Dodaj do ulubionych

Fundacje. Wątek kontrowersyjny.

16.10.21, 15:22
Fundacja zbiera i gromadzi fubdusze na leczenie konkret ego dziecka. Dziecko umiera. Wiecie, co się dzieje z uzbieranymi pieniędzmi na konkretne dziecko, gdy to dziecko umiera?
Z doświadczenia bliskich znajomych wiem, że te pieniądze po prostu przepadły. Nie można z nich sfinansować spraw pogrzebowo-pomnikowych, nie można wesprzeć rodziny pomocą psychologiczną ani przeznaczyć tych pieniędzy na inne dziecko w tej fundacji. Bo tak mówi statut.

Wygląda na tym, że tak się właśnie zarabia na fundacjach. Czyli im więcej fundacja zbierze pieniędzy i im więcej dzieci umrze, tym ma większe zyski własne.

Wyprowadzcie mnie z błędu, jeśli się mylę, ale do takiego wniosku doprowadziła mnie sprawa moich znajomych.

Znacie podobne sprawy?
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 15:26
      "Z doświadczenia bliskich znajomych wiem, że te pieniądze po prostu przepadły. Nie można z nich sfinansować spraw pogrzebowo-pomnikowych, nie można wesprzeć rodziny pomocą psychologiczną ani przeznaczyć tych pieniędzy na inne dziecko w tej fundacji. Bo tak mówi statut".

Statut fundacji jasno powinien określać, co się dzieje z pieniędzmi w takim przypadku. Jak podasz nazwę fundacji to aż z ciekawości sprawdzę, co owy statut głosi.
      • jednoraz0w0 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 15:31
        profes79 napisał:

Jak podasz nazwę fundacji to aż z ciekawości sprawdzę, co owy statut gł
        > osi.
        >

przecież w temacie jasno stoi, ze wątek kontrowersyjńy, czyli chodzi o gownoburzę, bo gdyby została podana nazwa fundacji i sprawa została zweryfikowana, to kontrowersje szlag by trafił.
    • kaki11 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 15:35
      Pewnie zależy od fundacji. Z tego co wiem, na siepomaga, w takiej sytuacji przekazuje się pieniądze na leczenie innego dziecka/człowieka ale nie wiem czy dzieje się to za wskazaniem bliskich zmarłego czy przez samą fundację, tę informację po prostu mam z ich strony, bo ze tam najczęściej przelewam to się interesowałam.
    • madami Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 15:43
      Ale w statucie powinno być dokładnie opisane co się będzie działo z uzbieranymi środkami w przypadku śmierci - przeczytaj dokładnie. Zwykle przekierowuje się środki na inny cel ale musi być jasno określony. Wszystkie działania fundacji muszą być jawne i jasno określone. Poza tym fundacje nie zarabiają - nie mogą wink każdy zysk musi iść na działalność statutową.
      • iberka Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 16:34
        Fundacje nie zarabiają, ale ich "pracownicy" - tak. Osoby prowadzące zajęcia/ wykłady/ wszelkiej maści specjaliści - oni zarabiają i to są dobre stawki. Przez kilka lat byłam wewnątrz fundacji i widziałam małżeństwo prezesów zdobywające granty w setkach tysięcy. Na prowadzone zajęcia szedł promil za to oboje prowadzili owe zajęcia i tu już stawki typu 200/300 PLN za godzinę gadania o chorobach dotykających seniorów, to była norma. Projekt trwał 6-8 mcy, grant na 120 k PLN, z tego 90 k PLN zostawało "w kasie małżeńskiej".
        Druga znajoma fundacja też "nie przymiera głodem".
        Nie wierzę w żadne stowarzyszenia, fundacje, bo za dużo i za długo patrzyłam.
        • kamin Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 16:40
          Zdaje się, że w przypadku OPP jest limit zarobków na poziomie 1,5 średniej krajowej.
          Znani mi pracownicy WTZ i ŚDS, domów dziennego pobytu prowadzonych przez fundację i stowarzyszenia zarabiają marne grosze, kierownicy też.
              • profes79 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 17.10.21, 00:09
                Nie. W projektach finansowanych ze środków UE na ogół jest określone jaki procent całej dotacji mogą pochłonąć koszty osobowe; przejrzałem na szybko poradnik do RPO województwa pomorskiego (bo to akurat mi w googlach wypadło - bardzo szczegółowo jest rozpisane co obejmują wydatki kwalifikowalne w kwestii wynagrodzenia. Nikt nie klepnie projektu gdzie koszty osobowe będą zbyt wysokie.

W przypadku RPO pomorskiego jest wprost podane:
                Kwota miesięcznego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy
                nie może przekroczyć wysokości 5-cio krotności płacy minimalnej określonej na podstawie
                obowiązującego w danym roku Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości
                minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Koszty personelu pośredniego mogą być rozliczane również na bazie rzeczywiście poniesionych
                wydatków. Limit na takie wydatki w projekcie wynosi 7% wydatków kwalifikowalnych projektu,
                jednak nie więcej niż 500.000 złotych
      • memphis90 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 18:05
        >Ale w statucie powinno być dokładnie opisane >co się będzie działo z uzbieranymi środkami w >przypadku śmierci - przeczytaj dokładnie
        Statut znanej mi fundacji liczy sobie raptem 5 stron i nie ma tam ani słowa o tym, co się dzieje z pieniędzmi. Ba, nie sposób dokopać się do jakiegokolwiek sprawozdania finansowego... Nie są nawet znane kwoty zbiórek (tylko jakieś wartosci w %)... Np jedno z dzieci ma wg fundacji zebrane 5% kwoty, to samo dziecko wg się pomaga - zebrało 72% kwoty potrzebnej na terapię genową...

>Poza tym fundacje nie zarabiają - nie mogą >wink
        Ale mogą prowadzić dg, a środki przeznaczać na pensje, szkolenia, inwestycje... Teoretycznie koszty obsługi nie powinny przekraczać kosztów celów statutowych, ale jak masz to sprawdzić, jak fundacja nie udostępnia sprawozdań finansowych...? Możesz co najwyżej ocenić auto fundatora, który rozpoczął działalnosc z budżetem 1000 zł (to akurat jest w statucie), a teraz jeździ najnowszym modelem audi...
            • profes79 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 17.10.21, 09:57
              Można złożyć pisemną skargę do ministerstwa, który sprawuje nadzór nad daną fundacją (co powinno być wskazane w statucie) bądź złożyć wniosek zgodnie z zasadami dostępu do informacji publicznej prosząc o takie sprawozdanie.

Generalnie dopóki wiedząc, że gdzieś taka nieprawidłowość występuje siedzisz na ogonie i stwierdzasz, że sprawa Cię nie dotyczy nie dziw się, że nieprawidłowości występują.
        • fredzia098 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 22:17
          Jakoś też dziwnym trafem najbardziej głośne są zbiórki na "najdroższy lek świata" na SMA, bo fundacja z tych 9 mln pobiera około 8 % dla siebie, na te swoje cele statusowe. Trąbią o tych zbiórkach na każdym kroku, mimo że te dzieci mają zapewnione refundowane leczenie w Polsce, Inne (tańsze) choroby praktycznie przestały istnieć.
          • asia.sthm Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 17.10.21, 08:43
            > najbardziej głośne są zbiórki na "najdroższy lek świata" na SMA

Ten artykul dobrze naswietla sprawe:

magazynpismo.pl/rzeczywistosc/reportaz/wklekly-siepomaga-zrzutki/?fbclid=IwAR1TBn17OVECECvVknyEip5lIegdFvJJcnvsYESM_Vrbv1IkbCczKgDb1iI
            • beznickova Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 17.10.21, 09:48
              Dużo pisze o tym na Facebooku mama Precla (swoją drogą chyba obecna kiedyś na forum), której bardzo ufam, jeśli chodzi o ten temat – wykonuje naprawdę ogromną pracę, żeby poprawić sytuację chorych i ich rodzin i podnosić świadomość społeczną na temat rdzeniowego zaniku mięśni.

Tu spojrzenie na całą sprawę z perspektywy Fundacji SMA: spidersweb.pl/plus/2021/03/siepomaga-kontrowersje-zrzutki-internetowe-leczenie-sma-dzieci

Sama po lekturze różnych artykułów i historii mam coraz bardziej mieszane uczucia co do działalności Siepomaga.

Co nie zmienia faktu, że w tym sektorze działa też wielu wspaniałych ludzi, którzy poświęcają prywatny czas i siły, żeby pomóc innym, choćby Gosia Rybarczyk-Bończyk z Fundacji SMA właśnie, i wiele innych osób. Ale przejawy cwaniactwa też są – i moim zdaniem warto o nich mówić (oczywiście dokumentując je odpowiednio), w interesie potencjalnych beneficjentów i samych wspierających.

W ogóle sądzę, że wyzwaniem jest pomagać mądrze – i tym bardziej warto inwestować w organizacje, które to potrafią i robią, a piętnować nadużycia i hipokryzję. Może warto byłoby dla przeciwwagi stworzyć jakąś białą listę fundacji, którym forumki w pełni ufają i zaświadczają o ich uczciwości, bo np. znają ich działalność od środka smile
              • wkswks Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 17.10.21, 09:52
                I kwestia dwóch lat jak w którejś z tych fundacji pojawi sie na szczycie osoba, która wykorzysta fakt, że fundacja jest na „białej liscie”. Niestety nie ma to sensu, tylko rzetelne sprawdzanie zestawień finansowych pomoże.
                • beznickova Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 17.10.21, 10:20
                  Pewnie masz rację, w pierwszym odruchu myślałam o bardziej, hmm, niszowych organizacjach, prowadzonych przez osoby, które mocno siedzą w jakimś temacie, choćby z powodów życiowych. Za takie uważam np. wspomnianą już Fundację SMA czy Polską Fundację CCHS – trudno mi sobie wyobrazić, że przejmie je nagle jakiś płonący żądzą pieniądza cynik smile

A na forum sporo dziewczyn siedzi chyba i działa aktywnie np. w tematach prozwierzęcych, część pewnie zna niektóre fundacje od kulis.

Przy czym co do meritum oczywiście się zgadzam, choć mam wątpliwości, czy sama byłabym w stanie wyłapać jakieś subtelniejsze szwindle, mając dość powierzchowne pojęcie o temacie, na bo na papierze (czy w PDF-ie) wiele rzeczy ładnie wygląda. Więc trochę liczyłam, że wypowie się ktoś biegły w czytaniu tychże zestawień i oświeci mnie, lajkonika wink
                  • profes79 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 17.10.21, 10:33
                    Wiesz, ostatnio światek "fantastyczny" obiegła informacja o tym, jak lubelski Urząd Miasta nakazał zwrot kilkunastu dotacji na kwotę ponad 600k PLN jednemu ze stowarzyszeń (tak, wiem, to nie fundacja) bo wynik kontroli był taki, że nawet laikowi się włosy na głowie jeżyły. I na moje oko nie była to kwestia złej woli (pt. kradniemy ile się da) ile ogólnego burdelu organizacyjnego i tradycyjnego staropolskiego "jakoś to będzie". Efekt tak czy inaczej wygląda na opłakany.
      • kokosowy15 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 16:32
        Może teraz coś się zmieniło, ale znałem dwie fundację, nie osiągające zysków, działające zgodnie ze statutem, założone w celu zapewnienia godziwego uposażenia prezesowi i członkom zarządu. (na poziomie kilku średnich krajowych).
    • alexis1121 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 16:27
      W kwestii fundacji działających na rzecz dzieci się nie wypowiem, ale Polska fundacjami stoi, czyli można na tym zarobić.
      Prezes pewnej fundacji dla zwierząt, ledwo 25 lat skończone, a na koncie dwa mieszkania, samochód terenowy. Nigdzie nie pracuje, szkoły żadnej nie skończył. Zbiera na nieżyjące już zwierzęta (w sensie pies dawno nie żyje, a zbiórka nadal aktywna), psy nierokujące (30.000 zebrane, a od razu wiadomo, że pies do uśpienia), psy nieistniejące (zdjęcia kradzione z internetu), te same zbiórki prowadzone są równolegle na różnych stronach. Nie wiem jak to wygląda w innych krajach, ale tu sobie stworzono ciepłe posadki kosztem zwierząt.
    • nenia1 Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 17:40
      Zauważyłam, bo to nie pierwszy taki wątek, że ludzie chętnie coś skrytykują, choć sami nic nie robią.
      Fundacja są różne, pewnie jak wszystko, ale jednak sporo z nich robi coś dobrego. Niektórzy krytycy jednak chcieliby, żeby zatrudnieni tak ludzie pracowali za darmo 8 i więcej godzin dziennie, bo to przecież FUNDACJA.

Do autorki, Fundacje mają swój statut i muszą działać zgodnie z nim. Jeśli nie ma zapisów w statucie o finansowaniu pogrzebów czy wspieraniu rodziców po śmierci dziecka to tak, nie mogą przekazać na takie cele pieniędzy. Muszą działać zgodnie ze swoim statutem. Cele działania fundacji nie mogą być dowolne, muszą być społecznie i gospodarczo użyteczne i muszą mieć charakter publiczny, więc nie założysz fundacji, które mają cel zbierania funduszy na auto prezesa, nie szczuj.
    • lot_w_kosmos Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 16.10.21, 20:07
      Z fundacjami bywa różnie.
      Z drugiej strony prawo jest tak skonstruowane że wpłacający mogą odliczyć podatek jak darują fundacji a nie dziecku bezpośrednio.
      Fundacje w większości jednak gwarantują transparentność i uczciwość.
      Z indywidualnym8 zbiórkami różnie bywa.
    • rozaliaolaboga Re: Fundacje. Wątek kontrowersyjny. 17.10.21, 15:10
      Trudno się odnieść, nie wiedząc, jaką fundacja i co ma statucie, ale... Nie ma możliwości, aby pieniądze przepadly. One fizycznie zostały wpłacone na jakieś konto i gdzieś muszą być. Nie ma czego takiego, że znikają.
      I jeśli rodzina chorego dziecka zrobiła sobie zbiórkę na Zrzutce czy innym się pomaga, to ok, niech wykorzystają pieniądze na pomnik czy na co tam chcą. W przypadku, jeśli to fundacja zbierała na LECZENIE dziecka, podejrzewam, że nie ma możliwości wypłacić tych pieniędzy na inne cele - i bardzo dobrze. Zapewne idą na cele statutowe fundacji, a jakie one są, to wiedzielibyśmy, gdybys podała nazwę...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka