Dodaj do ulubionych

CoVid, kryzys, przemyślenia....

18.10.21, 14:29

W swoim głośnym wątku postawiłem w 2020 roku teze, że koronaerdolec skończy się definitywnie, gdy skutki kryzysu ekonomicznego wywołanego koronaerdolcem i restrykcjami będą niemożliwe do udźwignięcia przez rządzy. Czyli mówiąc wprost skończą się pieniądze oraz możliwości ich pożyczania (drukowania).

Wszystko wskazuje, że właśnie osiągneliśmy ten etap. Podstawowe przesłanki:

- w 2020 w ramach walki z wirusem oraz ochroną zdrowia zatrzymano produkcję w Skodzie na 39 dni, co było tragedią dla zysków i kondycji finansowej. Dzisiaj zatrzymano produkcję z powodu braku części prawdopodobnie do końca roku (każdy może sobie policzyć ile to jest dni). Szacuje się, że nie zostanie wyprodukowanych 250 tys. samochodów z planu na 2021.

- wzrost oprocentowania obligacji państwowych 10 letnich z 1% do 2.3% co powoduje dramatyczny wzrost kosztów obsługi zadłużenia. A to dopiero początek wzrostów;

- olbrzymi wzrost cen _wszystkich_ nośników energii, co już doprowadza do upadku dystrybutorów i sprzedawców oraz przełoży sie już wkrótce na drastyczny spadek konsumpcji - tej konsumpcj, która to odłożona miała nas wyciągać z postcovidowej zapaści. Oczywistym chyba jest, że albo zatankujesz diesla do pełna albo ogrzejesz chałupkę gazem. A jeżeli nawet stać cię na jeden i drugi luksus, to już ci nie starczy na kolejne buciki dla dziecka - popyt zostanie zduszony. Rządy już planują działania osłonowe - zmniejszenie akcyzy (Portugalia), zerowy VAT (Czechy), bony, talony, rekompensaty oraz inne dopłaty. Ale przekładanie z jednej kieszeni do drugiej tak naprawdę niewiele zmieni.

Reasumując, stawiam tezę, że nie będzie już więcej lockdownów (w Europie), testowanie będzie redukowane, aż do absolutnego minimum, a koronaerdolec w mediach będzie wygaszany, albo intencjonalnie, albo zastąpiony bardziej nośnymi tematami - Grażyna ma ciepło w chatce tylko pięć dni w miesiącu - ratuj nas premierze!

Dotarliśmy do momentu, w którym po prostu nie stać nas już więcej na CoVID.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka