Dodaj do ulubionych

Darowizna dla dziecka i urząd skarbowy

25.10.21, 14:08
Dziewczyny, chce podarować córce dość sporą kwotę pieniędzy. Przelew będę robiła ją, z mężem nie mamy rozdzielności majątkowej. Nie wiem, czy przelew powinnam opisać jako "" "darowiznę od matki", czy jako "darowiznę od rodziców". Zadzwoniłam więc do Urzędu Skarbowego, do tej konkretnej komórki, by uzyskać informację u źródła. Pani powiedziała, że nie odpowie mi na to pytanie, że mam zrobić tak, jak dogadam się z mężem. Tłumaczę jej, że na moim koncie są oszczędności, które chcemy podarować córce, ale są to wspólne oszczędności. W związku z tym nie wiem czy wypełnić jeden czy dwa formularze sd-z2, nie wiem jak opisać przelew, a ona mi mówi "niech pani robi jak pani z mężem chce". Pytam, czy przepisy tego jakoś nie prezyzują, a ona znów swoje. Dziewczyny, może wy coś poradzicie?
Obserwuj wątek
    • eleonoracz Re: Darowizna dla dziecka i urząd skarbowy 25.10.21, 14:16
      Jest tak - ze wspólnego konta przelew z darowizną może zrobić albo jeden rodzic albo oboje. Najlepiej, jeżeli zrobisz przelew z tytułem ''Darowizna od XY na rzecz córki ZZ.'' Jeśli będzie to darowizna od obojga rodziców, to córka będzie musiała wypełniać i składać podwójne kwity w US na darowiznę - osobno na połowę od matki i osobno na połowę od ojca. Pamiętaj, żeby w tytule przelewu było o darowiźnie, że na zgłoszenie do skarbówki ma się pół roku i że córka powinna zrobić też kopię składanego druku i poprosić o pieczątkę, że złożyła.
    • arwena_11 Re: Darowizna dla dziecka i urząd skarbowy 25.10.21, 14:45
      Jeżeli córka zamężna - to ważne aby w darowiźnie było wyraźnie zaznaczone, że to dla niej.

Spotkałam się z sytuacjami, gdzie darowizna była traktowana jako darowizna dla dziecka i małżonka - jeżeli nie było takiego opisu. Ma to znaczenie przy rozwodzie, zakupie nieruchomości ( nieruchomość kupiona z takiej darowizny albo będzie tylko twojego dziecka albo wspólna z mężem/żoną )
        • agniesia331 Re: Darowizna dla dziecka i urząd skarbowy 25.10.21, 23:34
          Ja robiłam na syna. 1 cześć mąż mu podarował, kolejna ja. Ale my robiliśmy że swoich kont raty na mieszkanieSyn więc jeździł do US najpierw z drukiem darowizny od męża, a potem z moim. W odstępie tych miesiecy
          Co ważne jeśli Twoja darowizna jest na jakiś cel, to:. Przy darowiznę na jakieś cele ważne jest, by przelać kasę bezpośrednio dziecku. A dopiero ino np deweloperów. Nas na to uczulala notariusz u dewelopera. Ze jak rodzice przelej to kasę bezpośrednio deweloperówi jako darowizna dla dziecka to potem US mógłby zadać wyjaśnień. Niby sprawa czysta, ale zawsze.
          Aha i nasz US nie 9bchodzilo,ze dziecko dalej przelewa na dewelopera. Ważny był przelew ten od nas na konto dziecka jako darowizna.
      • koronka2012 Re: Darowizna dla dziecka i urząd skarbowy 26.10.21, 09:23
        Arwena nie kręć.
        Nieruchomość będzie tego, kto będzie wymieniony w akcie notarialnym, jeśli będą wymienieni oboje to nawet jeśli będzie sfinansowana z darowizn dla jednego to będą to nakłady z majątku odrębnego na majątek wspólny (rozliczalne przy rozwodzie), a nie odrębna własność.
        • arwena_11 Re: Darowizna dla dziecka i urząd skarbowy 26.10.21, 11:08
          Przy rozwodzie będą rozliczane, jeżeli zostaną wpisane dokładne kwoty - czyli np X dał 200000 z majątku odrębnego i będzie to miało wyraz w udziałach. Czyli np 80% jest majątkiem wspólnym a 20% majątkiem odrębnym X.
          I niestety wiele osób nie wie, że taki zapis trzeba w akcie notarialnym zrobić. Wydaje im się, że to przecież logiczne i małżonek wie, kto dał pieniądze. A przy rozwodzie okazuje się, że jest niespodzianka - bo małżonek uważa, że należy mu się 50%.
          A i jeżeli myślisz, że notariusz będzie dociekał kto i ile dał - to się mylisz. Może i powinien, ale rzadko się to zdarza.
    • 152kk Re: Darowizna dla dziecka i urząd skarbowy 26.10.21, 08:45
      O co pytałaś konkretnie panią ze skarbówki? Jeśli o to, co masz zrobić - no to jakiej odpowiedzi oczekiwałaś? Skarbówka to nie doradca życiowy czy podatkowy - sama musisz zdecydować, kto ma dokonać darowizny - czy ty czy mąż czy oboje, przepisy nie regulują bowiem tej kwestii. Natomiast oczywiście przelew trzeba opisać zgodnie z prawdą - tj. napisać kto rzeczywiście dokonuje darowizny.
      Natomiast ty chyba zadałaś złe pytanie - trzeba było spytać, jakie będą potencjalne konsekwencje podatkowe obu tych rozwiązań i jakich formalności powinnaś/iście dopełnić w obu tych sytuacjach.
      Takie sytuacje pokazują, jak ciężką pracę mają urzędnicy - najpierw klient sam nie wie, o co chce spytać, a jak spyta nie o to, o co chciał i dostanie odpowiedź nie taką, jakiej oczekiwał - to narzeka, że urzędnik niekompetentny.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka