Dodaj do ulubionych

Zakopane- co się stało z tym miastem

08.11.21, 21:47
"[24tp.pl] Bajka o tym jak starosta odmówił a wojewoda klepnął" 24tp.pl/n/87447

Zobaczcie, jaki gargamel powstanie w centrum Zakopanego. Powiem wam, jak to wygląda okiem mało zorientowanej, tzw. Warszawki: to jest Polska w soczewce. Korupcja, nepotyzm, plus duża kasa i zarozumialstwo. Żal mi tego miasta sprzedanego za srebrniki. Jak to jest, że dwa odwieczne kurorty, tzn Sopot i Zakopane poszły w tak różnych kierunkach. Sopot jest zadbany i kultywuje swoją luksusową renomę, a Zakopane zeszło na psy. Już wjeżdżając na Podhale wypływają oczy od szyldozy i architektonicznego burdelu. Żal tym bardziej, że do początku lat 90 było to wg mnie najpiękniejsze, najbardziej klimatyczne miejsce. W dodatku jedyne takie w Polsce. Mogła być perełka, a wyszło jak zwykle.
Obserwuj wątek
   • bi_scotti Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 23:59
    Mam zdjecia mojej babci tanczacej w latach 20tych swing, grala jazz orkiestra (black musicians), sa tez zdjecia pan na nartach, potem w futerkach wsiadajacych do sanek, wszystko w Zakopanem, gdzie sie pilo, kochalo, tanczylo, na nartach pomykalo a latem probowalo wspinaczki ... Lata 20-te, lata 30-te,powroca echem, sukni szelestem ...
    Za moich "zakopianskich lat" (more or less lata 70te XX wieku), bylo to dosc paskudne miasteczko, pelne glownie ceprow kupujacych koszmarne dust-collectors & chachkas od tzw. gazdzinek suspicious Trudno za tym tesknic ... choc za Tatrami, owszem ... teskni sie smile
    Tyle wspomnien, dzieki za watek, ktory dal szanse ... Cheers.
    • aqua48 Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 09.11.21, 09:26
     Ja w okolice Zakopanego jeździłam regularnie od lat 60. Zawsze wyprawa "do miasta" była sporą nieprzyjemnością. Zakopane wówczas było niewielkim miasteczkiem, pełnym rozwrzeszczanych młodych Niemców, a górale zaczynali wówczas wyjeżdżać do USA, ci którzy wracali, lub rodziny emigrantów zarobkowych dostające dolary inwestowali "na bogato". Nikt nie panował ani wówczas, ani potem nad jakąkolwiek spójnością architektoniczną, czy estetyką. Bo chyba nawet nie byłby w stanie. Podhale to terytorialnie bardzo mały spłachetek terenu, na którym prawa własności oraz wolność pojmowana jako "wolnoć Tomku w swoim domku" były i są nadrzędną wartością.
   • ajr27 Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 22:14
    Tak, była to piękność w porównaniu z tą kakofonią teraz. Przeważała architektura stylowa, plus stały wille wierchuszki politycznej i artystycznej, z zachowanym reżimem budowlanym. Zobacz, jak w latach 70 i 80 budowano w górskich kurortach- te domy teraz wyglądają brzydko, ale wszystkie były podobne do siebie, bo nadzór architektoniczny czuwał.
   • sarah_black38 Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 22:15
    bigimax5 napisał:


    >
    > faktycznie , lata 80te w polsce to byla wszechobecna pieknosc a juz najbardziej
    > zakopane

    W Zakopanym byłam dawa razy - w osiemdzisiątych latach i całkiem niedawno. To dwa różne miejsca na niekorzyść ,,niedawno".
    Za czasów PRL-u może było szarawo i nudnawo, ale nie było patodeweloperki, powszechnej betonozy i ogromnych bilbordów. Osiedla miały place zabaw, zieleńce. Architektura gargameli woła o pomstę do nieba ... .
    • bigimax5 Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 22:30
     Za czasów PRL-u może było szarawo i nudnawo, ale nie było patodeweloperki

     lata 80te byly 35 lat temu , cos ci sie miesza ze starosci
     w zakopanym bylem jakies 15 lat temu i to bylo po raz ostatni nie wybieram sie nie obchodzi mnie co sie dzieje w tym syfie
     moga sobie gargamela na gargamelu budowac
   • mamdomek Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 09.11.21, 00:18
    Zakopane to taki klasyczny przykład na odwieczną zasadę, że same pieniądze chamstwa nie nobilitują.

    W latach 80 też, kiedy się jechało do Zakopanego, to już z daleka było widać "powietrze" zalegające nad tą miejscowością. I już było wiadomo, że człowiek stamtąd zdrowszy nie wróci. Tak więc co jak co, ale klimatycznie w dosłownym znaczeniu to tam już nie było od bardzo dawna.
   • apallosa Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 22:12
    Ja pamiętam Zakopane z lat 80- tych i 90- tych , już wtedy bywało tłoczno,no ale kolejek na Giewont to panie dzieju nie było🤑Od ostatniego razu- chyba 1995 roku nogą moja tam nie postała, bo tłoku i wrzaski szczerze nienawidzę. Chociaż taki np.teatr Witkacego czy Cmentarz na Pęksowym Brzysku tobym chętnie odwiedziła.
  • andaba Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 22:32
   Ja pojechałam do Zakopanego dwa lata temu pierwszy raz (no dobra, byłam w dzieciństwie, ale pamiętam tylko szczeniaki owczarków sprzedawane pod Gubałówką) i sie bardzo rozczarowałam. To miasto jest tak brzydkie, że chyba tylko ze Słomnikami może konkurować.
  • heca7 Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 23:23
   Pamiętam Zakopane z czasów mojego dzieciństwa. Całe ferie zimowe tam spędzałam latami. Oczywiście kuligi z pochodniami, wjazdy na Kasprowy, Gubałówkę, zwiedzanie Jaszczurówki itd oraz obowiązkowe łażenie codziennie po Krupówkach. I wielkie, długie ślizgawki na chodniku , na których ślizgali się zarówno dorośli jak i dzieci. I turyści poubierani w kożuchy, futra i pikowane kurtki puchowe. Niektórzy szpanujący kamerami na ramieniu wielkości ręcznego pocisku przeciwpancernego wink Wszędzie drewniane wille z napisami FWP. Ludzie w obcisłych kombinezonach narciarskich z nartami dłuższymi niż oni sami zmierzali do najbliższego wyciągu zwanego wyrwirączką (nienawidziłam go tongue_out ). I zupa mleczna codziennie na śniadanie w DW Rzemieślnik. I ciągłe gderanie rodziców abym jadła szybciej bo przychodzi kolejna grupa.
   Teraz już od lat nie jeżdżę, jak wjechałam z dziećmi na Gubałówkę to aż szkoda było patrzeć na ten syf pokryty smogiem. Wolę zostać przy swoich wspomnieniach.
  • zonkli Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 23:42
   Zakopiańczycy to nie Górale.
   Do tego teraz wiele nieruchomości w Zakopanem obecnie nie jest w rękach Górali tylko właśnie Warszawki, Krakówka, polityków i innych co-bardziej-obrotnych i mających finanse na układy w Urzędach - i nieruchomości mają zarabiać a nie muszą wyglądać.
  • chomiczanora Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 23:46
   To jest straszne. Na prawdę straszne. Chociaż Zakopane zawsze było przaśne i jarmarczne IMO. Przynajmniej tak je zapamiętałam od wczesnych lat 90tych.

   "Korupcja, nepotyzm, plus duża kasa i zarozumialstwo. Żal mi tego miasta sprzedanego
   > za srebrniki." - to definicja każdego w miarę ciekawego miasta w Polsce

   "Jak to jest, że dwa odwieczne kurorty, tzn Sopot jest zadbany i kultywuje swoją luksusową renomę." - no aż się zaśmiałam w głos. Sopot to ciężkie patolstwo Zjeżdżają tutaj najgorsze szumowiny, nie tylko z Polski ale chyba z całej Europy. Stałych mieszkańców jest może 5%. Złe, zle miejsce. Co roku zachodzę w głowę, co skłania społeczeństwo, żeby spędzać swój własny urlop i płacicić ciężkie pieniądze, żeby odpoczywać wśród dresów, aspirujących prostytutek i przyjezdnych kloszardow. Z resztą tak dzieje i w Gdyni i w Gdańsku
  • zonkli Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 08.11.21, 23:51
   Stare zabytkowe budynki do odrestaurowania, gdzie mieszkała jakaś tamtejsza babcia i dom był zapuszczony- nagminnie są podpalane, żeby opróżnić teren pod patodeweloperkę.

   Decyzje urzędnicze są po znajomości i za kasę. Kiedyś była sprawa że jakiś syn(?) wysokiego urzędnika budował nielegalnie wielki hotel, w miejscu gdzie nie wolno było tak dużych budować , i mimo skarg i zgłoszeń na samowolę nikt go palcem nie tknął.

   Nota bene - jak tam się ma wielki zamek budowany bez pozwolenia w puszczy Noteckiej nad jeziorem? i ile lat nikt z urzędasów tego nie chciał zastopować?
  • thank_you Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 09.11.21, 09:13
   No cóż, mieszkałam tam, miałam widok na panoramę Tatr, przeżyłam tam miłość życia i mam ogromny sentyment do tego miejsca, a nawet serce swoje na chwilę tam zostawiłam. Przy czym z gór schodziłam, jak polowa Zakopanego się budziła i to było mój czas. Jak się nie chce uczestniczyć w jarmarku, to się nie uczestniczy.

   Ale włodarze miasta powinni dostać dożywocie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.
  • sumire Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 09.11.21, 09:35
   Gdyby Zakopane miało szczęście do władzy, która dbałaby o jego zabytki i "stary" klimat, byłoby jednym z najpiękniejszych miast w Karpatach zapewne. A tak mamy architektoniczne koszmarki stawiane na każdym kawałku wolnej przestrzeni, hoteliszcza budowane pod nuworyszy i nowych ruskich, którzy tam lubili przed pandemią przyjeżdżać. A to wszystko przy aprobacie pisowskich władz, które od natury wolą dutki.
   No i swoje robi typ turystów, którzy tam dominują w sezonie.
  • mgla_jedwabna Re: Zakopane- co się stało z tym miastem 09.11.21, 20:13
   Ziemia w Sopocie była po wojnie znacjonalizowana, było planowanie przestrzenne, część tego to jeszcze rzedwojenny niemiecki Ordnung. Ziemia w Zakopanem była prywatna, co kto nastawiał na swoim dawnym poletku lub podwórku, to i stało. Planowania przeznaczenia poszczególnych dzielnic praktycznie nie było, mamy więc monstrualnie rozrośniętą wiochę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka