Dodaj do ulubionych

Cmentarna rewolucja

06.11.21, 08:48
www.money.pl/gospodarka/nagrobek-na-cmentarzu-nie-bedzie-twoja-wlasnoscia-pis-szykuje-zmiane-w-prawie-6701162335308320a.html porządki po pandemii?
Obserwuj wątek
  • reinadelafiesta Re: Cmentarna rewolucja 06.11.21, 16:04
   Czytałam, zupełnie nie rozumiem, dlaczego państwo znowu zamierza się rządzić nie swoimi pieniędzmi. Podstawa prawna zupełnie mnie nie przekonuje , bo np. słup elektryczny na mojej działce, postawiony za moją zgodą wcale nie staje się moją własnością, czyli nie jest to takie oczywiste, że to co stoi na gruncie, staje się własnością właściciela gruntu. No, ale u nas zarządcą cmentarza jest zazwyczaj kościół, więc wiadomo.... Prawo niedopracowane, które będzie generować mnóstwo problemów, konfliktów i niejasności. Za ileś lat, do tych co starają się odzyskać utracone po wojnie działki i domy, dołączą ci, walczący o odzyskanie nagrobków.
   • kandyzowana3x Re: Cmentarna rewolucja 07.11.21, 15:48
    Przypominam sobie glosna sprawe zaniedbanego nagrobka, ktory przygniotl dziecko. Pytanie, kto opowiada za zniszczone, opuszczone nagrobki i czy mozna je likwidowac bez zgody wlasciciela? czy wlasciciel cmentarza stajac sie wlascicielem nagrobka bedzie rownierz odpowiadal za ich stan techniczny ?
  • memphis90 Re: Cmentarna rewolucja 06.11.21, 16:40
   Doskonały pomysl IMO :

   "Bo co jeśli jakiś nagrobek zostanie zniszczony podczas wichury czy powodzi? Będzie własnością cmentarza, więc to cmentarz będzie musiał go odbudować."

   Jestem za.
  • allijja Re: Cmentarna rewolucja 06.11.21, 16:47
   wy***łam 4 tys. na nowy nagrobek grobu rodzinnego (stary wapień rozsypywał sie). Niech mi pisuar odda kase to ewentualnie mogę zrzec sie wlasnosci. Inaczej to niech jaro spier****la.
   • allijja Re: Cmentarna rewolucja 07.11.21, 16:10
    a to zalezy...
    Na "moim" cmentarzu "uzytkowanie wieczyste" dotyczy tylko grobów ziemnych. Groby murowane wewnatrz (w głąb ziemi, jak zrozumiałam) sa własnoscia rodziny.I tu w ogóle nie wnosi sie opłat. Przy czym przepisy sie mialy zmienic kilka lat temu i nikt, na cmentarzu, nie potrafił mi powiedziec, jak bedzie. A potem przyszedł covid więc w ogole nie ma z kim gadac.
    Mam 2 groby na cmentarzu (koscielnym), jeden murowany (sama "wymurowałam" po smierci matki) a drugi, wujostwa, "ziemny" - choc pomnik stoi ale nie jest "murowany" w ziemię (hgw co to znaczy).
    A poza wszystkim to "dzierżawisz" ziemię co najwyżej, za pomnik ty zaplacilas wiec na pewno nie jest własnoscia kosciola/miast i raczej nie moga go zniszczyć "bo tak".
    • kkalipso Re: Cmentarna rewolucja 07.11.21, 17:40
     Ja też kiedyś myślałam że po tym jak pomnik postawisz to twoje. Jednak po śmierci mamy (akurat kończyła się 20-letnia umowa) dowiedziałam się że trzeba ją przedłużyć. Dzierżawca to założyciel grobu nie właściciel. Zostałam nowym dzierżawcą przedłużyłam umowę na następne 20-lat jestem zobowiązana do utrzymywania porządku na grobie, pokrycia kosztów uszkodzeń terenu (alejki, krawężniki itp.). Przy okazji dowiedziałam się że po 20-latach od pochowania danej osoby można w tym samym grobie pochować następną więc zamówiłam miejsce w nogach ojca.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka