Dodaj do ulubionych

Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty

15.10.21, 17:35
Czy uczniowie, którzy przygotowują się do olimpiad na poziomie szkoły średniej mają jakieś wsparcie w postaci zindywidualizowanego zaliczania innych przedmiotów, czy biorą wolne?
Pytam, bo osobisty olimpijczyk potrzebuje spokoju na napisanie pracy w I etapie i widzę, że trudno to zrobić w tzw. międzyczasie. Jak szkoły w takiej sytuacji idą na rękę?
Obserwuj wątek
    • bergamotka77 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 18:28
      Nie idą wink
      • bergamotka77 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 18:30
        Raz przed jakimś końcowym etapem dostał jeden dzień wolny od wychowawcy na ten cel. I tyle.
    • angazetka Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 18:42
      Przed I etapem to nie sądzę, by jakaś szkoła szła, bo jednak olimpiada jest dla ludzi, którzy dadzą radę ogarnąć ten I etap w międzyczasie. Jak już ktoś ma szansę coś osiągnąć, to owszem, bywa, ja w sumie klasę maturalną przeszłam na luzaku dzięki temu (podwójna finalistka olimpiad).
    • gaskama Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 18:44
      Nie, nie idą. Skąd taki pomysł?
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 18:54
        Jak pisałam pracę na studiach to miałam mniej zajęć.
        Jeżeli praca olimpijska ma być ma jakieś 20 stron po przeczytaniu tony książek, to przydałby się tydzień spokojuwink albo chociaż z 3-4 dni, żeby napisać ciągiem, bez odrywania się. Bombelek rozważa wzięcie urlopu. Stąd pomysłwink
        • ichi51e Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 18:57
          Prace pisze sie na ostatnim roku i z zalozenia wiekszosc zajec masz juz wtedy zaliczone wiec zadnego urlopu nikt nikomu nie daje.
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 18:58
          W uprzednim roku pisał pracę z innego przedmiotu na 5 stron i tu faktycznie lekkim twistem. Teraz z innej dziedziny wydaje mi się, że chce chyba doktorat zrobić i o niczym innym nie myśli.
        • ichi51e Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 18:59
          Obowiazkowa frekwencja w szkole to 51% jak nie daje rady niech zrobi sobie wolne od szkoly po prostu. Tydzien spokojnie usprawiedliwisz.
          • bergamotka77 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:10
            Na pierwszy etap nie warto imho. Lepiej zostawić sobie te możliwość na później. Jeśli już teraz dziecko nie daje rady pogodzić olimpiady ze szkołą to potem będzie tylko trudniej.
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:13
              W poprzednich latach dawał rad aż do ostatniego etapu, teraz chyba za bardzo się wkręcił. Radę daje, tylko nie ma ochoty odrywać się od studiowania coraz to nowych źródeł.
              • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:14
                Zwłaszcza, że tradycyjnie w dwóch bierze udział.
                • grey_delphinum Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:22
                  Nie słyszałam, by szli na rękę, to w końcu wybór a nie przymus.
                  • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:26
                    Chodzi mi o zaliczenie w innym terminie, bo akurat gość trzy dni robi przerwę na napisanie pracy albo zwalnia się z lekcji, by zaliczyć spotkanie kółka i nikt się nie płyta o frekwencję. O takie "ulgi" mi chodzi.
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:20
              Później jest w pewien sposób łatwiej, przynajmniej według jego doświadczeń. Tu chodzi tylko o napisanie 20 stron ciągiem. Dlatego niech tam sobie reguluje obecność jak uważa, do takiego wniosku dochodzę.
        • hanusinamama Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:51
          NO tez idą w to najdolniejsze dzieci..albo trzeba sobie odpuścic z innymi przedmiotami. Pamietam ze my w LO mielismy dziewczynę która miała duze osiągniecia sportowe. I miała odpuszczane prawie z kazdego przedmiotu, bo ona bedzie olimpijka. W efekcie nie ucząc się prawie wcale miała same 4 i 5 (LO). Co było mocno wkurwiające.
      • amast Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:26
        Są takie, które idą. Ale nie przed I etapem.
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:30
          Ok. Tylko, że mój młody jest jedną z kilku osób w szkole, która im podnosi rankingi, więc moglibywink
          • amast Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:33
            Powiedz to dyrekcji a nie nam smile
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:46
              Tak sobie tylko gdybam i pytam. Bo poprzednio mu nie dawałam poparcia w braniu wolnego przed następnymi etapami, czy nawet finałami, żeby coś doczytał, poszukał jakiegoś białego kruka w odległej bibliotece,, czy się wyluzował dzień przed a teraz myślę, dlaczego nie? I to już od początku. Może nie wyrażać sprzeciwu, w ogóle się nie odzywać, z moją wizją odsiedzenia tzw. dupogodzin. W każdym razie i tak sobie sam to ustawi.
          • hanusinamama Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:52
            Ale on to robi dla siebie czy dla szkoły? Poza tym czemu inni musza sie nauczyc na 100% aby miec 5, a twój miałby miec ulgi? Niech z innych przedmiotów obniży sobie wymagania, bedzie miał tam gorsze oceny (skoro nie ma czasu sie nauczyc) a skupi sie na olimpiadzie.
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:08
              Czy ja piszę o wymaganiach i ocenach? Piszę o tym, żeby nauczyciel nie miał wkur.wy, że dzieciak obniża frekwencję (jakiś kult tego mają, mino, że w ryzach) oraz, żeby dał inny termin na zaliczenie przedmiotu z tymi samymi wymaganiami, bo np. ten koliduje z jakimś spotkaniem ws. olimpiady.
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:11
              Owszem robi dla siebie, dla funu, w drugiej kolejności, by zdobyć indeks. Mimochodem pracuje na rzecz szkoły - miło, żeby to uwzględniano dokonując choćby oceny zachowania.
            • little_fish Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:11
              A gdzieś ty wyczytała, że ona chce ulgi w postaci obniżonych wymagań z innych przedmiotów? Ja zrozumiałam raczej że chodzi o możliwości spokojnego zaliczenia sprawdzianu z biologii w późniejszym terminie, bo teraz chciałby się skupić na napisaniu pracy.
              • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:13
                Tak, o to chodziłosmile
              • ichi51e Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 21:11
                serio w polsce nauczyciele robią problem jak ktoś nie pojawi się na klasówce z biologii? i co robi bo za moich czasów po prostu cię dopytywali jak już się pojawiłeś...
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 13:51
                  Jak mają jobla na punkcie frekwencji, że ma być 98%, to tak się dzieje. Alarm był jak klasie spadło do 95%.
    • ayanna Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:33
      W znajomej szkole jest tzw. urlop olimpijski, ale na dalszych etapach.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:49
        Ok. O takie coś mi chodziło.
    • edka12 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:50
      A jak olimpijczyk nie zostanie laureatem ani finalistą to co wtedy? Płacz, że matura poszła słabo bo uczył się tylko do olimpiady? Szkoła przygotowuje do egzaminu końcowego/ matury wszystkich tak samo, może co najwyżej wspierać potencjalnego olimpijczyka
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:01
        Oczywiście, kto mówi, że inne rzeczy zawala. Zwłaszcza, że przedmioty olimpijskie są też maturalnymi. Chodzi o elastyczność terminów zaliczeń przez kilkudniowy urlop. Nie o obniżenie wymagań;-D
    • ophelia78 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:51
      U nas jest po tygodniu wolnego przed drugim i trzecim etapem
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:02
        No, i właśnie tego brakowało u niego w poprzednich olimpiadach.
    • taje Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 19:57
      Smutne, że - jak widzę - nie idą na rękę. Niewiele zmieniło się od moich czasów (25+ lat). W trzeciej klasie liceum, mimo że zajęłam 3 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie (j. angielski), miałam obniżone zachowanie na koniec roku, tylko dlatego, że przedłużyłam nieobecność na przygotowywanie się do II etapu olimpiady. Pierwotny termin drugiego etapu został w ostatnim momencie przesunięty o tydzień, w związku z czym rodzice przedłużyli mi zwolnienie z zajęć; w sumie nie było mnie 2 tygodnie. Dla szkoły nieakceptowalne - twierdzili, że moja nieobecność i tak nie ma sensu ponieważ nie mam szans w olimpiadzie, bo nigdy nie byłam w kraju anglojęzycznym (faktycznie nie byłam). Po powrocie z II etapu, tego samego dnia musiałam pisać sprawdzian z matematyki i kilku innych przedmiotów z materiału omawianego podczas mojej nieobecności. Po powrocie z etapu centralnego, z 3 miejscem, moja anglistka (która nie przygotowywała mnie do olimpiady i nawet nie jechała ze mną do Poznania), pytała mnie, kiedy kolejny etap...
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:04
        Przykre. A taki uczeń jakim byłaś pracuje na opinię szkoły.
    • woman_in_love Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:16
      od czego masz zwolnienia lekarskie?
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:35
        Od choroby?wink
    • mia_mia Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:30
      Olimpiada to coś oprócz zwykłej szkoły, a nie zamiast, zwłaszcza na pierwszym etapie. Teoretycznie wtedy wszystkim chętnym można dać wolne i niech się skupią na olimpiadach zamiast innych przedmiotach, myślę, że byłby to rekordowy rok pod względem ilości chętnychwink
    • mae224 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:34
      Za moich czasów to byl tydzień na drugi etap i chyba dwa na ogolnopolski.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:39
        I tego brakowało mu w poprzednich olimpiadach - gonił w piętkę- tu sprawdzian, tu lista lektur. Można było przykładowo biologię zaliczyć po 2 etapie a nie dwa dni przed, skoro olimpiada z wosu/historii czy ekonomii.
    • ela.dzi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:37
      Mi nie poszli na rękę, gdy pisałam pracę w I etapie.
    • princesswhitewolf Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:42
      Olimpiady nie sa dla przecietnych dzieci i po coo je tan pchac i meczyc je jakby miały wielkie szanse. Sa dla wybitnych
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:54
        Dziękuję za cenną uwagę XD
      • bergamotka77 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 21:09
        Dziękuję princess wink Mojemu nawet nie przyszlo do głosy oczekiwać specjalnego traktowania na początku konkursu.
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 21:10
          Gratulacje, Bega!
        • princesswhitewolf Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 23:56
          No ale twoj syn, Bergamoć nie jest przecietny. Na tle klasy byl outstanding. Wiec jak najbardziej nadaje sie na olimpiade.
    • mysiaapysia Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:42
      Córka chodzi do szkoły, gdzie funkcjonują "urlopy olimpijskie", ale dopiero od drugiego etapu. Córka w ubiegłym roku nie korzystała, bo były to raptem 2 dni na drugi etap. Na trzecim etapie to jest 5 dni. Do tego jest wolne na czas obozów olimpijskich (z niektórych przedmiotów). Szkoła ma dużo olimpijczyków i dzięki temu jest wysoko w rankingach.
      • antykaa Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 20:50
        W podstawówce wychowawczyni sama zachęcała, zeby corka wzięła sobie parę dni wolnego - opłacała się, została laureatka konkursu interdescyplinarnego.
        W liceum w 1 etapie olimpiady przedmiotowej corka nie korzystała z przywilejów, w drugim etapie, po części pisemnej zgłosiła, że przygotowywała się do części ustnej, nie miała wstawianych nieprzygotowań, nie pisała sprawdzianów i prac domowych. Miala dwa tygodnie na odpracowanie zaleglosci (było to zagwarantowane w statucie szkoly). Szkoła corki, jak to szkola ematki big_grin, jest topowa i ciśnie do udziału w olimpiadach. Co ciekawe pytalam, jak to jest np. w Staszicu w Wawie i okazało się, że uczniowie nie mają żadnych forów. Aż mi się wierzyć nie chciało.
        • amast Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 21:01
          > Co ciekawe pytalam, jak to jest np. w Staszicu w Wawie i okazało się, że uczniowie nie mają żadnych forów.

Od kiedy? Regina chyba dopiero co przestała być dyrektorem i już takie zmiany?
          • antykaa Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 21:03
            Rok temu się o to pytałam nauczycielki, które przygotowywała corke do olimpiady. Dokładnie w styczniu albo lutym.
            • amast Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 21:08
              Coś zmyślała smile
              OK, nie ma (nie było) jakichś defaultowych odgórnych zwolnień, ale można było pójść do dyrektorki i powiedzieć, że potrzebuje się wolnego w rozsądnym wymiarze i nie było problemu. Nie tylko w przypadku olimpiad, także innych konkursów, którymi szkoła mogła się pochwalić. A chwalić się lubi.
              • antykaa Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 22:34
                To jest bardzo uczciwa osoba, może nie wiedziała, że można pojsc do dyrekcji i coś załatwić.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 22:51
                  Jak to mówił Pospieszalski - warto rozmawiaćwink
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 21:06
          No to ta nie ma dużych tradycji olimpijskich jeszcze, pierwsze osoby przecierają szlaki. Nieliczni do olimpiad się zgłaszają, nie ma kół, trzeba szukać sobie na zewnątrz i to właśnie czasem koliduje a to z wf, a to z his albo trzeba być na przedmiocie, który ma uczeń opanowany na 6, bo już np. w poprzednich latach dotarł do końca 2 etapu i albo będzie się na nim nudził, albo będzie w tym czasie czytał,, dyskutował lub pisał rzeczoną pracę. Taki trochę indywidualny tok bez orzeczeń.
        • cosinuss Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 23:07
          Córka skończyła Staszica 2 lata temu. Na 23 osoby w klasie 17 było w finale olimpiad w 3 klasie. Szkoła bardzo pomagała, a raczej nie przeszkadzała się uczyć. Rodzice usprawiedliwiali formalnie nieobecności, aby 51% było - aplikacja liczyła smile Pierwsze etapy to wszyscy robili chodząc jeszcze do szkoły w miarę normalnie, zwłaszcza, że we wrześniu byli nieobecni przez tydzień, bo informatycy zaliczali obóz ilocampa a matematycy staszicowe WM wyjazdowe. Przed 2 i 3 etapem były obozy przygotowujące w szkole i poza nią też, w sumie tak 2 tygodnie wychodziło np informatykom. Nauczyciele bardzo elastycznie podchodzili do olimpijczyków. Po prostu wystarczyło powiedzieć nauczycielowi, że jest się w niedoczasie i zaliczy się sprawdzian później. I działało. I niezależnie w sumie od wyniku olimpiady, bo dość często zdarza się, ze ktoś robił finał w I klasie, a w II nie, za to w III tak itp. Jak było po finałach, to wszyscy zaliczali jakieś braki i faktycznie umieli wtedy, a nie że sępili o jakieś oceny.

• cosinuss Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 23:19
            tzn te warsztaty to była legalna absencja. Jak się potrzebowało czasu na naukę, to się nie chodziło do szkoły i tyle smile w czasie 2 i 3 etapu i okolicach to nikt nie robił i tak żadnych sprawdzianów. A kartkówek i pytania programowo tam nie ma nigdy.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 23:39
            Fajnie i sensownie a te obozy to super sprawa.
          • mae224 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 00:36
            Liceum Staszica w Tarnowskich Górach, oczywiście?
            • amast Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 02:33
              Drzewko ci się rozjechało to pomogę:

>>> antykaa
              >>> w Staszicu w Wawie

>> cosinuss
              >> Córka skończyła Staszica 2 lata temu

> mae224
              > Liceum Staszica w Tarnowskich Górach, oczywiście?

Warto patrzeć w drzewko jak się chce być złośliwym wink
    • 123zielona123 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 23:15
      Moj syn miał w gimnazjum 2 dni wolne przed ostatnim etapem, a w liceum był tak zwany glejt czyli 2 tygodnie wolnego i ogólnie luż z niektórych przedmiotów. ale to było z 6 lat temu
    • cosinuss Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 15.10.21, 23:58
      Już wyżej napisałam, że w Staszicu jak najbardziej pomagają i nie przeszkadzają w nauce do konkursów, ale jeszcze nostalgicznie przypomniało mi się jedno.
      W Staszicu w ostatki jest zwyczajowo organizowany Bal Staszica ( tzn przed covidem). Bal jest kostiumowy i cieszy się dużym powodzeniem. Stroje w wypożyczalniach rezerwuje się w listopadzie smile 2 etap Olimpiady Informatycznej jest zawsze w pierwszym tygodniu ferii akademickich, bo odbywa się na uniwersytetach i zajmuje 4 dni. Wtorek jest dniem próbnym - jest sprawdzanie sprzętu i niepunktowane zawody próbne. Środa i czwartek to konkurs. Jak córka była w I klasie, to dzień próbny wypadł w ostatki. A część osób wylosowała Kraków, bo na UW się nie zmieścili więc nawet na 2h by nie mogli przyjść. No i bal po prostu pani dyrektor przełożyła na poniedziałek. I to właśnie takie rzeczy powodują, że studenci prowadza tam potem koła, warsztaty, jeżdżą jako kadra na obozy.
    • volta2 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 00:11
      a po co olimpiada w szkole średniej? wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią o tym, że olimpiada jest znacznie trudniejsza od najtrudniejszej matury, zatem nie opłaca się.
      olimpiada w średniej tylko jak idzie lekkim twistem, cała reszta to krew w piach
      • antykaa Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 08:35
        Niekoniecznie trudne - corka w 1klasie Lo przeszla kilka bardzo trudnych etapów, niewiele zabrakło, aby miala zdana mature na 100 proc. W 2 klasie odpuściła, bo ma 40h lekcji tygodniowo, najprawdopodobniej w 3 klasie sprobuje 2 raz.
        • volta2 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 12:53
          tu jest mowa o pierwszym etapie, lekkim twistem właśnie pierwszy etap powinien być zrobiony, potrudzić to się można przed finałem, wtedy owszem, to może być czasochłonne.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 12:56
            Jeżeli test to oczywiście, jeżeli trzeba napisać np. pracę badawczą to na to potrzeba czasu.
            • volta2 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 13:31
              w pierwszym etapie pisze się pracę badawczą? nie słyszałam o takiej olimpiadzie ale poziom licealnych nie jest mi znany, więc spierać się nie będę.
              ale
              jeśli już przy pierwszym etapie są takie jęki, jakie tu czynisz, to należy sobie taką olimpiadę odpuścić (albo szkołę/oceny - z czegoś trzeba wybrać)
              • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 13:49
                Ja tam mogę sobie odpuścić. Mój dylemat to czy przyklasnąć na 3 dni wolnego. Na jakimkolwiek etapie. Generalnie myśląc o poprzednich olimpiadach zastanawiam się, czemu te dupogodziny wysiedziane w szkole były dla mnie ważne nawet na 1 dzień przed finałem. I to nic innego jak pruski chów i doświadczenie budżetówki. Generalnie podoba mi się podejście - pilnować, żeby frekwencja była zadowalająca i robić swoje. Czyli nastawienie na cel a nie na proces.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 13:49
                  A praca badawcza jest np. na geografii.
                • volta2 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 14:06
                  a tam mogę sobie odpuścić.

rozumiem, że to ty piszesz olimpiadę?
                  stopień zaangażowania zatrważający, szczerze mówiąc

moje dziecko zrobiło jedną olimpiadę, w dwóch podejściach, bo w pierwszej nawet nie wiedziałam, że ma zrobić filmik i go wysłać w określonym terminie, to był już chyba 2 czy 3 etap, o pierwszym nawet nie wiedziałam, kiedy wziął w nim udział.

a, nie wiedziałam też że dziecko zdaje maturę ustną, dowiedziałam się jak zdał, a ty rozkminiasz pierwszy etat (zakładam, nieswojej jednak, olimpiady)
                  • cosinuss Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 15:16
                    volta, czy Ty piszesz o olimpiadach przedmiotowych czy o konkursach kuratoryjnych? bo piszesz, że poziom licealnych nie jest Ci znany. Konkursy kuratoryjne faktycznie można robić z marszu w zasadzie, a I etapu olimpiady nie zauważyć w domu się nie da.
                    • volta2 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 15:32
                      zapewniam cię, że nawet o maturze ustnej nie wiedziałam, więc tym bardziej o olimpiadzie, ale moje dzieci zostały tak nauczone w szkole, że to jest ich biznes, i zaprocentowało. a ja się grzecznie dostosowałam
                      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 15:45
                        Brawo 👏🏼 Podziwiam.
      • cosinuss Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 10:42
        Olimpiada to na ogół kontynuacja pasji i przedsionek studiów. Lekkim twistem to nikt tego nie robi. To bardzo czasożerna sprawa, ale szydełkowanie też jest kosztem czegoś, jak już tak rozpatrujemy. Wszyscy ze znanych mi olimpijczyków, czyli jakieś kilkanaście osób, robili to, bo sprawiało im przyjemność drążenie problemów, mierzenie się z nimi, odkrywanie nowych sposobów itp Olimpiady generalnie robią Ci, którzy wcześniej odkryli, co lubią.
        Czy się nie opłaca? W gimnazjum finały konkursów zakończyły się w kwietniu, tydzień przed egzaminami gimnazjalisty. Wiec od 20 kwietnia były już w sumie wakacje. Córka pierwszy finał zrobiła w liceum, więc kwestie studiów rozwiązała już w lutym pierwszej klasy. Maturę pisała tylko podstawową i wolne. Na pierwszym roku studiów olimpijczycy mają stypendia rektorskie ( wcześniej są stypendia MEN, prezydenta miasta) no i radzą sobie dużo lepiej niż pozostali. Oczywiście później się to czasem wyrównuje, ale pierwszy rok studiów, co by nie powiedzieć idzie właśnie lekkim twistem. Teraz na drugim roku córka została zwolniona z części praktycznej egzaminu ( tzn można było przystąpić do zawodów dających właśnie to zwolnienie i wyszło na to, że załapali się sami olimpijczycy).
        Także bonusów sporo. Jak czyjeś dziecko ma pasję związana z jakąś dziedziną nauki, to warto mu pomóc i poszukać warsztatów/nauczycieli/kółek, nawet jak chodzi do szkoły bez tradycji konkursowych. W naukach ścisłych takich mozliwości jest mnóstwo, więc myślę, że w innych dziedzinach analogicznie. Przy czym pomoc w takich przypadkach, to pokazanie drogi, książek, materiałów no i poznanie ludzi, którzy są np. dwa lata starsi, świetni tym, co robią, a też są nastolatkami i lubią pizzę.
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 10:53
          Otóż to. Mój bombelek znalazł sobie takie towarzystwo poza szkołą. Ludzi z kół naukowych uczelni, znajomych laureatów z nimi się konsultuje. Jak może wbija na wykłady na uczelniach (ostatnie 2,5 roku łatwiej jak jest online). Materiał I roku studiów ma opanowanywink
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 10:57
            Ostatnie 1,5 roku
            • cosinuss Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 11:08
              a jaka to olimpiada, jeśli możesz napisać?
              • cosinuss Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 11:19
                tylko pamiętaj, że jak napiszesz i bombelkowi pójdzie dobrze, to Cię namierzą jak Berdżi i skomentują wielkość tyłka i nie tylko smile
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 12:44
                  Nie napiszę, bo bardziej obawiam się namierzenia przez bombelka niż forumwink
                  • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 12:48
                    Ale swego czasu mój bombelek chyba spotkał na wynikach OH Bergę, bo podpytałam, czy rodzice kogoś byli i owszem byliwink Ale to dawno było.
                    • cosinuss Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 15:26
                      no co ty, dowiedziałby się, że to co robi jest totalnie bez sensu, bo harcerstwo to podstawa smile
                      Bo to, ze jesteś nadopiekuńczą matką widzę już padło...
                    • bergamotka77 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 15:36
                      To nie my. Ja byłam sama i nie siedzialam z dziubdziusiem. Byli jacys rodzice to fakt , ale był to pewien minister z rządu PIS z żoną.
                      • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 15:41
                        Ok, to Cię pomylił z ministrowąwink
                • bergamotka77 Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 15:40
                  No tylek to mam akurat zgrabny wink Ale fakt mieli moja wage kilka frustratek, głównie takie, grające w realu feministki wspierające kobiety, cialoopozytywnosc i tym podobne big_grin
                  • geoardzica_z_mlodymi Re: Przygotowania do olimpiad a inne przedmioty 16.10.21, 15:47
                    bergamotka77 napisała:

> No tylek to mam akurat zgrabny wink Ale fakt mieli moja wage kilka frustratek,
                    > głównie takie, grające w realu feministki wspierające kobiety, cialoopozytywnos
                    > c i tym podobne big_grin
                    >
                    👍

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka