Dodaj do ulubionych

Czy wirus covid19 mozna porownac

22.11.21, 08:12
Do hiszpanki? Nie wiadomo kiedy skonczy sie i ile ludzi jeszcze umrze ?
Obserwuj wątek
     • iwoniaw Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 09:00
      raczek47 napisała:

      > To jednak zależy od regionu świata, owszem są takie populacje.

      To taz, dwa - w populacji np. europejskiej nie mamy powszechnych wówczas dolegliwości, ale mamy inne (cukrzyca, miażdżyca), które w pakiecie z covidem są takim zagrożeniem, jak ówczesne powszechne niedomagania w pakiecie z hiszpanką.
        • kokosowy15 Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 15:18
         Sto lat temu średnia długość życia była mniejsza, po epidemii Hiszpanki jeszcze się zmniejszyła, ale to nie znaczy że ludzie którzy dożyli pięćdziesiątki nie mogli żyć jeszcze trzydzieści lat. A średnia długość życia wynosiła np w Warszawie niewiele przekraczała czterdziestkę, co nie znaczy że po przekroczeniu tego wieku ludzie masowo wymierali.
          • kokosowy15 Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 15:59
           Na pęczki - nie wiem. Ale na Starym Cmentarzu jest sporo grobów ludzi zmarłych w latach trydziestych i czterdziestych zmarłych w wieku osiemdziesięciu i więcej lat, a blisko mojej Żony jest grób uczestnika powstania styczniowego - stu sześciolatka.
             • iwoniaw Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 17:24
              kokosowy15 napisał(a):

              > To nie dowód, to obserwacja. Wynika z niej, że jednak czterdziestolatków ie nie
              > umierali masowo, raczej dotyczyło to niemowląt i dzieci, pracujących ponad si
              > ły.

              Pracujace dzieci i ogolnie wypadki w fabrykach to jedno, ale sformulowania w prasie typu "60-letni starzec" nie wzięły się z sufitu, tylko ludzie w tym wieku byli postrzegani jako stojacy raczej nad grobem niż u progu drugiej młodosci i nie zmieniał tego fakt, że niektorzy, owszem, dozywali dziewięćdziesiątki. Kobiety prxy porodach też już te 100 lat temu nie marły masowo, ale też nie było to zjawisko dziwne i postrzegane jako nieszczęśliwy wyjątek.
             • morekac Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 18:42
              Przeciętnie 40 czy 50latek miał dużo bardziej zjechane zdrowie niż obecny. Ludzie biedniejsi żyli często w fatalnych warunkach i ciężko pracowali fizycznie, a nawet ci teoretycznie zamożniejsi często cierpieli z powodu przeróżnych chorób przewlekłych. A dość banalne dzisiaj infekcje potrafiły wyprawić dość szybko na tamten świat.
           • jehanette Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 23.11.21, 14:16
            Średni wiek w przeszłości zaniżała wysoka śmiertelność niemowląt i dzieci, więc nic dziwnego że 200, 100 lat temu ludzie dożywali osiemdziesiątki. Mój dziadek i babcia, 90+, nawet już nie pamiętają ile było rodzeństwa co zmarło w dzieciństwie, w niemowlęctwie albo w wieku kilku lat. Mówią "kilkoro". Wystarczy że rzeczony 90latek miał jednego brata, który umarł mając rok i już średnia wieku szybuje w dół.
            • morekac Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 23.11.21, 14:56
             Ale nie tylko. Ludzie w średnim obecnie wieku umierali z powodu chorób przewlekłych: jakieś zapalenie nereczek, kamienie nerkowe, zapalenie płuc po przeziębieniu, reumatyzmy, zawały, wyrostki robaczkowe, popsute zęby itp.
             Nawet nie wspominając o chorobach zakaźnych, na które teraz wystarczają antybiotyki (albo większość jest zaszczepiona i występują w znacznie mniejszym nasileniu niż dawniej). Albo te wszystkie złamania otwarte, które kończyły się gangreną i trzeba było ciachać nogę.
             Kogo nie wykończyły te wszystkie drobiazgi, to żył długo.
             A nawet 100 lat temu wszelkie zabiegi chirurgiczne - o bardziej skomplikowanych operacjach nie mówiąc - były obarczone znacznie większym ryzykiem niż teraz. Nie było antybiotyków.
             200 lat temu dobry chirurg to był taki, który szybko ucinał ręce czy nogi...
             • jehanette Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 23.11.21, 14:59
              Oczywiście to też, no i śmiertelność przy porodach też była wysoka, odniosłam się tylko do dowodu anegdotycznego o powstańcach styczniowych - stulatkach. Jasne, że byli, a że wcześniej jeden brat umarł w kołysce, siostra w wieku 20 lat przy porodzie razem z dzieckiem, a brat w wieku 30 na gangrenę to średnia wychodzi jaka wychodzi.
  • zuzanna_a Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 10:15
   Im bardziej śmiertelny wirus tym szybciej pandemia się kończy.
   Poprzednicy - sars-cov-01 i mers się dość szybko zakończyły ale i śmiertelność była ogromna. mamy wiedzę o dużych epidemiach - które zabijały miliony ludzi - jednak ciężko porównywać to do obecnych czasów zarówno pod kątem higieny jak i medycyny.

   wyszczepienie wszystkich pomaga albo sie pozbyc choroby ( np. polio)
   albo trzymać w ryzach ( krztusiec)
   albo dzięki antyszczepom mieć w ryzach z czasowymi ogniskami ( za ogniska dziękujemy również antyszczepom, którzy boją sie autyzmu po MMR u dzieci dzięki czemu ogólnie choroby jest mało ale zdażają się małe ogniska - np. odra)

   tutaj będzie raczej jak z grypą, czyli wirus zostanie, będzie mutować, trzeba się będzie co roku szczepić - można też zdychać pod respiratorem jak ktoś się nie lubi kłuć.
    • zuzanna_a Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 12:06
     nie do końca. mers miał bodajże 40% śmiertelność, a chory jeszcze żył a już wyglądał jak trup. objawy, samopoczucie i prędkość narastania infekcji była tak duża, że leżał plackiem w domu ciężko chory a nie biegął po mieście i zarażał ludzi wokół. to że choroba od razu kładzie chorego - przyczynia się wbrew pozorom właśnie do mniejszej tranmisji wirusa. Minusem "naszego" covida jest rzesza bezobjawowych zakażonych i łatwość przenoszenia na innych. jakby cżłowiek z covidem od razu leżał w łóżku z 40 stopniową gorączką a rodzina zamknęła go w pokoju donosząc herbatę pod drzwi - całej epidemii po prostu by nie było.
    • anielka_667 Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 12:44
     morekac napisała:

     > <Im bardziej śmiertelny wirus tym szybciej pandemia się kończy.
     >
     > Raczej im bardziej zakaźny...
     >

     Najlepiej dla wirusa jest być bardzo zakaźnym i mało śmiertelnym. Najlepiej jeszcze mieć długi okres wylęgania choroby.
     Taka ospa wietrzna jest dobrym przykładem. Koronawirus też sobie nieźle poczyna
  • arista80 Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 10:47
   We włoskiej prasie znalazłam próby, chociaż według mnie nieco nieudolne, porównania tych dwóch pandemii. To, co zaznaczono:
   - hiszpanka uderzyła głównie w młodych, ponoć im silniejsza była odpowiedź systemu odpornościowego, tym gorzej. Dodatkowo świat był wykończony wojną, panowała bieda, nie było leków, więc choroba zgarnęła o wiele więcej ofiar.
   - Nie było takiej mobilności jak teraz, zaś sama choroba ponoć rozprzestrzeniła się głównie za sprawą transportu kolejowego.
   To ponoć były podstawowe czynniki wpływające na to, że epidemia wygasła samoistnie.
    • arista80 Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 16:17
     No właśnie praktycznie wszystkie źródła, jakie czytam (nawet te polskie), podają, że hiszpanka bardziej dotknęła osoby w wieku koło 40 lat:
     enel.pl/enelzdrowie/koronawirus/hiszpanka-a-koronawirus-podobienstwa-i-roznice
     "Nietypową sytuacją była nadumieralność ludzi w wieku pomiędzy 20-40 l. w porównaniu z innymi epidemiami grypy. "

     www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,grypa-hiszpanka--czego-nie-wiecie-o-najwiekszej-epidemii-w-historii-,artykul,43757339.html
     "Grypa hiszpanka atakowała przede wszystkim młodych dorosłych w przedziale wiekowym 20–40 lat. Wysoka zapadalność na chorobę i śmiertelność w tej grupie była zaskakująca, w końcu zazwyczaj zgony z powodu chorób zakaźnych dotyczą osób starszych, schorowanych lub dzieci."

     szczepienia.pzh.gov.pl/ciekawostki/czy-pandemia-covid-19-zalicza-sie-do-najgorszych-plag-w-historii/
     "Wirus hiszpanki był wirusem grypy podobnym do tych wirusów, które stale krążą na świecie. Wyróżniało go to, że był bardziej zjadliwą odmianą wirusa H1N1. Grypa jest najbardziej niebezpieczna dla osób starszych i bardzo młodych a „hiszpanka” zabijała głównie młodych dorosłych (w tym głównie wyniszczonych trudami wojny żołnierzy), u których dochodziło do groźnych powikłań – zapalenia płuc."
  • aandzia43 Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 12:33
   Pierwsza lajtowa (zakaźna ale łagodna w przebiegu) fala hiszpanki chyba nawet nie dotarła ze Stanów do Europy, druga, po zmutowaniu wirusa, rozpełzła się po świecie i zbierała śmiertelne żniwo. Póki co choć covid buja się po planecie już dwa lata nie zmutował w coś tak śmiercionośnego i mam nadzieję że to już nie nastąpi. Ale wirusa i jego zdolności do mutacji nie lekceważę i pohiszpankowe memento gdzieś tam mi się kołacze i nie mam zamiaru celowo wystawiać się na zachorowanie na covid-party wink
   • zuzanna_a Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 14:11
    Póki co choć covid buja się po planecie już dwa lata nie zmutował w coś tak śmiercionośnego

    5 milionów zgonów to mało?

    5 milionów, które miało oczywiście szasnę na test i śmierć w warunkach klinicznych - bo nie piszę tu nawet o Brazylii, Indiach i innych krajach gdzie pewnie ludzie nawet nie doczekali testu by wiedzieć na co umarli, przez co tą cyfrę można nieśmiało mnożyć razy dwa żeby mówić o jakimś realnym wymiarze.

    mój wujek na covid pochował żonę i dwóch braci oraz jednego przyjaciela.
    myśle, że ma inną opinię na temat "śmiercionośności" podobnie jak medycy ze szpitali covidowych, a trochę ich znam.
    poza tym ten wirus nie skończył mutacji. był lekceważony jak umierały schorowane dziadki, pierwszy zgon w moim mieście to była 97 letnia seniorka z nowotworem i cukrzycą. wtedy byly śmiechy, że karat też by ją zabił.
    nie minął rok jak zmarł zdrowy jak koń 35 latek.
    zacznie się tragedia i sranie po gaciach jak umrze jakieś malutkie dziecko i ta grupa stanie się najbardziej narażona.
  • z_lasu Re: Czy wirus covid19 mozna porownac 22.11.21, 16:29
   Przede wszystkim hiszpanka wybuchła przed wynalezieniem antybiotyków. Z tego co wiem, to sam wirus był śmiertelny "połowicznie", tzn. wiele organizmów było w stanie poradzić sobie z wirusowym zapaleniem płuc, ale wtedy wchodziły powikłania bakteryjne i kładły pozostałych. Po drugie hiszpanka uderzyła w momencie szczególnym, kiedy ludność nie tylko była wycieńczona wojną, ale też zgrupowana (w koszarach, obozach przesiedleńczych, sierocińcach itd.) oraz migrowała na znaczne odległości.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka