Dodaj do ulubionych

Prawak czy lewak czy lewoprawak?

19.10.21, 10:17
Na forum często klasyfikujemy siebie i innych jako prawak lub lewak. Ale dla mnie to nie jest takie proste.
PiS światopoglądowo to typowa partia prawicowa (katolicyzm, brak tolerancji dla lgbt+, konserwatywne podejście do roku kobiety, rodziny itd). Natomiast ekonomicznie i społecznie to absolutne i skrajne lewactwo. Bijemy bogatych, zabieramy i rozdajemy, rozdajemy, rozdajemy.

Ja jestem światopoglądowym lewakiem. Tolerancja, państwo laickie, zero religii w szkole, tak dla małżeństw lgbt+, ochrona klimatu bla, bla, bla. Ale ekonomicznie ... bliżej byłoby mi do konfy niż do innych partii. Uważam, że rola państwa absolutnie nie powinna sprowadzać się do rozdawnictwa. Niskie podatki, wspieranie przedsiębiorców, koniec dotowania totalnie nierentownych gałezi przemysłu (tych, które nie pełnią strategicznej roli dla bezpieczeństwa państwa). Pomoc państwa powinna dotyczyć głównie tych, którzy sa poszkodowani na starcie, czyli aktywizacja i wspieranie osób niepełnosprawnych, osób starszych i schorowanych. Dla mnie priorytetem byłaby reforma służby zdrowia z jej częściową odpłatnością (powiązaną z systemem ubezpieczeń). No i ważna jest dla mnie edukacja.

To co napisałam, to oczywiście mocne uproszczenie. Ale chodzi mi o to, że dla takich jak ja żadna partia nie ma nic do zaoferowania. Przez moment miałam cichutką nadzieję, że partia debila Petru-Madery stworzy coś, w czym się odnajdę. Na szczęście nie głosowałam na nich. Bo okazali się jak zwykle wydmuszką.

Czyli jestem takim prawako lewakiem ... lewako prawakiem?

Jak to jest u was?
Obserwuj wątek
   • gaskama Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 10:28
    Myślę, że tak. Ale bardzo na sercu leży mi pomoc dla niepełnosprawnych i chorych (nie na przeziębienie). Uważam, że tu wspólne podatki powinny być przeznaczane na pomoc takim osobom. Nie wiem, czy to do końca liberalizm.
    • araceli Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 14:22
     gaskama napisała:
     > Myślę, że tak. Ale bardzo na sercu leży mi pomoc dla niepełnosprawnych i choryc
     > h (nie na przeziębienie). Uważam, że tu wspólne podatki powinny być przeznaczan
     > e na pomoc takim osobom. Nie wiem, czy to do końca liberalizm.


     Jesteś liberałką, która chce się czuć szlachetnie tongue_out
  • araceli Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 10:24
   gaskama napisała:
   > Natomiast ekonom
   > icznie i społecznie to absolutne i skrajne lewactwo. Bijemy bogatych, zabieramy
   > i rozdajemy, rozdajemy, rozdajemy.

   Absolutna bzdura - lewica owszem opodatkowuje bogatych ale pieniądze przeznacza na wysoki poziom usług publicznych (szkolnictwo, służba zdrowia, opieka nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi itp)

   To co robi PiS to żadna lewica - to zwykła kiełbacha wyborcza. Nie mówiąc już, że to nawet nie redystrybucja jak kasjerka w markecie pracuje na 500+ Kulczykówny big_grin
  • podaje_haslo_okon Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 10:36
   Jestem chyba technokratką, w dudzie mam światopogląd władzy, każdy powinien się znać na tym, czym się zajmuje i kierować się w pracy osiągnięciami nauki i techniki. A przede wszystkim, to w robocie zajmować się robotą, a nie pitoleniem o du*ie Maryni. Po pracy każdy może sobie myśleć, co mu się tam podoba, nawet że ziemia jest płaska, a człowiek został stworzony przez potwora spaghetti.
  • kobietazpolnocy Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 11:01
   Jestem socjaldemokratką. I światopoglądowo i gospodarczo bliżej jest mi do lewej strony. Tyle że dla mnie "socjal" to nie jest wyłącznie bezmyślne rozdawnictwo czy populizm. Widzę na własne oczy, że to może fukcjonować - ale trzeba o taki system nieustannie dbać i jest to zadanie zarówno władz jak i obywateli. I umieć iść na kompromisy.

   Neoliberalizm i te wszystkie gospodarcze wymysły w stylu konfy są dla mnie przejawem krótkowzroczności i wielkiej naiwności. Takie mokre sny młodzieńców, którym wydaje się, że oni wszyscy zgarną całą pulę zasobów i będą żyć w komforcie do końca życia. Mamy za sobą wieki takich układów, sami wiemy, do czego to doprowadziło.
  • dr.amy.farrah.fowler Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 11:18
   Poglądy światopoglądowe mam lewicowe, aczkolwiek pomysły z autoidentyfikacją genderową i promowaniem prostytucji jako "pracy jak każdej innej" są dla mnie nie do przyjęcia. Tu wyznaczam granicę mojej lewicowości.

   Gospodarczo jestem za modelem duńskim ("róbta co chceta, pod warunkiem, że pracownicy = obywatele będą zadowoleni"). Uznaję, że pewne branże/produkty/usługi trzeba dotować, bo owszem, są nierentowne, ale ich potrzebujemy (np. komunikacja zbiorowa).

   Jestem za tym, żeby wreszcie wyciągnąć te ostrzące się widły i zrobić porządek z najbogatszymi, którzy zasadniczo nie płacą żadnych podatków, ale również uważam, że pomysły Razemków (2. próg podatkowy od 5000 miesięcznie) są absurdalne (5000 to kwota o koszmarnie niskiej sile nabywczej).
  • aguar Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 13:05
   Mam dokładnie tak, jak Ty! Nie widzę powodu, aby kogoś tępić za rzeczy niezależne od niego, jak płeć, orientacja seksualna, rasa, pochodzenie (ale religię przestałam do tego zaliczać, uznałam, że tu jest wybór), ale nie mam ochoty utrzymywać żadnych nierobów z mojej pracy, która i tak mi łatwo nie przychodzi.
  • jednoraz0w0 Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 15:24
   Niskie podatki i wspieranie przedsiębiorców można było grać za Forda i generalnie w czasach, gdy jak przedsiębiorca chciał się rozwijać to musiał zatrudniać ludzi i tworzyć miejsca pracy. I ematka się w takich czasach wychowała więc jest do tej narracji przyzwyczajona. Ale w czasach, w których przedsiębiorcom się bardziej opłaca inwestować we wszystko samoobsługowe, roboty, maszyny, terminale, portale, appki i AI względnie w startupy polegające na tym, że rzesze ludzi wysiudanych z pracy z powodu inwestycji wyżej wymienionych przesiadają się na ubera i oni ponoszą wszystkie koszty a inwestor nie ponosi odpowiedzialności za nic tylko zgarnia kapustę, ten pogląd jest raczej wczorajszy.
  • tanebo001 Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 15:36
   OK. Moje poglądy:
   1. Etyka - libertynizm. Religia poza sferą publiczną. Zakaz symboli religijnych w sferze prywatnej. Religia won ze szkół. Etyka seksualna - aborcja - na życzenie. In vitro - finansowane z budżetu. Wychowanie seksualne - obowiązkowe. Pełne rozliczenie Kościoła Katolickiego z afer seksualnych i gospodarczych (gdybym jakimś cudem został premierem to episkopat w godzinę byłby w areszcie). Małżeństwa i adopcje LGBT - dozwolone. Nienawiść wobec LGBT karana tak jak szerzenie nazizmu.
   2. Ekonomia - nie umiem określić się jako lewica lub prawica. Wg mnie podstawową kwestią jest skąd państwo powinno brać kasę. Ja uważam że z podatku od najbogatszych. Czyli podatki powinny płacić korporacje. I ci którzy zarabiają ponad milion rocznie. Reszta nie powinna płacić. Na co powinny iść te pieniądze. Mała dygresja - dlaczego niektóre państwa takie jak USA są bogate a inne nie? W przypadku USA sprawa jest prosta. Zaczęło się od 2 wojny. Rząd kupował wszystko co strzelało i miało gąsienice. Tifanny robił noże bojowe. Zalał rynek kasą. Oczywiście po wojnie miał wielką nadprodukcję. Co zrobili? Poszli do Europejczyków i Japończyków i powiedzieli im:"my wam damy kasę (pożyczki) a wy kupicie nasze produkty. I pomysł zadziałał. Może to uproszczenie ale faktem jest że państwa mające projekty związane z bronią (USA, Izrael) czy kosmosem mają innowacyjną gospodarkę. I to innowacje ją napędzają. Czy zatem powinniśmy inwestować w polskie podróże kosmiczne? Nie. Ale powinnyśmy inwestować w zieloną energię. I nadal jest w tej sferze sporo do odkrycia (np perowskity). Poza tym pieniądze powinny iść w takie dziedziny ja edukacja, ochrona zdrowia. Ale także jako wsparcie dla najuboższych (na przykład samotnych rodziców z niskim dochodem).
   3. Ekologia - powinnyśmy całkowicie wygasić emisję. Zero elektrowni cieplnych. Zero samochodów spalinowych. Wszystkie kopanie węgla do zamknięcia. Na już a nie za tydzień. Ogrzewanie domów - tylko bezemisyjne. Zakaz polowań. Leśnicy do zwolnienia. Zarząd nad lasami przekazać ekologom a ministrem zrobić Wajraka. Zakaz wyrębu drzew (w lesie poza choinkami, poza lasem dozwolony ale po nadzorem). W rolnictwie zakaz hodowli futer i uboju rytualnego. Rząd powinien zniechęcać do jedzenia mięsa (przez edukację) i ograniczać hodowlę. I zachęcać rolników do zalesiania i gromadzenia wody.
   Jak określicie moje poglądy? Jestem lewicowcem czy prawicowcem?
  • jehanette Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 16:37
   PiS nie jest ekonomicznym lewactwem. Podnoszą stawkę minimalną godzinową, ok. Ale nie wprowadzili wcale progresji podatkowej, tarcze covidowe to było sypanie kasy przedsiębiorcom, a nie wspieranie pracowników, PIPa leży i kwiczy, o tym co robią z sektorem publicznym nawet nie ma co mówić - długo by wymieniać. Oni są ekonomicznie populistami.
  • kaki11 Re: Prawak czy lewak czy lewoprawak? 19.10.21, 22:32
   Ja często określam się jako osobę o poglądach centrowych.
   Światopoglądowo na wielu polach nie zgadzam się ani z Lewicą ani Prawicą i moje poglądy na jakieś kwestie najczęściej są właśnie gdzieś pomiędzy nimi. Z częścią spraw bardziej skłaniam się w stronę lewicy, z innymi pewnie bliżej mi do takich które, może nie są prawicowe ale były by do zaakceptowania po tamtej stronie. Natomiast mało które kwestie są dla mnie jednoznaczne z którąś stroną. Jestem więc po środku.
   Gospodarczo trochę trudniej mi to określić, tzn. tu też nie jestem ani lewicowa ani prawicowa ale jednocześnie jest tak, że poszczególne pomysły czy postulaty jestem wstanie poprzeć zarówno u jednych jak i drugich.

   Z jednym mogę na pewno z Tobą przybić piątkę- ja też nie widzę na politycznej scenie partii/ugrupowania/człowieka na którego z czystym sumieniem mogła bym głosować. Zwykle z trudem podejmuje decyzje kto wydaje się najrozsądniejszą dla mnie opcją, ale brakuje mi czegoś naprawdę sensownego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka