Dodaj do ulubionych

To rodzic ma nauczyc pisac i czytać

28.10.21, 11:06

Taki news usłyszała koleżanka i inni rodzice na zebraniu. Dotyczy klasy 1 SP. Pani nauczycielka oburzona, ze dzieci nie umieją czytać i pisać. I Tak będzie stawiać jedynki aż dzieci naucza się !!! czytać i pisać. Znajoma pyta czy u mnie wszystkie dzieci umiały pisać i czytać. U mnie nie umiały wszystkie i nikt tego nie wymagał. Nauczyciel uczył, prosił tylko żeby z dzieckiem ćwiczyć.

Dzieci wyją w domu, nie chcą chodzić do szkoły. Jedno umie ale czyta sylabowo - matka usłyszała, ze to metoda "dla dzieci upośledzonych", ma głoskować.
Coś się zmieniło w szkole w ciągu 2 lat??
Obserwuj wątek
   • aamarzena Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:26
    W nauczaniu początkowym? Moze w Warszawie, w innych miastach i na wsiach- raczej wątpię. W szkole córki kadra stała od wielu lat, jeśli chodzi o klasy 1-3. No doszło kilku nauczycieli świetlicy, bo cześć ze świetlicy poszła uczyć, jako, że osiedle się rozrasta i uczniów przybywa. A jeśli odchodzą to na emeryturę.
   • makurokurosek Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 29.10.21, 12:58
    "Zasadniczo kadra na bardziej przypadkową."

    Mało prawdopodobne. Pamiętam przy strajku nauczycieli jak poruszany był temat wieku nauczycieli i średnia wieku to 50 lat, była też dokładna rozpiska z której jasno wynikało, że tylko nieznaczny procent w przeciągu kilku lat odejdzie na emeryturę. Wymiany kadry możemy spodziewać się dopiero za około 10 lat.
    Raczej mało prawdopodobne, aby panie w wieku 54+ lat rzuciły się na zmianę pracy.
  • berdebul Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:15
   Nic się nie zmieniło, zawsze było sporo frustratów i poyebów w zawodzie.
   Polecam dżihad, albo jak koleżance się nie chce, to niech zmieni dziecku klasę. Dziecko nie musi umieć czytać i pisać idąc do szkoły, ma tez cały okres kształcenia zintegrowanego na naukę i doskonalenie tych umiejętności. Pani się z chooyem na głowy pozamieniała.
  • swinka-morska Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:15
   hanusinamama napisała:

   > Coś się zmieniło w szkole w ciągu 2 lat??

   Raczej nie, chyba pani nauczycielka usilnie próbuje zniechęcić dzieci od samego początku.
   Z tego co mówiła nauczycielka nauczania początkowego moich dzieci - dziecko ma nauczyć się czytać i pisać do końca 3 klasy, więc czasu jest aż nadto.
   • kotejka Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 19:29
    swinka-morska napisała:

    > hanusinamama napisała:
    >
    > > Coś się zmieniło w szkole w ciągu 2 lat??
    >
    > Raczej nie, chyba pani nauczycielka usilnie próbuje zniechęcić dzieci od samego
    > początku.
    > Z tego co mówiła nauczycielka nauczania początkowego moich dzieci - dziecko ma
    > nauczyć się czytać i pisać do końca 3 klasy, więc czasu jest aż nadto.

    Dobre sobie
    Jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie dziecka w 2 i 3 klasie bez umiejętności pisania i czytania
    Testy, dyktanda, zadania z treścią z lektury, różne formy pisemnej,praca z tekstami, czytanie ze zrozumieniem
    8-9 latek uczyć się składać literki? Śmiech
    W ogóle nie powinien przejść do 2 klasy bez tej umiejetnosci
  • a.n.i.a.78 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:16
   u nas pani wręcz zakazywała uczyć pisać, bo ona jest od tego. była prośba o ćwiczenie czytania, ale to w drugim półroczu jak poznali wszystkie literki. część dzieci przyszła do szkoły bez umiejętności czytania, w tym mój syn. od tego jest pierwsza klasa.
     • kornelia_sowa1 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 29.10.21, 10:07
      Mój syn nauczył się czytać (składać prostsze wyrazy) gdzieś pod koniec drugiego półrocza zerowki.
      Były już dzieci robiące to duuuuzo lepiej.

      Teraz jest w 7 klasie i ma jako jedyny 6 z polskiego, i indywidualna listę książek do przeczytania (za sobą m. in Sienkiewicza Trylogię ,).
      Wg polonistki i wg mnie czyta pozycje trudne, przeznaczone dla starszego czytelnika bez najmniejszego kłopotu.

      Nie ma co za bardzo wybiegać-taki błąd zrobiliśmy z angielskim. Syn chodzil do szkoły językowej i nudził się na angielskim od samego początku.

      Córka ma 6,5 roku i czyta lepiej niż brat w jej wieku ale czy to będzie miało znaczenie? Już widzę, że jest bardziej ścisłym umysłem. Konkrety przede wszystkim
     • hanusinamama Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:04
      To nie jest kwetsia ambicji. Ja swojej straszej uczyć nie chciałam bo wiedziałam, ze sie bedzie nudzić w 1 klasie. Co miałam zrobić jak mi 5 latka w swoim pokoju przepisywała tekst z ksiązki. Przy czym w książce masz inne a niż pisane a. Zeby potem nie musieć odkręcać i prostować....pokazałam jak się pisze literki. Majac lat 6 umiała pisac i czytać...ale to był jej czas. Dzieci na naukę tego mają czas do 10 roku życia.
      W klasie umiało czytac połowe dzieci, kilkoro troche, częśc nic nie umiała. Nuaczyciel dał rade spokojnie. teraz w 3 klasie czytają wszyscy, piszą wszyscy.
      • iwoniaw Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:25
       tenjedennick napisała:

       > Dlaczego nadambitni? Nie wyobrażasz sobie, że dziecko możne nauczyć się czytać
       > samo z siebie, czy też czytając bajki z rodzicami?

       No patrz, ja sobie nie tylko wyobrażam, ale nawet osobiście wychowuję dzieci, które czytały już w przedszkolu, a też nie uważam, żeby nieczytający 7-latek był znakiem, że coś z nim nie w porzadku, jak się mundrujacy wyżej był łaskaw wyrazić...
      • racica_ruda Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 18:03
       tenjedennick napisała:

       > Dlaczego nadambitni? Nie wyobrażasz sobie, że dziecko możne nauczyć się czytać
       > samo z siebie, czy też czytając bajki z rodzicami?

       Nadambitni, bo uczą niezainteresowane dziecko. Przecież ja nie napisałam że każde dziecko które czyta w wieku 7 lat ma nadambitnych rodziców.

       Mam wrażenie że literki sklejacie, ale rozumienie tekstu trochę nie nadąża.

       Nadambitnymi nazwałam rodziców którzy twierdzą że nieczytający 7 latek to "problem".
    • 152kk Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:05
     Ha ha ha To nie jest żaden problem. Moja córka nauczyła się czytać w 1 klasie (czytać - tj. całe zdania i proste teksty, nie chodzi mi o znajomość literek czy sylabizowanie/głoskowanie - bo już rzeczywiście w przedszkolu/zerówce się zaczyna). Nawet nie pamiętam, czy to już było płynne czytanie - raczej dukanie. A teraz ma stypendium burmistrza za wyniki w nauce (nie żebym się chwaliła - akurat niewielka w tym moja zasługa - po prostu taki miks genów nam się trafił, że nauka jej przychodzi z łatwością, a dodatkowo jest z natury pracowita i poukładana).
      • alewcale Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 29.10.21, 10:37
       Moze nauczycielka widzac stan mobilizacji niektorych dzieci stwierdzila, ze jak rodzice ich nie naucza to kto? Sa dzieci, ktore wiedza, ze moga robic co chca i co im pani zrobi? Z czystego wyrachowania nalezaloby wpoic troche szacunku dziecku do szkoly i nauki, bo potem efekty sa wlasnie takie. Ja nie mowie, ze tu na pewno tak jest, ale tak to wyglada, jakby bylo grono dzieci, ktore wie, ze nie musi sie starac. Nauka to wysilek i czesc dzieci go podejmuje, czesc sie nudzi, bo juz umie a czesc sobie radosnie rozrabia w tym czasie, bo uznaja, ze moga. I to niekoniecznie z powodu klopotow z koncentracja, zmeczenia itp. Moze tej nauczycielce juz puscily nerwy
    • profes79 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:25
     To nie chodzi o to, czy dziecko będzie geniuszem czy nie. Ja po prostu ze swojej nauki wczesnoszkolnej pamiętam, że w pierwszej klasie - a miałem za sobą zerówkę szkolną - czytać potrafili wszyscy. Lepiej, gorzej, bardziej płynnie, mniej płynnie - ale nie kojarzę przypadku, żeby ktoś - nawet największy matoł klasowy - czytać nie potrafił wcale. Z pisaniem bywało różnie.
      • memphis90 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 15:16
       To przecież chłop jest... W dodatku taki pierniczasty z gatunku "za moich czasów"....

       A tak na marginesie - kiedy ja zaczynałam pierwszą klasę, to nas, czytających, było dokładnie dwoje. w 1 klasie uczyło się czytać. Niektórzy sylabizowali do końca podstawówki, dziś pewnie mieliby jakąś diagnozę...
     • aamarzena Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:30
      No cóż, jestem rocznik podobny do twojego i większość w mojej klasie czytać i pisać nie umiała. Większość potrafiła napisać co najwyżej swoje imię, kilka dzieci przeczytalo prosty tekst. Reszta nie bardzo. A matoły to i w 3 klasie ledwie dukaly, choć naucycielke mieliśmy świetna.
     • a.n.i.a.78 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:34
      ja pisałam o umiejętności czytania, nie nazwałabym umiejętnością czytania dukania i składania literek, co mój syn potrafił. a w klasie 5 mojego starszego syna dalej kilkoro dzieci czytając duka. jak ja chodziłam do szkoły w klasie 8 pani kazała przeczytać wiersz koleżance i okazało się że składa sylaby. nawet na studia się dostała (co prawda nie skończyła).
      • profes79 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:47
       Ale dukanie i składanie literek to też już jakaś podstawa. Ja podobno bardzo długo nie mogłem załapać, że litery tworzą jakiś ciąg a nie czyta się je pojedynczo. Jak już to załapałem to wystartowałem jak rakieta z czytaniem.

       Problemem prawie na pewno jest to, że w dzisiejszych czasach się nie czyta. To trochę jak u mnie z pisaniem - żartuję czasami (aczkolwiek ze świadomością problemu) że ostatnią dużą pracę pisemną ręcznie to pisałem na maturze a potem po dobrych 15 latach w szkole podyplomowej. W tej chwili jakbym miał pisać ręcznie jakieś dłuższe notatki miałbym pewnie problem. Przynajmniej na początku.
      • berdebul Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:11
       Uczono. Były zerówki z których dzieci wychodziły czytając i pisząc (do takiej chodziłam), ale były dzieciaki które nie czytały w ogóle, a były i takie które do zerówki nie chodziły i nie znały literek. W 1 klasie (lata 90) i tak leciało się literki i ich pisanie od nowa.
      • ga-ti Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:23
       Mnie uczono czytać jak najbardziej. W przedszkolnej zerówce. Lata 80. Poznawaliśmy litery drukowane i czytaliśmy. Mieliśmy podręcznik, wtedy zwany "Czytanką", w którym była omawiana każda kolejna literka, był obrazek, były oznaczone samogłoski i spółgłoski, były do czytania sylaby zawierające nową literkę, a im dalej tym dłuższy tekst. Mój ulubiony:
       To mama rak. A to tata rak. A tam mamy tatarak. big_grin

       Pani zawieszała na tablicy etykiety z kolejnymi poznanymi literami.

       Litery pisane były w pierwszej klasie.
       • male_a_cieszy Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 29.10.21, 09:51
        Czytając ten wątek zastanawiałam się, czy potrafiłam czytać idąc do pierwszej klasy. Dzięki Twojemu przypomnieniu czytanki, już wiem, że w zerówce big_grin
        Moja starsza córka idąc do pierwszej klasy znała litery i coś tam zaczynała czytać. Syn jest teraz w zerówce, jeszcze nie czyta, ale bardzo chce się nauczyć więc bawimy się w czytanie smile Pewnie gdybym miała więcej ambicji w tym temacie, to nauczyłby się szybko, bo nie ma problemu z sylabizowaniem nawet długich i trudnych słów i głoskuje trzy/cztero literowce, ale że ambicji nie mam i mieć jej nie zamierzam, to Młody zacznie czytać w swoim czasie.
        • ichi51e Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 29.10.21, 09:56
         ja pamietam ze cos tam umiałam (moi rodzice twierdzą ze świetnie czytana big_grin) ale ja tez pamietam ze przerabianie literki po literce dawało mi duża satysfakcję i taka radość że te litery w zdaniach o osie w lesie składają się w cos co ma sens. Wiec raczej patrząc z perspektywy obecnej kogoś kto dobrze się przygotował do nauki czytania swojego dziecka i odbył z nim te drogę - zdecydowanie NIE UMIAŁAM czytać. składać litery w słowa to moze
      • thank_you Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:25
       Oczywiście, że uczono - u mnie w zerówce, przy czym ja już od 2 lat czytałam ze zrozumieniem książki i pisałam, te 4 lata były dla mnie dość traumatyczne, bo po prostu umierałam z nudów. W 1 SP cala moja klasa płynnie czytała i dobrze pisała, ale to była jedna z dwóch wyselekcjonowanych klas.
      • iwoniaw Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:33
       Oczywiście, że uczono czytać w zerówce (kto też pamięta podręcznik "mam 6 lat"?), co nie zmienia faktu, że potem w 1 klasie od nowa powtarzano wszystkie litery i czytanki zaczynały się od jednozdaniowych typu "to mama, a tam osa". A ja jako czytajaca płynnie byłam (dla nauczycielki) sensacją i wzorem stawianym innym, a nie typowym przypadkiem. Jakimś jednak cudem pozostała 30 do końca 1 klasy też się nauczyła czytać i to w szkole.
     • allijja Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 14:23
      >Ja po prostu ze swojej nauki wczesnoszkolnej pamiętam, że w pierwszej klasie - a miałem za sobą zerówkę szkolną - czytać potrafili wszyscy.

      no po prostu geniuś!
      ja ze swojej nauki wczesnoszkolnej niewiele pamietam, ze o przedszkolnej nie wspomne. Na pewno nie jak kto czytał. Nawet nie pamietam z kim siedzialam w ławce w I klasie. Zdecydowanie wiecej moge powiedziec dopiero o latach ponad wczesnoszkolnych, czyli tak od powyżej 4 kl.
      Nie, nie jestem debilką, zawsze byłam prymuska.
      Mój pierworodny też nie umiał czytać i pisac, zanim nie trafił do zerówki (szkolnej) i szkoły (tej samej). Nauczył się a kolejne szkoły konczył z czerwonym paskiem. Odmienilo mu sie dopiero po I roku studiow, już troszke olewał.
      Młodszy syn umiał pisac i czytać, nauczył sie przy starszym, jak ten lekcje odrabiał. To zreszta dosyć powszechne jest, ja też umiałam pisać i czytać kiedy poszłam do szkoły. Jako mlodsza siostra.
      Nie, nie pamietam tego, matka mi opowiadała.
     • 152kk Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 16:04
      A ja z czasów swojej nauki szkolnej pamiętam, że w na początku pierwszej klasy podstawówki czytać nie potrafił prawie nikt, a - co zabawne - chodziłam do klasy na osiedlu uważanym za "inteligenckie" w Warszawie. Tylko to było przed dinozaurami - to może dlatego winkwink W sumie pamiętam tylko jedną 7-letnią dziewczynkę, która potrafiła dobrze czytać i pisać - ale uczyła się wcześniej za granicą, w innym systemie szkolnym i jak przyjechała z ojcem do Polski to powtarzała pierwszą klasę. I ta dziewczynka w pierwszych 3-4 latach była "do przodu" w stosunku do innych uczniów, a później - okazała się średnią, a nawet jedną ze słabszych uczennic. Po prostu nie miała zdolności do nauki i wcześniejsze początki w niczym nie pomogły. Tak więc różnie bywa.
      • iwoniaw Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:35
       profes79 napisał:

       > Możliwe. Ale edukacja schodzi regularnie od lat na psy więc nieczytający 7-late
       > k absolutnie mnie w dzisiejszych czasach nie dziwi nie dziwi.
       >

       Tak tak, na psy schodzi. Otóż 40 lat temu było tyle samo nieczytających 7-latków co dzisiaj, tylko że dobijając do 50 najwyraźniej łapią oni sklerozę i zdaje im się, że taki poziom umiejętności jak dziś mają, to mieli od urodzenia.
       • profes79 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:47
        Ja akurat czytać nauczyłem się bardzo wcześnie, bo już jako 5-latek w przedszkolnej grupie z tego powodu bywałem zasadzany do czytania prostych bajek reszcie dzieciarni. Co zresztą znajomi znający mnie wówczas do tej pory mi wypominają tongue_out

        Natomiast cały czas piszę - nie mówię, że w 1 klasie wszyscy czytali biegle, płynnie i w ogóle - czytali na bardzo różnym poziomie. Nie zmienia to faktu, że prostą czytankę przeczytał bądź wydukał każdy. Ale nie pamiętam sytuacji, żeby ktoś dostał czytankę i nie wiedział co z nią zrobić - a to rozumiem przez brak umiejętności czytania.

        I dziękuję, ale cały czas bliżej mi do 40 niż 50 tongue_out
         • profes79 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 20:51
          Kultura osobista typowa dla tego forum wylazła na wierzch. Jeszcze powinnaś do idioty dorzucić ulubiony epitet używany na każdego faceta który prezentuje pogląd z którym e-mama się nie zgadza, czyli "dziaders".

          Reagujesz tak, że mam wrażenie, że to trochę "uderz w stół" bo poczułaś się osobiście urażona stwierdzeniem, że siedmiolatek to powinien umieć czytać. No tak uważam. Część dyskutantek uważa inaczej. Bywa; ani one ani ja nie mamy monopolu na prawdę (tzn. jak mam twarde dane to mogę dyskutować twardo; tu mamy odczucia i osobiste doświadczenia a nie twarde dane.
        • forumologin Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 21:11
         profes79 napisał:

         > Ja akurat czytać nauczyłem się bardzo wcześnie, bo już jako 5-latek w przedszko
         > lnej grupie z tego powodu bywałem zasadzany do czytania prostych bajek reszcie
         > dzieciarni. Co zresztą znajomi znający mnie wówczas do tej pory mi wypominają :
         > P

         a zwrociles uwage na autorke tych prostych bajek? To bylam ja. Jestem twoj rocznik.
    • zielonecurry Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 29.10.21, 10:35
     profes79 napisał:

     > No nie wiem. Jeżeli dziecko w wieku 7 lat nie potrafi czytać to raczej jest to
     > problem. Tylko na litość nie do rozwiązywania metodami nauczycielki z tego wątk
     > u.

     Moje dziecko w wieku 7 lat nie potrafiło przeczytać najprostszego zdania. Dziś ma 9 lat i czyta książki które maja po kilkaset stron. Właśnie kończy ostatnią część Harrego Pottera. Biorąc pod uwage statystyki czytelnictwa w Polsce można śmiało powiedzieć że jest w ścisłej czołówce.
  • woman_in_love Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:26
   Dziecko w 1 klasie SP powinno już umieć czytać i pisać.

   A kto ma je tego nauczyć? Przedszkole, zerówka, korepetytor, niania albo rodzic. To już kwestia wtórna i mniej istotna.
   Ja w 1 klasie umiałam. A ci co nie umieli poszli wtedy do innej klasy: dla nie umiejących.
  • ga-ti Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:36
   Moje dziecko czytać uczyło się w zerówce w przedszkolu, pisać się nie uczyli, poznawali tylko litery drukowane. Oraz oczywiście w domu, samo z siebie sobie składało i dopytywało o litery.
   Pani na zebraniu oświadczyła, że się cieszy, bo wszystkie dzieci w klasie czytają, jedne płynniej, inne nie, ale potrafią składać i wiedzą o co chodzi, a to wszystkim ułatwi pracę.
   Pisać się dopiero uczą. I tu też pani nie kazała dzieci stresować, powiedziała (i tak też robi), że nie będzie się czepiała niedociągnięć w pisaniu, bo tego dzieci się właśnie uczą i mają czas żeby się nauczyć. Za to zaleciła sporo zajęć manualnych, by ćwiczyć motorykę małą.

   Na doskonalenie czytania mają trzy lata.
   • ga-ti Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:40
    Dodam jeszcze, że starsze dziecko było z rocznika, któremu zakazali się uczyć liter w przedszkolu, zerówki nie było, poszło jako 6 latek do pierwszej klasy. I dopiero w pierwszej klasie uczyło się liter drukowanych i pisanych, jednocześnie uczyło się pisać i czytać. I nie było to łatwe. Tempo pracy było dość szybkie, pani chaotyczna, a dziecku szybko przeszła chęć do nauki uncertain
  • barefoot_duck Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:47
   Absolutnie nie bronię nauczycielki (o ile prawdziwa), bo na naukę czytania i pisania dzieci mają obecnie pierwsze 3 klasy szkoły podstawowej...
   Ale coś mi ściemą jedzie to stawianie jedynek. Jakich jedynek??? W 1 klasie SP nie ma jeszcze wystawianych ocen 1-6, są jedynie oceny opisowe semestralne i na koniec roku. Pierwsze przymiarki do ocen w skali są w klasie 3, a i tak finalnie nie lądują na świadectwie.
   • thank_you Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:52
    Tez tak myślałam, ale w wielu szkołach oceny są od 1SP.

    A dzieci rozwijają sie w rożnym tempie - mamy czytających samouków od 4rż. i 7-letnie egzemplarze, które nie znają liter. Dla każdego musi znaleźć sie miejsce w szkole, niestety nie każdy ma szczęście do mądrych nauczycieli. uncertain
   • ga-ti Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:19
    Oczywiście, że są oceny. Jedne pani wpisuje do zeszytu, czy ćwiczeń za wykonane zadania, napisane literki i cyferki. Kolejne są wpisane w dziennik elektroniczny, z podziałem na edukacje (z polonistycznej, matematycznej, plastycznej, muzycznej, przyrodniczej, społecznej...), z oznaczeniem kolorystycznym i krótkim opisem za co.
    Na półrocze i na koniec roku będzie ocena opisowa.
   • hanusinamama Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:07
    Nie sciemnia. Widziałam librus. Gęsto w rządku 1,2 i 3. U mnie od 1 klasy tez wystawiane normalnie oceny, tylko na koneic roku opisowa. Córka dzisiaj (3 klasa) dostała 4 z recytowania i 5 ze sprawdzianu.
    I tu nie chdozi o te oceny, bo na koneic i tak jest opisowa. Ale o wymaganie aby rodzic w domu nauczył czegos czego ma uczyć nauczyciel
    • makurokurosek Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 15:25
     " Ale o wymaganie aby rodzic w domu nauczył czegos czego ma uczyć nauczyciel"

     Ale to normalne, że w domu dziecko ma codziennie ćwiczyć czytanie i pisanie. Niektórym dzieciakom idzie to łatwo innym trudniej i ci drudzy wymają więcej pracy w domu. Skoro mimo rocznej nauki czytania w zerówce dziecko nie umie czytać, to raczej można się spodziewać, że tej pracy w domu będzie więcej.
     • 152kk Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 16:57
      Kolejna bzdura. Już wyżej pisałam o mojej córce, która obecnie jest jedną z najlepszych uczennic w szkole (a nawet w mieście - skoro ma stypendium burmistrza). Poszła do szkoły z rocznikiem 7-latków nie potrafiąc czytać (sama miała 6, ale tylko dlatego, że jest z końcówki roku). Nauczyła się czytać w pierwszych klasach podstawówki. Fakt - jest bardziej umysłem ścisłym, ale czytać potrafi dobrze smilesmile Nigdy z nią nikt nie siedział przy lekcjach, uczyła się w szkole, w pierwszych klasach w ogóle nie pamiętam zbytnio co robiła ze szkoły po lekcjach, pewnie były jakieś prace domowe, ale na pewno nie "codziennie czytanie i pisanie". Czasami, naprawdę rzadko, pomagaliśmy w lekcjach, ale to w późniejszych klasach - np. gdy trzeba było coś wytłumaczyć.
      Ale oczywiście to prawda, że są dzieci mające większą łatwość uczenia się i takie, którym to przychodzi trudniej. Tylko to , ile dziecko musi się uczyć po szkole i ile muszą mu pomagać rodzice, wynika z naturalnych zdolności dziecka, ale nie ma nic kompletnie wspólnego z tym, czy nauczyło się czytać i pisać mając 4-5 lat czy 7-8 lat.
     • hanusinamama Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 20:59
      Nie ma w zeówce nauki czytania!!! O czym ty bredzisz??? W pierwszym semestrze 1 klasy dzieci poznaja literki i cyferki, nauka czytania trwa do konca 3 klasy. A nie przez pierwsze 2 miesiace. Przy czym pani odpytywanie z czytania i pisania literek rozpoczeła juz we wrześniu.
      • makurokurosek Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 22:25
       Nauka czytania jest wprowadzona w zerówce, przejrzyj sobie podręczniki do zerówki. Dziecko kończące pierwszą klasę musi mieć opanowane czytanie, nie ma znaczenia na jakim poziomie bo na ćwiczenie techniki ma jeszcze dwa lata , ale musi umieć czytać ze zrozumieniem.

       " Przy czym pani odpytywanie z czytania i pisania literek rozpoczeła juz we wrześniu."

       Zapewne chciała sprawdzić na jakim poziomie są dzieci. Dziwne, że żadne po rocznym przygotowaniu przedszkolnym nie potrafiło czytać.
  • ichi51e Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 11:50
   baba jakiś dinozaur. Dzieci ucza się czytać w pierwszej w drugiej i 3 doskonala.
   w
   u nas ostatnio pani od wczesnoszkolnej nawrzeszczala na dzieci bo "w Polskim alfabecie nie ma x" wiec ja juz nawet nie zmuszam żeby na tych kocopolach wysiadywal.
  • stephanie.plum Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:41
   u nas pierwszaki poznają w pocie czoła chyba już czwartą literkę...
   ach, no i cyfrę pięć.

   czytanie, liczenie...? maniana!

   ale to taka niestresująca zwyczajna wiejska szkoła, mnie to nie przeszkadza.
   klimaty opisane na początku wątku skłoniłyby mnie chyba do ucieczki w podskokach, wraz z dzieckiem. nawet, jeśli czytałoby płynnie.
  • makurokurosek Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 12:48
   Od kilku lat nic się nie zmieniło. W chwili cofnięcia reformy sześciolatków, dzieci uczą się pisać i czytać w zerówce i kontynuują tą naukę w klasie pierwszej.
   Nikt jednak nie oczekuje aby rozpoczynając klasę pierwszą umiały czytać, oczekuj się jednak aby były z tematem zaznajomione, tak więc poznawanie alfabetu trwa krócej aniżeli miało to miejsce w przypadku dzieci sześcioletnich i o ile się nie mylę kończy się w pierwszym semestrze.
    • makurokurosek Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 14:48
     Nie ma czegoś takiego jak zakaz nauki pisania, jest to wymysł nauczycieli. W podręcznikach jak najbardziej wprowadzona jest nauka pisania, a to jaki podręcznik zostanie wybrany zależy od nauczyciela przedszkolnego.
     O idiotyzmie kłamliwego zakazu przekonałam się gdy starsza poszła do szkoły
     www.wsip.pl/upload/2018/01/181545-Plac-zabaw-Szesciolatek-Roczne-przygotowanie-przedszkolne-Karty-1/index.html#p=34
     • hanusinamama Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 21:03
      Serio to jest nauka czytania i pisania?? Widać ile wiesz ale jak zwykle specjalistka. Nie poznawanie literek to nie jest nauka czytania. To ze dziecko zna litery nie znaczy ze umie czytać.
      W zerówce w programie masz przygotowanie do nauki czytania i pisania (to jest włąsnie to co zalinkowałaś). A nauka czytania i pisanie jest w programie klas 1-3. Dziecko ma czas na nauke tego do konca 3 klasy. Ja wiem ze twoje batem uczone były jako 4 latki ale wiekszość rodziców swoje dzieci kocha a nie nienawidzi.
      • makurokurosek Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 22:34
       Zalinkowałam 1 zeszyt ćwiczeń z 4, przy każdej literze znajdują się czytanki, których dzieci uczą się czytać w przedszkolu.

       "A nauka czytania i pisanie jest w programie klas 1-3."

       W szkole syna dzieci, które do końca pierwszej klasy nie nauczyły się czytać, nie mówię tu o płynnym czytaniu, nie dostają promocji do klasy drugiej
     • ga-ti Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 21:02
      O właśnie. Jaki sens ma ślamazarne pisanie literek przez przedszkolaka, jeśli mu to za grosz nie wychodzi? Chyba tylko zniechęcenie go do dalszej nauki.
      W przedszkolach dzieci powinny jak najwięcej i najróżnorodniej działać plastycznie. Do tego ćwiczenia obręczy barkowej, mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie postawy siedzącej.
       • alewcale Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 21:32
        Dzieci przychodza do szkol ze skrajnie roznymi umiejetnosciami nie tylko w zakresie czytania, wiec "pani odpytywanie z czytania i pisania literek rozpoczeła juz we wrześniu". Moze chciala zorientowac sie kto jaki ma poziom?
        To sa niejednokrotnie dzieci, ktorych poczucie wartosci nie jest oparte na zadnych umiejetnosciach, nie maja wypracowanych z przedszkola nawet umiejetnosci poszanowania praw innych, wspolpracy, bo istnieja nauczyciele przedszkolni, ktorzy nic z nimi nie robia. Dzieci maja czesto mniej sprawne dlonie, niz ich rowniesnicy przed era smartfonow.
        Watek doczytalam i nie zmienilam zdania.
        Jesli tu jest wsrod was 1-2 osoby, ktore znaja podstawe programowa i praktyke w tym zakresie (ale nie od strony przypadku swoich dzieci) to wszystko.

        Nauczyciel nie powinien stawiac minusow za brak umiejetnosci czytania na poczatku kl.I. To jest blad w sztuce. A w zerowce nauczyciel nie zmusi do nauki nikogo, nawet jesli rodzice uwazaja, ze maja genialne dziecko, ktorego ten idiota nie nauczyl. Uzywanie okreslenia "uposledzone" wobec jakichkolwiek dzieci tez nie na miejscu, moze kiedys takie okreslenie funkcjonowalo, ale na pewno nie w tym kontekscie.
        Ludzie, przeciez tu jest dyskusja o pracy od podstaw, bo 90% rodzicow do 6-7roku zycia dziecka nic z tymi dziecmi nie wypracowala procz -wybaczcie-czesto butnej pewnosci siebie tych dzieci. Siedzi w ludziach jakas uraza do szkoly jak do systemu opresyjnego a przeciez takich nauczycieli jak tu opisany (o ile w opisie nie ma przeklaman) jest ilus, ale to nie wszyscy.
      • makurokurosek Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 22:40
       "Skoro przedszkole miałoby nauczyc czytać i pisać to co miałby robić nauczyciel 1-3??"

       Ćwiczyć tą umiejętność, tak by pod koniec trzeciej klasy dziecko nie tylko czytało płynnie, ale również z odpowiednią intonacją. Co do pisania, to nauka pisania nie kończy się na pisaniu liter, od drugiej klasy dzieci uczą się pisać ortograficznie
  • gaskama Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:24
   O ... u syna w 1 klasie SP wszyscy już znali wszystkie litery i cyfry. Wydawało mi się, że tego uczą w zerówce. Wiadomo, że ćwiczyli nadal, ale oni w połowie pierwszej jakieś krótkie wypracowania pisali. Oczywiście koszmarne, z bykami, ale jednak pisali. Myślałam, że to norma. Ale fakt, to była szkoła społeczna i było ich 11 osób w klasie. Może dlatego.
  • thea19 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 13:48
   a wystarczy zajrzeć do ćwiczeń klasy 1 i widać, czego dzieci się uczą w szkole w danym semestrze. U mojego syna to nawet w 4 klasie było czytanie na ocenę. Dzieci na etapie 1-3 mają nauczyć się czytać i pisać poprawnie, nie muszą tego robić w zerówce.
   • primula.alpicola Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 16:11
    Nie z każdym trzeba, niektórym naprawdę wystarczy to, co w szkole.
    Przypomniałam sobie taką sytuację: moja córka czytała głośno czytankę, pani pochwaliła i postawiła 6, powiedziała, o jak pięknie wyćwiczyłaś czytanie Zosiu. Córuś moja zeznała, że wcale nie ćwiczyła, a pani... zmieniła ocenę na 4. I tak bywa.
    • lotka_5 Re: To rodzic ma nauczyc pisac i czytać 28.10.21, 21:25
     Mój syn w 1 klasie po 2 tygodniach nauki angielskiego miał PISEMNY SPRAWDZIAN.
     Uczyli się dopiero literki c na zajęciach, natomiast z angielskiego mieli już płynnie pisać i czytać po angielsku wink obruszalas się jak w innym wątku narzekałam na szkołę, czasami zdarza się, że nauczycielom peron odjechał.
     Sama widzisz na przykładzie koleżanki, że szkoła nie zawsze chce/jest w stanie nauczyć dzieci.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka