Dodaj do ulubionych

Socjalizacja psa i szczekanie

14.11.21, 21:23
Jak socjalizować psa i zapoznawać z innymi psami, skoro młoda sunia nie jest zainteresowana? Na spacerach albo się boi większych psów, albo ignoruje i nie jest zainteresowana wcale. Poszliśmy do koleżanki, która ma niewielkiego dorosłego psa, on najpierw chciał się bawić, ale ona się bała, chowała się za nogami albo chciała na ręce, potem jemu się odechciało zabaw, a ona go ignorowała. Nie chcę żeby mi wyrósł dzikus.

Druga sprawa to szczekanie, a w zasadzie jego brak. Sunia prawie nie szczeka, nawet myślałam, że nie umie, ale nie, czasami szczeknie na coś czego się przestraszy, ale jest to może 2 szczeknięcia raz na 3 dni. I tyle. Sunia ma 4 miesiące i nie skamle, nie piszczy, szczeka sporadycznie. Jestem przeszczęśliwa z tego powodu, bo najbardziej bałam się hałaśliwego psa, ale takiego cudu się nie spodziewałam. To może się zmienić, czy gdyby była szczekusiem to już by pokazała co potrafi? Aczkolwiek gdy braliśmy ją z hodowli, to tam były jeszcze inne psy, dorosłe i inne rasy i o dziwo tam była cisza, żaden nie szczekał!
Obserwuj wątek
  • berdebul Re: Socjalizacja psa i szczekanie 14.11.21, 21:32
   Zapisz się na psie przedszkole, oswajać. Dorosłe psy powinny przedkładać kontakt ze swoim człowiekiem ponad kontakt z obcymi psami.

   To dobra hodowla? Bo szczeniak, który nie umie się bawić i nie wydaje dźwięków brzmi mocno niepokojąco.
   • barbibarbi Re: Socjalizacja psa i szczekanie 14.11.21, 21:39
    Raczej dobra, psy miały swoją zagródkę i wybieg, było ich kilka dorosłych, po otworzeniu bramki weszliśmy do tego wybiegu, nie były zaniepokojone, ani podekscytowane, nie szczekały tylko ciekawie obwąchały. Żaden nie próbował uciec przez bramkę, ale też nie widać było żeby bały się tego właściciela, takie zrównoważone psy.

    Dźwięki ona wydaje, czasem przecież szczeka, nie wygląda na zastraszoną czy wylęknioną, wręcz przeciwnie, może to kwestia genetyczna taki po prostu z niej milczek.
     • barbibarbi Re: Socjalizacja psa i szczekanie 14.11.21, 22:39
      Były w domu, a z domu miały wyjście i ogrodzony wybieg, swobodnie sobie przechodziły, a jak weszliśmy na ten wybieg, to były przyjazne i zaciekawione. Tam były też inne szczeniaki i ona się z nimi bawiła, ale na spacerach z nami nie chce się zapoznawać z innymi psami, najczęściej jest duża różnica w wielkości bo sunia jest malutka, ma niecałe 2 kg, może dlatego się boi bidulka.
   • aamarzena Re: Socjalizacja psa i szczekanie 14.11.21, 22:27
    Co do zabawy to się zgadzam, ale co do szczekania to zależy od rasy i egzemplarza. Moja jest szczekliwa, szczeknie raz na dwa dni, a sa egzemplarze, co nie szczękają do drugich urodzin 🤣 taka rasa. Nie wiem jaka rasa autorki. No i kwestia, czy pies nie umie się bawić czy np boi się innych psow i dlatego nie chce się bawić. Bo z opisanego zachowania wynika, że się boi. Oswajać powoli, z psami podobnej wielkości lub mniejszymi na początek. Nie zmuszać do bezpośredniej interakcji, na początek przebywać po prostu w komfortowej dla psa odległości. Z czasem zmniejszać dystans. Może znajdziesz kogoś w okolicy na spacery równolegle, byle ze zrównoważonym psem.
  • arthwen Re: Socjalizacja psa i szczekanie 14.11.21, 22:00
   NIe znam się na psach, ale u kotów są rasy mocno wokalizujące i takie, które prawie wcale. U psów nie jest podobnie? Wiem, że np beagle są bardzo "gadatliwe", więc pewnie są takie rasy z drugiego końca skali? Twoja psica przypadkiem nie jest z takiej rasy?
  • krambambuli Re: Socjalizacja psa i szczekanie 14.11.21, 22:16
   Socjalizacja psa nie powinna ograniczać się do zapewnienia szczeniakowi kontaktu ze światem (psami, ludźmi, samochodami etc.). Trzeba jeszcze zapewnić, żeby ten kontakt był przyjemny. Z ośmio- czy dziesięciotygodniowym szczeniakiem jest łatwiej, bo takie dzieciaki często jeszcze są bardzo ufne. Ale dla czteromiesięcznego psa to jest normalne, że reaguje lękiem na nowe sytuacje.

   Przyjemny kontakt najłatwiej zapewnić przez żarcie - malutkie nagródki, ale często. Najpierw w pewnej odległości od psa/psów, i stopniowo się zbliżać. Jak widzisz, że się boi, to się cofasz - nic na siłę. A najlepiej zacząć pracę z klikerem, to bardzo ułatwia komunikację z psem.

   W jakim wieku była suka, kiedy do was trafiła?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka