Dodaj do ulubionych

Poproszę o wyjaśnienie

24.11.21, 14:05
Masz rację, już 18 tys jest zajetych kowidowych lóżek.

Dane z Polski:


Dane z UK:
Obecna populacja Wielkiej Brytanii: 68,381,950
Chorych jest ponad 40 tys
Pacjenci w szpitalach 8,088
Pacjenci pod respiratorami 928
Umiera średnio 100 osób (liczba stała od kilku miesięcy)

Dane z Polski:
Obecna populacja Polski: 38,162 mln
Chorych trochę ponad 20 tys
Pacjenci w szpitalach: 18707
Pacjenci pod respiratorami: 1613
Umiera średnio ponad 300+ osób (liczba rosnąca)


Jedyne różnice jakie widzę to poziom wszczepienia i podejście ludzi do zaleceń (w UK od lipca nie ma restrykcji, a mimo to większość zachowuje dystans społeczny i nosi maski).
Obserwuj wątek
  • daniela34 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:08
   Dochodzi jeszcze kwestia podejścia to testowania i leczenia (a także ogolny poziom opieki zdrowotnej). W Polsce ludzie się nie testują do ostatniej chwili i w związku z tym leczenie jest nietrafione, a do szpitali trafiają za późno.
   • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:13
    Dlaczego w Polsce się nie testują? Leczenie domowe na dzień dzisiejszy polega na nawadnianiu i leczeniu objawowym. Lek na covida dopiero został zatwierdzony w tym miesiącu, więc nie jest jeszcze szeroko stosowany. Nadal nie widzę związku.
         • wapaha Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:45
          triss_merigold6 napisała:

          > Nie rozumiesz. Wynik testu wykonanego samodzielnie jest bez znaczenia i można g
          > o zgłosić najwyżej babci czy sąsiadowi.


          bez znaczenia dla foliarzy o ile takowy zrobią
          normalny myslący człowiek po pozytywnym teście stosuje samoizolacje- by nie zarażac innych,
          • daniela34 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:49
           Ok, wapaho ale skoro nie jest raportowany to ciemna liczba zakażeń w Polsce jest najprawdopodobniej całkiem spora. O to też chodzi. Bo liczbę zgonów odnosi się do zakażeń raportowanych. A tymczasem jeśli jest ich więcej, to i liczba zgonów przestaje dziwić.
            • daniela34 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:07
             Ale jakie rozwiązanie mam stosować? Mogę odpowiadać tylko za siebie i ewentualnie swoich najbliższych. My mamy testy z Lidla w głębokim poważaniu, bo nie mam pewności, czy prawidłowo bym pobrała materiał. Majac wątpliwości poszłam na test PCR. Raportowany. Negatywny. Więcej zaiste zrobić nie mogę. A realia widzę-ludzie robią test lidlowy i siedzą cicho.
              • daniela34 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:31
               sueellen napisała:

               > O matko i córko big_grin Moje 8 dziecko samo sobie robi wymaz big_grin


               Cudownie, że masz zdolne dziecko. A ja, ponieważ nigdy tego nie robiłam, to mając objawy, wolałam po prostu iść na test PCR I mieć pewność, że wynik nie będzie fałszywie negatywny. Czy to jest jakiś problem, że tak wolałam?
               • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:39
                Cudownie, że masz zdolne dziecko. A ja, ponieważ nigdy tego nie robiłam, to mając objawy, wolałam po prostu iść na test PCR I mieć pewność, że wynik nie będzie fałszywie negatywny. Czy to jest jakiś problem, że tak wolałam?

                "Test z Lidla" robisz gdy nie masz objawów. PCR robisz gdy masz. W UK możesz go zamówić do domu i zrobić sobie sama. Nie trzeba nigdzie jechać. Moje dziecko nie jest szczególnie zdolne. Po prostu wykonujemy testy 2 razy w tygodniu od miesięcy wiec stało się to zwykłą rutyną.
                • daniela34 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:50
                 W Polsce nie można zamówić testu PCR do samodzielnego zrobienia, tylko co najwyżej przyjezdza tzw.wymazówka. Test przy braku objawów-ok, jest przesiewowy, ale tak naprawdę tylko wynik pozytywny ma wartość, bo negatywny przy wadliwym pobraniu może być fałszywie negatywny.
                 A wprawy nie miałam okazji i potrzeby nabrać.
           • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:33
            "Testy z Lidla" są właśnie dla tych którzy nie maja objawów do testowania przesiewowego i wyłapania zakażonych. Testy PCR są dla osób z objawami - w każdym razie tak jest na wyspach. Te testy też robiłam kilka razy sama w domu. Różnica polega na tym, że odsyłałam do labolatorium kurierem a wynik przychodził smsem. Ale ja kurierem wysyłam nawet własne próbki krwi bo po przychodniach nie chodzę smile

            W tygodniu w którym stwierdzono 3 przypadki covida w klasie córki, testowaliśmy się codziennie.
            • madami Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:35
             Przecież eksperci tłumaczyli wyraźnie, że aby zarażać trzeba tryskać aerozolami, jak nie kaszlesz i nie prychasz i nie masz żadnych objawów to wirus się nie namnaża więc jesteś bezpieczna dla otoczenia.
             • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:43
              Nie wiem co Polscy eksperci tłumaczyli. W UK rapid lateral flow (czyli testy ogólnodostępne) robi się gdy NIE MA objawów. Wygląda to jak test ciążowy i wynik wychodzi po max 30 min.

              Test PCR wygląda inaczej. Jest dużo dokładniejszy, badany w laboratorium.

              Tak to wygląda w Wielkiej Brytanii
              • ritual2019 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:56
               sueellen napisała:

               > Nie wiem co Polscy eksperci tłumaczyli. W UK rapid lateral flow (czyli testy og
               > ólnodostępne) robi się gdy NIE MA objawów. Wygląda to jak test ciążowy i wynik
               > wychodzi po max 30 min.
               >
               > Test PCR wygląda inaczej. Jest dużo dokładniejszy, badany w laboratorium.
               >
               > Tak to wygląda w Wielkiej Brytanii

               Tak, ale jak widzisz w Polsce sie nie da. LFT wszak nie dzialaja, normalnie dzieci je wykonuja a ematka ma problem z pobraniem materialu itd.
              • bi_scotti Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:28
               sueellen napisała:

               > Tak to wygląda w Wielkiej Brytanii

               No i cool. W kazdym kraju a wrecz w tak duzym kraju jak moj, w kazdej province/jurisdiction jest troche inaczej - nie ma uniwersalnego medelu na swiecie, nie ma tez zreszta jakiegos perfect model - wszyscy sie bujamy w te i we wte z rosnacymi i mlajacymi numerami. Z roznych powodow. UK tez nie jest wszak "winner" w tej chwili i klopoty swoje ma wiec, jak napisala Daniela, kazdy moze kontrolowac tylko siebie i ewentualnie swoich najblizszych, choc to tez w umiarkowanym zakresie. Ciesz sie, ze Ci dobrze, take it easy. Cheers.
             • wapaha Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:52
              madami napisała:

              > Przecież eksperci tłumaczyli wyraźnie, że aby zarażać trzeba tryskać aerozolami
              > , jak nie kaszlesz i nie prychasz i nie masz żadnych objawów to wirus się nie n
              > amnaża więc jesteś bezpieczna dla otoczenia.

              Nie tłumaczyli
              Zwracali właśnie uwagę na bezobjawowych i błąd w nazewnictwie, który daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Bezobjawowy może być nosicielem i zaraża ( tyle że wirusa mniej, więc zaraża słabiej-może nie zarazić 25latka ale zarazi 75latka )
    • daniela34 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:28
     Nie testują się, bo kwarantanna, bo inni trafia na kwarantannę, dzieci nie testują, bo klasa trafi na kwarantannę (tu na forum wręcz nagonka była na rodzica testującego objawowe dziecko). No i jednak leczenie nawet tylko objawowe musi być dostosowane do choroby oraz -w razie zaostrzenia objawów-powinna zapaść decyzją o hospitalizacji. U nas za często hospitalizacja jest na taki etapie, że pacjent ląduje prawie od razu pod respiratorem.
     • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:32
      W Wielkiej Brytanii domowe leczenie polega na nawadnianiu i leczeniu paracetamolem. A jednak pacjenci nie umierają. 18tys pacjentów jest w Polsce w szpitalach w tym 1,6 pod respiratorami więc statystyka Twojej wypowiedzi nie popiera.
   • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:25
    Jaki jest tego powód? Kiedy wspomniałam tu na forum, że testujemy się całą rodziną dwa razy w tygodniu (nie ma przymusu - tylko zalecenia ze szkoły i z pracy oraz takie jest oczekiwanie społeczne), to dostałam takie oto odpowiedzi:

    Radosc z testowania na potege, bosheee w jakim my swiecie zyjemy... w ogole mam poczucie, ze to jest wielki poczatek końca wielu, bardzo wielu rzeczy jakie znamy i jak zwykle, tylko dzieci żal.
    ~aagnes

    > Radosc z testowania na potege, bosheee w jakim my swiecie zyjemy... w ogole mam poczucie, ze to jest wielki poczatek końca wielu, bardzo wielu rzeczy jakie znamy i jak zwykle, tylko dzieci żal.

    Zgadzam sie.

    ~ srubokretka

    Aagnes, 100% racji. Też nie widzę żadnych pozytywów tej chorej rzeczywistości. Maski i testowanie na każdym kroku, paszporty sanitarne to nie jest normalność.
    ~glanaber

    No to jak? Maski bleee, szczepionki blee, testowanie blee, służba zdrowia blee,

    No Panie, nie dogodzisz smile
   • molik28 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:26
    Zgadzam się. Przesiewowych nie ma, a nawet chorzy się nie testują. Trzy koleżanki z pracy chore w zeszłym tygodniu, szczepione. Chorowały krótko, ale objawy miały takie, że to mógł być kowid. Poza tym siedziały razem w jednym pokoju. Wszystkie trzy poszły na pracę zdalną, żadna nie zgłosiła się do lekarza, leczyły się same. W sumie nie wiadomo co im było. Właśnie wróciły do biura, bo już czują się dobrze. I tak szczepieni mogą roznosić to gówno dalej. Tak więc to, że trzeba się szczepić to jedno, ale trzeba się też testować to drugie. Bez testów przesiewowych długo jeszcze nie zwalczymy tego dziadostwa.
     • cruella_demon Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:37
      triss_merigold6 napisała:

      > Wynik + oznacza 10 dni izolacji dla chorego i 17 dni kwarantanny dla np. przeds
      > zkolaka czy dziecka z podstawówki, chyba nie sądzisz, że ktoś przechodzący infe
      > kcje w wersji light zafunduje to sobie i rodzinie?

      1000/100
      Moje dzieci dość się wysiedziały na kwarantannie, póki żadnemu z nas nie będzie groził szpital, w życiu na żadne testy się nie zgodzę.
       • wapaha Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:56
        triss_merigold6 napisała:

        > Ja się zgodzę jak będzie okazja do zrobienia młodszej statusu ozdrowieńca, pół
        > roku spokoju wtedy ma.

        Możesz rozwinąć ?

        > Sama nie widzę potrzeby testowania się, syn też zdrowy, zaszczepiony, partnerow
        > i nic nie dolega więc po co.

        O to to, właśnie napisałam do kk wyżej big_grin
        • triss_merigold6 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:07
         Ze statusem ozdrowieńca nie podlega kwarantannom, nawet jeśli reszta klasy ma. Proste.

         Wiesz, racjonalnie patrząc, co któryś sezon były większe fale zachorowań na grypę (grypę, a nie przeziębienie czy zapalenie oskrzeli) i od ludzi bez objawów grypy nie oczekiwano, że będą się testować, bo może już zdążyli złapać.
         • wapaha Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:11
          Tyle to wiem tongue_out
          Nie rozumiem co to znaczy : "jak będzie okazja do zrobienia młodszej statusu ozdrowieńca"


          Dziwi mnie, że powtarzasz uparte tezy o grypie , na która jako wirus znany społeczeństwu od dawna, zdążyliśmy wytworzyć odporność. Koronawirusy sa nowe, a ten jest wyjątkowy i różnych od reszty-poprzez swoją zaraźliwość, powodowaną smiertelność i jak niestety widać ewolucje ( mutacje )
          • triss_merigold6 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:21
           To znaczy, że jeśli klasa zostanie wysłana na kwarantanne, to przez IKP zgłoszę dziecko do przetestowania.
           Będzie -, znaczy zdrowa, będzie + to kwarantanna zostanie zamieniona w izolację, 10 dni od dnia testu i pół roku spokoju.
           Mnie i starszakowi jej kwarantanna czy izolacja nie robią żadnej różnicy.
           • wapaha Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:26
            triss_merigold6 napisała:

            > To znaczy, że jeśli klasa zostanie wysłana na kwarantanne, to przez IKP zgłoszę
            > dziecko do przetestowania.

            Nawet jesli nie będzie miała objawów ?


            > Będzie -, znaczy zdrowa, będzie + to kwarantanna zostanie zamieniona w izolację
            > , 10 dni od dnia testu i pół roku spokoju.

            Dopuszczasz myś że mając + - bedzie chora ?


            > Mnie i starszakowi jej kwarantanna czy izolacja nie robią żadnej różnicy.
            tyle że w domu będzie sama siedzieć
            • triss_merigold6 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:45
             Tak, nawet jeśli nie będzie miała objawów - w końcu podstawą jest kontakt z kimś kto ma potwierdzony covid, a skoro klasa trafia na kwarantanne to kontakt byl.

             Dopuszczam, nie pierwsza infekcja i nie ostatnia.

             I to ma być problem, że zrównoważona 10-latka zostanie sama w domu do 15? W razie potrzeby zgłoszę pracodawcy, że mam dziecko z covidem w domu i przejdę na prace zdalną, żaden problem, finansowo nie tracę.
             • cruella_demon Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 20:35
              Ja po prostu liczę że wprowadzą szczepienia młodszych dzieci i będziemy mieć w końcu spokój.

              *uprzedzając rozumnych inaczej.
              Nie zabiły ich zajzajery szczepionki 6w1, to i ta ich nie zabije, jak i nie zabiła tych kilku miliardów, którzy się zaszczepili.
  • andaba Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:18
   Nie wiem jak jest w UK, ale w Polsce na test idzie ten, kto potrzebuje L4, ma objawy i i tak kwarantannę na głowie, wiec woli siedzieć krócej i trzeci przypadek - zaczyna umierać lub ma takie wrażenie.

    • andaba Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:37
     Ci co wyjeżdżają w większości się zaszczepili.
     A ze szpitalami różnie bywa - moja mama od momentu pełnego zaszczepienia była w trzech szpitalach - w trzech różnych miastach, test kazali jej zrobić w powiatowym szpitaliku na końcu świata, inny specjalistyczno-powiatowy w rejonie z największa śmiertelnością w poprzedniej fali sprawę olał, nie zająknął się na temat testu, w Krakowie test robią w dniu przyjęcia sami.
     • andaba Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:53
      Bo zaczęli odrobinę później.
      I pewnie mają lepszą opiekę zdrowotną.

      Porównanie z UK jest faktycznie ciekawe, bo tam też nie ma jakiegoś potężnego wyszczepienia, chyba poniżej 70%, czyli niezaszczepionych jest porównywalna liczba jak u nas, przyjmijmy że 18-20 mln.
      • ritual2019 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:12
       Nie andabo, zaszczepionych w uk jest ponad 70% obiema dawkami Sporo osob przyjelo i przyjmuje tez booster.
       UK mialo inna strategie. Zniesiono wszelkie restrykcje w lipcu i wzrost zachorowan przypadl latem, a teraz jest staly z temdencja spadkowa. Prawdopodobnie utrzyma sie cala zime a gdyby nie to wprowadzi sie obowiazkowe maski i wiekszy nacisk na covid passports.
       • andaba Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:20
        No to nawet jeżeli powyżej 70% to wiele nie zmienia - ilu w takim razie jest niezaszczepionych? w procentach lub milionach? I czy to nie jest porównywalna liczba do niezaszczepionych w Polsce?
        Chyba zważywszy na różnicę w liczbie ludności to będzie podobnie..
        • ritual2019 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:39
         W uk zaszczepionych w pelni jest 71%, w De 68% a w PL 53% populacji wiec jest to jednak wiecej ale to nie tylko poziom wyszczepienia ma wplyw. Napisalam ze uk przyjelo inna strategie niz reszta Europy i po zniesieniu wszystkich restrykcji w lipcu zanotowalo wzrost zachorowan ale w zwiazku juz wtedy z wysokim wyszczepieniem malo ludzi trafialo do szpitala i niewielu umieralo. Teraz poziom utrzymuje sa staly z tendencja spadkowa. W pl tez nie tylko wyszczepialnosv ma wplyw ale przde wszystkim chaos oraz zasady chobcy te wielodniowe kwarantanny itp.
       • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:25
        Zgadzam się, ze nastąpił nagły wzrost w lipcu bezpośrednio po zniesieniu wszystkich obostrzeń. W sierpniu spadło do 20-30 tys i tak juz zostało na stałe. Za skokami zachorowań nie poszły jednak zgony tak jak to miało miejsce w poprzednich falach.
         • wapaha Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:57
          triss_merigold6 napisała:

          > Bo ci, co mieli umrzeć z powodu niskiej ogólnej odporności - starzy, w dps-ach,
          > schorowani itd. już umarli.


          teraz umierają ci mniej schorowani i młodsi

          zajebista tendencja..
          • triss_merigold6 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:11
           Wciąż umierają głównie starzy ludzie i w dodatku z wielochorobowością, ktoś wczoraj wklejal dane MZ - wiek, płeć i zaznaczenie czy covid sam, czy covid do pakietu.
           Pozostałe zgony to głównie skutek syfu w służbie zdrowia, zbyt późnego otrzymywania pomocy.
           • wapaha Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:14
            Zgoda-dobrze napisałaś : głównie
            z tym , że tendencja się zmienia, pomału ( a może i nie pomału biorąc pod uwagę że cała impreza trwa ledwie 2 lata ) umierają coraz młodsi i powaznie chorują coraz młodsi ( dzieci, niemowlęta,kobiety w ciąży ) - biorąc pod uwagę że covid zostawia chujowe powikłania ( a przez to osłabia odporność ustroju ) doprawdy nie można bagatelizować. Tym bardziej jesli sporóbuje sie spojrzeć w przyszłość- na najbliżsżą dekadę -jakie będą efekty covid i postcovid .
            Ale żeby patrzec perspektywicznie i szeroko trzeba tez umiec patrzec globalbie-poza czubek własnego nosa
  • ritual2019 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:41
   sueellen napisała:

   > Jedyne różnice jakie widzę to poziom wszczepienia i podejście ludzi do zaleceń
   > (w UK od lipca nie ma restrykcji, a mimo to większość zachowuje dystans społecz
   > ny i nosi maski).

   Dystand w kolejkach to w uk zawsze zachowywano. Natomiast zadnego innego nie zachowuje sie, bo nie ma zadnych restrukcji. Maski nie sa obowiazkowe i bardzo niewiele lidzi nosi.

   UK mialo inne podejscie niz Europa. Restrykcji nie utrzymywano tak dlugo i fala ktora teraz dotyka Europe przeszla tu latem a wiec efekt byl lagodniejszy. Teraz wszystko utrzymuje sie na stalym z tendency spadkowa poziomie. Fakt wyszczepialnosc wysoka ale tez dzieki uporzadkowanemu dzialaniu.
   • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:50
    Dystand w kolejkach to w uk zawsze zachowywano. Natomiast zadnego innego nie zachowuje sie, bo nie ma zadnych restrukcji. Maski nie sa obowiazkowe i bardzo niewiele lidzi nosi.

    A to zależy gdzie mieszkasz smile w Manchesterze np nie noszą, ale pojedz sobie do Cotswolds i zobaczysz różnicę smile

    Latem nie było żadnej fali. Zniesiono restrykcje w lipcu i od tej pory liczna zachorowan, hospitalizacji i zgonów jest w miare stala.

    Fakt wyszczepialnosc wysoka ale tez dzieki uporzadkowanemu dzialaniu.

    I tu jest clue programu; Brytyjczycy są uporządkowani, potrafią się ogarnąć i jko naród są konsekwentni. Ci co nie chcą nosić masek, to nie noszą dalej, ci co nosili, noszą dalej. Zaczęli się testować to testują dalej. Nie zmienili nagle swojego zachowania bo zniesiono restrykcje. No i na koniec, nie wierzą w antyszczepionkowe teorie spiskowe smile
    • ritual2019 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:05
     Latem byla fala o czym mozesz przeczytac wczoraj i dzis w bbc news chociazby, wyjasniono powody fla ktorych w uk sytuacja jest duzo lepsza.
     Podrozowalam sporo w tym roku po uk i maski nosza wszedzie tak samo. Ja tu mieszkam od ponad dwoch dekad.
  • jehanette Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:58
   Może odsądzana od czci i wiary AstraZeneca jest jednak skuteczniejsza niż modne mRNA?
   No i na pewno poziom zaszczepienia w populacji. W grupach starszych też jest dużo wyższy niż u nas, to na pewno wpływa na poziom zgonów.
    • saszanasza Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:09
     sueellen napisała:

     > Najtańsza, najskuteczniejsza i najbardziej Brytolsza big_grin Jestem po dwóch AStrach
     > i jednym mRNA bo podobno najwyższa skuteczność jest kiedy się je wymiesza

     Z tego co czytałam mix astry i pfizera jest całkiem bardzo dobry😉
  • rb_111222333 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 14:59
   Moim zdaniem najważniejszą różnicą jest poziom zaszczepienia. Widziałam dziś wykres danych z UE - im większy procent zaszczepionych w danym kraju, tym mniej zmarłych (przeliczonych na milion mieszkańców)
  • solejrolia Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:22
   Poziom wyszczepienia, to jedno.
   Ale jak to leciało???
   A, już przypominam sobie: NIECH JADĄ. Nasz system opieki leży, i kwiczy.
   Dostać sie do lekarza... (właśnie spędzam trochę czasu w placówkach, bo próbuję się podkurować, i dziś spędziłam 1,5 godziny bo głupie pobranie krwi. Wkurza mnie stanie w tłumie, bo wiem, że narażam się zupełnie nie potrzebnie, ale nie mam wyjścia.)
   Do tego ludzie mają tego świadomość, jak jest ciężko w służbie zdrowia, że brakuje personelu, ​nie ufają systemowi,(boją się trafić na oddział) , ludzie się nie testują, a jak już zachorują, to zgłaszają się zbyt późno.
   To stan najczęściej jest ciężki .
   I 30- 40latkowie dowożeni są lotniczym pogotowiem - serio, tak jest , rozmawialiśmy dziś pilotem takiego helikoptera. Nie transportuje się już nagłych przypadków i z wypadków , transportuje się ludzi , którzy chorują na covid i którzy zawijają się z tego świata w 2-4 dni.
   Ale są niezaszczepieni, no są.
   • andaba Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:57
    No dobra, niech będzie.
    Ale osób niezaszczepionych w UK jest tyle samo, co w Polsce (lub zbliżona liczba).
    Czemu tu umierają, a tam nie?

    Logiczne wyjaśnienie jest tylko jedno - w UK wiek tych niezaszczepionych jest niższy - ale to znowu sugeruje, że jednak młodym mniej szkodzi, nie?
    To że wiek jest poważnym "czynnikiem ryzyka" było wiadomo od samego początku.
    • cruella_demon Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:34
     W Polsce 1 dawką jest zaszczepione plus minus 50% 80latków, więc 2 jeszcze mniej. U 70 i 60 latków pewnie nie wygląda to lepiej. Dodajmy że większość z nich ma cukrzycę, otyłość, nadciśnienie i inne choroby współistniejące.
     W szpitalach wysportowani 20 latkowie przecież nie leżą, młody zdrowy bez chorób i otyłości trafia się sporadycznie i jest taki przypadek nagłaśniany na całą Polskę. Śmiertelność dotyczy głównie 50-60 wzwyż.
     By się dziady poszczepiły to by nie umierały. Na covida przynajmniej.
      • madami Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 17:03
       Pisałam o tym kilka miesięcy temu wink Jak kogokolwiek zmuszać i przymuszać i komu cokolwiek ograniczać to właśnię grupę 60+

       cały czas poleca obserwowanie jak rozkłada się wiekowo grupa zgonów na i z covid i cały czas wygląda to tak samo:
       dane.gov.pl/pl/dataset/2121,statystyki-zgonow-z-powodu-covid-19/resource/29723/table

       cały czas to oni głownie okupują szpitalne łóżka i żadne zawodzenie covidian tego nie zmienia
       • madami Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 17:19
        Jeżeli tak to teraz wygląda to mamy prawdziwe źródło antyszczepionkowstwa i foliarstwa wink

        i żadne restrykcje tego nie zmienią, już widzę jak państwo 70+ biegną się szczepić bo nie mogą wejść na kręgielnie czy koncert.... taaa to ludzie, którzy generalnie nie uczestniczą w miejskich rozrywkach, nie tedy droga i nie ten język

       • sueellen Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 17:47
        andaba napisała:

        > Chrzani.
        > Znalazłam dane z lipca 2021
        > 80+ - 59,6%
        > 70-79 77,6%
        > 60-69 61,4%
        >
        > Mowa o "wszystkich wymaganych dawkach preparatu".


        A tu dane o zaszczepionych według grup wiekowych z WB
   • bi_scotti Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 16:39
    cruella_demon napisała:

    > Oczywiście że poziom wyszczepienia. W Polsce umierają antyszczepy.
    >

    Nie tylko w PL. W wiekszosci krajow na ICU i do grobow wedruja glownie niezaszczepieni. I wszedzie okresowo brakuje lozek na ICU, personnel, space ... Jest lepiej niz rok temu ale wciaz jeszcze nie jest perfect, eh .... uncertain Life.
  • merces Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 15:41
   Poziom wyszczepienia jest kluczowy. Naprawdę gołym okiem już widać, że zaszczepieni przechodzą covid łagodniej, niezaszczepieni dużo ciężej i trafiają do szpitala. I niestety umierają. Stąd różnice. I nieprawda, ,że niezaszczepieni nie trafiają na testy. Kilku moich znajomych już się wnerwiało, że z "lekka chrypka" lekarz skierował ich na test. I widzę w necie, że to powszechne. Nawet żona matki kurki (guru antyszczepow) została testowana na "zwykle" przeziębienie, bo przecież covida nir ma.
  • figa_z_makiem99 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 17:44
   W październiku tamtego roku zachorowałam i miałam duszności, lekarz w przychodni nie skierował mnie na test, bo za niska temperatura. Olali mnie, choroba minęła, zrobilam sama test na przeciwciała i wyszło, że był to covid. Za pół roku straciłam węch i smak na miesiąc, nie zgłosiłam się do lekarza bo oprócz tego nic mi nie było, zresztą po co? Sama się izolowałam na tyle ile mogłam. W Polsce jest znacznie więcej zarażonych niż wykazują w statystykach bo nie testują, ludzi zabierają do szpitala dopiero w stanie ciężkim. W październiku tego roku znów byłam chora, trzymało mnie prawie dwa tygodnie, do lekarza nie poszłam i nie robiłam testu.
  • no_easy_way_out Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 18:31
   1. Poziom zaszczepienia. W U.K. wyzszy niz w Pl.

   (W U.K. niezaszczepionych przynajmniej dwoma dawkami jest 19,7% 12latkow+ - i wciaz maleje. Wolno, ale maleje )

   2. Testy. Dwa rozne swiaty.
   W Polsce od miesiecy jest to 40-100tys dziennie
   W U.K. od miesiecy jest okolo miliona dziennie, w tym duzo przesiewowo, rytynowo.

   Przyczyny to inna kwestia. M.in wynika z dostepnosci, z duzo rzadszego w uk podejscia “na przekor “/“testy sa glupie, ja wiem lepiej “ itd

   3. Poza szczepieniami, odpornosc wieksza wsrod populacji; W. Brytania ma znacznie bardZiej intensywna siec polaczen transportowych ze swiatem niz Polska. Normalnie to plus , ale w przypadku covida przeklenstwo. Czy to Poludniowa Afryka, czy Indie, czy Francja, czy Hiszpania, czy Japonia czy USA- stopien mieszania sie ludzi z roznych stron swiata wielokrotnie wieksza niz w Polsce. U.K. dostala z tej okazji, w polaczeniu ze spoznionym lockdownem spory “szlag “ w 2020 na dziendobry w marcu duzo bardziej.
   Delta ktora wykryto wlasnie w U.K. “poprawila “ potem w grudniu.
   Jednak srednio i dlugoternibowy efekt to wieksza odpornosc populacji

   4. Czas miedzy 1 dawka a druga szczepionka. W U.K. bylo to poczatkowo 3 miesiace, potem 2.
   W Polsce - 4 tygodnie.
   Wedlug wstepnych badan duzo wskazywalo na to, ze dluzszy odstep zwieksza i wydluza odpornosc.
   Nie wiadomo do konca na 100% jak bardzo i to bylo przedmiotem naukowych dyskusji- ale ze wydluzenie czasu jest prawdopdoobnie korzystne bylo niemal pewne.
   Kwestia w jakies skali.

   Poczatkowo chodzilo tez o znalezienie odpowiedniego bilansu miedzy maksymalizacja odpornosci jesnostek, a jak njaszybszym zaszczepieniem jak jako wiekszej ilosci ludzi.

   Brytyjczykom wyszlo, ze warto wydluzyc czas miedzy dawkami

   Te 4 przyczyny najistotniejsze
   • ritual2019 Re: Poproszę o wyjaśnienie 24.11.21, 19:33
    Testy. Dwa rozne swiaty.
    W Polsce od miesiecy jest to 40-100tys dziennie
    W U.K. od miesiecy jest okolo miliona dziennie, w tym duzo przesiewowo, rytynowo.

    Przyczyny to inna kwestia. M.in wynika z dostepnosci, z duzo rzadszego w uk podejscia “na przekor “/“testy sa glupie, ja wiem lepiej “ itd

    Zgadza sie. Czytajac na forum o testowaniu w pl oraz podejsciu do tego przyznam ze jest to zupelnie inny swiat.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka