Dodaj do ulubionych

Jestescie ponad medianą?

22.11.21, 21:40
Za GUS gazeta.pl na głównej podała ze mediana wynagrodzeń w PL to 4700 zł brutto a średnia krajowa to niecałe 6000.

Jestescie ponad medianą czy poniżej?

Obserwuj wątek
            • engine8 Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 20:26
              A po co "ktos" zyje"?
              Trudno powiedziec, ale skoro juz zyjemy to dobrze miec zycie wysokiej jakosci?
              A Ilosc pieniedzy w wiekoszsci przypadkow mozna zamienic na jakosc - praktycznie wszytkiego co nas otacza.
              • kokosowy15 Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 21:23
                Trzeba jeszcze mieć czas i siły na wypoczynek, rozrywkę, realizowanie zainteresowań, wychowanie i ściśle kontakty z dziećmi i małżonkiem. Jakość życia to także bezpieczeństwo, i osobiste i społeczne. Nie tylko ilość pieniędzy się liczy, a i za pieniądze wszystkiego się nie kupi.
                • engine8 Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 23:30
                  kokosowy15 napisał(a):

> Trzeba jeszcze mieć czas i siły na wypoczynek, rozrywkę, realizowanie zainteres
                  > owań, wychowanie i ściśle kontakty z dziećmi i małżonkiem. Jakość życia to takż
                  > e bezpieczeństwo, i osobiste i społeczne. Nie tylko ilość pieniędzy się liczy,
                  > a i za pieniądze wszystkiego się nie kupi.

I jak to wszystko miec bez pieniedzy? Dawaj recepte na to szczescie smile

Za pienidze (prawie) wszytko sie kupi
                  Pokaz mi czego z Twojej listy nie mozna kupic czy poprawic sobie za pienidze?
                    • kokosowy15 Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 07:01
                      Najbliżej do tej bajki mają Finowie, Skandynawowie. A Engine nie rozumie różnicy między posiadaniem pieniędzy a zarabianiem takiej ilości, i przy takim nakładzie pracy żeby mieć czas je wydawać. Stary Poquelin także opisał faceta dla którego posiadanie było nadrzędne. Wizja zaś Engina dotyczy kilku procent ludzi na świecie, dalsze kilkanaście procent to karbowi, nadzorcy, kapo żyjący z odpadków z pańskiego stołu i reszta, pracującą żeby Pan kupił wyspę (albo chiński dywan) od innego Pana. Tak już było, ale część tych panów nagle straciła głowę. Oczywiście, potem powstali nowi panowie, ale ich trwanie także się skończy.
                      • bialeem Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 12:14
                        Zawsze mnie zastanawia jakim cudem osoby o poglądach socjalistyczno-komunistycznych pomimo wielokrotnych przykładów rewolucyjnych nie potrafią wyciągać wniosków z historii i ciągle grożą bliżej nieokreślonym osobom bezgłowiem.
                        • kokosowy15 Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 16:01
                          Dotychczasowe rewolucje są najlepszym przykładem postępu w osiąganiu równości. I nie sięgając daleko - rabacja tak wystraszyła galicyjskich panów że zaczęli lepiej traktować chłopów, rewolucja w Rosji wpłynęła na poprawę sytuacji społeczeństwa i w Europie i w USA (przestali strzelać do strajkujących).
                          • boogiecat Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 16:17
                            ciagle zgadzam sie z Kokosem, i dodam ze rewolucje sa- w miare postepu i mocniejszych systemow edukacyjnych- coraz mniej krwawe, np. maj 68' byl rowniez duzym osiagnieciem spolecznym, wiec ja to "bezglowie" rozumiem tylko jako metafore

tym bardziej, ze aktualna arystokracja pieniadza rowniez jest beneficjentem postepu spolecznego i na pewno nie jest generalnie tak dramatycznie przywiazana np. do ktorejs klasy spolecznej, jak to bywalo w przeszlosci
                            • kokosowy15 Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 16:24
                              Oczywiście, to metafora. Pozbawienie takiego właściciela świata jego majątku, wplywow, znaczenia jest znacznie gorszą kara niż pozbawienie głowy. Tak właśnie powiedział pewien ksiądz o karach dla polskich biskupów, łagodnych w powszechnej opinii. Podobno dla nich utrata "boskości" to najbardziej dotkliwa represja.
                        • ludzikmichelin4245 Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 20:39
                          bialeem napisał:

> Zawsze mnie zastanawia jakim cudem osoby o poglądach socjalistyczno-komunistycz
                          > nych pomimo wielokrotnych przykładów rewolucyjnych nie potrafią wyciągać wniosk
                          > ów z historii i ciągle grożą bliżej nieokreślonym osobom bezgłowiem.

A to chyba naturalne, te fantazje mające wymiar symboliczny? O Jarku też sporo osób (również liberałów) fantazjuje, że w końcu odwali kitę - co najmniej jakby miało wówczas nastąpić magiczne uzdrowienie rzeczywistości.
                    • boogiecat Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 11:43
                      ja podobnie- rozumiem jako taka organizacje, w ktorej ludzie nie musza sobie zakladac szitowych celow w zyciu typu "nalezec do 10 % najbogatszych" i przekonywac sie, ze oni na pewno wtedy beda te pieniadze "dobrze" wydawac
        • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 11:41
          bywalec.hoteli napisał:

> a możecie? Jeśli jesteś mniej więcej na równi z medianą, to znaczy że jesteś ba
          > rdzo uśrednionym obywatelem smile
          A "nie bardzo", trochę uśrednionym obywatelem też można być?
    • januszekxxl Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 03:08
      bywalec.hoteli napisał:
      > Za GUS gazeta.pl na głównej podała ze mediana wynagrodzeń w PL to 4700 zł brutt
      > o a średnia krajowa to niecałe 6000.
      >
      > Jestescie ponad medianą czy poniżej?
      >

Jestem ponad średnią. Ale ja jestem mężczyzną.
      Kobiety podobno zarabiają mniej od mężczyzn za taką samą pracę.
      • bialeem Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 04:27
        Ano z różnych powodów zarabiamy mniej na tych samych stanowiskach. Największe obiektywne czynniki różnicujące to: stanowisko (im wyżej, tym większa różnica) i posiadanie dzieci (nawet jak się nie miało specjalnie długiej przerwy i godzinowo robi się tyle co facet). Sugerujesz, że sterty wiarygodnych badań o dobrej metodologii to "podobno"?
        Jest kilka zmiennych charakterystycznych dla kobiet (rzadsze zmiany pracy, słabsze negocjacje płacowe), ale te wcześniej wymienione wyróżniają się przy uwzględnieniu wszelkich innych zmiennych zakłócających.
          • bialeem Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 05:16
            Autor kompletnie nie o to pyta. Jak wrócisz do szkoły, to pewnie jakoś pod koniec podstawówki dowiesz się jak się dobiera próbę do badań statystycznych. Wtedy zostaniesz oświecony, że pytanie "a kto z was" zadane na jakiejś nielosowej grupie kompletnie nijak się ma do "statystycznie kobieta to x, a ja jestem facet więc nie x".
            • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 11:49
              bialeem napisał:

> Autor kompletnie nie o to pyta. Jak wrócisz do szkoły, to pewnie jakoś pod koni
              > ec podstawówki dowiesz się jak się dobiera próbę do badań statystycznych. Wtedy
              > zostaniesz oświecony, że pytanie "a kto z was" zadane na jakiejś nielosowej gr
              > upie kompletnie nijak się ma do "statystycznie kobieta to x, a ja jestem facet
              > więc nie x".
              To pokazuje, jak błędne wnioski można wysnuć nie mając elementarnej wiedzy statystycznej (choć tu może jednak bym nie przesadzała z ta podstawówką).
              • engine8 Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 20:39
                Dlatego np USA - ktore ja uwazam za najlepsze pod praktycznie kazdym wzgledem miejesce do zyci an swiecie, wypada juz troche gorzej w statystykach.
                I dlatego ci co decyzje o przyjezdzie opieraja na danych statystycznych (i FB) sa wystraszeni i raczej rezygnuja, a ci co maja statystyke w nosie i sprawdzaja na wlasnej skorze - rzadko kiedy wracja.
                • kokosowy15 Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 21:31
                  Ameryka do dziki kraj, dla większości Europejczyków nie nadający się do życia. Ale są też ludzie włażący na wysokie góry, polujący że scyzorykiem na krokodyle, skaczący na motocyklach przez płonące obręcze lub autobusy. Dla bossa narkotykowego najlepszym miejscem do życia jest Kolumbia, dla Putina - Rosja, dla Taliba - Afganistan a dla ciebie zaś USA. Ludzie są różni.
      • engine8 Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 20:29
        "Podobno" jest wlasciwa odpowiedzia.
        Kobiety ktore pracuja tak samo i tyle samo jak mezczyzni zarabiaj tak samo i tyle samo.
        A tak samo i tyle samo znaczy - maja te same kwalifikacje i potrafia "wypracowac" tyle samo dla pracodawcy.
          • engine8 Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 23:41
            Ja z tej jaskini nigdy nie wyszedlem i w tej jaskini pracowalem duzo lat i moglem zaobserwowac czy gdzie i dlaczego mezczyzni zarabiaja wiecej.
            O dam ci przyklad buznesow miedzynarodowych na wielkie miliony.
            Kiedys pojechalem do Japoni robic biznesy a tam jak wiadomo - 1/3 zalatwia sie w biurze a 2/3 w barze gdzie sie pije i robi rozne inne rzeczy po pijaku ajedyne kobiety ktore tam sa to te co drinki polewaj i pozwlaja sie klepac po D. a pozniej robic to co klient chce.
            No i pojechala ze mna - szefowa Pani VP..
            No i tak w przerwie na siusiu w czasie pierwszej fazy obrad biznesowych, kolega japonczyk pyta
            "K po co ty ta kobiete tu przywiozles? Przeciez jej do tego baru co chodzimy nie zaprosimy i co bedzie z dopracowaniem warunkow? Szef frmy juz mowi ze decyzje albo ona tobie pozwoli podjac alebo odkladamy na nastepny raz .. i G? "
            No i co? Madra Kobieta, Na stanowisku i super sie spelnia na miescu w USA w swoim srodowisku ale mozliwosci i opcje zarabiani duzej kasy ma ograniczone. No ale jej nawet tego nie mozna powiedziec bo zakonczy sie to sprawa w sadzie..
            A fakty sa faktami. Moze sie to komus nie podobac ale tak sie zalatwia biznesy w Azji.
            • bialeem Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 00:04
              Podałeś przykład ewidentnego seksizmu, zacofania i dyskryminacji jako kontrprzykład do czego? Tak, wiemy, że takie zjawiska występują w jednych kulturach mniej i dyskretniej, a w innych bardziej i na widoku. Celem jest ich zwalczanie po to, by zlikwidować nierówne traktowanie osób o tych samych kompetencjach.
              Bardzo mnie cieszy, że zdajesz sobie sprawę z tego, że za takie różnicowanie w traktowaniu możesz wylądować w sądzie. Postęp. Zarówno w kulturze jak i u ciebie.
              • engine8 Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 00:40
                Sluchaj , swiat jet taki jaki jest i nie na wszytko mamy wplyw.
                Swiat biznesu i polityki zostal utworzony przez mezczyzn i dopasownay do ich charakterow.
                Jest czesto twardy i brutalny co koliduja z kobieca mentalnosci i charakterem
                W wielu dziedzinach kobiety pracuja na rowni i wtedy zarabiaja na rowni ale w wielu dzeidzinach sie nie da sie pogodzic kobiecosci i wszytkiego co z tym zwiazane a wiec maciezynstwem, matkowaniem itp z womaganiami dligiej pracy, poswieceniu sie pracy itp poniewaz rzadko kobieta moze pozostawic dom i rodzine na pastwe meza - a mezowie nie maja z tym problemu.
                O np kobiety sa lepsze i powinny wiecej zaraniac jako lekarze. Sam preferuje kobiete poniewaz ona do pacjenta podchdzi jak do czlowieka a mezczyzna lekarz czesto jak do urzadzenia.
                Ptacowalem z kobietami na stanowskach technicznych i naet tam sie zdzrzalo ze byly technicznie sprytnoejsze od mezczyzn i zarabialy wiecej.
                Najhlpeiej to jest ustawine wg mnie w Singapurze gdzi kobiety sa ciagle kobietami a jedniczesnie na rowni z mezczyznami w zawodzie i jedno z drugim nie koliduje.
                Nasza Kamala jak widzisz chdzi w spodniach bay wygladac mesko a te w Singapurze chodz w spodnicach, zartuja, czsami lekko flirtuja ale wszytko w obie strony pracuje w granicach rozdzadku i nikt nikogo nie obraza ale szanuja sie nawzajem... Ale kobiety sa tez matkami wiadomo ze kobueta bedzie pracowac 100% ale od mezczyzny oczekuje sie 120%..

Przyklad podalem celowo drastyczny ale my w USA mozemy robic co sie nam podoba ale biznesy w Azji tez robic musimy i zatrudnia sie ludzi ktorzy je beda w stanie prowadzic..

Ale zeby cie pocieszyc to kiedys kolezance manadzere prosto powiedzialem jak to wyglada kiedy jeszcze przygotowalismy sie do wyjazdu i ona do przyjela na klate. Pojechala bo chcial partycypowac w prcesie i zobaczy to na swoje oczy a na dyskusje nocne zostwila mi instrukcje ( a ja skomunikowalem z jaonia zeby nie bylo paniki) a po oficjalnym spotkaniu wycofala sie na z gory uplanowane pozycje i wszytko bylo dobrze.
                Ale jak kiedys pjechalismy do Korei Pd i jeden z tamtejszych obrazil managerke to ta sie wkur i wricila do Stanow - polozyla wilomilionowy kontrakt...
      • podaje_haslo_okon Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 11:48
        Ja ostatnio trafiłam na prognozę dominanty, która wynosi 1,8k netto i byłam w szoku. Przy tej prognozie uwzględnili chyba wszystkie dostępne dane (chociaż nie wiem czy przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 10 osób raportują wysokość wynagrodzeń, a więc czy takie dane są dostępne).
              • podaje_haslo_okon Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 12:50
                Przecież płaca minimalna jest ustawowa, czyli dotyczy zbioru - ludzie zatrudnieni na umowę o pracę. Dominanta dotyczy najpewniej węższego kręgu, może nawet wyłącznie osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 osób. Ale nawet w takim przypadku zbiór tych drugich zawiera się w zbiorze tych pierwszych, więc nie wiem jak to się ma do zbiorów IT vs budżetówka.
                • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 13:24
                  Masz błędne podejście do danych. Stąd twoje wnioski nie będą prawidłowe. Dominanta i inne dane mogą dotyczyć dowolnie zdefiniowanej zbiorowości i nie zawsze są wartościami porównywalnymi. Ta budżetówka i IT to tylko przykład był, chodziło mi o pokazanie dwóch różnych zbiorowości.
                  • podaje_haslo_okon Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 13:35
                    Po pierwsze, rozmawiamy tutaj o wskaźnikach dotyczących osób zatrudnionych i takim się też podzieliłam, a konkretnie jego prognozą, więc owszem - wiem jakiej maksymalnie grupy to dotyczy. Oczywiście mozemy tu sobie teraz zakładać, że ktoś policzył dominantę wyłącznie na grupie osób zatrudnionych na 1/2 etatu w przetwórstwie jabłek, ale z racji tego, że stała ona obok mediany, która została policzona na ww. zbiorbym jednak, że to nie ten przypadek.

Ok, rozumiem że Ciebie zdziwi to, że ogrom ludzi zarabia w PL poniżej minimalnej dopiero jak będziesz wiedziała do jakiej grupy oni należą i czy chodzi o 300 000 czy 2m osób.

Ale, dla mnie to jakby bez znaczenia, sama informacja jest mocno zaskakująca, a to czy jest to zbiór osób zatrudnionych w usługach, produkcji, firmach zatrudniających X pracowników jest drugorzędne. Tu wciąż chodzi o ludzi, którzy zarabiają na legalu 1,8k.
                    • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 13:55
                      podaje_haslo_okon napisała:

>
                      > Ok, rozumiem że Ciebie zdziwi to, że ogrom ludzi zarabia w PL poniżej minimalne
                      > j dopiero jak będziesz wiedziała do jakiej grupy oni należą i czy chodzi o 300
                      > 000 czy 2m osób.
                      >
                      Widać, że masz marne pojęcie o tym, o czym piszesz.
                      • podaje_haslo_okon Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 14:01
                        No to mi wytlumacz proszę dlaczego ma mnie nie dziwić, że dominanta w jakiejkolwiek grupie zatrudnionych (zakładamy, że nikt nie badał bardzo wąskiej grupy) wynosi mnie niż ustawowa płaca minimalna. Bo jak na razie, to tylko zaprzeczasz/ktytykujesz/obrażasz, a nie tłumaczysz. A ja zasadniczo jestem otwarta na wszelką wiedzę ludzi, którzy zjedli żeby na danym temacie.
                        • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 14:23
                          W którym miejscu cię obraziłam?

Krytykować, zaprzeczać czyli zwracać uwagę na błędy chyba mogę.
                          Dominanta nie może być niższa od wartości minimalnej, więc (co już ci napisałam) pewnie próbujesz porównywać wartości nieporównywalne np. różne zbiorowości. To raz. Dwa, praca minimalna ustawowa i płaca minimalna w danej grupie to dwie różne rzeczy. Trzy, warto wiedzieć jakiej zbiorowości dotyczą badania,przy czym liczebności nie mają tu większego znaczenia, jeżeli badania są przeprowadzane poprawnie, zgodnie z zasadami badania pełnego lub częściowego.
                          • podaje_haslo_okon Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 14:37
                            Wszystko możesz, ale żeby to było konstruktywne, to zawsze warto wytłumaczyć.

Dotarłam do źródła danych do prognozy:

"Dominanta - najczęstsza płaca w Polsce. Dane GUS za październik 2018 r.

Ostatnie badanie dotyczy października 2018 r. Następne będzie przeprowadzane w październiku 2020 r. i pewnie zostanie opublikowane dopiero w 2021 r. Dane sprzed 1,5 roku są dość historyczne, ale pokazują dysproporcję w rozłożeniu płac w naszym kraju. Otóż, okazuje się, że najczęstsze miesięczne wynagrodzenie (tzw. dominanta) otrzymywane przez pracowników zatrudnionych w gospodarce narodowej, wynosiło 2379,66 zł brutto, czyli ok. 1765 zł netto."

businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/dominanta-najczestsza-placa-w-polsce-dane-gus-za-pazdziernik-2018-r/q8vbryj

Wychodzi na to, że GUS liczy na tych samych danych co średnia - pracownicy zatrudnieni w gospodarce narodowej.
        • kokosowy15 Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 20:25
          Analizowano zeznania podatkowe a nie odpowiedzi ankietowe. Okazało się, że rzeczywiste place, po uwzględnieniu zarobków w małych firmach, włącznie ze średnia, mediana, dominanta są znacznie niższe niż te w grupie przedsiębiorstw. Drobni przedsiębiorcy płacą mało i niechętnie. A że sprawdzono zeznania podatkowe nie grupy reprezentatywnej lecz prawie wszystkich, wyniki dotyczyły ludzi pracujących w Polsce.
          • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 21:06
            kokosowy15 napisał(a):

A że sprawdzono zeznania podatkowe nie
            > grupy reprezentatywnej lecz prawie wszystkich, wyniki dotyczyły ludzi pracujący
            > ch w Polsce.
            Że niby badanie "prawie wszystkich" jest lepsze niż badanie próby reprezentatywnej?
              • bialeem Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 22:18
                Żeby być bardziej obrazowym od magdy... Jeżeli próba nie jest dobrana losowo i nie jest adekwatna do populacji, to jest większa szansa, że świadomie lub nie pominiesz kogoś istotnego statystycznie lub próba będzie miała jakąś nadreprezentację.

Zeznania podatkowe dotyczą uwaga... podatków odprowadzanych przez ludzi płacących podatki. Nie dotyczą 1:1 ludzi zarabiających w ten czy inny sposób x pieniędzy.
                • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 22:42
                  Żeby to obrazowo wytłumaczyć, to bym musiała tu co najmniej jeden wykład na temat badania pełnego i częściowego przeprowadzić wink A następne o metodzie reprezentacyjnej, próbie reprezentatywnej, metodach dobo doboru elementów do próby itd., itp.wink

• hanusinamama Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 23:28
                      Zazwyczaj jednak statystyka jest po łebkach wykładana. O ile nie piszesz pracy magisterskiej opartej na badaniach, to wiekszość zakuje i zapomni. Nawet opiekunowi prac maja w doupie czy grupa badawcza jest dobrze dobrana. U mnie na polibudzie byli tacy, którzy tego pilnowali..i tacy, którzy sami mieli problem ze statystyką.
                      Na studiach doktoranckich dorabiałam sobie robiąc statystyki do doktoratów. Jak mowiłam, ze źle jest dobrana grupa badana to słyszałam od promotora doktoranta "oj prosze tak policzyć żeby było dobrze"...
                      • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 23.11.21, 23:59
                        Bo ci ludzie niepotrzebnie się silą na badanie próby reprezentatywnej, pomimo tego że nie są w stanie takiej próby uzyskać (z różnych przyczyn np. braku operatu itp.). I potem bzdury wychodzą z takich "sztucznych" czy "udawanych" prób reprezentatywnych. A wystarczy rozsądnie dobrać próbę celową i z sensem dalej zrobić badanie i będzie dobrze, wiec jakąś rację jednak ci promotorzy mieli wink
                        • hanusinamama Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 00:12
                          NO nie. Bo oni w wiekszosci maja dostęp do dośc sporej grupy reprezentatywnej..ale to tą grupę trzeba określić zanim zacznie sie prowadzić badania. A nie robić badania, w pewnym momencie uznać - ok chyba styknie i "węź przelicz mi to".Od dupy strony się to robi i tyle.
                          Lekarze bardzo rzadko robią doktoraty robiąc badania kliniczne, w których trudno o reprezentatywną grupę badaną.
                          Tam gdzie ja liczyłam statystykę dało się dobrze dobrać grupę..ale nikt nie przykładał wagi do tych wyliczeń.
                          O dobieraniu badanych tak aby wyniki potwierdziły tezę nie będę pisąc, bo to temat rzeka.
                          • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 00:30
                            Nie ma czegoś takiego, jak spora grupa reprezentatywna. Próba jest reprezentatywna albo nie spełnia założeń reprezentatywności, i tyle.

Dlaczego w badaniach klinicznych trudno o próbę reprezentatywną?
                            • hanusinamama Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 00:55
                              BO badania kliniczne mają inną specyfikę niż badania oparte np na kwestionariuszach/ankietach.
                              Chodziło mi o to ze mają możliwość mieć grupę reprezentatywną ale o tym się myśli najpierw a nie jak juz sie zrobi badania, zbierze ankiety.
                              • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 10:13
                                To właśnie w badaniach klinicznych nie ma problemów z próbami reprezentatywnymi, dane o chorobach są w dokumentacjach prowadzonych w szpitalach, według ściśle określonych zasad.
                                Kwestionariusze i ankiety to tylko metody i techniki zbierania danych, które, stosuje się już po etapie ustalenia typu badania, rodzaju próby, jej liczebności itp., więc to nie determinuje badania reprezentatywnego lub nie.
                                Fakt, że kwestionariusze stosuje się bardzo często w badaniach np. marketingowych, gdzie o próbę reprezentatywna trudno (a często, z różnych przyczyn, nawet celowo się tej próby nie wykorzystuje) i może dlatego ci się tak skojarzyło.
                                • hanusinamama Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 10:19
                                  "które, stosuje się już po etapie ustalenia typu badania, rodzaju próby, jej liczebności itp." no i tu tkwi problem.
                                  Zazwyczaj było to tak, ze wymyślano sobie ankiete, zbierano tych ankiet ileś tam i dostawałam takie papiery z tekstem "wylicz tak zeby coś z tego wyszło.
                                  Czyli tak jak piszę robione od dupy strony. Nie wiem czy rozumiesz...oni nic wczesniej nie wyliczali, nie ustalalali. Szli na żywioł
                                  Te ankiety było łatwo zebrac, wiec jak mowiłam zeby zrobić to jeszcze raz ale poprawnie to słyszałam ze nie ma sensu, po co.
                                  W przypadku ankiet łatwiej poprostu powtórzyć badanie niż w przypadku badań klicznicznych.
                                  • magata.d Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 10:32
                                    hanusinamama napisała:

> "które, stosuje się już po etapie ustalenia typu badania, rodzaju próby, jej li
                                    > czebności itp." no i tu tkwi problem.
                                    > Zazwyczaj było to tak, ze wymyślano sobie ankiete, zbierano tych ankiet ileś ta
                                    > m i dostawałam takie papiery z tekstem "wylicz tak zeby coś z tego wyszło.
                                    > Czyli tak jak piszę robione od dupy strony. Nie wiem czy rozumiesz...oni nic wc
                                    > zesniej nie wyliczali, nie ustalalali. Szli na żywioł

Ale po co tu piszesz o jakichś pseudobadaniach, robionych bez żadnych podstaw merytorycznych, bez wiedzy, niepoprawnie itp.? A ty brałaś i to bezrefleksyjnie liczyłaś? No robili nikomu nieprzydatne badania, żeby zaliczyć.
                                    W takich przypadkach powinnaś potraktować próbę jako celową (nie reprezentatywną) i zastosować odpowiednia, poprawna do tego metodologię, a następnym razem zaczynać swoja pracę już na etapie planowania badania, a nie po zebraniu ankiet.

> W przypadku ankiet łatwiej poprostu powtórzyć badanie niż w przypadku badań kli
                                    > cznicznych.
                                    >
                                    Czyżby?
                • sasanka4321 Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 12:31
                  bialeem napisał:

> W naszym kraju ze względów historycznych pewne rzeczy uchodzą za społecznie akc
                  > eptowalne optymalizacje podatkowe, a nie oszustwo i złodziejstwosmile

No u mnie to nie sa zadne "wzgledy historyczne" ale calkiem aktualne obserwacje wydatkow panstwowych. Nie mam watpliwosci, ze moja "optymalizacja" spoleczenstwu wyjdzie jednak na lepsze...
                • kokosowy15 Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 16:08
                  O co mamy pretensje do Talibów z ich traktowaniem kobiet? Przecież to tradycja, akceptowana przez większość. Rządy Kima w Korei też są tradycyjne dla tego kraju, do carsko - putinowskich rządów w Rosji też są przyzwyczajeni.
                  • bialeem Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 16:37
                    Jako lewicowiec powinieneś bez mrugnięcia okiem akceptować różnorodność kulturową i absolutnie ich nie wartościować pod żadnym względem, a już na pewno nie mierząc konkretną "jedyną słuszną" (czytaj - twoją) miarą.
                    Ja tam mogę mieć pretensje do Talibów, bo jestem niepostępowa i mam tendencje do przedkładania swoich wartości kulturowych ponad cudze. Oczywiście nikogo do niczego nie zmuszam i nikomu nic nie narzucam, ale daję sobie prawo do oceny, ale w dzisiejszym świecie zachodnim uchodzę za neandertalską konserwę (pardon neandertalczyków)
                    • kokosowy15 Re: Jestescie ponad medianą? 24.11.21, 16:48
                      Ależ ja właśnie akceptuje i popieram samostanowienie, nie wtrącanie się do innych społeczności, nie przerabianie innych na swoje pojęcie kultury, gospodarki itp. Oczywiście pod warunkiem, że inni postępują tak samo i nie usiłują narzucić swojego pojmowania świata - mnie.