód w którym nowe lusterko kosztuje 5 tys. to musi mieć więcej.
            • a23a23 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 12:06
              butch_cassidy napisała:

> Bo mała kwota oszczędności zabezpiecza przed bardzo ograniczonym wachlarzem nie
              > korzystnych zdarzeń. Dlatego złudne.

Ale akurat zdarzenia z tego "ograniczonego wachlarza" są najbardziej prawdopdobne. Dużo większe (na szczęście!) jest prawdopodobieństwo, że zepsuje mi się lodówka, niż ze zdiagnozują u mnie SM i będę potrzebowała niebotycznie drogiego leczenia. I jak mi się ta lodówka zepsuje, to dwoma kliknięciami kupię nową i ona jutro będzie u mnie, a nie będe musiała przeorganizowywać życia, zastanawiać się na czym oszczędzić albo czy dadzą mi kolejną na kredyt.
              Jak tracisz pracę, to odłożona równowartość dwóch-trzech pensji daje te własnie dwa-trzy miesiące na znalezienie nowej (okresy wypowiedzenia są przecież różne...), a nie powoduje, że bank dopomina się o ratę kredytu.
              To nie jest ubezpieczenie od wszelkich plag tego świata, bo takie nie istnieje. Ale powoduje, że drobne upierdliwości dnia codziennego nie powodują wiecznego bólu głowy.
            • memphis90 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 18:50
              Ale Ty myślisz, że osoby z małymi oszczędnościami rozumują w kontekscie "ojej, mam 1500zl, jestem zabezpieczona przed całym złem tego świata "? Nie, myślą "no, mam 1500zl, więc gdyby padła pralka/trzeba było naprawić auto/gaz podrożał o 170%, to nie będę w czarnej d...". Natomiast są doskonale swiadome, że jeśli stracą pracę i ciupasem nie znajdą nowej albo nogę albo auto skasują dokumentnie, to będą w takiej czarnej d..., że i tak się nie wygrzebią, bo niby jak.
              • butch_cassidy Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 11:56
                Każdy sklep przecież sprzedaje na raty, jak akurat z bieżącego dochodu ci nie wystarczy. Albo kupić z bieżącego, a przez miesiąc czy dwa z czegoś zrezygnować. Naprawdę to nie jest nieszczęście, które by mi spędzało sen z powiek. Różnica jest tylko taka, czy rezygnujesz przed i pieniądze leżą "na wszelki wypadek" czy kiedy trzeba kupujesz pralkę i po jej zakupie rezygnujesz z czegoś, by budżet wrócił do równowagi. Ani jedna ani druga sytuacja to imo nie jest powód do stresowania się.
                • a23a23 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 12:10
                  butch_cassidy napisała:

> Albo kupić z bieżącego, a przez miesiąc czy dwa z czegoś zrezygnować.

Jeśli ot tak możesz wydać 2tys z bieżącego dochodu i tylko "z czegoś zrezygnować", w domyśle mało ważnego (no bo możesz z tego zrezygnować) to raczej świadczy o tym, że po prostu wszystko wydajesz, nie ważne czy to ma sens czy nie.

A z kupowaniem na kredyt wcale tak prosto nie jest, bo po pierwsze ograniczasz się do oferty sklepu, które to 0% mają, a po drugie - to 0% to wcale takie 0 nie jest, bo próbują wciskać drogie ubezpieczenia.
                • hungaria Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 12:20
                  No nie każdy sklep da Ci na raty. Jak nie masz etatu, padnie ci pralka i nie masz kasy na nową, to chodzisz prać do znajomych. Jak dostaniesz następną 'pensję', która nie jest wysoka, to stajesz nagle przed dylematem: kredyt/wynajem, opłaty, pralka i jedzenie - z czego rezygnuję w tym miesiącu? Więc czegoś nie płacisz albo pożyczasz i jak już prawie oddasz/spłacisz, to spotyka Cię kolejny niefart, bo np. piecyk gazowy wymaga wymiany albo dziecko musi gdzies wyjechać itp. WIęc znów gdzies zalegasz albo od kogoś pożyczasz - i tak ludzie zarabiający mało, a niemający oszczędności wpadają w długi.
                • kachaa17 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 13.10.21, 11:54
                  Ale czy rozumiesz, że jak ktoś wyda z bieżącej pensji na pralkę to nie będzie miał z czego zapłacić rachunków? O jedzeniu nie wspominając? Jest mnóstwo takich ludzi, którzy zarabiają najniższą krajową a nawet jeśli nie to choćby 3000 zł też na za wiele nie starczy jak masz z tego kupić pralkę.
            • borsuczyca.klusek Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 11:56
              Jeszcze pytanie czy z tej jednej pensji, która za te kilka dni ma wpłynąć dam radę kupić pralkę, opłacić rachunki i zapełnić lodówkę.
              Moim zdaniem właśnie to ci najsłabiej zarabiający powinni sobie wypracować mechanizmy oszczędzania i odkładać choćby niewielkie kwoty na nieprzewidziane wypadki.
              A wracając do pralki to rzeczywiście może poczekać i bez lodówki pewnie da się przeżyć, ale co gdy wypadnie dentysta lub rozlecą się jedyne buty w środku zimy?
            • sumire Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 12:11
              No dobra, to zamieńmy pralkę na kocioł grzewczy, który ci pada w środku listopada. Z paru tysięcy trzeba znienacka wyskoczyć.

Każdy, kto kiedykolwiek w życiu nie miał żadnych oszczędności, nie zobaczy żadnej złudności w poczuciu bezpieczeństwa dawanym przez pieniądze, niechby nawet miała to być dwu- a nie dwudziestokrotność pensji na koncie.
                • pade Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 12:21
                  A co Ci właściwie chodzi?
                  Bo czytam ten wątek i nie rozumiem.
                  Ludzie piszą, że oszczędności dają im poczucie bezpieczeństwa, a Ty piszesz, że nie. Albo nieprawda.
                  Ale chyba każdy lepiej wie, co mu daje poczucie bezpieczeństwa a co nie?
                  Czy przez swoje zaprzeczenia chcesz powiedzieć, że nie masz oszczędności i w przeciwieństwie do innych masz poczucie bezpieczeństwa, czy co innego masz na myśli?
                  • butch_cassidy Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 12:31
                    Nie. Nie chcę zaprzeczać, czy dyskutować z tym, jak ktoś coś odbiera, zdecydowanie nie to miałam na myśli.
                    Ciekawią mnie motywy. Czemu poczucie bezpieczeństwa dla wielu osób (dotąd w wątku wpisała się zaledwie jedna forumka, która widzi to inaczej) jest uzależnione od stanu konta. I właśnie widzę, że chyba trudno mnie zrozumieć smile
                    Ludzie potrafią powiedzieć, że coś daje im poczucie bezpieczeństwa, ale nie potrafią wyjaśnić, czemu tak się dzieje. Zamiast tego rozpisują się o potencjalnych skutkach braku pieniędzy, czyli wyobrażają sobie niekorzystny splot okoliczności w przyszłości, któremu potencjalnie są w stanie zaradzić.
                    A mnie interesują źródła takiego podejścia "mam kasę na koncie=jestem spokojna i względnie bezpieczna". Na przykład z jakich doświadczeń to może wynikać, a z jakich inne podejście, jak choćby "źródłem poczucia bezpieczeństwa są inni ludzie", jak jedna forumka napisała - i mnie osobiście to przekonuje bardziej. Jednak widzę, że jestem z zdecydowanej mniejszości.
                    • sumire Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 12:35
                      No trudno cię zrozumieć, bo właściwie nie wiadomo, co chcesz w tym wątku powiedzieć.

Ludzie piszą, co piszą, na bazie własnych doświadczeń właśnie. Co chcesz usłyszeć - że nie jest fajnie, jak pod koniec miesiąca się zastanawiasz, czy zapłacić czynsz, czy za gaz?...

Sorry kosmos, ale ponownie pokazujesz pewne oderwanie od reala tymi cudacznymi rozkminami z cyklu "ojejku, czemu ludzie przejmują się brakiem pieniędzy".
                    • jednoraz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 12:38
                      przecież każda osoba napisała, dlaczego im to daje poczucie bezpieczeństwa, to ty masz jakaś dziwną tezę i jak się nie skleja z faktami to tym gorzej faktów. Czy naprawdę mając ubezpieczenie zdrowotne możesz powiedzieć, ze daje ci to względny spokój, bo już chorowała na raka bez ubezpieczenia? poczucie bezpieczeństwa w ogóle nie musi wynikać z jakichkolwiek doświadczeń.
                      • magdallenac Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 13:37
                        jednoraz0w0 napisał(a):

> Czy naprawdę mając ubezpieczenie zdrowotne możesz powiedzieć, ze daje ci to wzg
                        > lędny spokój, bo już chorowała na raka bez ubezpieczenia?

Nawet mając najlepsze ubezpieczenie na świecie i wszystkie $ tego świata, moje poczucie bezpieczeństwa legnie w gruzach, kiedy ktoś z bliskich zachoruje na ciężką chorobę.
                        • majenkir Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 15:27
                          magdallenac napisała:
                          > Nawet mając najlepsze ubezpieczenie na świecie i wszystkie $ tego świata, moje
                          > poczucie bezpieczeństwa legnie w gruzach, kiedy ktoś z bliskich zachoruje na ciężką chorobę.

Mnie tak legło dwukrotnie, ale byłoby jeszcze goezej, gdybym musiała za to płacić (szczególnie za męża, ktorego szpitalny rachunek mial 12 stron 😉).
                        • wapaha Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 13.10.21, 20:24
                          magdallenac napisała:

> jednoraz0w0 napisał(a):

>
                          > Nawet mając najlepsze ubezpieczenie na świecie i wszystkie $ tego świata, moje
                          > poczucie bezpieczeństwa legnie w gruzach, kiedy ktoś z bliskich zachoruje na ci
                          > ężką chorobę.

Ale będziesz wiedziała, że masz za co te gruzy lepic ( leczyć )

• jednoraz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 13.10.21, 21:37
                            wapaha napisała:

> magdallenac napisała:
                            >
                            > > jednoraz0w0 napisał(a):
                            >
                            > >
                            > > Nawet mając najlepsze ubezpieczenie na świecie i wszystkie $ tego świata,
                            > moje
                            > > poczucie bezpieczeństwa legnie w gruzach, kiedy ktoś z bliskich zachoruje
                            > na ci
                            > > ężką chorobę.
                            >
                            > Ale będziesz wiedziała, że masz za co te gruzy lepic ( leczyć )

Oczywiście. Ja nie jestem z frakcji rzewnych i kołyszących ani mówiących, że żadne pieniądze świata się nie liczą w obliczu prawdziwych problemów i już pisałam, że statystycznie ludzie z kasą żyją dłużej (bo są zdrowsi i ch stać na leczenie), więc mówienie "kasa się nie liczy w obliczu utraty zdrowia" mnie lekko bawi smile
                            • magdallenac Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 13.10.21, 23:05
                              Ostatnie co można o mnie powiedzieć, to to, że jestem z frakcji rzewnych i kołyszących. Kasę mam, moje poczucie bezpieczeństwa runęło, kiedy zmierzyłam się z ewentualnością choroby bliskiej osoby. I ani trochę nie poprawił mi humoru fakt, że chłop od razu trafił na diagnostykę do Mayo. Pieniądze dają mi poczucie wolności, sprawczości i wdupiemania, poczucie bezpieczeństwa daje mi fakt, że rodzina jest zdrowa.
                              • jedn0raz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 14.10.21, 00:14
                                NAPRAWDĘ ani trochę ci nie poprawił poczucia bezpieczeństwa fakt, że od razu trafił na diagnostykę do Mayo i być może dzięki temu jest żywy i zdrowy, ty nie musiałaś szukać diagnoz po internetach, a wy nadal macie dom, bo nie poszedł na spłatę długów medycznych? W Stanach to akurat bezpieczeństwo związane ze zdrowiem bliskich jest związane z forsą jak nigdzie indziej w cywilizowanym świecie. No ale fakt, POCZUCIE bezpieczeństwa, podobnie jak zagrożenia, jest subiektywne i niekoniecznie związane z rzeczywistością. I tu kończę, bo musiałabym skręcić w temat bańki big_grin
                                • magdallenac Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 14.10.21, 01:01
                                  jedn0raz0w0 napisał(a):

> NAPRAWDĘ ani trochę ci nie poprawił poczucia bezpieczeństwa fakt,

Rozmawiamy o uczuciach, a te często nie są racjonalne. Miałam poczucie sprawczości, czułam się komfortowo, ale strach był przeogromny, więc poczucie bezpieczeństwa legło w gruzach.

> I tu kończę, bo musiałabym skręci
                                  > ć w temat bańki big_grin

Nie krępuj się, czemu tym razem miałabyś nie skręcić 😉
                                  • jednoraz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 18.10.21, 14:53
                                    kosmos_pierzasty napisała:

> jedn0raz0w0 napisał(a):
                                    >
                                    > fakt, POCZUCIE bezpieczeństwa, podobnie jak zagrożenia, jest subiektywn
                                    > > e i niekoniecznie związane z rzeczywistością.
                                    > I to chyba najlepsza odpwowiedź na moje pytanie - czyli doczekałam się big_grin

to zabawne, bo ja w sumie nie rozumiem Twojego pytania. Nie wiem, czy Ci się nie miesza bezpieczeństwo z poczuciem bezpieczeństwa. Pieniądze realnie zwiększają bezpieczeństwo, pozwalają na zakup bezpieczniejszego samochodu, domu w bezpiecznej dzielnicy a nie getcie, diagnostykę i terapię w najlepszym szpitalu w kraju a nie u wujka google itd. I jak ktoś mówi ze „noale nie uchronią przed żywiołem i chorobą” (przed nimi nie, ale mogą złagodzić ich skutki), to tak, jakby mówili, że pasy bezpieczeństwa nie chronią przed rakiem. Czy w związki z tym pasy bezpieczeństwa nie podnoszą bezpieczeństwa ani poczucia bezpieczeństwa? Jasne, ze nie uchronią przed prawnikiem, który jedzie dwuletnim samochodem na zderzenie czołowe, ale w wielu innych wypadkach dadzą radę.
                                    A u ludzi nieoderwanymi od realia zwiększenie bezpieczeństwa zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Przy czym samym poczuciem można manipulować (firmy ubezpieczeniowe, ich kampanie) ale to inna sprawa.
                    • memphis90 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 19:03
                      >czemu poczucie bezpieczeństwa >dla wielu osób jest uzależnione od >stanu konta.
                      Ponieważ w sytuacji, w której musisz wybrać czy zapłacić zus (i mieć lub nie mieć prawa do świadczeń), jedzenie na ten miesiąc, pilny zabieg dla dziecka czy rachunek za gaz w styczniu (z opcją odlaczenia w razie opóźnienia płatności), to rzygasz ze stresu i nerwow, a wizja proszenia rodziny o pomoc sprawia, że czujesz się jak nieudolny pasożyt.

Z drugiej strony - kiedy chłop spier... kwestię wynajęcia auta na wakacjach i lądujesz na totalnym wygnajewie bez transportu, chyba, że zapłacisz dodatkowe 500 e ubezpieczenia - i MASZ 500e - to jesteś tylko wkur... na chłopa za przepier... 500e, ale jednoczenie czujesz ulgę, że nie będziesz musiała tydzień koczować na polu albo iść pieszo 40km do hotelu.

Ale rozumiem, że ktoś przepier... kilka tysi miesięcznie na głupoty z których moze sobie zrezygnować i opłacić nieprzewidziane wysokie wydatki może tego nie rozumieć. Możemy Ci tylko zazdrościć, naprawdę.
                      • arthwen Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 20:30
                        memphis90 napisała:

> Ale rozumiem, że ktoś przepier... kilka tysi miesięcznie na głupoty z których m
                        > oze sobie zrezygnować i opłacić nieprzewidziane wysokie wydatki może tego nie r
                        > ozumieć. Możemy Ci tylko zazdrościć, naprawdę.

Nie wiem czy jest czego zazdrościć w sytuacji, kiedy ktoś przep...ala na głupoty, ale jednocześnie ma zerowe oszczędności. Mam takie osoby w rodzinie - z dwóch pensji powyżej średniej krajowej nie są w stanie odłożyć nawet stówki miesięcznie, tylko spłukują się do zera. Większość patrzy na nich z politowaniem, a nie z zazdrością.
                    • jednoraz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 22:26
                      butch_cassidy napisała:

> A mnie interesują źródła takiego podejścia "mam kasę na koncie=jestem spokojna
                      > i względnie bezpieczna". Na przykład z jakich doświadczeń to może wynikać,

kułwa, no a jak myślisz, z jakich? albo komuś w kluczowym momencie zabrakło i był w czarnej dupie, albo mu nie zabrakło gdyż odkładał i dzięki temu zażegnał kryzys, albo komuś z jego bliskich zabrakło i on był postawiony w sytuacji tej bliskiej osoby, na którą (czyt. na jej forsę) się liczy, albo bliscy właśnie mieli oszczędności i dzięki temu kontakty z nimi nadal mogą sprowadzać się do lunch potluck. Albo po prostu w dzieciństwie przeczytali bajeczkę o koniku polnym i mrówkę i wzięli sobie do serca.
                      .
              • bi_scotti Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 14:48
                sumire napisała:

> Każdy, kto kiedykolwiek w życiu nie miał żadnych oszczędności, nie zobaczy żadn
                > ej złudności w poczuciu bezpieczeństwa dawanym przez pieniądze,

To troche zalezy od wieku, zobowiazan & circle of friends smile Dawno, dawno temu, gdy Bi_scotti byla piekna i mloda, posiadanie oszczednosci w ogole nie bylo issue - zylo sie z dnia na dzien i gdy brakowalo do 1go, szlo sie na zupe do kogos bliskiego by w innych okolicznosciach dawac zupe komus tam, komu akurat zabraklo. W jakims momencie wszyscy bylismy na tyle biedni, ze solidarity bylo jedyna method na przetrwanie. A potem, powoli, powoli zaczelo sie wszystkim robic lepiej finansowo. Te piorka i futerka zaczely rosnac wink I wtedy gdzies tam pojawila sie mysl, ze trzeba miec te jakies oszczednosci no bo ... this or that ...
                I teraz, po latach, gdy juz te oszczednosci i te properties mam, zaczynam dochodzic do wniosku, ze to jest bez porownania bardziej zludne zabezpieczenie niz poleganie na good people. Ale powrotu nie ma uncertain Life.
                  • bi_scotti Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 15:10
                    No to sie staram smile Z tym, ze ja juz jestem w tym wieku, w ktorym "wypada" byc jakims tam oparciem dla mlodszych, slabszych, na poczatku drogi etc. Mam jednak swiadomosc, ze relying na $$$ jest troche oszukiwaniem siebie i dopiero teraz zaczynam rozumiec moja matke, ktora po swoich wszelakich przejsciach, ktore zaofiarowala jej Historia, never ever nie miala zadnych ale to zadnych oszczednosci, zadnych zapasow cukru czy maki, zadnych ukrytych w bucie zlotych monet czy innych tam material "zabezpieczen". Miala good people dookola siebie smile Takich uczciwie "good", na ktorych mogla zawsze polegac i ktorzy sie na niej nigdy nie zwiedli. To jest skarb, eh ... Krol Midas vs. circle of good people wink Cheers.
                    • chococaffe Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 15:18
                      Ale to nie chodzi o to, że albo pieniądze albo "good people" - to wszystko się przeplata.

Ale jeżeli ktoś ma możliwość (a nie każdy ma) budowania swojego dobrostanu wielotorowo (składającego się z wielu elementów) biorąc pod uwagę, że pieniądze jednak TEŻ są ważne bo dzięki nim możesz pomóc sobie i bliskim to fajnie jak się trochę starasz. Nie ze "stresu" tylko właśnie z powodu wyobraźni.

Tak jak ja mam tę symboliczną spiżarkę pełną na +/- dwa tygodnie nie dlatego, że się stresuję, że będzie deszcz, złamię nogę tylko ogólnie wiem, że różne rzeczy się zdarzają i lepiej mieć ten margines wolności.

Podobnie z apteczką, ubezpieczeniem itd.

• bi_scotti Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 15:28
                        Eee no pewnie, jesli jest mozliwosc to jak z talentami w Biblii - korzystac! Z tym, ze warto sobie robic takie okresowe "sprawdzam" w temacie skupienia na investments, savings etc. Zeby nie doprowadzic do sytuacji, w ktorej czlowiek sie staje niewolnikiem swojej wlasnej wyobrazni "a co jesli ... zepsuje sie lodowka/padnie auto/zaleje nas/Ziuta zachoruje/Mietek straci prace ..." etc. A tak patrzac dookola widze, ze wielu ludziom tak sie zaczyna dziac gdy osiagna pewien level stabilizacji/dochodow/komfortu. Wtedy nagle zaczynaja miec potrzebe ... inwestowania w ochrone tego, co juz maja a nie w relationships z ludzmi wokol nich. Nie wszyscy, of course, nie wszyscy. Ale jakze wielu nie umie pogodzic "miec" z "byc" uncertain Ja sie bardzo staram pilnowac w tym temacie wink Ot, takie marudzenie we wtorek po Thanksgiving (what do we "thank" for? smile). Cheers.
                          • bi_scotti Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 15:58
                            Yeah, a to nie jest tak z malymi osczednosciami, ze gdzies tam kolacze oczekiwanie w stylu "od ziarnka do ziarnka az zbierze sie miarka"? wink Lub cytujac Lazuke "(...) bo to sie zwykle tak zaczyna, sam nie wiesz o tym jak i gdzie ..." wink Stad i moje uwagi na temat zgubienia/zapomnienia/zapominania o happy medium/balance rowniez w podejsciu do oszczedzania etc. Tam gdzies nizej Alpepe pisze, ze musi, no musi, bo sie udusi wydac kazdy odlozony cent/grosz na new property jako investment. I mniej wiecej o to mi chodzi - o wkrecenie sie w taki przymus. Jak dla mnie - very dangerous. I tyle. A poza tym, jak zawsze - live and let live smile Cheers.
                • jednoraz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 21:17
                  bi_scotti napisała:

> I teraz, po latach, gdy juz te oszczednosci i te properties mam, zaczynam docho
                  > dzic do wniosku, ze to jest bez porownania bardziej zludne zabezpieczenie niz p
                  > oleganie na good people. Ale powrotu nie ma uncertain Life.
                  >
                  Eeeee takie tam pierdolenie. Kiedy byłaś piękna i młoda byłaś też silna i zdrowa i nie miałaś zobowiązań. To jest zupełnie inna sytuacja. Możesz sobie polegać na good people ale albo jeśli nadal jesteś młoda, silna, piękna i zdrowa i jedyny problem jest taki, ze ci żabkę zamknęli a wyszła ci herbata, albo jeśli masz „dorosłe” problemy i krąg good people taki raczej z klasy średniej - zaprzyjaźniony chirurg, dentysta, inżynier, prawnik itd. A do tego, żeby kieć taki krąg znajomych, no to już potrzebna jest kasa, klient MOPSu nie będzie mieć takich kumpli.
                  • bi_scotti Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 21:30
                    jednoraz0w0 napisał(a):

> Eeeee takie tam pierdolenie.

Charming.

Well, kiedy bylam piekna i mloda mialam zobowiazan na wysokosc Chomolungma albo wyzej a $$$ mialam "mniej niz zero" tak w okolicy 24-25 kazdego miesiaca. No ale wlasnie byli friends. I nawet nie zawsze friends, ot po prostu good people, z ktorymi wymienialismy sie opieka nad dziecmi, z ktorymi robilismy potluck lunches & dinners, ktorzy podwozili gdy bylo trzeba albo ktorych ja ratowalam drobna pozyczka gdy akurat role sie odwracaly. Teraz jest jak jest. Mostly comfortable, spokojnie, poukladane, easy-breezy. Acz istota bycia otoczonym good circle of friends jest nieustajaco priority, wrecz z mijajacymi latami - coraz bardziej. Im zobowiazan ubywa, tym bardziej potrzeba drugiego czlowieka. Just in case, eh ... Life.
                    • jednoraz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 22:07
                      bi_scotti napisała:

> jednoraz0w0 napisał(a):
                      >
                      > > Eeeee takie tam pierdolenie.
                      >
                      > Charming.

Do usług.
                      >
                      > Well, kiedy bylam piekna i mloda mialam zobowiazan na wysokosc Chomolungma albo
                      > wyzej a $$$ mialam "mniej niz zero" tak w okolicy 24-25 kazdego miesiac
                      > a. No ale wlasnie byli friends. I nawet nie zawsze friends, ot po prostu good p
                      > eople, z ktorymi wymienialismy sie opieka nad dziecmi, z ktorymi robilismy potl
                      > uck lunches & dinners, ktorzy podwozili gdy bylo trzeba albo ktorych ja ratowal
                      > am drobna pozyczka gdy akurat role sie odwracaly.

No, właśnie mówię, naskórkowe trudności ludzi młodych, silnych, zdrowych i bez poważnych zobowiązań/problemów. Bo już osobie w układzie „sandwich” (ma pod opieką dzieci i rodziców, a do tego sama pracuje), która musi ogarnąć cały ten majdan, również od strony finansowej (wystarczy rodzic z ciężkim covidem i miesiące profesjonalnej, kosztownej rehabilitacji) to ten potluck lunch niewiele pomoże. Zmierzam do tego ze wymyślasz jakieś „kiedyś to były czasy, teraz to nei ma czasów i ludziom zależy na forsie” - a to jest po prostu inny etap życia.
                      • jednoraz0w0 Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 22:11
                        i tak, mam świadomość, ze miałaś chore dziecko. W Kanadzie. I pisałaś wyraźnie, ze ze względu na jego zdrowie w tej Kanadzie zostaliście, bo mieliście szanse na przyzwoitą i niedrogą opiekę zdrowotną. Czyli państwo zadbało o jakaś cześć twoich zobowiązań, ale jak ktoś nie mieszka w takim fajnym kraju to mu nie wystarczy potluck tylko potrzebuje garnek złota na leczenie dziecka.
                        • bi_scotti Re: Dlaczego pieniądze dają poczucie bezpieczeńst 12.10.21, 22:45
                          Ty masz swoja wizje safety net, ja swoja. O mojej emigranckiej biedzie, w ktorej nie bylo mnie stac na podpaski a potluck lunch byl darem niebios pisalam pare razy - nie bede sie powtarzac. Zadne panstwo nie dba o nic ani o nikogo samo z siebie - I pay taxes jako i reszta ludzi wokol mnie, glosuje i jestem zaangazowana w tzw. zycie spoleczne wlasnie dlatego zeby "bylo fajnie". Ale zeby bylo fajnie, potrzebna jest cooperation z ludzmi, dobrymi ludzmi - na mala/maciupenska skale wokol siebie i na duza skale.
                          BTW, nie wrocilismy do PL nie tylko, czy nawet nie glownie z powodu jakosci opieki zdrowotnej ale przede wszystkim dlatego, ze nie chcialam aby moj syn byl bullied w szkole, w autobusie, na ulicy jak kiedys bylam ja. To jest glownie problem spoleczny, nie finansowy. Again - good people, eh. Cheers.