Dodaj do ulubionych

jak się weryfikuje cenę domu?

31.10.21, 16:05
od dawna szukam działki rekreacyjnej - pustej lub z domkiem. większość to ziemia rolna a domki dość stare do remontu. znalazłam jednak ideał - domek to praktycznie mały dom całoroczny na ładnej działce 1200m. tyle że o wiele droższy niż zakładał mój budżet. wiem, że działka budowlana jest droższa, dom jest zbudowany porządnie, na pozwolenie więc musiał być pod nadzorem, nie jest to drewniana altanka. ale nie znam się kompletnie na domach i nie chcę przepłacić. czy w razie konieczności sprzedaży takiego domku w ogóle znajdą się chętni? wokół same podobne 'letnie rezydencje', niektóre dużo większe. widać, że to domy letniskowe ale spore i zrobione bardzo porządnie. czy mieszkańców bloków stać na takie domy? bo jak ktoś ma dom to chyba nie kupuje dodatkowo działki...
Obserwuj wątek
    • 71tosia Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 16:51
      Sprawdź po ile jest ziemia w okolicy (np w gminie) dodaj koszt budowy małego domu. Jezeli jednak właściciele wystawili juz jakaś cenę to na negocjacje, znacznie poniżej ceny wywoławczej, w chwili gdy wiele osob inwestuje tracące z dnia na dzień oszczędności w nieruchomości, bym nie liczyła.
        • 71tosia Re: jak się weryfikuje cenę domu? 01.11.21, 11:18
          zadzwon do jakies firmy ktore je buduje i spytaj - stan surowy wycenia ci bez projektu wg metrazu, stan surowy to ok 30% kosztow calego domu.
          To ze ktos wybudowal kilka lat temu tanio nie znaczy ze tanio bedzie chcial ci sprzedac, sprzeda okolo dzisiejszej wartosci domu, chyba ze dom bardzo zaniedbany i do remontu lub rozbiorki.
    • alicia033 Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 16:59
      swiecaca napisała:

> bo jak ktoś ma dom to chyba nie kupuje dodatkowo działki...

Ty poważnie pytasz??? Oczywiście, że wielu właścicieli domów ma działki rekreacyjne. Niektórzy niejedną, bo np. lubią być u siebie np. na Mazurach i w górach.
      A dom jest wart tyle, za ile znajdzie się na niego kupiec.
    • heca7 Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 17:01
      Ja mam dom a właśnie wyczyściłam działkę na Warmii aby tam postawić całoroczny dom. Czekam teraz na projekt od architekta. Dwie sypialnie, jedna z własną łazienką. Duży pokój z wyspa kuchenną i wielkie okno tarasowe. Taras zadaszony trójkątnym dachem wyciągniętym znad domu.
    • pelissa81 Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 17:04
      Temat na czasie. Ostatnie 2-3 miesiące szukałam działki z domkiem do 1h od domu (Warszawa) do 400k. Rozpiętość cenowa niesamowita. Stawiałam też na otoczenie, więc samo siedlisko w środku wsi mnie nie interesowało. Mąż nie chciał też letniaków. W czwartek podpisałam umowę, właśnie kryterium były ceny w okolicy, okolica, ile trzeba jeszcze włożyć w niego. Im bliżej Zegrza np.ceby rosły geometrycznie. Jeśli jest linia brzegowa - cena +100k itfd. itp. Można skorzystać z wyceny stanu technicznego: pewnylokal.pl/audyty-mieszkan-i-domow-na-rynku-wtornym?utm_campaign=pl-przeglad-ogolna-konwertowalna-broad&utm_medium=paid&utm_source=adwords&gclid=Cj0KCQjw_fiLBhDOARIsAF4khR3FZo6VOTrkDqv2sMGb4M8hm4RdMQVaAq0yK2bSyHQqeR4HL4yPy0saAmoiEALw_wcB. My akurat nie musieliśmy, ale na pewno bym brała gdybym nie miała nadzoru w rodzinie.
    • aamarzena Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 20:00
      No ja znam kilka osób mających domy w mieście i domki czy drugie domy właśnie gdzieś w ładnych okolicznościach przyrody,z dala od miasta. Nie tylko mieszkańcy bloków takie domki kupuja/buduja/ czasem dziedziczą coś i wyremontują. Bo tu nie tylko o sam dom chodzi, ale też o otoczenie.
        • alicia033 Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 20:17
          niemaznaczenia napisał(a):

> "Dom letniskowy" to worek bez dnia
          Gdyż?
          i krótka smycz.

Aha.
          W moim ostatni raz byłam 6 lat temu. Kosztuje mnie circa 1000 zł rocznie (podatek, prąd, sąsiad do wykoszenia trawy 3-4 razy w sezonie i wycięcia samosiejek).
          • niemaznaczenia Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 21:22
            Przyjaciele. Dom "letni" 25 km. Działka z półtora hektara. Las, sad, trawnik. Dojazd wertepami ostatnie 2 km, zimą i po deszczu konieczne 4x4. Wszystko piękne. Imprezy, grille itp. Od 15 lat każdy weekend i wakacje tylko tam. Raz byli w Bułgarii przez ten czas. Dzieci podrosły i migają się jak się da od wyjazdów. do "sielanki: Co roku trzeba włożyć parę tysięcy na bieżące utrzymanie i naprawy. Co najlepsze w mieście mają dom z działką ponad 10 arów.
              • alicia033 Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 21:51
                Dobra, już wiem - półtora hektara terenu z sadem i trawnikiem. No sorry, do przeciętnej działki rekreacyjnej ma się to nijak. Sama mam wprawdzie 2 hektary ale oczywiście są puszczone w dzierżawę (łąki), do koszenia przez sąsiada, o którym pisałam wyżej jest 1000m. Jak ktoś chce mieć sad czy inne uprawy to jasne, wymaga to częstego doglądania. Ale na szczęście uprawy nie są obowiązkowe.
            • aamarzena Re: jak się weryfikuje cenę domu? 01.11.21, 17:15
              Nie byli nigdzie bo widocznie nie chcieli. Posiadanie drugiego domu nie obliguje do wypoczywania tylko tam. Koszty, cóż, każdy dom generuje. Jak cie nie stać, albo nie chcesz ich ponosić to nie budujesz czy nie kupujesz "letniska". Obowiązku posiadania nie ma, jak i spędzania każdego weekendu czy wakacji tam.
            • z_pokladu_idy Re: jak się weryfikuje cenę domu? 02.11.21, 11:35
              10 arów to raczej mało, gdzie nie spojrzysz tam sąsiad. Też mam tyle, a i tak sobie kupiłam 3000 m za miastem. W niczym to nie przeszkadza w wyjazdach zagranicznych. Znajomi widocznie nie lubią wyrabiać normy wakacyjnej wyznaczonej przez znajomych.
            • widosna Re: jak się weryfikuje cenę domu? 04.11.21, 11:50
              A to pecha maja jakiegoś i może brak zamiłowania do takiej formy spędzania wolnego czasu. Może to nie dla nich. Ale nie wszyscy tak maja. My mamy dom w mieście i domek na wsi do którego z chęcią jeździmy kiedy tylko możemy smile
            • spanish_fly Re: jak się weryfikuje cenę domu? 19.11.21, 10:49
              No i? Ja też odkąd mam działkę na wsi jeżdżę głównie tam, ale po prostu dlatego, że chcę. W czerwcu tego roku wykupiliśmy sobie nawet długi łykend w hotelu ze spa nad Dunajcem, i po jednej nocy zdecydowaliśmy, że wolimy jechać do siebie. Tam nam się lepiej odpoczywa niż gdziekolwiek indziej. Cisza, spokój, dzika przyroda.
    • kitka20061 Re: jak się weryfikuje cenę domu? 31.10.21, 23:19
      swiecaca napisała:

czy mieszkańców bloków stać na takie do
      > my? bo jak ktoś ma dom to chyba nie kupuje dodatkowo działki...

A dlaczego mieszkańców bloków ma być nie stać na domek rekreacyjny???? Mieszkanie w Warszawie czy innym dużym mieście często jest droższe niż dom w mniejszych lokalizacjach. A jak ktoś mieszka w bloku, to lubi sobie wyskoczyć za miasto na weekend. Taka działeczka to idealne miejsce do zresetowania się po tygodniu pracy.
      Jak ktoś ma dom w mieście, a taka działeczka znajduje się nad jeziorem czy w lesie, to tez ma zupełnie inny klimat. Ja np. wolę przyjmować gości na działce niż w domu, większy luz.

A o wycenę udałabym się do rzeczoznawcy, jak nie możesz znaleźć podobnych ofert w necie.
    • smoczy_plomien Re: jak się weryfikuje cenę domu? 02.11.21, 15:32
      Nie wiem, czy znajdą się chętni. Moim skromnym zdaniem niekoniecznie.

Co do cen - info z pierwszej ręki. 1h od Warszawy:
      - domek 80m2, stara wiejska chałupa obita sidingiem + działka 3000m2 = 450k
      - koszt nowego domku w tej samej lokalizacji 85m2 + 70m2 tarasu + duuży garaż = 500-600k (budowa w trakcie), bez działki

Wyceny rzeczoznawców będą moim zdaniem zaniżone, co wynika z dwóch kwestii:
      1. Rzeczoznawcy bazują na historycznych danych transakcyjnych, które przy aktualnym tempie wzrostu cen są z natury niższe niż ceny aktualne. Historyczne ceny możesz też sama sobie sprawdzić w geoportalu, warstwa "Ceny nieruchomości". Koszt wykupienia jednej transakcji to 5zł. Wybierzesz sobie kilka z tego roku i będziesz miała wiedzę. Usługa jest dostępna tylko w wybranych powiatach.
      2. Na takich wygwizdowach ludzie budują w dużej mierze metodą gospodarczą, nie używają certyfikowanych materiałów budowlanych, więc cena domu wychodzi niska. Ten sam dom zbudowany z materiałów zgodnych z prawem i z dobrą ekipą, a nie samoukiem z youtuba, będzie znacznie droższy.
      • aamarzena Re: jak się weryfikuje cenę domu? 02.11.21, 20:25
        Co znaczy materiały zgodne z prawem? Myślisz, ze ludzie gdzieś tam na peryferiach budują z gliny wykopanej pod lasem i drewna ukradzionego w lesie? Tez kupują materiały w składzie. Niższa jest cena gruntu i robocizny. Materiały tez mogą byc tańsze, bo cen nie podbijają masowo budujący developerzy. No i cena domu z działka to niekoniecznie jest cena gruntu + koszt postawienia domu. Może być więcej, może być mniej
      • swiecaca Re: jak się weryfikuje cenę domu? 03.11.21, 09:29
        smoczy_plomien napisała:

> Nie wiem, czy znajdą się chętni. Moim skromnym zdaniem niekoniecznie.
        >
        > Co do cen - info z pierwszej ręki. 1h od Warszawy:
        > - domek 80m2, stara wiejska chałupa obita sidingiem + działka 3000m2 = 450k

tyle chce sprzedawca czy ktoś za tyle kupił? ja bym nie dała tyle za taki obiekt, choć fakt że duża działka.

> - koszt nowego domku w tej samej lokalizacji 85m2 + 70m2 tarasu + duuży garaż =
        > 500-600k (budowa w trakcie), bez działki

ten, który rozważam jest dużo mniejszy: 50m+poddasze+taras. ale zrobiony bardzo porządnie, wykończenie raczej wyższej klasy niż niższej, klimatyzacja.
    • swiecaca Re: jak się weryfikuje cenę domu? 18.11.21, 15:21
      update. błagam, pomóżcie. ile to jest rozsądna cena za dom 50m, murowany całoroczny na działce 1200m o godzinę drogi od Warszawy w przyjemnej rekreacyjnej okolicy. wszystko urządzone, w bdb stanie (może łazienka do lekkiego odświeżenia) można wejść i mieszkać.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka