Dodaj do ulubionych

Klopoty ze snem - co oprócz tabletek?

24.10.21, 21:35
Miałam/mam kłopoty ze snem. Od lekarza dostałam ketrel 25mg, biorę go od sierpnia. Najpierw było paskudnie, bo rwały mnke nogi, które żyły swoim życiem, myślałam, że to tabletki nie dla mnie, ale ciut zmniejszyłam dawkę i wszystko się uspokoiło. Teraz od jakiegoś czasu biorę cała tabletkę. Jak biorę ketrel- pół godz i śpię jak dziecko. Czasem się obudzę np na sikanie czy żeby się napić wody, ale potem zaraz zasypiam. Jak specjalnie przez cztery noce nie brałam- koszmar. Rzucanie się z boku na bok, niespokojne sny jak już zasnęłam albo non stop wybudzanie i spoglądanie na kom która godz. I teraz tak: przez jaki czas mogę brać leki na sen, żeby się nie wpedzic w uzależnienie od nich do takiego stopnia, że juz do końca życia będzie mnie czekało spanie na tabletach? I CO zrobić, żeby zasnąć w miarę szybko i spokojnie i przespać cała noc BEZ tabletek? Straszne jest taka niemożność spania uncertain
Obserwuj wątek
    • 1matka-polka Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 21:37
      Zgadnij...
      • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 21:51
        Jakoś nie mam ochoty na zgadywanie
        • 1matka-polka Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 21:53
          No ale jak myslisz, zbadaj tarczyce i...?
          • hannah_weaver Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 03:47
            ...I wystaw mu walizki? smile
            • 1matka-polka Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 07:48
              🙉
            • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 13:20
              No taak... zapomniałam o tarczycy. Ale wyniki mam ze wszystkiego ogólnie w normie.
              A walizek nie mam komu wystawiać,.chyba że sobie samej
    • migafka357 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 21:53
      A z jakiego powodu nie możesz spać? Wiesz czy nie wiesz? To chyba jest kluczowe.
      • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 21:54
        Dużo problemów osobistych.
        • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 21:57
          Martwię się o młodsze dziecko, które się musi leczyć, bo depresja i jeszcze inne sprawy, domowo jeszcze bardzo złe relacje między synami, mąż im też zafunowal ,,piękna'' niespodziankę. Za dużo wszystkiego
          • migafka357 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 22:17
            A, no to jasne, że nie możesz spać, nic dziwnego. Ja bym sobie na twoim miejscu chwilowo odpuściła martwienie się uzależnieniem, bo po prostu masz chwilowy kryzys i jak się poukladasz, to i sen wróci. I bym brała te leki, tyle że pod opieką mądrego lekarza. Z tych leków potem się delikatnie wychodzi, zmniejszając dawki. A swoją drogą, skoro do tego stopnia ci ciężko, że od dłuższego czasu nie możesz spać, to może warto iść do terapeuty od kryzysów i poszukać wsparcia? To jest kilka spotkań, nie jakaś głęboka, długa terapia. Żeby się wzmocnić i poukładać.
          • igge Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 14:50
            Cóż, to że zasypiasz na razie tylko po tabletkach to raczej nie wydaje się największy z obecnych problemów.
            Ludzie niektórzy ze stresu nie mogą zasnąć i już.
            Ketrel nie uzależnia akurat.
            Będziesz miała wreszcie spokojniejsze warunki życiowe - zaczniesz sama zasypiać.
            Chyba, że bezsenność jest objawem np Twojej rosnącej depresji ?
            Generalnie skoro lęk działa i dobrze śpisz po nim i nie wybudzasz się w środku nocy czy nad ranem ' to tylko należy się cieszyć. Bez snu albo z zakłóceniami snu nie pociągnęłabyś długo.

• marta.graca Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 21:55
      Chyba trollujesz pytając na forum, jak długo możesz brać leki bez uzależnienia. Przecież ten sam lek na inne osoby może zupełnie inaczej działać. A ze sposobów na bezsenność: wyciszanie przed snem, unikanie światła z ekranów, mleko z miodem, melisa, medytacje, dużo ruchu, joga. Pytanie, co jest przyczyną tego, że nie śpisz ( może być np. stres, jakieś zdarzenia w życiu czy praca na zmiany). Robiłaś ogólne badania?
      • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 22:01
        Właściwie to chyba pytanie bez odpowiedzi, bo jest jak napisałaś: na każdego działa coś innego.
        Mam mega ciemne rolety, nie oglądam telewizji przed snem, mleko wypijam. A i tak jest ujnia. Czasem jak pada czy wieje to specjalnie okno otwieram żeby to słyszeć, bo wtedy zasypiam. Mam włączony wiatrak, bo ten szum mnie uspokaja, ale i tak bez tabletki nie potrafię przespać spokojnie całej nocy
        • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 22:03
          A chciałabym spać bez tabletek, spać spokojnie, bez snow horrorów czy wybudzania co chwilę..
          A przyczyny problemów ze snem napisałam powyżej.
          Badania ogólne raczej w normie
          • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 22:09
            Z kotem przy boku zasypiam szybko- ale wszystko jw: i tak się wybudzam, jak się wybudze to ciężko mi zasnąć znowu, wtedy rzucam się po łóżku. Jak nawet usnę cudem jakimś to znowu mnie koszmary dręczą.
            A wiecznie na kwetiapinie spać nie mogę. A muszę być przytomna w pracy
            • koko8 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 23:53
              kaska_800 napisała:

> A wiecznie na kwetiapinie spać nie mogę. A muszę być przytomna w pracy

Wróć do polowy tabletki, zmniejszaj powoli nawet do 1/4.
              Jest szansa przecież, że kiedyś wrocisz do rownowagi psychicznej. Wtedy odstawisz lek calkowice. Psychiatra pewnie ci mówił, że kwetiapina nie powoduje fizycznego uzależnienia, mozna brac ją dlugo, do uzyskania pożądanego efektu leczniczego.
              Bedzie dobrze.
        • igge Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 14:58
          Musisz też wdrożyć stałe godziny zasypiania i co ważne stałą godzinę budzenia i wstawania.
          Nie odsypiać zarwanych nocy.
    • bib24 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 22:15
      hydroksyzyna
      claritine też pięknie usypia jako skutek uboczny
      • grey_delphinum Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 22:30
        Ja wiem po sobie, że dopóki są problemy, to spokojny sen nie wróci
        Ktoś powyżej dobrze radzi, że na razie powinnaś skupić się na doraznej pomocy czyli braniu lekow, a nie przejmować się ewentualnym uzależnieniem, bo to kolejny problem, który Cię gnębi i zabiera sen. Ewentualnie próbuj spać bez tabletek w weekendy.
        • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 23:28
          Tego się też obawiam, niestety, a co jeszcze gorsze: W najbliższym czasie kłopoty nie znikną, a i pewien etap życia jest zamknięty na amen. I niby zdziwiona być nie powinnam, ba nawet się cieszę, to widzę przygnębienie dziecka młodszego, a i sama mam takie momenty, że mnie żal chwyta. No ujnia z grzybnią.
          Chciałabym chyba zbyt idealnie, ale moje marzenie to pelna przespana noc, bez koszmarów i pobudek. Przespana bez tabletek. Ale na takie coś się chybs nie zanosi.
      • koko8 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 23:45
        bib24 napisała:
        > hydroksyzyna
        > claritine też pięknie usypia jako skutek uboczny

Hydroksyzyna szybko uzależnia, za to kwetiapina, którą bierze autorka, nie. Co jej po takiej zamianie ?
        • bib24 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 08:24
          a to nie wiedziałam. za to claritine nie uzależnia a sie po niej pięknie śpi.
        • igge Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 15:06
          Dokładnie.
          A po takiej dawce kwestiapiny chyba w pracy senna nie jest i budzi się na czas I w pracy jest przytomna. A o to autorce chodzi.

Przy huśtawkach ze snem bez leku ( plus ogólnie stresującym dłuższym okresem życiowym) wykończy się szybko, będzie padać na pysk. Przytomna w pracy skoncentrowana nie będzie.
          Dobrze, że ketrel pomaga i autorka może w spokoju się wyspać. Bez wybudzeń, zakłóceń w nocy.
          Wcale nie jest to takie oczywiste przy wielkich stresach i zmęczeniu.
          • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 15:20
            Tak. Zasypiam szybko, śpię jak złoto. W pracy funkcjonuje normalnie.
            Nawet jak zaliczę w nocy pobudkę to wystarczy, że się położę i zasypiam nie wiem kiedy
      • georgia.guidestones Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 14:34
        Hydroxyzyna tez ma skutki uboczne. Szczegolnie, ze to zwykle jednak stosuje sie tylko doraznie.
    • sandrasj Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 23:34
      Pomaga rozwiązanie problemów przez które nie można spać, lub przy pomocy leków czy terapii pogodzenie się z nimi i zachowana higiena snu.
      Ja brałam depralin i trittico, tylko 1/3 tabletki przez 2 tygodnie a potem to już spałam jak niedźwiedź, bez leków.
      • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 24.10.21, 23:37
        Dlatego chyba żeby mieć przespaną spokojnie noc, gdzie nawet przy pobudce ,,na wodę " zaraz zasnę jak niemowlę, potrzebuje tabletek.
        Chciałabym bardzo bez, ale chyba nici z tego uncertain
    • berdebul Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 09:07
      Ruch w ciągu dnia, unikanie niebieskiego światła wieczorem, melatonina (dostępna bez recepty, nie uzależnia).
      Bracia lubić się nie muszą, ale mają zachowywać cywilizowanie.
    • iziula11 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 09:30
      Z opisu wygląda to na bezsenność późną.
      Koszmar. Cierpię na to przy każdym nawrocie depresji.
      U mnie pomagają leki p.depresyjne, hydroxoksyzyna i afoban.
      U jakiego lekarza byłaś? Rodzinny czy psychiatra?
      Jedna z dziewczyn dobrze Ci napisała byś poszukała wsparcia w kryzysie. Warto
      • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 13:28
        Psychiatra. Ogólnie spoko babka. Ale ja też o wszystkich swoich bolączkach jej nie mówiłam, jakoś się tak nie umiem otworzyć i opowiedzieć o wszystkim,a to pewne też utrudnia dobór najlepszych leków
        • iziula11 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 20:36
          Wiesz,nie musisz że szczegółami opowiadać o swoich problemach. Ale już o tym co powodują tak. Bezsenność jest upierdliwa,pogłębia niepokój,powoduje lęki.
          Możliwe że jak wygaszą się twoje problemy to sen wróci do normy. Ale dopóki tak nie jest potrzebne Ci wsparcie farmakologiczne aby nie doprowadzić się do gorszego stanu.

Mi przy chorobie niestety działają tylko leki.

Trzymaj się ciepło 😊 i spokojniej ❤
        • 1matka-polka Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 07:47
          O bolaczkach mowi sie terapeucie, psychiatra o ile nie jest rowniez terapeuta, to sie nie zajmuje terapia.
    • swinka-morska Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 09:41
      Terapia bezsenności w nurcie behawioralno-poznawczym.
    • aguar Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 21:12
      Ketrel jest w miarę bezpiecznym lekiem. Jak Ci się tyle problemów skumulowało, nie zadręczaj się dodatkowo tym, możesz się uzależnić, tylko ciesz, że masz lek, który pomaga Ci się wyspać i potem jakoś funkcjonować.
    • joyce_byers Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 21:39
      Kwetiapina, którą bierzesz nie uzależnia. To neuroleptyk. Dawki także zwiększać nie trzeba.
      • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 21:50
        Może fizycznie nie..Ale ja się boję- może to głupie- że mi to w psychice zostanie, że nie będę umiała zasnąć bez czegoś nasennego. No narazie jest tragedia uncertain. Może jak się sytuacja życiowa unormuje to będzie coś lepiej. Ale w najbliższym czasie się na to nie zanosi. Więc chyba muszę zaakceptować ketrel, bo inaczej nie wyśpię się za chiny
    • lumeria Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 25.10.21, 21:53
      >Jak specjalnie przez cztery noce nie brałam- koszmar. Rzucanie się z boku na bok,
      >niespokojne sny jak już zasnęłam albo non stop wybudzanie i spoglądanie na kom która godz.

Bo leków psychotropowych nie odstawia się nagle. Mozna sobie w ten sposób ogromna krzywdę zrobić!

Jesli nie spisz ze stresu/kryzysu, to jest źle, i bez lekarstw długo nie pociągniesz.

U mnie w takiej sytuacji sprawdziły się antydepresanty. I pomogły tez ogarnąć psychikę.
    • hadron-plus Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 07:51
      I'm człek starszy tym mniej sypia a potem na starość odwrotnie. Może jesteś akurat w fazie przejściowej? 😉
      Natłok zajęć też powoduje problemy ze snem lub najzwyklejsza praca na zmiany.
    • nutella_fan Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 08:00
      Ja biorę ten sam lek i lekarz powiedział, że on nie uzależnia. Biorę różnie, raz biorę, raz nie. Śpi mi się po nim rewelacyjnie. Gorzej ze wstawaniem rano.
      • hadron-plus Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 08:09
        Wieczorami piję herbatę ziołową. Albo i dwie. Uzupełniam też poziom cieczy we krwi.
      • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 13:28
        Ja też. Po nim zasypiam jak niemowlę. Nawet jak się przebudze to zasypiam w sekundę i żadne koszmary mnke nie dręczą
    • po-trafie Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 08:15
      Z tego, co pisalas to masz ciezka sytuacje zyciowa, ktora mozliwe, ze dodatkowo swoim stresem poglebiasz.
      Poszukaj profesjonalnej pomocy, dowiesz sie jak lepiej radzic sobie z soba ale tez jak byc wiekszym i stabilniejszym wsparciem dla synow.
      • korniz Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 08:29
        Czytanie przed snem, wieczorem basen. Pewnie przyczyna są emocje. Trzeba się wyciszyć.
      • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 13:30
        Jeżeli pisząc o profesjonalnej pomocy masz na myśli jakieś spotkanie z terapeutą/coś w tym stylu, to w moim przypadku odpada to
        • 1matka-polka Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 14:03
          "masz na myśli jakieś spotkanie z terapeutą/coś w tym stylu, to w moim przypadku odpada to"

Bo, albowiem, gdyż?
          • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 14:26
            Nie otworzę się przed terapeutą ze wszystkim, co mnie zabija wewnętrznie, więc już choćby o to nie ma to żadnego sensu.
            Jakoś nie jestem przekonana do.takiej formy pomocy.
            • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 14:31
              Poza tym terapeuta to nie jest lekarstwo na wszystko- mało który problem rozwiąże
              • feniks_z_popiolu Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 14:45
                Terapia to przed wszystkim rozmowa. Na pewno nie rozwiąże Twoich obiektywnie istniejących problemów. Ale... może pozwolić choć na chwilę stanąć obok, spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Ostatnio rozmawiałam ze znajomym psychologiem dlaczego tyle ludzi teraz odczuwa smutek, przygnębienie, ma chandrę czy wreszcie zapada na depresję.
                I usłyszałam od niego, że właśnie brak rozmowy. Ludzie, którzy do niego trafiają mówią, że brak im codzienny pogaduszek z sąsiadami, w pracy, w sklepie czy innej przestrzeni publicznej.
                I chyba coś w tym jest
                • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 14:49
                  Właśnie: rozmowa. Porozmawiać to ja sobie mogę z bardzo dobra koleżanką albo ulubioną ciotką. Żadna różnica. Ale to mi nie pomoże poukładać życia czy czegoś tam naprawić
                  • feniks_z_popiolu Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 15:06
                    Jeśli jesteś w stanie sobie z tymi osobami porozmawiać szczerze i mogą dać ci wsparcie to jasne, że tak.
                    Tylko nie każdy potrafi tak poprowadzić rozmowę, żeby ona miała wartość terapeutyczną.
                    • kaska_800 Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 15:17
                      Nie wiem sama. Ja w ogóle jestem jakaś dziwna..coraz bardziej dociera do mnie, że sporo spieprzyłam w swoim życiu. Młodszemu synowi powinnam była pomoc już jak był małym dzieciakiem, ale staram się mu chociaż teraz jakoś pomóc, ale to już nigdy nie będzie to, dodatkowo ,,przyplątała" mu się depresja, nasilenie lęków..jest nardzo ciężko. A on w przyszłym roku będzie miał dopiero 14 lat. Mało tego to właśnie on informacje o odejściu ojca przyjął najgorzej (bo maz niby kontakt na odległość obiecał mieć, ale to wszystko). Starszy tez niczego nie ułatwia, relacje między synami są bardzo złe..jedyny plus taki, że 18-latek jest inny, otwarty, ma przyjaciół i znajomych. Tutaj też z mojej strony zawsze byłam bardziej za młodszym synem. Oczywiście kocham starszego, pomogę jak będzie źle i będzie trzeba pomoc, ale o wiele więcej jestem w stanie zrobić dla młodszego. Rzecz jasna synowie zawsze byli traktowani jednakowo, więc to nie jest tak, że jeden miał gorzej, a drugi lepiej..
                      O młodszego właśnie boję się najbardziej. I to mi spokoju nie daje
    • hannamontanna Re: Klopoty ze snem - co oprócz tabletek? 26.10.21, 15:28
      Mnie pomaga, jak się położę i włączę medytację na głęboki sen, na youtubie jest tego dużo. Czasem przed spaniem siadam, słucham medytacji i oddycham.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka