Dodaj do ulubionych

Brawo VI LO Lublin!!!

21.11.21, 18:27
Nie ma ocen 1. Zamiast tego jest X. X oznacza, że material nie opanowany i czeka na ocenę. Dyrektor chce, by młodzież nie stresowała się tak bardzo. By nie bała się szkoły. Szczególne powrotu po przerwie covidowej.
Obserwuj wątek
  • nangaparbat3 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 18:51
   Ma rację, szkoły powinny zluzować, zacząć od małych kroczków, powoli. Do tego dochodzą teraz dzieciak po świeżo przebytym cowidzie, część w naprawdę kiepskiej formie, a z zaległościami. Brawo Lublin smile
    • kornelia_sowa1 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 22:48
     Serio?

     CHcesz powiedzieć że (upraszczając do śr.arytmetycznej) Beatka, która ma 8 czwórek dostanie 4 na semestr oraz Gabrysia, która ma 4 czwórki i czery X też?

     Tjaaaaaa., z całą pewnością. Gabrysia bedzie zaliczać niezaliczony materiał hurtem aż jej bokiem wyjdzie, bo mniemam ze skoro ma 4 X to raczej systematycznośc jej obca .
     • memphis90 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 11:08
      No nie. Nawet gdyby Gabrysia postanowiła w ogóle nie zaliczać tych X, to powinna mieć 8 ocen. Srednia wyjdzie jej 2, więc nawet niższa, niż gdyby miała wpisane cztery jedynki (srednia 2,5). A być może szkoła finalnie na koniec zamienia X na 1 i tak liczy średnią. Natomiast uczeń, któremu raz czy drugi podwinęła się noga bardzo na takim systemie korzysta, bo jedynka poprawiona na 4 daje średnią 2.5, więc taka Beatka, której raz coś nie poszło, nie dostanie 4 na koniec, choć finalnie materiał opanowała.
   • nigdynigdynigdy84 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:11
    Tak, tylko że jak nauczyciel liczy średnia to razem z tą 1, a jak jest X to do średniej jest mniej ocen
    Więc to takie mało sprawiedliwe. Bo ktoś dostał 2 i mu to dolicza się do średniej, a ktoś zupełnie niczego nie umiał, i ma x, tak jakby zupełnie nie miał żadnej oceny w pierwszym podejściu.
  • dyzurny_troll_forum Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:10
   gaskama napisała:

   > Nie ma ocen 1. Zamiast tego jest X. X oznacza, że material nie opanowany i czek
   > a na ocenę. Dyrektor chce, by młodzież nie stresowała się tak bardzo. By nie ba
   > ła się szkoły. Szczególne powrotu po przerwie covidowej.

   Odważny krok w kierunku matury "pokoloruj drwala"!
  • umi Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:23
   Jak dostana 2 na studiach, a potem wyleca za przekroczenie brakow, to bedzie szok i sie beda wieszac? Wykladowca raczej nie moze tak wglaskac po glowce, od matury czlowiek jest dorosly. Uczelnai nie moze wypuszczac d.bili, a przynajmniej nie za duzo, zwlaszcza w niektorych, zwiazanych z wieksza odpowiedzialnoscia zawodach, bo zaczna sie ofiary w ludziach. Wiec pomysl ogolnie OK, ale w praktyce nie wiem, czy dobrze dla ludzi, ktorzy za kilka lat beda traktowani jak dorosli, bez taryfy ulgowej.
    • umi Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:35
     Nie, ale zastanawiam sie, jak oni sobie poradza za te 3-4 lata z przeskokiem miedzy poziomem szkoly sredniej a akademickim. Wydaje mi sie, ze ten przeskok spory jest, w kazdym aspekcie. Jesli dodac do tego stosunkowo latwa mature, to masz na studiach osoby malo zdolne lub malo zdyscyplinowane, przyzwyczajone do dosc cieplarnianych warunkow. Nie pisze, ze ta metoda jest zla. Ogolnie jest OK. Zastanawiam sie po prostu, czy to nie bedzie dodatkowe utrudnienie przy przejsciu w dorosle zycie. Czyli po ematkowemu - czy to nie jest upupianie w dobrej wierze. Ostatecznego zdania jeszcze nie mam.
      • umi Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 21:36
       Eeee.... ? Tzn jestes z Lublina i uczniowie po studiach wracaja rozluznieni i ladniejsi? Czyli lo im zabiera radosc zycia i urode?
       Czyli.... macie wampiry wsrod kadry? suspicious A zabieg ma na celu sciagniecie do szkoly nowego mieska na obiad? Ma to sens...
       • nangaparbat3 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 22:15
        Nie, nie jestem z Lublina. Pracuję z bardzo zmotywowanymi nastolatkami ambitnych rodziców. I widzę, jak się rozlatują. Oczywiście właśnie ci/te do mnie przychodzą, tyle że co rok więcej, i to samo mówią koleżanki z innych szkół.
        Widzisz, wyobraź sobie, że masz 12 przełożonych, każdy oczekuje od Ciebie wykonania jakiegoś zadania, i każdy w ciągu najbliższego tygodnia. Zadania o różnym stopniu trudności, na jedne starczy kwadrans, na inne trzeba wielu godzin. A - i masz je wykonać po powrocie z pracy.
        Wiesz kto najbardziej cierpi? Osoby z silnym poczuciem obowiązku, odpowiedzialne i pracowite. Chcące spełnić oczekiwania rodziców, nauczycieli, dostać się na świetne studia. Jeśli są tzw. wysoko wrażliwe, a jeszcze mają pecha, i na przykład zachorują, mają przekopane.
     • tiszantul Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 23:55
      "Nie, ale zastanawiam sie, jak oni sobie poradza za te 3-4 lata z przeskokiem miedzy poziomem szkoly sredniej a akademickim. Wydaje mi sie, ze ten przeskok spory jest, w kazdym aspekcie."

      Pracownicy naukowi dostrzegają ten problem i od dawna dokładają starań, żeby ten przeskok był jak najmniejszy
     • memphis90 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 11:18
      >esli dodac do tego stosunkowo latwa mature, to masz na studiach osoby malo zdolne lub malo >zdyscyplinowane, przyzwyczajone do dosc cieplarnianych warunkow.
      Cieplarnianych??? Widziałaś ostatnio jakieś dzieci szkolne...?
   • triss_merigold6 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:34
    Ależ... na uczelni nie ma czegoś takiego jak "przekroczenie braków", z przedmiotów niezaliczonych można mieć warunki, kwestia kasy. Ponadto, są dziesiątki publicznych i niepublicznych szkółek wyższych, które dają licencjata każdemu, kto oddycha i płaci w terminie.
      • umi Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 21:47
       No to beda zrodlem kasy, z dwojami na swiadectwie. jak ktos i tak kupuje dyplom, to nie musi miec piatek w liceum. I moze sie troche postresowac, skoro w doroslym zyciu juz mu nie biedzie dane za sprawa portfela rodzicow.
       • memphis90 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 11:29
        Coś Ty się tak zafiksowała na tym kupowaniu dyplomów??? Po pierwsze oceny w liceum nijak się mają do dyplomów wyższych uczelni - skąd założenie, że uczeń mający wywalone np na historię, drugi język, plastykę i WDŻ , mający dwóje czy tróje z przedniotów, które go nie interesują, NIE sprawdzi się na politechnice i nie zdobędzie tam konkretnego wykształcenia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami...? Skrzywdził Cię ktoś- kolega z dwójką z egzaminu finalnie dostał lepszą pracę, koleżanka leserka zrobiła byznes na sprzedaży uzdrawiających kryształów i właśnie buduje trzecią willę w Hiszpanii? NIKOGO nie obchodzi jakie masz ocenki na studiach, dwója w indeksie zwisa pracodawcy kalafiorem tak samo, jak piąteczka. Liczą się realne umiejętnosci, umiejętność sprzedania tych umiejętności, wstrzelenie się w niszę w rynku - i rynek to weryfikuje... Nie przypominam sobie, żeby kogoś kiedykolwiek interesował mój indeks i co tam było nawpisywane, nie miałam niestety w życiu żadnych profitów ze zdania egzaminów w przedterminach,... Taka mama ginekolog tak samo miałaby tytuł na pieczątce zdając egzamin "jednym punktem" (którego jej zabrakło), jak i zdając na maksa... I tak samo zrobiłaby swoje 44 miliony obrotu rocznie na wibratorach i segregatorach...
    • umi Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:38
     Ale to sa goofno uczelnie z goofno poziomem. Chcialabys sie leczyc u lekarza, ktory kupil dyplom? Albo mieszkac obok elektrowni, w ktorej wszyscy inzynierowie skonczyli studia za pieniadze, a w ich glowach hula wiart? Albo przemieszczac sie po miescie drogami, ktore tacy fachowcy zaprojektowali/ Mieszkac w mieszkaniach made in partracz? Itd? Ja rozumiem, ze czesc osob konczy guanokierunki za pieniadze rodzicow w Wyzszej Szkole Gotowania na Gazie i Sadzenia Marchewki, ale moze nie robmy z tego standardu?
    • hanusinamama Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 22:24
     Nie nadal na wielu uczleniach za niewystarczającą ilośc punktów sie wylatuje. Na polibudzie jak masz brak z fizyki czy matmy....nie mozesz miec braku juz z zadnego przedmiotu, bo inaczej wylatujesz.
   • tiszantul Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 22:49
    "Jak dostana 2 na studiach, a potem wyleca za przekroczenie brakow, to bedzie szok i sie beda wieszac?"

    Problem łatwo rozwiązać, wprowadzając X zamiast dwójki na studiach. Trójka też jest dość przykra, proponowałbym Y zamiast trójki
   • droch Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 13:28
    Jak dostana 2 na studiach, a potem wyleca za przekroczenie brakow, to bedzie szok i sie beda wieszac?

    Wyobraź sobie, że większość kandydatów na studia wybiera kierunek mniej więcej powiązany z posiadaną wiedzą i predyspozycjami.
  • 1012ja Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:33
   Świetny pomysł ale w polskiej szkole tak jesteśmy przyzwyczajeni do kija, że nie liczę na szerszą akceptację. W szkole musiało się zebrać wyjątkowo mądre i ambitne grono pedagogiczne. Życzę im powodzenia.
  • lwica_24 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:34
   A może znaleźć złoty środek? Wszystkiego nie da się zwalić na pandemię, lockdown... część niewątpliwie, ale nie wszystko.
   Proponowałabym , jeśli juz musimy zostać przy X, stawiać ten magiczny znak zamiast 1, gdy uczeń nie opanuje materiału w pierwszym terminie. Dajmy mu tydzień , zeby sie nauczył. I wtedy jeśli będzie umiał w miejsce X pojawić się może nawet 6. Jeśli w drugim terminie odpowie na pytania może otrzymac ocenę nieco niżsżą, ale jeśli zawali trzeci termin wpisuje sie mu pałę. Trudno.
   Bądźmy wyrozumiali, ale z umiarem. Dla dobra dzieci.
  • sasanka4321 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 19:35
   To ma sens tylko wtedy, kiedy to X musi byc poprawione (jesli nie bedzie, to zostaje zamienione na 1), i jednoczesnie kazda inna ocene wolno poprawic. W przeciwnym razie doprowadzi to do masy niesprawiedliwosci.

   Jesli nie skonczy sie to tak, ze polowa klasy bedzie lazila za nauczycielem, zeby poprawic 2 na 3, 3 na 4 etc, to o.k. Bo jakos marnie widze czas na te wszystkie poprawki.
   • memphis90 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 11:41
    Ale uczeń, który z jakichś powodów dostał 1 w pierwszym terminie, a poprawił na 6 - wg Twojej argumentacji finalnie umie na 6 , prawda?Opanował materiał doskonale. Natomiast wg aktualnego systemu ten uczeń po poprawce umie na trójczynę (średnia z dwóch ocen 3,5). Czyli aktualny system NIE stwierdza czy i jak uczeń opanował materiał, stwierdza jedynie, jakie cyferki otrzymał.
  • izabelka55 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 20:20
   No ale nie wiem z czego się cieszyć. Ja nie stawiałam 1 tylko 0 jako inf.ze coś jest niezaliczone i mieli 2 tygodnie na zaliczenie, minęły 4 i uczniowie udawali, że nic nie trzeba robić, postawiłam 1 po tygodniu przyszli na poprawę 🤷‍♀️
  • ewcia.1980 Re: Brawo VI LO Lublin!!! 21.11.21, 20:47
   Poważnie???
   W LO takie cyrki?
   Biedne zestresowane bombelki po przerwie kowidowej 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

   Pomysł może jeszcze zrozumiałabym w klasach 4-6 ale nie w szkole gdzie jest młodzueż, która w niedługim czasie ma zdawać egzamin dojrzałości.
   A potem szkołę średnią kończą takie sieroty niedorobione. 🤦🏻‍♀️
  • hexella Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 11:23
   czy tam Was i widzę opór mentalny. Jak w takim razie ma dziwić przytłaczająca liczba zachowań depresyjnych wśród młodzieży, jak nawet ich rodzice alergicznie reagują na próby zminimalizowania rygorów i napięć szkolnych.

   Mój syn jest w liceum, w którym nie stawia się ocen. Rok szkolny podzielony jest na trymestry i w każdym trymestrze należy zdobyć odpowiednia liczbę punktów aby go zaliczyć. Nie jest istotne, czy ktoś to zrobi w miesiąc czy trzy. Dzieciaki wiedzą, że muszą opanować przedmiot, a nie stresują się każdą słabą ocena obniżającą im ocenę końcową. Taki system obniża im lęki szkole, dogadują się z nauczycielami, traktowani są przyjacielsko i nie mają problemu z dostaniem się na studia.
   • tiszantul Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 11:58
    "czy tam Was i widzę opór mentalny. Jak w takim razie ma dziwić przytłaczająca liczba zachowań depresyjnych wśród młodzieży"

    Takie wątłe lilie i tak są klientami psychoterapeuty, nawet gdyby w szkole codziennie dostawały trzy słoneczka i bukiecik
   • tiszantul Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 12:00
    "Dzieciaki wiedzą, że muszą opanować przedmiot, a nie stresują się każdą słabą ocena obniżającą im ocenę końcową"

    No pewnie, czym tu się stresować, nadrobi się wszystko w maju
   • maeve_binchy Re: Brawo VI LO Lublin!!! 22.11.21, 12:21
    i to jest rewelacja. W koncu efektem ma byc wiedza a nie ocena.
    Jest takie LO w PL (prywatne, oczywiscie), gdzie w ogole nie ma ocen, tylko uczniowie muszą zaliczyć 100% materiału. Jeśli nie zaliczą danej partii, to robią to aż do skutku. Pod koniec roku każdy uczeń ma opanowany i zaliczony cały materiał. Niektórzy za jednym podejściem do każdej części, inni - po wielokrotnym. Ale efekt jest taki sam - każdy ma opanowany materiał. Kto umie więcej -> ten, kto zaliczył cały materiał bez ocen, czy ktos, kto dostawał regularnie oceny, ale 2,3?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka