Dodaj do ulubionych

Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek

05.11.21, 13:24
Syn lat 12. Od maja badana morfologia ponieważ ma niski poziom leukocytów. Byłam z nim u hematologa-onkologa. Lekarka stwierdziła, że wyniki są niskie ale nie aż tak by wymagały dalszej diagnostyki. Wróciłam do pediatry z zaleceniem comiesięcznej kontroli krwi. Od czerwca do dziś co miesiąc pobranie krwi. Wyniki wciąż niskie.
Dziś rozmawiałam z pediatra (1 na całą przychodnię) i powiedział że jeszcze raz morfologia i dla niego temat będzie zamknięty. Na moją sugestie badań typu żelazo, cukier, tarczyca i inne stwierdził że nie ma potrzeby.
Stwierdziłam więc że zrobię te badania prywatnie, pytanie tylko co jeszcze oprócz wyżej wymienionych?
Syn apetyt ma, narzeka na zmęczenie i pobudki w nocy. Mówiłam o tym pediatrze ale ten stwierdził że w tym wieku to normalne.
Niepokoi mnie apatia z jego strony tzn. nie ma humoru, chodzi przygaszony i zniechęcony. Za 2 tygodnie mam z nim wizytę u psychiatry - w przeszłości był leczony na depresję i brał leki.

A może przesadzam? Może ktoś miał podobną sytuację i poradzi coś mądrego?
Obserwuj wątek
  • kaska_800 Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 05.11.21, 13:51
   Lepiej glukoze, tarczyce (pełen pakiet) zrobić.

   Może dodatkowo OB, CRP?

   Może badanie kału pod kątem pasożytów?
   Ogólne badanie moczu?

   Nic nie zaszkodzi, a lepiej zrobić, żeby mieć spokojna głowę

   Mój obecnie 18 latek też miał problemy we wczesnym nastoletnim wieku, też było podejrzenie czegoś onkologicznego, lekarka pediatra tak sami pierwsze co to kazała USG brzucha zrobić
  • mamtrzykotyidwa Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 05.11.21, 14:03
   A dużo choruje? Przy wszelkiego typu zakażeniach leukocyty się obniżają.
   Może miał covida? Po tym i zmęczenie długo może być i obniżone leukocyty.
   Daj mu przez miesiąc kwas foliowy i witaminy z grupy B(Vitaminum compositum B - Polfy - to lek, nie supement) i koniecznie B12 - przy niedoborach mogą się leukocyty obniżać.
   .
  • karotka_plus Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 10.12.21, 17:24
   Mała aktualizacja. Syn był dziś na pobraniu krwi. Przed chwilą dzwoniła pani z laboratorium, żeby udać się pilnie z synem do lekarza.
   Mam częściowe wyniki (zdjęcie). Glukoza wynosi 89, THS 1,540. Czekam jeszcze na wyniki żelaza oraz morfologię z rozmazem.
   Ktoś coś? Czy to faktycznie aż tak kiepskie wyniki? I gdzie szukać pomocy skoro pediatra twierdzi, że skoro nie ma innych objawów (syn uskarża się jedynie na zmęczenie) to taka jego uroda?
  • karotka_plus Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 10.12.21, 19:18
   Wiem, że forum to nie wyrocznia. Ale może ktoś z was pokieruje, rzuci pomysłem. Do lekarza pójdę w poniedziałek. Ale ostatni raz. W sensie nasz pediatra jest taki, hmmm, bardzo sztywny i bardzo niechętnie daje skierowania na cokolwiek. Jeżeli znów usłyszę, że to nic takiego to pójdę do innego ale już prywatnie (w przychodni jest aż 1 pediatra).
   Wstawiam też wyniki na przestrzeni miesięcy
   1 - maj
   2 -4 czerwca
   3 - 23 czerwca
   4 i 5 - 25 czerwca
  • lwica_24 Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 10.12.21, 19:54
   Przyczyn leukopenii jest wiele.
   1. Czy jesteś w 100% pewna, ze syn nie ma kontaktu z dopalaczami/narkotykami itd.
   2. Jakie bierze leki - zlecone przez lekarzy i stosowane bez recepty? Czy nie bierze jakichś leków we własnym zakresie? Niby jest dość młody i nie powinien, ale licho nie śpi
   3. Czy nie miał kontaktu z osobami chorymi zakaźnie- mam na mysli gruźlice, AIDS?
   4. Czy często się przeziębia i nie ma obnizonej odporności?
   5. Czy nie zauwazyliście , zeby wiosna/latem/jesienia miał kleszcza? Czy kleszcz został prawidłowo usunięty?
   6. Czy podobne przypadki nie zdarzały się w rodzinie?
   7. Czy w rodzinie ( nawet dalszej) nie byłojakichkolwiek chorób hematologicznych?
   8. Gdzie mieszkacie? Jesli na wsi- czy ma do czynienia ze zwierzętami? Czy macie psa/kota?
   9. Czy u kogokolwiek w rodzinie występowały choroby reumatyczne a szczególnie RZS?
   10. Czy syn ma bóle brzucha a jesli tak to gdzie zlokalizowane?
   11. Jak się syn odżywia? Czy nie jest na jakiejś monodiecie?
   12. Czy syn nie ma obrzęków w okolicy stawów? Czy stawy nie są czerwone i bolące?
   13. Czy syn unika ruchu i aktywności fizycznej?
   14. Jak wygląda błona śluzowa jamy ustnej? Czy nie ma nadżerek? Kiedy ostatnio widział go stomatolog?
   15. Czy syn budząc się w nocy jest spocony? Jesli tak to czy zmienił się zapach potu? Czy jest bardziej intensywny?
   16. Czy mierzylaś synowi gorączkę? Czy nie ma stanów podgorączkowych a jeśli tak to jaki jest ich tor?
   17. Czy był badany przez laryngologa i/lub doświadczonego pediatrę? Interesowaloby mnie czy nie ma stanów ropnych w obrębie migdałów oraz powiększonych węzlów chłonnych? Czy nie zmienił się zapach z ust?
   18. Jak wygląda skóra - czy jest przesuszona, czy nie ma na niej zmian - w tym ropnych?

   Odpowiedź na te pytania może jakoś ukierunkować.
   Tak czy inaczej zleciłabym ponowne wykonanie morfologii z ręcznym rozmazem i płytkami.
   Kał na pasaożyty ( co najmniej 3 razy).
   Badanie ogólne moczu.
   CRP
   kwas moczowyASORFPPJ
   ewentualnie anty-CCP
   HIV
   Rtg klatki piersiowej
   elektrolity
   Tyle na początek. I nie martw się na zapas.
   • alessa28 Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 11.12.21, 07:53
    memphis90 napisała:

    > Nie było ostatnio jakichś infekcji? COVID nie przeszedł? Plus wszystkie pytani
    > a od Lwicy...

    Ty lepiej stąd spadaj, razem z tą starsza Panią udającą lekarza lwice czy inna.
    Takie pierdolety jakie potrafisz wypisywać (abstrahując od tego przypadku chociaż i tu się blaznisz powyżej-odnieś się do wartości bezwzględnych a nie chrzań o procentowych monocytach) to głową boli.
    Ja rozumiem ze stworzyłaś forumowa kreacje i dobrze się bawisz, ale nie raz i nie dwa udowadniano ci, ze robisz z siebie koncertowa idiotke.wiec daj sobie siana.
    >
  • karotka_plus Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 11.12.21, 08:41
   Odpowiem zbiorczo, bo widzę że się dyskusja wywiązała. To nie tak, że mnie nastraszyłyście. Sama brałam pod uwagę rożne scenariusze i jestem świadoma, że to może być coś poważnego jak i nie. Ale to muszą lekarze ocenić bo ja takiej wiedzy nie mam. Że wyniki są kiepskie to sama widzę, w końcu od maja syn jest badany. A zaczęło się od wysypki powracającej co roku, lekarz zamiast wypisać leki na alergię skierował przy okazji na badania.I dobrze.
   Syn poza tymi kiepski wynikami i zmęczeniem rozwija się normalnie. Jest wyrośnięty na swój wiek (ja mam 160 wzrostu on 12 i jest wyższy ode mnie o głowę). Je i to sporo, różnorodnie. Bardzo ciągnie go do słodkiego ale ograniczam mu. Przy jego nadpobudliwości dodatkowe pobudzenie w postaci cukru nie jest potrzebne. Depresja - no cóż, tak, coś się stało w przeszłości i wpłynęło na niego mocno i wyszło po latach. Najważniejsze, że w porę został zdiagnozowany i poddany leczeniu.
   Co do pytań lwicy to nie bierze żadnych dopalaczy, ani leków bez mojej wiedzy. Tego akurat jestem pewna. Nie jest też chorowitym dzieckiem. Dwa, może czasem trzy razy do roku przeziębia się. Pierwszego kleszcza miał w lipcu tego roku, kleszcz wyjęty w przeciągu godziny jak syn zgłosił że coś ma. Kleszcz był malutki i łatwo dało się go wyjąć. Nic go nie boli, nie ma żadnych zmian skórnych czy innych.

   Dentysta - wszystko ok (byliśmy we wrześniu, w styczniu ponownie - ocenić stan wyrzynających się trójek). Laryngolog też ok (byliśmy w lipcu).

   Z chorób w rodzinie to ja mam anemię, mój organizm po prostu nie przyswaja żelaza. Z chorób reumatologicznych mój tata ma dne moczanową. I cukrzycę. Nie znam historii choroby w rodzinie ze strony ojca dziecka bo ten nas zostawił jak syn miał 3 lata.

   Jedno mnie tylko zastanawia, czy faktycznie Medikinet mógłby aż tak obniżyć leukocyty. W działaniach niepożądanych to występuje jako bardzo rzadko ale jeśli miał wcześniej niskie wyniki to czy przez ten lek jeszcze bardziej mu to nie obniżyło. Ale to tylko moje gdybanie, na pewno jest to jedna z wielu rzeczy o których wspomnę lekarzowi.

   Niemniej dziękuje wam za wypowiedzi, i te wspierające i te "uświadamiające". Pewnie się powtórzę ale nawet bez zapytania was i tak bym poszła do lekarza i tak. Żeby ktoś sobie nie pomyślał, że nic bym nie zrobiła w tym temacie. A że mimo wszytko będę się stresować do momentu postawienia diagnozy to raczej normalne.
  • karotka_plus Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 12:17
   Poniedziałek... Dzwoniłam do pediatry. Wystawił skierowanie na cito na oddział onkologii dla dzieci. Dzwoniłam na oddział i rozmawiałam z ordynatorem - odmowa przyjęcia dziecka, wg wyników z piątku dziecko nie kwalifikuje się do przyjęcia na oddział, zaprasza do poradni hematologicznej. Znów tel do pediatry który był w szoku bo jego zdaniem dziecko kwalifikuje się na oddział z takimi wynikami.
   Wizyta w poradni na piątek.
   Za radą pediatry dzwoniłam do psychiatry (ale rym mi wyszedł), ten kazał odstawić medikinet.
   Syn czuje się dobrze. Ale ma kwarantannę od dziś... Nic więcej nie wiem, ani czy chodzi o nauczyciela czy o inne dziecko, ani od kiedy do kiedy. No nic.
   Żeby było ciekawiej na IKP brak informacji o skierowaniu na kwarantannę syna (my z mężem nie) bo jak się okazało - i teraz się skupcie
   4 lata temu zgłaszałam syna do swojego ubezpieczenia, coś nie pykło, nikt mi nie dał znać l, ja byłam pewna że syn jest u mnie
   Okazało się za był u męża. Był. Bo 1'5 roku temu mężowi zmieniali umowę i wywalili syna z ubezpieczenia i nikt nie dał znać a pani stwierdziła że to męża wina bo mógł dać znać... Kurde no żadna z nas kadrowa czy księgowa, skoro widzieli że był inny członek rodziny to czemu nie dali znać? Tym sposobem syn był ubezpieczany tak naprawdę przez państwo. Brak mi słów na to wszystko.

   Co do kwarantanny to najprawdopodobniej mąż pojedzie z wynikami syna a ja będę czekać pod telefonem w razie jakby lekarz chciał porozmawiać. Pediatra twierdzi że podczas kwarantanny można się udać do lekarza zaś policja że nie. Do sanepidu nie idzie się dodzwonić.

   Miałam dziś zamawiać prezentu pod choinkę. A tak siedzę zestresowana, za chwilę wychodzę do pracy a nie mam ochoty.
   No i laptop poszedł do naprawy.

   Taki poniedziałek u mnie. Jeśli pisze jakoś dziwacznie to przez stres i pośpiech, wybaczcie.

   Dobrego poniedziałku dla was. Oby był lepszy niż mój.

   • nutella_fan Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 12:47
    Sytuacja jakoś się rozwija, weź słowa ordynatora za dobrą monetę, to jest specjalista praktyk. Trzeba to oczywiście wyjaśnić, miejmy nadzieję, że to nic onkologicznego. Trzymam kciuki, myślałam o was dzisiaj rano. Daj znać w piątek, co powiedział lekarz, ja będę czekać tutaj.
    • karotka_plus Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 12:58
     Nie daje mu suplementów. Nadwagi też nie ma. Jest wyrośnięty na swój wiek i taki nabity bym powiedziała. Ale nie jest gruby. Bardzo szczupły też nie. Ma ok 165 wzrostu i ok 55 kg wagi. Na USG jamy brzusznej lekarz patrzy na jego narządy w tabeli dla dorosłych bo w dzieciecej wszystko ma powyżej normy. Mam nadzieję że zrozumiale napisałam.
     • srubokretka Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 13:12
      >Nie daje mu suplementów

      Leki blokuja przyswajanie niektorych witamin i mineralow. Dodatkowo syn byl wystawiony na wirusy. Stad te pogorszone wyniki.
      Ja bym zaczela od jodu, mg (nieregularny sen) , vit z grupy b, zwlaszcza b12. Zrobilabym tez test na przeciwciala na covida.
      Jak po tygodniu, dwoch by nie bylo poprawy poszlabym do onkologa.
      • srubokretka Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 13:23
       Zbadalabym mu poziom vit i mineralow. Wylaczyla elektronike na tydzien calkowicie, chodzila z synem na spacery, wietrzyla dom, a pozniej ewentualnie myslala o problemach onkologicznych czy psychicznych.
       Lekarzy masz kiepskich albo nie umiesz ich sluchac. Powodzenia i oby wszystko skonczylo sie dobrze.
     • makurokurosek Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 14:07
      "Nie daje mu suplementów. Nadwagi też nie ma. Jest wyrośnięty na swój wiek i taki nabity bym powiedziała. Ale nie jest gruby. Bardzo szczupły też nie. Ma ok 165 wzrostu i ok 55 kg wagi. Na USG jamy brzusznej lekarz patrzy na jego narządy w tabeli dla dorosłych bo w dzieciecej wszystko ma powyżej normy. Mam nadzieję że zrozumiale napisałam."

      Zamiast latać po lekarzach zacznij czytać ulotki psychotropów które w dzieciaka od lat ładujesz. Objawy które opisałaś są wpisane w uloce jako skutki uboczne brania medikinet.
      Najpierw bezmyślnie latami ładujesz w dzieciaka lek o bardzo poważnych skutkach ubocznych, a teraz latasz i szukasz przyczyn skutków ubocznych zażywania medikinetu
      • srubokretka Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 14:28
       makurokurosek spokojnie. W wiekszosci przypadkow to nie wina rodzicow, ze tak sie dzieje. W koncu od czego jest lekarz? Zapracowany , schorowany rodzic musi mu zaufac, bo nie ma czasu lub innego wyjscia. Dochodzi jeszcze manipulacja farmy, moda na dysfunkcje, szczepionki, o ktorych realnym wplywie na zachowanie organizmu malo kto czyta itp i mamy co mamy.
       Dodatkowo kartoka_plus ma hroniczny problem z Fe. Wez to pod uwage. Moze miala gorszy czas i nie skojarzyla faktow.
       • makurokurosek Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 14:59
        "Dodatkowo kartoka_plus ma hroniczny problem z Fe. Wez to pod uwage. Moze miala gorszy czas i nie skojarzyla faktow."

        Dziecko kartoka_plus jest na psychotropach od 9 roku życia i jak sama autorka napisała z powodu braków w koncentracji i problemów z nauką. Najpierw leciało przez rok na antydepresantach, a następnie na medikinetu.
        Po pierwsze czy naprawdę podawałabyś psychotropy z powodu problemów z koncentracją i słabych wyników w nauce i po drugie czy podając psychotropy dziecku nie czytałabyś przed podaniem ulotki.
        Od lat media trąbią o tragicznych skutkach podawania takich leków dzieciom. W ulotce medikinetu jak byk napisane, że lek nie powinien być podawany dłużej niż 12 miesięcy nie mówiąc już o długalaśne liście poważnych skutków ubocznych
        • srubokretka Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 13.12.21, 15:32
         > z powodu braków w koncentracji i problemów z nauką.

         Dlatego zasugerowalam jod i Mg.

         >y naprawdę podawałabyś psychotropy z powodu problemów z koncentracją i słabych

         Moja odpowiedz zdaje sie jest oczywista. Ale! ja mam do okola wlasnie pole doswiedczalne i moge sobie poobserwowac co matki robia dzieciom. Czesto sa to matki, ktore same maja problemy, brak czasu lub studiowaly np psychologie i wola dmuchac na zimne. Bardzo latwo wtedy o przegiecie, za ktoreniestety dziecko placi.

         Medikinet to jedno a jak do tego doszedl covid (kwarantanna) lub szczepionka, lub cos co matka nie uznaje za wazne, mamy wtedy przyczyne nie przyjecia dziecka na oddzial. Tylko lekarz powinien to matce wytlumaczyc.
   • karotka_plus Re: Jakie badania krwi wykonać? Nastolatek 20.12.21, 16:18
    Tak, byliśmy w piątek. Hematolog podejrzewa, że Medikinet jest odpowiedzialny za spadek leukocytów. Zbiegło się to w czasie między badaniami. Zalecenia mamy takie że:
    - dziś pediatra wystawił skierowanie na badania krwi (zalecenie od hematologa). Jutro jedziemy na pobranie.
    Jeżeli wyniki będą wynosiły 1,7 tyś leukocytów lub więcej to potwierdzi, że taki spadek jest winą leku. Badania kontrolne krwi co 2 tygodnie.
    Jeżeli poziom leukocytów będzie poniżej 1,7 tyś pilnie zadzwonić do poradni, umówić pilną teleporadę z hematologiem i pokieruje nas dalej.
    Ogólnie wg hematologa wyniki nie są złe (bazowała na wynikach od maja porównując je). Tylko te leukocyty niepokoją.
    Leku nie bierze od tygodnia po konsultacji z psychiatrą. W styczniu mamy się do niej odezwać.
    Pocieszające jest to, że syn cały czas czuje się dobrze.