Dodaj do ulubionych

tak, znowu covid

25.11.21, 15:56
Zaczęłam się wczytywać w statystyki i bardzo zaciekawiło mnie to, co dzieje się w Belgii i Portugalii, dwóch krajach europejskich o podobnej liczbie mieszkańców. Różnica w wyszczepieniu populacji 11,5 pkt. proc., więc niby nie taka wielka.
Ciekawa jestem, jakie jeszcze różnice? Belgia na pewno jest o wiele bogatszym krajem, ma lepiej zorganizowany system ochrony zdrowia i mniej rodzin wielopokoleniowych, mieszkających na kupie. Teoretycznie powinni mniej chorować. Ale nie znam dobrzez żadnego z tych krajów, no i w żadnym z nich nie byłam ostatnio. Jak z dystansem, noszeniem masek? A może jeszcze coś innego? Macie jakieś hipotezy, a może obserwacje?

Liczba ludności:
Belgia: 11,5 mln
Portugalia: 10,3 mln


zaszczepionych dwiema dawkami:
Belgia: 75%
Portugalia: 86,6%

Zarażonych (średnia z 7 dni):
Belgia: 16 500
Portugalia: 2487

Zmarłych (średnia z 7 dni):
Belgia: 37
Portugalia: 12
Obserwuj wątek
    • gaskama Re: tak, znowu covid 25.11.21, 16:16
     Absolutnie nie porównuj Japonii z żadnym krajem UE. To nie ma sensu. To inny świat, inni ludzie .... inna planeta. Oni przed covidem utrzymywali dystans, zasłaniali twarz, rozmawiali na odległość. To jest zupełnie inna kultura .... tu nie ma co porównywać.
     • nangaparbat3 Re: tak, znowu covid 25.11.21, 16:19
      Ależ to jak najbardziej porównywanie ma sens. Co takiego robią inaczej, że poradzili sobie z problemem, którego my nie potrfimy rozwiązać?
      No i wydaje się, że odpowiedziałaś na moje pytanie. Trzeba by jednak sprawdzić to rezejście się w falach epidemii.
   • hanusinamama Re: tak, znowu covid 26.11.21, 09:37
    Mam wrażenie też, że się cześciej i chętniej testują. Rozmawiałam z koelżanką (Polką) z Belgii. Jej znajomi czy rodzina męża nie mogła zrozumieć o co jej chodzi jak mówiła, ze ona nie rpzywiązuje wagi do ilości dodatnich testów w PL, ze bardziej wiarygodne są dane dotyczące śmiertleności. Nie mogła im wytłumaczyć, ze w PL ludzie się nie testują
   • tiszantul Re: tak, znowu covid 25.11.21, 16:20
    "skąd pomysł że akurat Belgia i Portugalia są w tym samym momencie cyklu ?"

    Pamiętacie, jak Lubelskie i Podlaskie miało wzrosty zakażeń, a naukowcy byli zgodni, ze to przez brak szczepień?
    Po jakimś miesiącu Lubelskie i Podlaskie jako jedyne w całym kraju miały spadki zakażeń, to naukowcy byli zgodni, ze to po prostu faza cyklu.
    Wniosek ten sam co zwykle, osoby przedstawiane w mediach jako naukowcy są głęboko nieuczciwymi i bezczelnymi akwizytorami szczepionek. Jeśli natomiast zalety szczepionek mogłyby być przedstawiane uczciwie, to dlaczego nie są? Dlaczego eksperci brną w tak prymitywne kłamstwa - i co myślą o "ufających nauce", jeśli oferują im taki przekaz
  • taniarada Re: tak, znowu covid 25.11.21, 16:13
   Walczysz o palmę pierwszeństwa ze Szarą . Nie wiem jak tam u nich ,ale w Niemczech wiem.
   25.11.2021: Ponad 100.000 zgonów w związku z Covid-19 w Niemczech
   Berlin (dpa) - Liczba osób w Niemczech, które zmarły z powodu Covid-19 lub z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami przekroczyła próg 100.000 zgonów. Według informacji Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) całkowita liczba zgonów od początku pandemii wynosi obecnie 100.119. Z podanych dziś (12.10.2021) przez Instytut Roberta Kocha informacji wynika, że w tej chwili odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców Niemiec wynosi 63,5 procent, a wśród osób dorosłych wynosi on 75,9 procent. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło do tej pory 68,6 wszystkich obywateli Niemiec obojga płci, a wśród dorosłych odsetek ten wynosi obecnie 79,4 procent. Ministerstwo Zdrowia podało, że ponad 54 mln obywateli Republiki Federalnej zostało w pełni zaszczepionych.Ale to są Niemcy.My Polacy mamy do tego inne zdanie.Zwolennicy PIS liczą na swojego przywódcę .Reszta na cud .Zresztą w tym kraju to 97% to katolicy.Nie ma potrzeby się zaszczepić ,badać i nosić maseczki .Dobry Bóg czuwa . www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.deutschland.de/pl/news/koronawirus-w-niemczech-informacje&ved=2ahUKEwi03brG5LP0AhUEjosKHdL4AFAQFnoECAMQAQ&usg=AOvVaw1F01pgy9jxLuhAMJ2fOmua
  • kryzys_wieku_sredniego Re: tak, znowu covid 25.11.21, 16:15
   Pooglądaj vlogi podróżnicze to zobaczysz jak wygladają ulice w portugali a jak w belgii
   Ja oglądałam kiki świat z hiszpanii tam wszyscy zamaskowani, sprzedawcy zwracają uwagę za brak masek, nie dotykasz produktów, atrakcje pozamykane.
   Podróżovanie mieli jechać do portugali a są w Turcji, bo tam obostrzenia inne.
   • taniarada Re: tak, znowu covid 25.11.21, 16:20
    Co tam inne kraje .W Polsce spokój .Badania potwierdziły 28 128 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 497 osób z COVID-19, to najwyższa liczba zgonów w tej fali pandemii – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. I nie ma powodu do paniki .Poza tym ,że nie kasy na dodatkowe obostrzenia Więc ludzie umierają .
   • kai_30 Re: tak, znowu covid 26.11.21, 09:03
    Moje dziecko jest właśnie w Porto. Wszyscy w maseczkach, absolutnie wszędzie, nawet na ulicach. Sugerowałam, żeby maseczkę ściągał do zdjęć chociaż, mówi że bardzo pilnują.
  • andaba Re: tak, znowu covid 25.11.21, 16:47
   Może po prostu ta fala jeszcze do Portugalii nie dotarła? Albo się skończyła..

   No dobra, spojrzałam na statystyki - nie dotarła.

   Chyba tym razem idzie od wschodu - w Rosji, Rumunii i na Ukrainie zachorowania lecą, tylko zgony sie utrzymują na wysokim poziomie (norma, umierają jeszcze jak już nikt poza kowidowem o fali nie pamięta). Teraz choruje Europa Środkowa. Na Zachodnią przyjdzie pora...
    • andaba Re: tak, znowu covid 25.11.21, 17:17
     No ale się przemieszczają, co zrobisz, popatrz sobie w statystyki.

     Nawet na tym wykresie namiętnie przez wapahe wklejanym to widać - z tym że teraz już wyglądałby inaczej - zapewne Polska, Słowacja, Czechy a może i Niemcy świeciłyby sie bardziej czerwono.
     • morekac Re: tak, znowu covid 26.11.21, 10:14
      To się nazywa fala, bo jest wzrost, szczyt i spadek, a nie dlatego, że się to rozchodzi jak fala. Ludzie po prostu przemieszczają się zbyt szybko i zbyt masowo z punktu A do punktu B, by tak było. Równie dobrze może być szczyt w Belgii i Portugalii w tym samym okresie, a nie, że fala z Belgii musi dotrzeć na krańce Półwyspu Iberyjskiego...
   • nangaparbat3 Re: tak, znowu covid 26.11.21, 09:42
    Tak, jeśli wyszczepienie osiągnęło 75% populacji - to wg naukowców miał być poziom wyszczepienia hamujący rozwój pandemii. Najważniejsze, żeby go osiągnąć, oczywiście dobrze przekroczyć, ale to ma już drugorzędne znaczenie.
  • gris_gris Re: tak, znowu covid 26.11.21, 09:28
   Nie mam aktualnych danych o zachorowaniach wg regionów w Belgii, ale sa bardzo duże różnice w szczepieniach - Flandria ponad 80%, Walonia 70%, a Bruksela tylko 57%. Moze tu jest teraz najwiecej zachorowań (z obserwacji - ciagle ktos jest chory).

   Wszystko działa, szkoły otwarte, tylko powrot do pracy z domu 4 dni w tygodniu. Maski w transporcie publicznym i zamkniętych pomieszczeniach, wszyscy przestrzegają. W tym tygodniu beda decyzje co do ewentualnych obostrzeń. Niektóre miasta juz odwołały kiermasze świąteczne.
  • damartyn Re: tak, znowu covid 26.11.21, 09:37
   W Portugalii jest w tej chwili tak:
   Przy ponad 87 proc. zaszczepionej populacji, wskaźniki infekcji w Portugalii są znacznie niższe niż w innych krajach europejskich, które zostały najbardziej dotknięte przez obecny wybuch pandemii.

   Jednak i tam odnotowano w tym miesiącu gwałtowny wzrost liczby zakażeń. W środę w Portugalii zarejestrowano 3,773 nowych przypadków koronawirusa, co stanowi najwyższy poziom od końca czerwca.


   A od 1 grudnia rząd wprowadza stan klęski żywiołowej.

   W ramach nowych restrykcji, które wejdą w życie 1 grudnia, do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka