Dodaj do ulubionych

apteka - jakie leki warto

09.11.21, 12:34
na fali wątku o wciskaniu suplementów

zróbmy wątek, co warto kupić na konkretne schorzenia, jakie witaminy są ok, co na ból, zapalenie pęcherza, kaszel u dziecka - bo faktycznie chłamu jest sporo i ciężko rozeznać (dla laika) po składzie co warto a co jest po porstu nie zadziała, bo skład jest kiepski
Obserwuj wątek
    • szafireczek Re: apteka - jakie leki warto 09.11.21, 14:07
      Leki to nie "chłam". Jeśli ogólnie chodzi o leki - to warto nie leczyć się samemu! Leki wchodzą w interakcje, są niewskazane przy określonych schorzeniach (ulotka), leki przeciwbólowe potrafią zamaskować przyczynę.
      Generalnie w składzie - kluczowe są substancje czynne.
      • solejrolia Re: apteka - jakie leki warto 09.11.21, 14:26
        Dokładnie- nie warto leczyć się samemu, i leki zapisuje lekarz.
        A chłam? Jaki chłam?! Ludzie ten chłam studiują latami, doktoryzują się, farmacja, farmakologia, w końcu medycyna...
        Trochę szok, że w ogóle powstał taki wątek.
        • fortalesa Re: apteka - jakie leki warto 09.11.21, 14:33
          ok, zgadzam się.
          Tylko np. mam często zapalenie spojówek - wiem, że u lekarza dostanę krople z antybiotykiem na receptę - dostać się do specjalisty lub choćby lekarza POZ na cito jest niemożliwe - ratuje się więc specyfikiem bez recepty w aptece - no i właśnie, jakim? zwykle dostaję kropelki które nie działają (pomagają tylko budżetowi farmaceuty, który je sprzedał)
          • solejrolia Re: apteka - jakie leki warto 09.11.21, 14:36
            No właśnie, odpowiedziałaś sobie na pytanie. Przy zapaleniu spojówek lek kupiony bez antybiotyku nie zadziała, trzeba iść do lekarza, żeby zobaczył, dobrał odpowiedni lek, wypisał receptę, ty to wykupujesz, lek działa, zapalenie mija.
            Tyle.
            Cała filozofia.
          • leosia-wspaniala Re: apteka - jakie leki warto 09.11.21, 16:28
            Może warto zmienić przychodnię - miałam ostatnio serię zapaleń spojówek, więc po prostu dzwoniłam, umawiałam teleporadę (mówiłam w rejestracji, że mam zapalenie spojówek i chodzi tylko o receptę) i za kilka godzin miałam leki.

>zwykle dostaję kropelki które nie działają (pomagają tylko budżetowi farmaceuty, który je sprzedał)

Bo jak mają działać na schorzenie bakteryjne albo wirusowe?
    • picathartes Re: apteka - jakie leki warto 09.11.21, 16:02
      Paracetamol, na nagłe zachorowania. Bo jak Cię dopadnie nagła gorączka, to wtedy już nie ma sił, by się do apteki dowlec.

Ibuprofen przydatny w dwóch celach: raz to gorączka, na którą sam paracetamol wystarczająco nie pomógł, więc bierze się ibuprofen z paracetamolem naprzemiennie. Dwa: urazy mięśniowe i stawowo; ibuprofen działa przeciwzapalnie i redukuje opuchliznę, więc obok lodu i odpoczynku to ważna część rekonwalescencji pourazowej.

Coś na alergię. Nigdy nie wiesz, co kogo może dopaść, albo w Twojej rodzinie, albo u wizytujących znajomych. Jakiś spacer, gdzie dziecię wejdzie w trawy i dostanie pokrzywki i kataru siennego jak stąd do księżyca; spuchnięcie po zjedzeniu owoca (małża ratuje podwójna dawka, gdy zje owoc, po którym język puchnie mu jak bania); alergia Twoich gości na kota (kichanie, spuchnięta twarz i swędzące oczy potrafią zniszczyć wizytę) itp.

Kwas foliowy na czas ciąży.

Pastylki do ssania na gardło.

Na zapalenie pęcherza woda z cytryną w kosmicznej ilości, a jak to nie pomoże, to niestety już tylko na receptę.
      Na kaszel dla dziecka łyżeczka miodu do possania, pomoże tyle samo co syropek za 30 złotych big_grin
      Witaminy wyłącznie z zalecenia lekarza po stwierdzeniu niedoboru, więc szkoda przepłacać za coś, co niepotrzebne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka